Új Szó, 1984. augusztus (37. évfolyam, 180-206. szám)

1984-08-13 / 190. szám, hétfő

28. szlovákiai kerékpáros körverseny Minden nap mások a dobogón (Munkatársunk, Tomi Vince telexjelentése) - Egyre jobban igénybe veszi a kerékpárosokat a körverseny. Vasárnap például a második leghosz- szabb útszakasz során csaknem 900 méteres ten­gerszint feletti magasságra is fel kellett kapaszkod­niuk. Ráadásul a rajttól kezdve a táv feléig állandóan esett, zuhogott az eső, hűvös volt az idő, a köd sem hiányzott. Eddig minden nap más versenyzők állhattak a dobogóra. Szombaton és vasárnap is csak annyi volt a kivétel, hogy az NDK-beli Raab a tegnapelőtti második helye után harmadik lett. Győzött a csehszlovák válogatott színeiben versenyző Kvétoslav Palov, szombaton pedig Ludwig. A harmadik leghosszabb út­szakasz (177 km), amely Nitrá­tról a második útszakaszköz­pontba, a 10 000 lakosú Dolný Kubínba vezetett, több emelke­dőt is tartogatott a kerékpáro­sok számára. Ám ahogy később kiderült, ezek a dombok nem vol­tak olyan igényesek, a kerékpáro­sok többsége sikerrel „megmász- ta“. Az első gyorsasági hajrá után (30. km) elhúzott a mezőnytől az NDK-beli Radtke és Čaprnka (Dubnica), nem sokáig hajtottak azonban az élen, mert 60 km megtétele után befogta őket az együtt haladó mezőny, s rögtön után Rehák (Dubnica) és a hol­land Tenka robbantott. Olyan si­kerrel, hogy csaknem 100 kilomé­tert hajtottak együtt. Volt időszak, amikor három perc 15 másodperc előnnyel vezettek (107. km-nél). Harminc km-rel a cél előtt kezdett rájuk „hajtani“ az élmezőny, amelyből egy hattagú csoport szö­kött meg. A többi között a szovjet Gyemigyenko, Konrád, Jonák és mások. Az NDK-beliek aktivitá­sa a mezőnyben azt eredményez­te, hogy nem sokkal később ismét együtt hajtott az élmezőny, amely­ben ott voltak az NDK kiváló hajrá- zói, Ludwig és Raab. És éppen az említett két kerékpáros harcolta ki magának a legjobb pozíciót. Ki más nyerhette volna a véghaj­rát, mint Ludwig, aki harmad­szor van itt a körversenyen, s eddig csak egy szakaszgyö- zeimet tudott elérni, két évvel ezelőtt nyerte az időfutamot. Raab és Ludwig könnyen „elbánt“ az élmezőnnyel a hajrában. Honfi­társuk, Radtke, aki a táv második felében magáénak érezhette a sárga mezt, nem bírta végig az iramot, így a szovjet Fels került az élre, aki ötödikként érkezett a célba. A győztes Ludwig mond­ta: „Nem ment elképzelésem sze­rint a versenyzés, ám ahogy köze­ledett a cél, egyre jobban éreztem magamat...“ A 3. útszakasz eredményei: 1. Ludwig, 2. Raab, 3. Vajtkus (Szovjetunió), 4. Jonák (Cseh­szlovákia), 5. Fels (Szovjetunió), 6. Kozárek (Csehszlovákia), 7. Novosad (Inter), 8. Szűcs (Ma­gyarország), 9. Breska (Dubnica), 10. Rosenberg (Hollandia) mind 4:08:37 ... 25. Sajó... 35. Korhán (mindkettő Magyarország) 4:08:37. Vasárnap már csak 83-an áll­tak rajthoz a zuhogó esőben. Az első gyorsasági hajrá után a szov­jet Vajtkus és az NDK-beli Lud­wig - kihasználva a kellemetlen időjárást - villámgyorsan megszö­kött a mezőnytől. 