Új Szó, 1964. április (17. évfolyam, 91-120.szám)

1964-04-16 / 106. szám, csütörtök

I A fergeteges táncairól ismert Guineai Állami Együttes az iüén ismét el­látugatott hazánkba. A guineai művészek nagy sikerrel szerepeltek Bra­tislavában, a Kultúra és Pihenés Parkjában. Képünkön az egyik jellegzetes afrikai tánc jelenetét láthatjuk. (Foto: Herec felv.j 135 AGITÁCIÓS KÖZPONT kapcso­lódott be a választási kampányba a michalovcei járásban. A MEGGONDOLATLANSÁG sok ál­dozatot követel: vasúti átjárón lelte ha­lálát kocsmából hazajövet Alois Schneider mirosovi nyugdíjas, a hely­beli Nyugdíjasok Házának lakója. A vonatkerekek alatt végezte életét Ernest Grežda, aki Kariovy Varyban kiugrott a mozgó szerelvényből. WARNEMÜNDEBEN vízre bocsátot­ták az NDK kereskedelmi flottájának századik hajóját. A 100 egységből ál­ló kereskedelmi flotta évente mint­egy 4,5 millió tonna árurakományt szállít. BRNO VÁROSÁNAK helyi közleke­dése több mint 200 millió utast szál­lított az elmúlt esztendőben. ZSENNA MACULEVICSOVA tanár­nő megállapította, hogy a leningrádi Érmitázsban kiállított „Rabszolga" szobor Michelangelo eredeti műve, s nemcsak másolata — mint ahogy ezt eddig hitték — a Louvre-ben ki­állított műnek. TÖBB MINT HÁROMEZER fehér­nyírfát ültettek ki a nyitrai iskolás gyerekek az elmúlt napokban. Két­ezer facsemete még ültetésre vár. A facsemetéket az iskolás gyerekek saját pénzükön vásárolták — az ösz­szeget papírgyűjtéssel keresték. A T 13-30 JELZÉSŰ hidraulikus emelő prototípusának próbái befeje­ződtek. A sninai Vihorlat dolgozói még ebben az évben piacra adják a hidraulikus emelők első négyszáz példányát. SÁMUEL LILLEY PROFESSZOR, a nottinghami egyetem tanára Bratisla­vában tartózkodik. A Politikai és Tu­dományos Ismeretterjesztő Társaság meghívására látogatott hazánkba, s a teljes automatizáció szociális követ­kezményeiről tart majd előadást. AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN éven­te csaknem félmillió nőt állítanak bíróság elé, leginkább mértéktelen alkoholfogyasztás miatt. A PRÁGAI REPÜLŐTÉR egyre több országba indítja gépeit. Nemrég a Prága—Kábul vonalon is megindult a rendszeres közlekedés. EGYMILLIÓ FEJES SALÁTÁT kap Nyugat-Szlovákia lakossága már eb ben a hónapban. Az első retekköte gek is megjelennek és a hajtatott ka ralábé, majd 15 tonna spenót. Az elmúlt évekkel szemben javulás vár­ható az üzletek közvetlen ellátásá­ban A KATOLIKUS PAPSÁG országos békebizottsága Prágában tartotta ülé­sét. Az összejövetelen dr. Josef Plo] har, a békebizottság elnöke mondott beszédet. NYUGAT-SZLOVÁKIA LAKÁSÉPÍTŐ szövetkezetei sikeresen zárták az év első negyedét: a fő mutatókat kivétel nélkül teljesítették. A kerületben a legjobbak közé tartózik a nyitrai la­kásépítő szövetkezet. —mf— ÖTVEN GYÁRKÉMÉNYT ÉPÍTETT fel negyedszázados tevékenysége alatt Václav Ledvina, a prágai Tep­lotechna Munkaérdemrenddel kitünte­tett csoportvezetője. INDONÉZIA azonnali hatállyal meg­tiltotta a helyi fogyasztás szempont­jából fontos élelmezési cikkek, a töb­bi között a tengeri, tapióka, rizs, bab, szója és mindenfajta liszt ex­portját. Elrendelték az exportkötések felbontását is. ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁST NYIT a Dél­morva Múzeum a priméticei plébá­nián, ahol Prokop Diviš, a villám­hárító feltalálója működött. Jövőre lesz 200 éve, hogy Franklin Benjá­mint 6 évvel megelőzve, Prokop Di­viš e plébánián megszerkesztette az első „meteorológiai gépet". Döntő: Sp. Sokolovo-VSS Košice Kettős meglepetés a Csehszlovák Kupa elődöntőjében A Csehszlovák Labdarúgó Kupa tegnap lebonyolított elődöntője kettős megle­petést hozott. Vereséget szenvedlek a pályaválasztó csapatok, méghozzá a baj­noki táblázat két éllovasa: a Dukla Praha és a Baník Ostrava. A Dukla tulaj Ilonképpen azt igazolta, amit tudunk róla (nincs formában és meg sem közelit! régi játékát), a Baník Ostrava otthoni veresége azonban egészen váratlan. A vss Košice lelkesen küzdő játékosai nagy bravúrt hajtottak végre. Bevere kedték magukat a kupadöntőbe, ahol a Spartak Sokolovo lesz majd az ellen­felük. Csütörtök, április 16. FILMSZIMIAZAK (Bratislava): HVIEZ- DA: Musztángok (USA) 15.30, 18, 20.30, SLOVAN: Oldás és kötés (magyar) 15.30, 18, 20.30, PRAHA: Vörös kocsma (fran­cia) 10.30, 13.30, 18, 18.30, 21, METRO- POL: Kék fátyol (cseh) 15 30, 18, 20.30, POHRANIČNÍK: Aki átmegy a falon (francia) 15.45, 18.15, 20.45, TATRA: A ha­zugság városa (olasz) 15.45, 18.15, 20.45, PALACK: Az utolsó boszorkány (szlo­vák) 22, MIER: Szent Péter esernyője (magyar-szlovák) 18.30, 19, DUKLA: Éj­féli mise (szlovák) 18, 20.30, DIMITROV: Ivanov (szlovák) 17.30, 20, PARTIZÁN: Idegenek világa (dán) 17, 19.30, MÁJ: Baccacio 70 I. rész (olasz) 18, 20.30, MLADOSŤ: Én és nagymama (szovjet) 17.30, 20, ISKRA: A maffia szolgálatá­ban (olasz) 17.15, 19.45, ZORA: Vigyázz (szlovák) 17.30, 20, POKROK: Akasztot­tak lázadása j mexikói) 17, 19.30, ÜDÜLŐ ÉS KULTŰRPARK: Fekete Péter (cseh) 19. FII.MSZlNHAZAK (Koüice): SLOVAN: Musztángok (USA), PARTIZÁN: A csá­szár pékje (cseh), TATRA: Háború és büke II. rész (USA), ŰSMEV: A, püpos (francia). SZÍNHÁZAK (Bratislava): NEMZETI SZÍNHÁZ: Hattyúk tava (19), HVIEZ- DOSLAV SZÍNHÁZ: Puntila úr és szol­gája, Matti (19), KIS SZÍNPAD: Libikóka (19), ŰJ SZÍNPAD: Fekete macska (19.30), ZENEI SZÍNHÁZ: Satchmo ön­taagáról, Louis Armstrong felvételeit kommentálja (19.30), TÁTRA-REVÜ: Col­tok, álmok és gitárok (20). ÜDÜLŐ ÉS KULTŰRPARK: 14.00: Divat­lapszemle. 17.00: Ízlés és divat. 19.00: Feketp Péter, cseh film. ÁLLAMI SZÍNHÁZ (Košice): MA: Csaj­kovszkij-balettek, HOLNAP; Rómeó és Júlia (19). MAGYAR TERÜLETI SZÍNHÁZ: Pozsony­eperjes: Kisasszonyok a magasban (19.30). A SZLOVÁK FILHARMÓNIA HANGVER­SENYE: Kórusművek. Vezényel: Ján Má­ria Dobrodinský (20). A TELEVÍZIÓ MŰSORA Bratislava: 9.00: Elveszettek, cseh film. 10.20: IV-érdekességek. 