Új Szó, 1958. március (11. évfolyam, 60-90.szám)

1958-03-10 / 69. szám, hétfő

Svédország ny rle e kézilabda világbajnokságot Svédország-Cse : Szlovákia 22:12 (10:5) Berlinben került sor a harmadik kispályás férfi kézilabda világbajnok­ság döntő küzdelmére. Mint már beszámoltunk róla, a kispályás kézilabda VB-ban a két elődöntő csoport győz tese, Svédország és Csehszlovákia ve. télkedett egymással. A berlini Seelenbinder Halle-ban 6500 néző előtt került sor erre az izgalmas találkozóra. A két együttes összeállítása ezen a mérkőzésen a következő volt: Csehszlovákia: Nykl (J. Vícha) - Eret, Frolo, Klemm, König, Mareš, Provazník, Rúža, Tró­ján, M. Vícha. Svédország: Mattsson — H. Olsson, Zachrisson, Danielsson, S. Olsson, Jönsson, Aaahrling, Käm­pendahl, Karlsson, Ekeroth. A mér­kőzés igen heves svéd irammal kez­dődött és a svédek már az első percben 2:0-ás vezetésre tettek szert. Az első csehszlovák gól a 8. perc­ben esett, s sikerült válogatottjaink­nak 2:3-ra szépíteni. Ezután azonban a svédek újból erősítenek és az első félidő végéig 5:10 arányú vezetésre tettek szert. A ssere után válogatot­tunk igen megingott és ennek követ­keztében több felesleges gólt kap­tunk. A mérkőzés végeredményben 12:22 arányú svéd f"'őzelemmel ért véget. Válogatottunk ezen a döntő mérkőzésen nem a legjobb teljesít­ményt nyújtotta, de ennek ellenére ez a magas vereség nem megérde­melt. A harmadik kispályás férfi kézilab­da világbajnokság ezzel befejeződött s a svédek ismét megvédték a vi­lágbajnoki címet. Második Csehszlo­vákia, 3. Németország (közös csa­pat), amely a 3.-4. helyért folyó küzdelemben 17:13 arányban győzte le a dán együttest. Lahtiban a „símaratonl" bonyolították le Az első öt helyet az északiak foglalták el Lahtiban az 50 kilométeres sífu­tásra került sor, melynek győztese a svéd Jernberg lett, mögötte pedig négy finn futó foglalta el a helye­ket. Az északiak közé csak a szov­jet futók törtek be. Az eredmények: 1. Jernberg (Svédország) 2 ó 56 p 21,9 mp, 2. Hakulinen (Finnország) 2 ó 57 p 39,7 mp, 3. Viitanen (Finn­ország) 2 ó 58 p 49,5 mp, 4. Tiainen (Finnország) 2 ó 59 p 39,2 mp, 5. Kohlemainen (Finnország) 3 ó 1 p 39,5 mp, 6. Kolcsin (Szovjetunió) 3 ó 1 p 53,4 mp, 7. Hämäläinen (Finnország) 3 ó 2 p 49,4 mp, 8. Seljuhin (Szovjetunió) 3 ó 3 p 21,1 mp, 9. Larsson (Svédország) 3 ó 4 p 22,7 mp, 10. Terentev (Szovjet­unió) 3 ó 4 p 51,3 mp. A Központi Labdarúgó Osztály elnökségi üléséről A Központi Labdarúgó Osztály leg­utóbbi elnökségi ülésén többek kö­zött elhatározták, hogy a március 23-án sorra kerülő NDK B-Ausztria B mérkőzés vezetését Ružička játék­vezetőre bízzák, a két ország után­pótlásának találkozását pedig egy nappal ' később Obtulovič vezeti. A Duna Kupa mérkőzések vezetésére a következő bírákat küldik ki: Ry­becky, Polák, Vrbovec, Jungr, Fencl, Frydecky és Placek. Végül igazolták a következő I. és II. ligabeli edzőket: V. Preis (Spartak Praha Sokolovo), F. Sedláček (Spartak Hradec Králo­vé), K. Kolsky (Dukla