Új Szó, 1959. szeptember (12. évfolyam, 242-271.szám)

1959-09-28 / 269. szám, hétfő

Budapesten is győzött a szovjet válogatott Magyarország —Szovjetunió 0:1 (0:0) A budapesti Népstadionban a lelátók a rossz idő ellenére is teljesen megteltek szurkolókkal, hogy szemtanúi legyenek a két ország labdarúgó-válogatottja mindig bizonytalan kimenetelű párharcának. Az eddigi találkozók is azt bizonyítják, hogy egyik szovjet-magyar mérkőzés sem volt előre lefutottnak mondható. Ez vonatko­zik a tegnapi találkozóra is. Bár a ma­gyarok a találkozó előtt bizakodó hangu­latban voltak, a mérkőzés első félideje nem ho^ta meg a remélt eredményt Bár az első percekben a hazai csapat lendü­letesen támadott, a szovjet csapat hátsó sorai minden támadási idejében vissza­vertek, s a magyarok csak néhány szög­letet tudtak kiharcolni. Később feljöttek a vendégek is és változatossá vált a já­ték. Az első izgalmas jelenetre a 20. perc­ben került sor, amikor Göröcs egy rövid­re sikerült hazaadást elcsípett, egyedül tört a szovjet kapura, de Jasin merész kifutással a magyar csatár lábára vető­dött. A szovjet csatárok — bár ritkábban támadtak két-két nagyon veszélyes lövést küldtek a magyar kapura, melye­ket Grosics — ismét bebizonyítva kivé­teles képességeit — remekül hárított. A magyar csapat csatársora nagyon gyengén játszott, sok volt az eladott lab­da s így csak ritkán tudtak veszélyes helyzetet teremteni a szovjet kapu előtt. A játék nem volt magas színvonalú s a közönség is gyakran adott elégedetlensé­gének kifejezést. Az első félidő végéig egyik csatársor sem volt képes bevenni ellenfele kapuját s így gól nélkül fordult a két csapat. A második félidő első perceiben ismét a magyarok támadtak többet, egy lesgólt is elértek, melyet a játékvezető termé­szetesen nem adott meg. Azután feljöt­tek a szovjet játékosok és gyakran ve­szélyesen támadták a magyar kaput. A 12. percben született meg a mérkőzés egyet­len és a szovjet együttes győzelmét je­lentő gólja, amikor egy támadás során Vojnov távoli erős lövésével szemben Gro­sics tehetetlen volt. A gól után a magyar együttes még szárnyaszegettebben ját­szott, mint az első félidőben s csak Feny­vesi és Sándor egy-egy megmozdulása okozott kisebb izgalmat. Végeredményben a szovjet együttes t:0 arányban megér­demelten nyerte a találkozót, mert el­vesztett labdát nem ismerve nagy lelke­sedéssel játszott és taktikai téren, va­lamint erőnlétben is jóval felülmúlta el­lenfelét. így tehát az Európa Kupa kö­vetkező fordulójában a Szovjetunió együttese a Spanyolország—Lengyelország mérkőzés győztesével vetélkedik. Prágában is kitett magáért a nyitrai Slovan Prešovban döntetlenül játszottak a csapatok 9 Saját otthonában vereséget szenvedett a Pardubice Az I. labdarúgó-liga hetedik úszi fordulójának legíontosabb mérkőzésére ezúttal már szombaton Prágában került sor. A prágai Dukla 1:1 arányban dötetlenül végzett a Slovan Bratislavával. A második szombati találkozót Trnaván vívták. Az ntthoaiak ö:0 arányban biztosan győztek a Jednota Košice felett. Vasárnap aztán Prešovban az ottani Tatran a Spartak Hradec Králové együttesével mérkőzött. E találkozó eredménye 2:2 volt. A Dynamo Praha—Slovan Nitra-mérkőzés érdekes­sége, hogy a nyitrai csapat