16.30: Kicsinyek műsora. 17.00: Orosz társalgás. 17.30: If­júsági TV Liga. 18.45: Időszerű kérdések. 19.00: TV Híradó. 19.30: Charlle Chaplin, az örök csavargó. 20.25: Ideológiai kér­dések. 20.55: Utazás a Föld körill: Szu­dán. 21.30: TV Híradó. 21.45; Kisfilm. 22.10: Első TV-közvetítés Japánból a Telstar II híradástechnikai mesterséges bolygó segítségével. Budapest: 17.23: Hírek. 17.30: Orosz társalgás haladóknak. Utazás II. 18.00: Házunk tája. Tennivalók a veteményes­kertben. 18.05: Kicsinyek műsora. Mara­dandóbb, mint a kölni, TV-játék. 18.35: Érettségi előtt. Beszélgetés az új vizs­gaszabályzatról. 18.55: Telesport. 19.20: Esti mese. 19.30: TV Híradó. 19.45: A bé­ke diplomatája. Köszöntö Hruscsov elv­társ 70. születésnapján. 20.10: Szokásos tavasz, szovjet kisfilm. 20.25: Kapcsoljuk a Rádió VI-os stúdióját. Szimfonikus hangverseny. 21.10: Hűség, TV-játék. 22.05: TV Híradó, 2. kiadás. Éjszaka és reggel derült Idő, nap­közben kevés felhő. Az éjszakai hő­mérséklet 3—3 fok, helyenként, főként a hegyvidéki völgyekben mínusz 1 — mínusz 3 fok. Legmagasabb nappali hő­mérséklet északon és északkeleten 16— 18 fok, másutt 18—22 fok. Mérsékelt, a Duna menti síkságon és a Záhorien élénk délkeleti szél. BANlK OSTRAVA—VSS KOSICE 0:2 (0:11- Ostrava, 10 000 néző. Játékvezető: Kumpa. Gólszerzők: Müller és Mravec. Az ostravaiak könnyelmíisködve kezd­ték a játékot. Erre hamar ráfizettek. A lelkesen rohampzó vendégek már az 5. percben gólt értek el. Miiller lövésé­vei szemben Mokrohajský tehetetlennek bizonyult. A Baník erre „észhez tért". Rákapcsolt és teljes erőbedobással igye­kezett behozni hátrányát. Színvonalas, érdekes játék alakult ki. A VSS meg­erősítette védelmét, s így a hazai csa­pat mezőny-fölénybe került. A Baník csa­tárainak igyekezetét a vendégek védői Jól rombolták. Két esetben azonban a szerencse is segített nekik. Mindkétszer Michallk törte át a vendégek védelmét, már csak Svajlennel ált szemben, de egyszer sem talált a hálóba. A Hí félidőre az ostravaiak változtat­tak csapatuk összeállításán, de csak fö­lényüket tudták tartósítani, gólt nem értek el.. Pedig voltak helyzeteik. A leg­nagyobbat Wieczek hagyta ki, aki 3 mé­terről sem talál a hálóba, pedig Svajlen nem volt a helyén. Igaz, jól „helyette­sítette" őt a hátvédek egyike, akt a gól­vonalról vágta kl a labdát. A Baník min­dent megtett, hogy kiegyenlítsen, de si­kertelenül. Ezzel szemben a VSS pom­pás támadással másodszor is bevette Mokrohajský kapuját. Kánássy—Somosi— Miiller— Mravec volt a labda útja a 86. percben és Mravecnek szinte már csak a lábát kellett odatennie, hogy a há­lóba kerüljön a labda. Boldog ölelke­zés követte az újabb gólt, mellyel a VSS bebiztosította nem várt nagy sikerét. Be­került a Csehszlovák Kupa döntőjébe! DUKLA PRAHA-SPARTAK SOKOLOVO 0:3 (0:0). Prága, 10 000 néző. Játékveze­tő Kopcio. Gólszerzők: Mráz (2) és Kraus. Csak