Praha), J. Je­remiás (RH Brno), J. Zástera (Dukla Pardubice), A. Rygr (Dynamo Pra­ha), J. Steiner (Tatran Prešov), K. Borby (ČH Bratislava), J. Rubáš (Spartak Praha Stalingrad), R. Krčil (Tatran Teplice), F. Košár (Spartak OstI n. L.), J. Karel (Jednota Koši­ce), V. Hroneš (Slovan Prostéjov) J. Gavač (Dukla Trenčín) és K. Buč­ka (Slovan Nitra). Richvalský nyerte a Magas-Tátra nagydíját A Lomnici csúcs lejtőjén rendez­ték meg az V. Magas-Tátra-i lesíkló nagydíj küzdelmét. A pályán mely 300 méter hosszú volt és szintkü­lömbsége 110 méter, 58 kaput állí­tottak fel. Igen érdekes küzdelem után mindkét futamban Richvalský W> W>MM Ht MW MHm HI »MMH»M M> mi Hétfő, március 10. A BRATISLAVAI MOZIK MOSÓRA HVIEZDA: Dr. Laurent esete (francia) 16, 18.15, 20.30, SLOVAN: Különös nyár (szovjet) 16, 18.15, 20.30, POHRANIČNÍK: Don Juan (osztrák) 16, 18.15, 20.30, PRAHA: Apuka (olasz) 10.30, 13.30, 16, 18.30, 21. METROPOL: Gyilkosság a Sziget utcában (cseh) 14, 16. 18.15, 20.30, LUX: Emberek és farkasok (olasz) 16, 18.15, 20.30, DUK­LA: Ne nézz hátra, fiam (jugoszláv) 18, 20.15, PALACE: Az éjszaka lányai (francia) 18.30, 20.30, LIGA: Két asszony férje (olasz) 15, 17.15, 10.30, OBZOR: Egy fej­hosszal (francia) 16, 18, 20, MLADÝCH: A róka és a farkas (szovjet) 16, STALIN­GRAD: Gróf Monte Christo (francia) 18, MÁJ: Bomba (cseh) 16, 18.15, 20.30, PAR­TIZÁN: A huszonegyes évfolyam (cseh) 17, 19, POKROK: Katka (szlovák) 17.45, 20.30, A BRATISLAVAI SZÍNHAZAK MŰSORA NEMZETI SZlNHÁZ: A bolygó hollandi (19), HVIEZDOSLAV SZlNHÁZ: Romeo és Júlia (19), ÜJ SZÍNPAD: A montmartrei ibolya (19). A KASSAI MOZIK MOSÓRA SLOVAN: Jekatyerina Voronyina (szov­jet), OSMEV: Berlini románc (német), TATRA: Római történetek (olasz), PAR­TIZÁN: Mary grófnő (szovjet), A KASSAI ÁLLAMI SZLNHÁZ MOSORA MA: Ilyen a szerelem (19), HOLNAP: Stella (19). AZ ÄLLAM1 FALUSZLNHÁZ MŰSORA NAGYSALLÖ: Csudakarikás (14), Örök láng (19). IDÔJÄRÄS Változó felhőzet. A nappali legmaga­sabb hőmérséklet az ország nyugati ré­szén 3—4 fok, keleten és északon 0 kö­rüli. Éjjel enyhe fagy. Északi, illetve északnyugati szél. eredménye volt a legjobb, s ezzel el is nyerte a Magas-Tátra nagydí­ját. A vetélkedéseken egyébként 44 legjobb férfi lesíklónk vett részt. A férfiakon kívül az utánpótlás is részt vett, ebben a csoportban Mar­tinec bizonyult a legjobbnak. A nők számára kiírt lesíklő-versenyben pe­dig M. Krajňáková szerezte meg az elsőséget. Külföldi sportérdekességek A Dortmundban megtartott nyugat-németországi fedett-pálya atlé­tikai bajnokságon több jó eredmény született. Férfiak 400 m: Raduseh 49,4 mp, 800 m: Schmidt 1 p 52,8 mp, 1500 m: Brenner 3 p 52 mp, Mengler 3 p 53 mp, 3000 m: Laufer 8 p 21,4 mp, Mül­ler 8 p 23,6 mp. Magasugrás: Püll 204 cm, fedettpályacsúcs, Böhr 202 cm. Távolugrás: Molzberger 723 cm, Krü­ger 721 cm. Rúdugrás Z ech 420 cm. Süly dobás: Lingnau 11,20 m, Vŕbach 16,60 m. Nök: Magasugrás: Hans 161 cm, csúcs. Távolugrás: Jakoli 5,88 m, Súlydobás: Werner 14,72 m. A