ezúttal szerepelt először hazánk fővárosában és a vršovicei pályán is jó teljesítményt nyújtott. A já­ték 1:1 arányú döntetlent hozott. A Slovan Nitra továbbra is az élcsoporthoz tartó-zik. A Spartak Praha Sokolovo Pardubicé­ban az ottani Dukla vendége volt és győzelmet aratott. Jelentéseink: Tatran Prešov-Spartak Hr. Králové 2:2 (1:0) A prešoviak nagy érdeklődéssel várták ezt a bajnoki találkozót. Az eddigi mér­kőzések során ugyanis a prešovi csapat­nak nem sikerült olyan jól szerepelni, mint azt a szurkolók várták. A mérkôžést a prešoviak igen gyors iramban kezdték. Az első félórában a 7 ezer főnyi közönség többször megtapsolta a Tatran csatársorá­nak szép akcióit. A 22. percben Martinček szépen szöktette Pavlovicet, aki nem hibá­zott és megszerezte a hazai csapat veze­tését. Ezzel ai egyetlen góllal zárult az első félidő. Cséré után — nagy meglepetésre — a hradeciek sorozatos támadásokat vezet­tek és a 10. percben Tauchen kiegyenlí­tett. Ez a gól megzavarta a prešovi játé­kosokat. A 15. percben a Tatran védői új­ból hibáztak és Malik révén máris 2:l-re vezettek a \endégek. A játék igen idegessé Három új országos atlétikai váltócsúcs Prágában a Csehszlovák Hadsereg Stadionjában megtartották a hagyományos oszi váltó-bajnokságokat. A versenyeken 5 00 belföldi és a SC Chemie Haile atlétái vettek részt. Az idősebb fiúk 4X200 méteres váltó­futásában a Slavoj Č. Budéejovice csa­pata 1 p 31,1 mp-re javította az or­szágos csúcsot, amelyet eddig a Spartak Praha Sokolovo 1 p 31.6 mp-cel tartott Ugyanezen a versenyen egy későbbi fu­tamban a Spartak Praha Sokolovo I. csa­pata ezt a távot 1 p 30.1 mp új rekord­idővel futotta. A 3X1000 m-es váltóban is rekord szü­letett. Az RH Praha együttese (Heqer. Hellmich. Havrlent összeállításban) 7 p 25.9 mp alatt tette meg a távot. A harmadik csúcsot a 4X200 méteres női váltóban futották Ezt a számot az SC Chemie Haile nyerte 1 p 42,3 mp-cel A második helyen a Spartak Ústí csapa ta (Meninová, Kubcová. Kulhavá, Strejč­ková összeállításban) 1 p 42.9 mffces úi országos csúcsot állított fel. KÜLFÖLDI PÁLYÁKRÖL JELENTIK Párizsban tartják a Franciaország­Svédország atlétikai viadalt. Az első nap után a franciák 59:47 arányban vezetés­tettek szert. Eredmények. 110 m gát: Duriez (f) 14,5 mp. 400 m: Seye (f) 47 mp. távolugrás: Collardot (f) 765 cm, 2. Waahlander (s) 761 cm. svéd csúcs, 500" m: Bemard (f) 14 p 24,6 mp, kalapács­vetés: Asplund (s) 60 m 93 cm, 800 m: Waern (s) 1 p 47,8 mp. beállította a svéd csúcsot, 2. Jazy (f) 1 p 47,9 mp — új francia rekord, súlylökés: Uddebonm (s) 17 m, 4 X 100-as váltó: Franciaország 40,3 mp — országos csúcs, magasugrás: Pet­terson (s) 208 cm. Rómában Olaszország—NSZK—Finnor­szág közötti hármas viadalra került sor. Az első napon az olaszok 57:47-re vezet­nek a finnek ellen, az NSZK—Olaszország közötti pontarány 53:51-re alakult a ven­dégek javára. Eredmények. -100 m: üe­rutti (0) 10,4 mp, 400 m gát: Martini <­51,4 mp, olasz csúcsbeállítás, 1500 m: Brenner (NSZK) 3 p 44.5 mp, 2. Salouen (f) 3 p 44,6 mp, 400 m: Kaufmann (NSZK) 46,9 mp, hármasugrás: Cavalli (o) 16 m 05 cm. magasugrás: Salminen (f) 206 cm, súlylökés: Meconi (o) 17 m 40 cm, kala­pácsvetés: Cristin (o) 57 m 87 cm, 5000 m: Saloranta (f) 14 p 24.6 mp, 4X100 m-es váltó: Olaszország 40,3 mp. Bernben Svájc és Norvégia válogatott atiétái mérték össze erejüket. A norvégek 133:78 arányban győztek. A találkozón két országos rekordot állítottak fel: a norvégek a 4X100 méteres váltóban 41 mp-es 'idővel, Waegi, a svájciak 800-as futója pedig ezen a távon 1 p 47,5 mp-es idövf-1. Színvonalas kii íHmek a csehszlovák­szovjet barátság kuoá ;a jégkoronq-tornáján vált. Különösen a prešoviak hibáztak so­kat, a vendégek meg időhúzással igyekez­ték tartani az eredményt. A 23. percben, majd a 30. percben Laco Pavlovié, a pre­šoviak egyetlen veszélyes csatára terem­tett veszélyes helyzetet, de gőlt nem tu­dott elérni. 13. perccel a mérkőzés befe­jezése előtl Jinda, a vendégek kapusa bravúrosan védett egy L. Pavlovic-lövést, majd Martinček bombáját hárította. Hle­dík, a hradeciek középhátvédje, szépen ját­szott. Több esetben gólnak látszó helyzete­ket tudott tisztázni. Az ő játékának kö­szönhetik a hradeciek a mérkőzés ilyen ki­menetelét. Már-már úgy látszott, hogy a találkozó a vendégek győzelmével végző­dik. A 40. percben azonban L. Pavlovié el­csíp egy jó beadást és megszerezte a dön­tetlent jelentő gólt. A hátralévő percek­ben a prešoviaknak még lett volna gólszer­zési alkalmuk, de a gólhelyzeteket nem tudták kihaszálni. A mérkzőés megérde­melt döntetlennel végződött. Dukla Pardubice - Spartak Praha Sokolovo 0:1 A két büntetett csapat találkozója a vendégek szoros, de megérdemelt győ­zelmével végződött. A Sokolovo együttese az utóbbi fordulók során nagyon gyenge játékot mutatott és a tegnapi napig a tabella sereghajtója volt. Bizonyára a játékosok is annak tudatában utaztak Pardubicé­két pontot, akor talán pontot tehetnek elsöligabeli szereplésük után. Ennek meg­felelően, az otthonában nagyon is veszé­lyes Dukla Pardubice ellen, minden tu­dásukat latba vetve igyekeztek kiharcolni győzelmet, ami végeredményben sikerült, s így a tabellán a pardubicet csapat he­re, hogy ha most nem szerzik meg mind- I lyet cserélt tegnapi ellenfelével. Dynamo Praha-Slovan Nitra 1:1 (0:0) Az Ostraván, Prágában, Opaván és Klad­nón a csehszlovák-szovjet barátság kupá­jának elnyeréséért folyó jégkorong-torna érdekes és színvonalas küzdelmeket hoz. A kiegyensúlyozott játékerejú csapatok az utolsó percekig teljes erőbedobással ját­szanak, hogy — ha csekély gólkülönbség­gel is — a maguk javára döntsék el a mérkőzést. Opaván az RH Brno 6:4 (2:3, 2:1, 2:0)­ra győzte le a Slezan Opava csapatát. A brnói együttes a Dukla Jihlava ellen is Rekordok a kínai spartakiád on A kínai spartakiád eredményei is azt bizonyítják, hogy Kínában a testnevelés ŕ-s a sport színvonala állandóan felfelé Ível A tetszés szerinti kisöbű sportpus­kák női versenyében a 24 éves Cseng Zsung 589 körös eredménye egy körrel jobb a szovjet Donská világcsúcsánál. A férfiak versenyében fekvő testhelyzet­ben a 22 éves Tung Kuang-zsung Í96 körös eredménnyel beállította az angol Oakley világcsúcsát. Az asztalitenisz férfipáros-versenyét£n a világbajnok Zsung Kuo-tuan és Cchaj Ming-csu párost a 17 éves sanghaji diá­kok, Li Fu-zsung és Suee Wej-csu győz­ték le 3:2 arányban. Hasonlóan vereséget szenvedtek a dortmundi VB résztvevői, Jang Zsuej-chua és Sue