papíron volt a Dukla ennek a találkozónak az esélyese. Már az első félidőben látható volt, hogy a prágai rangadón a Spartak küzd nagyobb becs­vággyal. A sokolovóiak többet támadtak. A legnagyobb helyzetet ebben a fél­időben Kvašňák hagyta kl, aki 3 méter­ről a kapu fölé küldte a labdát. A kö­zönségnek tetszett ugyan a hullámzó, érdekes Játék, de bosszankodott a sok technikai hiba miatt. A színvonal — bi­zony — nem volt a legjobb .. . Szünet után a Dukla Igyekezett erősíteni az iramot. A játék még érdekesebb, ki­egyensúlyozottabb lett, anélkül, hogy a színvonal emelkedett volna. A Dukla lendülete azonban elég hamar megtört. Az 57. percben Táborský szabadrúgásá­ból Mráz elé került a labda és lövése a hálóba tálált. Három perc múlva Mráz elhúzott Plusltal mellett, Ideális beadá­sát Kraus fejelte a hálóba. Ezzel már el is dőlt a küzdelem. A Dukla ráadásul elvesztette Kneslt (sérülés miatt) és tíz emberrel játszott tovább. Sorsát Mráz gólja pecsételte meg, aki Kvašňák át­adásából szerezte meg a Spartak har­madik gólját. A második félidőben mű­tött Játék alapján a Spartak Sokolovo győzelme teljesen megérdemelten szüle­tett meg. II. LIGA Kablo Topoľčany—Spartak Považská Bystrica 1:1 (1:1). játszották szerdán Topolčanyban. Nagy küzdelem, reális eredmény. Slovan 4:0 — Kladno 1 : 0 A bratislavaiak megerősítették helyüket az élcsoportban, a kladnóiak kikerültek a kiesési zónából A labdarúgó-liga tavaszi idénye nem kezdődött zavartalanul. Alig akadt olyan forduló, melynek valamennyi mérkőzését le tudták volna játszani. Az elhalasz­tott találkozókat most pótolják a csapatok. Tegnap két ilyen mérkőzésre került sor. Mindkettőt a pályaválasztó nyerte meg. A Slovan Bratislava megerősítette helyét az élcsoportban, az SONP Kladno pedig sokat javított helyzetén, s már nem tagja a kiesési zónának. Az I. ligának még három elmaradt mérkőzése van. Ezeket május 2-án játsszák le ebben a párosításban: Jednota Trenčín—TŽ Tŕinec, CKD Praha—Spartak Brno ZJS és VSS Košice—Dukla Praha. A tegnapi két mérkőzésről munkatársaink az alábbiakban számolnak be: SONP Kladno—Trenčín 1:0 (1:0) Kladno, 8000 nézfi. Játékvezető: Davi­dek. Gólszerző: Kadraba. A trenCíniek az első félidőben védelmi taktikát alkalmaztak, 4-3-3 rendszerben küzdöttek. Elől csak Masný, Kolä és Jan­kech tartózkodott. A kladnóiak így ál­landó fölényben voltak. Fedezeteik jól dobták támadásba a csatárokat, akiket Kadraba Irányított, de a lövések nem si­kerültek. A trenčínl védelem Is jól állt a lábán, Rihošek pedig biztos kézzel há­rított. Különösen Chlumecký szabadrúgá­sának kivédésével tüntette ki magát. Már-már úgy látszott, hogy a kladnóiak nem tudják fölényüket értékesíteni, ami­kor a 45. percben Chlumecký átadásából Kadraba végre a hálóba talált. Szünet után megváltozott a játék ké­pe. A Jednota felhagyott a védekező Já­tékkal. A küzdelem így érdekesebb, iz­galmasabb lett. A váltakozó támadások