40 kilométerig hajtottak együtt, majd újabb két szökevény, Matej- ka és Henke, befogta őket. Né­gyesben több mint 100 kilométerre a cél előtt a holland Rijkenberg tört előre, őt Palov követte. Példás együttműködéssel fokozták elő­nyüket, egészen 3:20 percre. Ahogy a 22 éves Palov el­mondta, nem bízott a győzelem­ben. Annak reményében csatla­kozott a hollandhoz, hogy meg­nyerje a következő gyorsasági hajrát, aztán győzelem lett belő­le... A kerékpárosoknak nem is annyira a hegyekkel kellett meg­küzdeniük, mint inkább a hűvös, esős idővel. A 4. szakasz (181 km) eredmé­nyei: 1. Kvétoslav Palov (Cseh­szlovákia) 4:24:10,2. Bob Rijken­berg (Hollandia), 3. Uwe Raab (NDK) -1:52, 4. Michal Klasa (Dukla Brno), 5. Jirí Trávniček (csehszlovák válogatott) 6. Ja­roslav Čaprnka (Spartak Dubni­ca), 7. Christian Lechner (Auszt­ria), 8. Jerzy Swinoga (Lengyel- ország), 9. Jens Heppner (NDK), 10. Milan Jonák (csehszlovák válogatott) mind -1:52. Az összetett állása négy útsza­kasz után: 1. Radtke 15:45:44, 2. Fels -1, 3. Ľuboš Burda (Cseh­szlovákia) -9, 4. Andrzej Mierze- jewski (Lengyelország) -12, 5. Ladislav Ferebauer (csehszlo­vák vál.) -13,6. Stanislav Mesiar (Dukla Trenčín) -15, 7. Vladimír Dolek (Dukla Brno) -21, 8. Heppner -35, 9. Sýkora - 41,10. Hynek Dvoŕáček -49, 11. Klasa -1:22,12, 12. Kozárek -1:23, 13. Palov -1:27, 14. Ján Stejskal (szlovák vál.) -1:34, 15. Henke -1:40 p. Megérkeztek a kubai atléták (ČSTK) - A nemzetközi sparta­kiád versenyben részt vevő kubai női atlétaválogatott szombaton megérkezett Prágába. Tagjai kö­zül kiemelkedik az 1980-as olim­Nevezés Kuba augusztus 13 és 28 között rendezi a röplabdázók Barátság ’84 tornáját. A csehszlovák férfi válogatottban a következők kap­tak helyet: Chrtiansky, Kaláb, Krejčí, Mikyska, Novotný, Prie- ložný, Smolka, Strumiensky, Hora, Melichar, Šomek és Rajský. pia gerelyhajitó-győztese, Maria Colon és a kiváló magasugró Sil­via Costa. A kubai lányok már a megérkezés napján edzést tar­tottak. Kuba összeállítása - 100 m: Ferrera, legjobb egyéni teljesítmé­nye 11,55, 200 m: Ferrera 23,32 és Quiroto 23,15, 400 m: Quiroto 51,15, 800 m: McKeen 2:02,50, 100 m gát: Machada 13,25, ma­gas: Costa 199, hétpróba: Despa- iner 5915, súly: Sarri 20,25, disz­kosz: Marten 67,78, Ramos 68,36, gerely: Colon 69,96, Vila 66,02, Degrasse 64,90. A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA ÚJďZÓ 7 1984. VIII. 13. A szovjet liga legutóbbi ered­ményei: Szpartak Moszkva - Vil­nius 1:2, tHarkov - Ogyessza 2:1, Donyeck - Rosztov 2:1, Jereván- Torpedo Moszkva 3:2, Baku- CSZKA Moszkva 2:0, Taskent- Leningrád 1:4, Dnyepropet- rovszk - Kijev 1:3. - Az élcsoport sorrendje: 1. Leningrád 32, 2. Dnyepropetrovszk 28, 3. Szpartak Moszkva 26, 4. Kijev 26 ponttal. A Bohemians Praha Wil- helmshavenben lépett pályára, ahol az amatőr ligában játszó helyi együttes ellen 7:0 (3:0) arányban győzött. Góllövők: Chaloupka (2), Tymich, Zelenský, Mičinec, VI. Hruška, Janečka (11-esből). Debrecenben az NBSC csa­pata 5:1 (2:1) arányban bizo­nyult jobbnak barátságos mér­kőzésen a ZVL Žilinánál. A La Corunában rendezett nemzetközi torna elődöntőjében az AS Roma 2:1 (1:0) arányban győzött a Manchester United ellen. A lisszaboni nemzetközi tor­nán a