Jing-seng, akik felett a 19 éves Csu Zseng-lung és a 22 éves Wang Chung-csia arattak 3:2 ará­nyú győzelmet. A galamblövő-versenyeken Sue Kaj­chhaj 1642 ponttal új kínai csúcsot ért el. Olimpiai csapatunk október 7- én Bécsben játszik Központi Labdarúgó Osztályunk vezetősé­ge labdarúgóink olimpiai minősítő mérkő­zéseivel foglalkozott, de szóba kerültek az előkészületekkel kapcsolatos problémák is. Olimpiai együttesünk október 7-én Bécs­ben Ausztria ellen vívja első mérkőzését. Elhatározták, hogy a Központi Labdarúgó Osztály december 6-án Prágában tartja idei közgyűlését s máris megkezdik az erre vonatkozó előkészületeket. Az Osztrák Labdarúgó Szövetség kérésé­re, hogy jelöljünk ki két játékvezetőt az osztrák ligamérkőzések irányítására, a Köz­ponti Labdarúgó Osztály Obtulovič és Ka­ras játékvezetőket bízta meg ezzel a fel­adattal. A CSTSZ brnói kerületi váloga­tottja október havában Lengyelországba utazik, ahol október 18-án Krakkóban, két nappal később Tarnowban, október 22-én pedig Oswienczimben lép pályára. Az oszt­rákok elleni csapatot a jövő héten állít­ják össze. Kari Decker, az osztrákok szövetségi ka­pitánya igen erős keretet jelölt ki s eb­ből állítja majd össze az ellenünk szerep­lő osztrák csapatot. A keret a következő: Kiztmüller (Linzer ASK), Schweda (Aust­ria Bécs), Windisch (Sportklub), Glech­Lučenec-Opafová— Sj. Piešťany 1:1 (om) — Kemény küzdelemre került sor n lučeneci és a piešťanyi csapat között, amelyben a vendégeknek értékes döntet­lent sikerült elérniök. Az első félidő 12. percében Kubán, a pöstyéniek játékosa megszerezte a vezetést. A játékosok az­után csak védekezésre rendezkedtek be. Szünet után a hazai csapat nagy fölényt harcolt ki, de csak egy gólt ért al. A 26. • percben Farsang, kiegyenlített. Az elömérkőzésen Opatrnú ifjúsági csa­pata játszott Partizánske együttese ellen a ligabajnokság .során. A vendégek 3:5 (1:0) arányban győztek. Góllövők: llam­balek 2, Karas, ilietve Svetlík. ner (Rapid), Bül-Watsch (Sportklub), Riehs (Kremser SC), Hasenkopf (Sport­klub), Oslansky (Sportklub), Hruška JJWAC), Huberts (Grazer AK), Fürst (Linzer ASK), Nemec (Austria), Kaltenbrunner (WAC), Kohlhauser (SVS Linz). Reiter (Rapid), Skerlan, Knoll és Hot (valamennyien Sport­klub). Az olimpiai labdarúgó-tornán Ausztria a csoportjába tartozó Csehszlovákiával és Magyarországgal szemben nagy előnnyel in­dul, mert a keretében szereplő játékosok kivétel nélkül az „A"-válogatottban szere­pelnek s egyikük sem vett részt a svéd­országi labdarúgó-világbajnokságon. eredményes volt és 4:0. (0:0, 1:0, 3:0)-!ás győzelmet aratott. Ostraván a Spartak Brno a Dynamo Par­dubicével küzdött, s azt 3:2 (0:1. 1:0, 2:1) arányban késztette megadásra. A TJ VŽKG jégkorongozóinak is sikerült leg.yőz­niök a pardubiceieket. A mérkőzés 4:2 (1:0, 0:1. 