során Kadraba nagy lövését Rihošek ro­binzonáddal védte, Jankech lövését pedig a kladnől kapuvédő mentette bravúrral. A trencinlek fokozták az Iramot, már öt csatárral rohamoztak, de csak hely­zeteket teremtettek, gólt nem lőtlek. A 25. percben nem sok kellett hozzá, hogy a kladnóiak újabb gólt érjenek el. Nešvera egyedül tört a kapura, lövésé­vel azonban a kifutó Rthošeket találta el. A játék végig változatos, érdekes volt, bár a színvonal nem nagyon elé­gített kí. A hajrában a kladnóiak elő­nyük megőrzésére fektették a súlyt. Sn. Bratislava-ČKD Praha 4:0 (2:0) Bratislava, 18 000 néző, vezette: Buchl, góllnrók: Cvetler, Popluhár és Molnár (2). (za) — Eszményi labdarúgó-időben a Slovan csapata a következő felállítás­ban vette fel a küzdelmet; Schrojf — Filo, Popluhár, Slosiarik, — Zlocha, Molnár II., — Plsárik, MoravÉik, Molnár ,, Adamec és Cvetler. B Az új-zélandi Ausklandben megren­dezett atlétikai verseny során a dél­afrikai portyájáról hazatért Snell 3:58,5 perces idővel nyert az l-mérföldes fu­tásban. Kitett magáért a második olim­piai győztes, Halberg is. 10 000 m-en 28:58 perces Idejével méltán hívta fel magára a nemzetközi szakértők figyel­mét. Ügy látszik, mindkettőjükkel ismét komolyan kell számolni a tokiói olim­pián. • Az országos cselgáncs-bajnokságon, melyet Gottwaldovban rendeztek meg, a következő versenyzők győztek: Prochádz­ka könnyűsúlyban, Jákl középsúlyban, Polák nehézsúlyban és Novotný. • Véget ért a kínai asztalitenisz-baj­nokság. A férfi egyes döntőjében a vi­lágbajnok Csuang Cse-tung 3:1 arányban nyert Csu Lan-csun ellen. A női döntő eredménye: Han Ju-csen—TI cslang-hua 3:0. Az első lövést Knébort küldte Schrojf kapujára, de a kapuvédő biztosan hárí­tott. Az ellentámadás során Adamec ugyan a ČKD hálójába juttatta a labdát, de a játékvezető les címén nem adta meg a gólt. Egyre nagyobb nyomás ne­hezedett a vendégek kapujára és a gól a levegőben lógott. Végre a 18. percben Cvetler nagyszerűen kígyózott át a vé­delmen és a hálóba lőtt. A Slovan to­vábbra ls Irányította a Játékot. A 31. percben Adamec lövése a kapu felé tartott. Cvetler oly ügyetlenül változtat­ta meg a lövés irányát, hogy a labda a kapu fölé jutott. A 36. percben Ada­mec hatalmas szabadrúgása süvített cl a bal felső sarok felett. Két perc múl­va újra Adamec eresztett meg lövést, de az irányzékkal ismét baj volt. A fél­idő utolsó percében a 18-os sarkáról szabadrúgáshoz jutott a Slovan. Poplu­hár jól eltalált labdája a sorfal melleit elsuhant és a jobb kapufa belsfi éléről pattant a hálóba. Szünet után Houška helyett Mizera védte a vendégek kapuját. Rögtön ren­geteg munkája akadt és bizony kitett magáért. Előbb Adamec, majd kétszer Pisárík remek lövését tette ártalmatlan­ná, öklözte el kapuja előteréből. Az 55. percben Cvetler remekül elfutott, de hajszállal kapu melié lőtt. A 65. perc­ben Adamec ritkán látott, mintegy 25 m-ről küldött bombáját védte