Sporting Lisszabon 2:0 (2:0) arányban legyőzte az Atletico Madrid csapatát. Barátságos mérkőzések az NSZK-ban: Karlsruher SC - Ba­yern München 1:3 (1:1), Bochum - Erfurt 1:1 (1:1), Bayer Leverku­sen - Ajax Amsterdam 1:3 (0:1). A Benfica Lisszabon csapatá­nak új edzője Csernai Pál, a Ba­yern München korábbi trénere lett, aki az elmúlt idényben a görög PAOK Szaloniki csapatát edzette. Az esélyesek nem okoztak csalódást A hét végén megkezdődtek a labdarúgó SZNL I küzdelmei. Az elsőségre esélyes csapatok biztatóan kezdtek. A ZŤS Košice lelépte a Dubnicát, a Nitra fölényesen győzött a Michalovce ellen, míg a DAC pontot vitt haza Púchovból. A 2. fordulóra augusztus 19-én kerül sor 16.30 órás kezdettel: Trenčín - DAC, Prievidza - Púchov (18-án), Michalovce - Humenné (18-án), Martin - Nitra, Levice - Trebišov, Dubnica - Senica, Pov. Bystrica - ZŤS Košice (18-án), Poprad - Sp. Nová Ves (18-án). ZŤS Košice - ZŤS Dubnica 6:1 (3:0), góllövők: Babcsan (2), Karakó (2), Andrejko, Ivan (11- esból), ill. Kunštár. Jól kezdett a hazai együttes, beszorította el­lenfelét és számos helyzetet dol­gozott ki. Végig gyors iramban játszottak a hazaiak, annak elle­nére, hogy a 25. percben Andrej- kót kiállították. Poprad - Trenčín 0:0. A hazai­ak tizenegy szögletet rúgtak, de fölényüket nem tudták kihasználni. Púchov - DAC 0:0. A mély pályán mindkét csapat tetszetős, technikás futballt játszott. A ven­dégek az első félidőben, a harcia- sabb hazaiak a szünet után voltak fölényben, de az irányzókkal mindkét csatársornak gondjai voltak. Humenné - Prievidza 1:1 (0:0), góllövők: Skala, ill. Hepp­ner. A 69. percben a vendégcsa­pat szerezte meg a vezetést, azonban a hajrában nyomasztó fölénybe került a Humenné és si­került egyenlítenie. Olaf Ludwig Nem voltam csodagyerek Az elmúlt esztendő legjobb amatőr kerékpárosának nyilvání­tották az NDK-beli Olaf Ludwigot, aki immár harmadszor van itt a kör­versenyen. Nem vitás: napjaink ke­rékpársportjának egyik legmarkán­sabb alakja. Gondoljunk csak bele: 1980-ban olimpiai ezüstérmet nyert a 100 km-es csapatverseny­ben, egy esztendővel később arany­érem ugyanebben a számban a prágai VB-n, ráadásul kétszeres egyéni junior világbajnok. No és még nem beszéltünk a Békever- senyról. Itt sem akármilyen ered­ménnyel dicsekedhet - 1980: har­madik hely (négy szakaszgyőze­lem), 1981: negyedik hely (5), 1982: egyéniben és csapatban is első helyen (4 szakaszgyőzelem). És Olaf Ludwig csak 24 esz­tendős ... A körverseny első útszakasza során nem nagyon ment neki a versenyzés. („Kicsit fáradtnak éreztem magamat, de a szakasz- győzelem feldobott. Különben társaim ott vannak az élen. A szakaszversenyek során az egyén nem sokat ér önmagában, társakra van szüksége...“). A rokonszenves Olaf 14 eszten­dővel ezelőtt a Békeverseny alkal­mából lett igazán szerelmes a ke­rékpárba. Szülővárosában, Gerá­ban volt az útszakasz célja, s itt honfitársa, Oberfranz győzött. A többit Olaf mondja: „Amikor a zsúfolt nézőtér előtt tisztelet­kört hajtott a győztes, olyan tap­sot kapott, hogy én is ilyenről kezdtem álmodni. Első verse­nyem a gyermekspartakiádon volt. Elég jól hajtottam, így hátat kellett fordítanom a futballnak és az atlétikának. Nem voltam cso­dagyerek. A folytatás hasonló volt, mint azoknál az emberek­nél, akik ki akarnak tűnni, vala­mit el akarnak érni. Mindegy, hogy hol. A mezőgazdaságban, a gyárban, a művészetben vagy éppen a sportban.