3:l)-re végződött. Kladnón a hazai csapat drámai lefo­lyású csatát vívott a Chomútov csapatá­val, amely felett végül is 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) arányban győzött. A Chomútov az SZ Litvínov csapata felett 5:4 (1:3, 4:0, 0:l)-es eredményt ért el. • Pragában a Spartak Praha Sokolovo —Spartak Plzeň mérkőzés 1:1 (0:1, 0:0, l:0)-re végződött. A Spartak Plzeň pedig kemény küzdelem után 8:7 (3:3, 2:2, 3:2) arányban bizonyult jobbnak a Slovan Bra­tislavánál. A prágai Dynamo vršovicei stadionjá­ban látta vendégül a nyitrai Slovant, amely első alkalommal szerepelt prágai pályán. Volt ugyan kilátásban egy mér­kőzése a Spartak Praha Sokolovo ellen, de erre a mérkőzésre a prágai együttes büntetés^_miatt nem került sor. A teg­napi ligamérkőzés iránt Prágában is, Nyit­rán is rendkívül élénk érdeklődés nyilvá­nult meg különösen azért, mert az újonc Slovan Nitra eddig meglepően jól tartja magát a legmagasabb labdarúgó-osztály­ban. A nyitraiak a mérkőzés előtt titok­ban bíztak győzelmükben, de ez a ré­ményük nem vált valóra. A találkozó a Dynamo gyors támadá­saival kezdődött, de a közönség bizta­tása ellenére sem sikerült gólt elérniök. A vendégek védelme minden támadási eredményesen mentett. A nyitraiak is tá­madásba lendültek. Pucher, Cintula, majd Koník lövései érték Dolejší kapuját. Rébr játékvezetőnek nem volt nehéz dolga, mert a mérkőzés a sportszerűség keretein belül mozgott. A második félidő fokozott irammal kez­dődött. A 8. percben Herciknek lapos lövé­sével sikerült megszereznie csapatának a vezetést. A 10. percben Konik lőtte a nyitraiak kiegyenlítő gólját. Ettől kezdve a prágaiak a két pont minden esetben való megszerzésére törekedtek. A Slovan Nitra sem volt rest és állandó támadásaival igyekezett bevenni a Dynamo kapuját. A vendégek edzője a játék utolsó percei­ben leváltotta Koníkot és Krásnohorskýt küldte a védelem megsegítésére. Az ér­dekes küzdelemben több gól már nem esett, s így mindkét együttes értékes ponttal gazdagodott. A tabella állása: 1. Dukla Praha 7 4 3 0 12:4 11 2. Sn. Bratislava 7 4 2 1 15:8 10 X ČH Bratislava 6 3 2 1 10:5 8 4—5. Spartak Trnava 7 3 2 2 12:9 8 4—5. Slovan Nitra 7 3 2 2 12:9 8 6'. Sp. llr. Králové 7 2 3 2 14:11 7 7. Baník Ostrava 7 3 1 3 10:9 7 8. Sp. Stalingrad 7 2 3 2 9:8 7 9. Jednota Košice 7 3 1 3 10:10 7 10. Dynamo Praha 7 3 1 3 12:13 7 11. RH Brno 6 3 0 3 9:11 6 12. Sp. Sokolovo 7 2 0 5 5:17 4 13. Tatran Prešov 7 1 1 5 9:15 3 14. D. Pardubice 7 1 1 5 5:15 2 Páral nyerte a motorvezetéses kerékpár-bajnokságot A bratislavai Lokomotíva kerékpár­stadionján döntötték el az idei motor­vezetéses kerékpár-bajnokságot. Páral brnói versenyző már a múlt vasárnapi nemzetközi találkozón bebizonyította, hogy jelenleg kiváló formában van. Ez alka­lommal sem cáfolt rá hírnevére. Nagy fö­lénnyel szerezte meg a bajnoki címet. Páral motorvezetője Šmerda (Favorit Brno) volt, akinek taktikás irambeosztá­Bajnoki pontokért A labdarúgó-bajnokságok alacsonyabb osztályaiban is folytatódtak a küzdelmek. A legutóbbi lordulóban a következő eredményeket érték el. Spartak Komárno—Slavoj Sered' 2:0 (1:0) A körzeti bajnokság ,,E"-csoportjának találkozóján a hazaiak állandóan gyenge fölényben voltak és Szenczi két góljával mindkét pontot megszerezték. Jednota Košice ,,B"—[.ok. Spišská Nová Ves 2:1 (2:0). Dukla Brezno—Odeva Irenčín 2:1 (0:0) A II. labdarúgó-liga ,,B" csoportjának találkozója Breznóban színvonalas játékot és a hazaiak biztos győzelmét hozta, mely még nagyobb arányú győzelemmel is végződhetett volna, ha a vendégek ka­pusa nem véd olyan jól. A gólokat Hojný, Chabroň, Hl. Kresta szerezték. Iskra Otrokovice— TJ VŽKG 1:2 (0:1) A