nagy bra­vúrral Mizera. Egy perccel később Mol­nár II. tette ugyanilyen távolságból pró­bára a CKD kapusát, hasonló eredmény­nyel. A 66. percben Plsárik helyére Ve­leckýt küldte a pályára Šfastný edző. A közönség füttyel reagált, s a levonuló Pisárikot nagy taps köszöntötte. A 70. percben Knébort jó helyzetből kapu mellé lőtt. Utána Moravčík higanyszerű moz­gással elfutott és Molnár I. jó érzékkel a kapus fölött juttatta a hálóba a lab­dát. A 82. percben Cvetler lövése elő­ször kipattant a vetődő Mizeráról, majd a résen álló Molnár I. újra gólt szer­zett. Három perc múlva Cvetlernek volt nagy helyzete, de hibázott. A győztes csapatban Schrojfnak alig akadt dolga. Filo és Popluhár nagysze­rűen Játszottak. Molnár II. volt a jobbik fedezet. Támadószeilemben küzdött. Az ötösfogat tagjai ezúttal, sokat mozog­tak, mutatták magukat. Mindannyian megtették a magukét. Adamec, Molnár és Cvetler voltak a legjobbak. A vendégeknél Mizera, valamint Kné­bort játszott Jól. Az NDK-ban levő Kühlungsbornban ren­dezték meg a vakok sakkollmpiászát, melyen 9 ország vett részt. A négy táb­lán folyó küzdelemből a jugoszlávok kerültek ki győztesen: a 32 lehetséges pontból 30 és léi pontot szereztek. Első táblás játékosuk: Baretics, mestererejű sakkozó. A második helyen a magyar csapat végzett, az NDK és a csehszlo­vák vak sakkozók csapata előtt. Az olimpiászt különleges sakktáblákon bo­nyolították le; melyeken a figurák rög­zíthetők, hogy a kítapogatással való „keresés" közben ne boruljanak fül. Így is a legtöbben az egész állást a fe­jükben tartották — ezért csak csodál­nunk* kell, milyen remek kombinációk, szellemes fordulatok Jellemzik a játsz­mák zömét. Bemutatjuk a győztes csa­pat első és harmadik játékosának egy­egy kitűnő játszmáját: Szicíliai védelem. Világos: Baretics (Jugoszlávia)—Sötét: Bcnham (Anglia) 1. e4 c5 2. Hf3 d6 3. d4 cd4: 4. Hd4: HfB 5. Hc3 a6 6. Fg5 e6 7. f4 h6 8. Fh4 Vb6 9. Vd2 Fe7'í (ha már ezt az éles változatot választotta sötét, akkor beie kqllett volna mennie a 9... Vb2: bonyodalmaiba.) 10. 0—0—0 He4:? 11. He4: Fh4: 12. Hf51 (megdönti sötét 10. lépését.) 12... ef5: 13 Hdö:+ Kf8 (nem jobb 13... Ke7 sem: .14. Ve2+ Fe6 15. H f 5: + és Hh4: miatt.) 14. Hc8: Vc7 15. Hd6 Hc6 16. Fc41 Bci8 17. Vd5 Bd7 18. g3 Ff6 19. Bhel Bd8 (fenyegetett Be8 matt és Be7-re 20. Vf7: + I 21. Be8 matt következett volna; III. 19... g6-re 20. Be8+ Kg7 21. Bh8: Kh8: 22. Hf7:-rj 20. Vf7:+ Vt'7: 21. Hf7: Bdl:+ 22. Kdl: Bh7 23. Hd6 Fe7 24. Hf5: Fc5 25. IIh4 (ismét matt fenyeget g6onl) 25... g5 26. Hg6 I- Kg7 27. f5 KI6 28. Fd3 Bd7 29. Be6+ Kg7 30. f6+ Kf7 31. Bc6:l Bd3: 32. cd3: bc6: 33. He5 + Ke6 (Kf6:-ra Hd7 + ) 34. Hc6: Kf6: 35. d4 és világos nyert. Szicíliai védelem. Világos: Cabarkapa (Jugoszlávia)—Sötét: Kusnierz (Lengyelország) 1. e4 c5 2. Hf3 d6 3. d4 cd4: 4. Hd4: Hr6 5. Hc3 a6 6. Fg5 e6 7. f4 Fe7 8. VT3 Vc7 9. 