“ Olaf Ludwignak nincsenek pél­daképei. Szerinte az utánzat min­dig rosszabb az eredetinél. („Min­denkinek sajátos utat kell jár­nia...“) Hogy milyen taktikával áll ki egy-egy versenyre? („Az edzőnk mindig megbeszéli a csapat tagjaival a teendőket. Ám verseny közben sok minden a feje tetejére állhat. Ilyenkor egyedül kell dönteni: lehetőleg villámgyorsan, hogy ez bénító- lag hasson az ellenfélre, igy volt ez például a prágai VB-n...“) Sokan azt mondják, pihenni jöt­tek a Kerékpárosok a körversenyre. Az útszakaszok sem olyan igénye­sek, mint a korábbi években voltak. Ludwig. „A színvonal, az izgalom nem az útvonaltól függ, hanem a versenykedvtől. Azt hiszem, társaimmal együtt mi igyek­szünk versenyezni. Persze van­nak részfeladatok, különböző szituációkban való erőfelméré­sek. Előttünk van az A-kategóri- ás verseny, amelyet hazánkban rendeznek...“ Hogy mi az erénye és mi a gyen­géje a szombati szakaszgyőztes­nek? Az előbbi köztudott: a gyorsa­ság, a szakaszhajrá. „Nagyon ül nekem az idófutam, gyakran végzek pályaedzéseket. Gyenge pontom? Néha határozatlan va­gyok, későn kapcsolok, s igy elúszik a kínálkozó alkalom. Volt már rá példa a Békeverse­nyen...“ Valószínűleg így van. De szom­baton villámgyorsan felismerte a helyzetet. Olaf Ludwig dicséri a körverseny légkörét, a rendezést, a nézők érdeklődését. Nem na­gyon szomorú, hogy több mint hat perccel van lemaradva a verseny­ben vezető Fels mögött. Két társa az élcsoportban foglal helyet... TOMI VINCE + Caen francia várostól 30 km- re Mary Corbonban folyik az ifjú­sági kerékpáros-világbajnokság. Az első győzelmet a Szovjetunió négyes csapat nyerte, mely a 70 km-es távon győzött az országúti csapatversenyben. A sorrend: 1. Szovjetunió: 1:29:19, 2. USA 1:30:35, 3. Hollandia 1:30:50 óra. A csehszlovák négyes 1:35:50 órás idővel csak 18. lett. + A csehszlovák ifjúsági ko- sárlabda-válogatott a magyaror­szági Szolnokon rendezett Barát­ság tornán 74:71 (36:45)-re győ­zött a bolgár ifjúsági válogatott ellen. A döntő további találkozóján Magyarország 78:72 (43:38)-ra verte Kubát. + Belgrádban a Valerio Kupá­ért folyó ifjúsági teniszverseny eredményei: Jugoszlávia - Len­gyelország 4:1, Svédország - Íror­szág 5:0, Nagy-Britannia - NSZK 5:0, Olaszország - Magyarország 4:0, Izrael - Ausztria 3:2. + Tatabányai Bányász- Štart Bratislava 15:13 (6:6), Budapesti Építők - Inter Bratislava 23:19 (14:7) - női kézilabda Duna Kupa Budapesten. + A Družstevník Topoľníky sorozatban negyedszer nyerte meg Olomoucban a női kézilabda Béke Kupát, miután 15:13-ra győ­zött a Jednota Trenčín, 14:13-ra a Duslo Šaľa, 25:14-re a Zora Olomouc B és 21:10-re a Zora Olomouc A-csapata ellen. + Halléban az ifjúsági férfi ké­zilabdatornán Magyarország 32:28 (18:13)-ra győzött Cseh­szlovákia ellen. Meglepetésre az NDK 19:16 (8:9)-re nyert a Szov­jetunió