II. liga szombati találkozóján a ha­zaiak nem tudták megakadályozni a jobb játékerőt képviselő vendégek győzelmét. A gólokat Chmela, ill. Mackowski 2 sze­rezték. Slovan Pezinok—Tatran Krásno 5:1 (2:0) A körzeti bajhokság „E"-csoportjának találkozóján a pezinoki együttes megér­demelt és biztos győzelmet aratott. Gó­lok: Ševčík 2, Bartók, dr. Laskov és Bauer, 111. Kopásek. Dukla Bratislava—Dukla Praha 12:15 (7:5) (ár) A két Dukla kézilabda-csapat talál­kozóját a bratislavai Klinger-kolónia kézi­labda-pályáján élénk érdeklődés előzte meg. Nem is csoda, hisz mindkét csapat jó játékerőt képvisel, így kitűnő mérkőzésre volt kilátás. Ez be is következett. Bár az első percekben csupán tapogatózó játék folyt, a hazaiak hamarosan magukra talál­tak és két gyors góllal 2:0-lás vezetésre tettek szert. Á vendégek gyorsan kiegyen­lítettek és a két csapat fej-fej melletti küz­delmet vívott a két pont megszerzéséért. A többszörös bajnok prágai Dukla együt­tesében olyan nevek szerepeltek, mint Kö­nig és Tro.jan, országos válogatottak, de a bratislavaiak egyáltalán nem „tisztelték" a neves játékosokat és szép akciókból szer­zett gólokkal az első félidő végéig 7:5 ará­nyú vezetésre tettek szert. A második fél­idő elején a hazai együttes hatalmas len­dülettel folytatta a játékot és rövidesen 10:5-re növelte előnyét. Ekkor azonban a hazai játékosokon kezdett kiütközni a ha­talmas iram okozta fáradtság, míg a prá­gaiak .jobb erőnlétük következtében 9:1 l-re csökkentették hátrányukat, majd fokoza­tosan elhúzták és végeredményben 15:12­re nyerték a találkozót. A hazai csapat kitűnő teljesítményt nyújtott. Egészen a második félidő közepéig úgy látszott, hogy meg tudja szerezni a győzelmet. Ekkor azonban a bratislavaiak visszaestek s még kiválóan védő kapusuk, — aki a legve­szélyesebb, már-már gólnak látszó lövése­ket is remekül hárította — sem tudta megakadályozni a vereséget. A vendégek annak is köszönhetik győzelmüket, hogy akkor tudtak erősíteni, amikor ellenfelük már ötgólos vezetésre tett szert. További eredmények: Spartak Praha Stalingrad—Dynamo Praha 10:9 (6:5), Spartak Plzeň —Slovan Bratislava 16:11 (10:7), Sokol Telnice—Tatran Prešov 7:7 (4:3), Spartak Praha Sokolovo—TJ Gott­waldov 9:13. Az I. kézilabda-liga állása a 7. for­duló után: 1. TJ Gottwaldov 14 pont, 2. Dukla Praha 10 p., gólarány 98:69, 3. Spartak Praha Stalingrad szintén 10 pont­tal, de 91:69 gólaránnyal. "További sor­rend: Tatran Prešov, Sokol Telnice 9—9 ponttal, majd a tabella végén » Dynamo Praha áll 2 ponttal. A körzeti bajnokság ,,F"-csoportjának találkozóján a vendégek isimét gyenge na­pot fogtak ki. Mindkét pontot a hazaiak szerezték meg. A gólokat: Majer 2, ill. Bajtos lőtte. A SAZKA és a ŠPORTKA eredményei 1, 12, 15, 26, 52, 34. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 x2xlxl2—1 2 1 x x Dukla Kroméŕíž— Iskra Svit 12:8 (tä) Az országos bajnokság legfontosabb mérkőzését megérdemelten nyerte Cseh­szlovákia tavalyi bajnokcsapata. Eredmé­nyek: Timuranský az első menetben ki­ütéssel győzött Nalevanko ellen. Meny­ház pontozással veszített Horváth ellen. Tomeček pontozással győzött Hricik ellen. Kraus pontozással győzött Tajboš ellen. Šmied diszkvalifikáció folytán veszített Moravčíkkal szemben. Stantien pontozással győzött Bednár ellen. Feifer kiütéssel ve­szített az első menetben — Gažík ellen. Kuchta győzött erőfölénnyel Sereš ellen. Hrbek pontozással veszített a nap legna­gyobb küzdelmében Čajka ellen. Benšovský pontozással győzött Čiliak ellen. A végső eredményt befolyásolhatja az óvás, melyet a Tajboš—Kraus-mérkőzéssel kapcsolatban a sviti csapat nyújtott be. • Split: Október 1—6-a közt Spalató­bun kerül sor egy neozetközi vízilabda­tornára. melyen a Szovjetunió, Magyaror­szág, Hollandia, Olaszország és Jugoszlá­via válogatottjai vesznek részt. sával egy óra alatt futotta le a 62 291 méteres versenyszakaszt. Teljesítményé­vel hét körrel ért előbb célba, mint Men­schy, a második helyezett. Menschy és vezetője, Sulanskv (Favorit Brno) 60 457,9 métert tett meg ugyanennyi idö alatt. A harmadik helyen Perič Čapek (Praha) motorvezetővel 60 297,9 m-es eredményt ért el. Lefutották az öttusa-világbajnokság első számát Az USA-beli Hersheyben tartják meg az idei modern öttusa-világbajnokságot, ame­lyen Argentína, Brazília, Finnország, Chile, Olaszország, Magyarország, Mexikó, az NSZK Svédország, Svájc, a Szovjetunió, az USA és Anglia versenyzői vesznek részt. Az első versenyszám a lovaglás volt. Itt a brazil Malta győzött és 1184 pontot szer­zett, a magyar Balczo 1116 ponttal a má­sodik helyen végzett. A csapatversenyben Svédország vezet 2988 ponttal, Mexikó 2972, Finnország 2886, USA 2884, Argentína 2566, Szovjetunió 2104 pont. Hétfő, szept. 28. A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA: PRAHA: Férfi, aki átmegy a fa­lon (francia) 10.30, 14, 16.15, 18.30, 20.45, POHRANIČNÍK: Keresztutak (cseh) 16, 18.15, 20.30, SLOVAN: Kémek a Tiszá­nál (szovjet) 16, 18.15. 20.30, TATRA: A ka­pitány lánya (szovj'et) 16. 18.15, 20.30, DUKLA: Púder , és benzin (cseh) 18, 20.15, MIER: Amit az utca mesél (szovjet) 18, 20.15, OBZOR: A torreádor (spanyol) 18, 20.15, MÁJ: Elsők és utolsók (cseh) 18.15, 20.30, STALINGRAD: Életre-halálra (szov­jet) 18, 20.15. A BRATISLAVAI SZÍNHAZAK MŰSORA: NEMZETI SZÍNHÁZ: Aida (19), ÚJ SZÍNPAD: Viszontlátásra, szerelem! (19). A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MŰSORA: MA: Csillagok, pénz, csavargók (19), HOLNAP: Jenűfa (19). A KASSAI MOZIK MŰSORA: SLOVAN: Keresztutak (cseh), ÜSMEV: Szentivánéji álom (oseh), TATRA: Kémek a Tiszánál (szovjet), PARTIZÁN: A te da­lod (szovjet). A BRATISLAVAI TELEVÍZÖ MŰSORA: 18.00: Iskolások műsora. 18.30: Sport­hírek. 19.00: TV-híradó. 19.30: Kisfilm. 20.00: Herald Hauser: Fehér vér, TV-já­ték. 21.10: TV-híradó. IDŐJÁRÁS Borús, esőre hajló idö. A hőmérséklet süllyed. A déli órákban 14—16 fok. Észak­keleti szél. a Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava Gorkého u 10 s 351-17 032-61 - főszerkesztő" ^552-10, - főszerkesztő-helyettes: 262-77. titkárság: 326-39, - sportrovat: 325-89. Kiadóhivatal: Bratislava. Gorkého 8 telefon: o37-28. Előfizetést díj .,51-17. bl. toszerkc«to.oozxu i D Os tahi va tálnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava. ,,0,1 SZÖ" kiadja Szlovákia 351-17, 232-61. - föszerke jeszti a Posta Hírlapszolgálata. Megrendelhető minden postahivatalnál és Gorkého u. 10. sz., Telefon: 347-16, havonta Kčs 8,—, Ter­A-576559