0—0—0 Hc6 (jobb Hbd7) 10. g4l (ez Is jó, de számításba jött Hc6: majd e5 Is.) 10... Hd4: 11. Bd4: e5? (meggyöngíti a d5 mezőt.) 12. f'f6:l gf6: (vagy 12... ed4: 13. Hd5) 13. Bdl b5 14. Hd5 Va5 15. Fh3 Fd8 16. fe5: fe5: 17. Hf6+ Ke7 18. Kbl Fe6 19. Hd5 + Fd5: 20. Brt5: Vb6 21. Bfl Bf8 22. g5l Kc8 23. Vf5 Ba7? (több védelmet nyúj­tott Vc7) 24. Bldl Ve3 25. Be5: + ! és sötét feladta, de5:-re 26. Ve5:+ Be7 27. Fd7+ illetve 26... Fé7 27. Vb8 mattra vezet. 326. sz. fejtörő B. G. L a w s („Deutsches Wochenscbach" 1904) AZ I. LIGA ÁLLÁSA 1. Dukla Praha 17 11 4 2 36:14 2B 2. Baník Ostrava 18 8 7 3 35:22 23 3. SI. Bratislava 18 10 3 n 32:21 23 4. VSS Košice 17 9 3 s 29:19 21 5. Slovnaft Brat. 18 7 8 5 29:17 G. Sp. Sokolovo 18 9 2 7 31:24 20 7. Tatran Prešov 18 8 3 7 28:22 19 8 J Jednota Trenčín 17 7 5 5 19;17 19 9. Sp. Brno ZjS 17 8 5 8 22:21 17 10. SONP Kladno 18 6 4 8 23:28 16 11. ČKD Praha 17 6 1 111 17:26 13 12. Spartak Hradec 18 B 1 11 29:35 13 13. TŽ Tŕinec 17 4 3 10 23:50 11 14. Sp. Motorlet 18 1 3 14 10:47 5 Világos indul és 2 lépésben mattot ad. (2 pont) Ellenőrző jelzés: Világos: Kg5, Vb3, Bb6, Ffl, Hg4, gy: e5 (6 báb). Sötét: Ke4, Fhl, He8, gy: d4, d7 és g3 (6 báb). A megfejtés beküldésének határideje: április 25. Megfejtések az Üj Szó szer­kesztőségének címére küldendők „Sakk" megjelöléssel. A helyes megfejtők között minden héten könyveket sorsolunk ki, továbbá állandó megfejtési létra­versenyt vezetünk. A 324. sz. fejtörö (M. Zucker) helyes megfejtése: 1. VfBÜ Az e heti nyertesek: Simko Imre, Bu­zita 3, Csintalan Csaba, Hetény 174. Delmár Gábor A Slovnaft továbbjutóit... FC Modena—Slovnaft Bratislava 0:1 (0:0) A nagy érdeklődéssel várt Rappan Ku­pa nyolcaddöntő-mérkőzés visszavágója ismét egygólos bratislavai győzelmet hozott. A Slovnaft nagyon hasznos tak­tusát alkalmazott. Játékosai higgadtan és fegyelmezetten védekeztek, majd gvors, rajtaütésszerű ellentámadásokkal kísérleteztek. A 72. percben egy ilyen akció befejezéseképpen lőtte a szemfü­les Scherer a győztes csapat egyetlen gólját. A Slovnaft csapatának legjobbjai: Fii­le, Weiss, Matlák és Scherer voltak. Ez a siker azt jelenti, hogy a bra­tislavai együttes a Rappan Kupa elő­döntőjébe jutott, ahol a francia Rouen lesz az ellenfele. A másik ágon két lengyel csapat: A Polonia Bytom és az Odra Opole küzd a döntőbe jutásért. , Üj Szó" kladji Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsági. Szerkeszti • szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő Szerkesztőség: Bratislava, G~ rkého u 10. sz. Telefon: 522-39 512-23, 335-68, — főszerkesztő: 532-20, titkárság: 550-18, sportrovat: 505-29, gazdasági ügyek: 508 39. Kladóhlvati 1: Bratislava, Gorkého 8, telefon: 503 89. Előfizetési d'| havonta 8,— Kčs. Ter­jasztl a Posta Hírlapszolgálat. Előfizetéseket elfogad minden postahivatal és posta} kézbesítő. Külföldj megrendelések: PNS n» Űstrsdná expedícia tlače, Bratislava, Gott.vsIJovc nám. 48/VI1. K-21'41288