ellen. További eredmé­nyek: Lengyelország - Románia 25:25 (14:14), Bulgária - Kuba 33:31 (18:14). + Csehszlovákia 18 éven aluli női tenisz-válogatottja a Zsófia Kupa döntőjében való részvétel jogáért játszott mérkőzésen 4:1 arányban legyőzte a Szovjetuniót. + Prágában a ČEDOK ’84 nemzetközi nyílt sakktorna 10. for­dulója után a jugoszláv Drasko áll az élen 8,5 ponttal, aki ebben a fordulóban legyőzte a csehszlo­vák Možnýt. Meglepetés volt Kraji­na csehszlovák mesterjelölt győ­zelme Nikolics jugoszláv nagy­mester ellen. Nitra - Michalovce 4:0 (1:0), góllövők: Moravčík, Dekyš (11- esből), Borko és Jež. Csak szü­net után lendült igazán játékba a hazai csapat és ekkor gólokban is kifejezésre juttatta fölényét. A Michalovce csak védekezett, ennek ellenére a mérkőzés elején és végén Zátorský nagy gólhely­zeteket hagyott ki. Senica - Levice 4:1 (1:0), gól­lövők: Rybanský (2), Malárik, Sadloň, ill. Ivančík. A senicaiak tartalékosan léptek pályára, ennek ellenére fölényes győzelmet arat­tak. A vendégek a mérkőzés nagy részében védekezésre szorítkoz­tak és egyetlen góljukat 0:4-es állásnál 11 -esból lőtték. Sp. Nová Ves - Pov. Bystrica 1:1 (1:1), góllövők: Milčák, ill. Chládek. A két újonc közepes színvonalú mérkőzést játszott. A hazaiak ellenőrizték a játékot, azonban pontatlanul lőttek, ráadá­sul a vendégcsapat kapujában Gálik remek napot fogott ki. Trebišov - Martin 1:0 (1:0). Góllövő Novák (11-esből). NDK-MEXIKÓ 1:1 (1:1) Berlinben mindvégig érdekes, izgalmas és jó színvonalú mérkő­zést játszott e két csapat. A házi­gazda a 2. percben Backs révén vezetést szerzett, a vendégek a 21. percben egyenlítettek Qui- rarte góljával. Mindkét fél egy egy kapufát lőtt, az eredmény a látot­tak alapján igazságos. Mint isme­retes, a mexikói csapat európai portyáját Dublinban döntetlennel kezdte (0:0), s minden további ellenfele számára kemény vetély- társnak Ígérkezik. Sportfogadás A Sportka 33. játékhete I. húzásá­nak nyerőszámai: 21 23 27 35 44 49 Pótszám: 16 A II. húzás nyerőszámai: 5 13 25 35 44 45 Pótszám: 26 (ČSTK) Jégkorong BEK Győzött a Jihlava Az olaszországi Val Gardená- ban a Dukla Jihlava jégkorong­csapata a BEK-döntősök cso­portjában a második mérkőzé­sét is megnyerte, a svéd Bajnok Djurgaarden Stockholm ellen 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)-ra győzött. A döntő mérkőzés előtt a Jihlava áll az élen 4 ponttal és 10:3-as góla­ránnyal. A CSZKA Moszkvának is 4 pontja van, a gólaránya 9:3. A svéd csapattal vívott mérkőzés rendkívül kemény volt. Csak az utolsó percekben domborodott ki a csehszlovák bajnok nagyobb technikai tudása. Gólszerzők: Ka- meš, Šejba, Klíma, ill. Carlsson. A CSZKA Moszkva 4:3 (0:2, 2:1, 2:0) arányban győzött a Dynamo Berlin ellen. Az NDK korongozói kitűnően védekeztek és sok veszélyes ellentámadást is vezettek. A találkozónak mintegy feléig ők diktálták az iramot. Csak az utolsó harmadban sikerült a 27- szeres szovjet bajnoknak a maga javára fordítani a mérkőzés állá­sát. Hartmut Nickel, a berliniek edzője szerint a klub történetében a legjobb eredményt harcolták ki a világ legerősebb klubcsapata ellen. •