legjobb szovjet vívók részvé­telével Moszkvában versenyt rendeztek. Meglepetés mindössze a női tőrben volt: Zabelina, a világbajnoknő csak harmadik lett. Általában az esélyesek győztek. Férfi tőr: 1. Midler, 2. Zada­novics, 3. Botvinnyik. Női tőr: 1. Po­nomarjova, 2. Zsitnyikova, 3. Zabelina, Párbajtőr: Csernyisevics, 2. Pavlov­szkij, 3. Habarov. Kard: 1. Rilszkij, 2. Cserepovszkij, 3. Vetrov. A Szovjetunió „B" jéglabda­válogatottja Helsinkiben " Finnország válogatottjával mérkőzött. Az első mérkőzésen a szovjet csapat 5:3, a má­sodikon a finn válogatott 5:4 arányban győzött. • Havlíčkúv Brod: A fiatalabb utánpótlás országos jégkorong-baj­nokságáért: Spartak Motorlet— ČH Banská Bystrica 10:1, Tatran Opava — Lokomotíva Prešov 12*2, Spartak Brno ZJŠ — PZ Plzeň 5:3. A Tatran Opava vereség nélkül vezet. A Szovjetunió az Európa bajnokságban az első, a világbajnokságban a második helyen végzett A VB végső sorrendje: t. Kanada, 2.Szovjelunió,3.Svédország,4- Csehszlovákia A jégkorong világbajnokság utolsó napján vasárnap Oslóban négy mérkőzést bonyolítottak le. Ebből ket­tő az első négy sorrendjének végső megállapításáért folyt. A Szovjetunió Kanada válogatottjával mérkő­zött az elsőségért, míg Csehszlovákia Svédország el­len a harmadik helyért vetélkedett. A további két mérkőzés már nem sokat számított. USA csapata 4:2 arányban legyőzte Finnországot, Norvégia pedig 8:2­Az utolsóelőtti nap mérkőzései CSEHSZLOVÁKIA-NORVÉGIA 2:0 (1:0, 1:0, 0:0) A norvég csapat meglepően jól vé­dekezett, együttesünk viszont nem játszott teljes iramban, mert a va­sárnapi svédek elleni mérkőzésre tar­togatta erejét. A mieink a követke­ző összeállításban szerepeltek: Ku­liček - Gut, Tikal, Kasper, Sventek — Šašeik, Schvach, Vlach - Starší, Pan­túček, Bartoň — Jiŕík. Fröhlich, Volf. A vezető gólt az első harmad 16. percében Vlach érte el, második har­mad 19. percében pedig Kasper be­állította a végéredményt. Eredmé­nyes volt Pantúček is, de a játékve­zetők nem ismerték el gólját. SZOVJETUNIÓ-SVÉDORSZÁG 4:3 (1:0, 2:2, 1:1) A drámai jelentekben bővelkedő mérkőzés igen hasonlított a csehszlo­vák-szovjet találkozóhoz. Az első harmadban a szovjet együttes már az 5. percben Pantyuhov révén sze­rezte meg a vezetést. A második harmadban Björn kiegyenlített, de Alekszandrov és Jelizarev újabb két gólt ütött, a svédek azonban Oberg és Lundvall egy-egy góljával 3:3-ra állították az eredményt. Már-már úgy látszott, hogy döntetlenül vég­ződik a mérkőzés, amilror Cserepanov az északiak hálójába ütötte a győztes gólt. KANADA-USA 12:1 (4:0, 2:0, 6:1) A kanadaiak nagy fölényben voltak és könnyen győztek. Gólütők: Broden (4), Samolenko (2), Myles (2), Ted O Connor, Treen, McKenzie és Smith, illetve Meredith. SPORTHIRADO • Prága. Spartak Praha Motorlet — Baník Déčín 3:1 (1:1). Serlegmérkő­zés. • Bratislava. Slovan B — Spartak Kovo Petržalka 8:1 (4:1). Edzőmér­kőzés. A Slovan góljait Pažický (3), Derhovič (3), Filo és Hejský lőtték. • Moszkva. A világbajnoki elmért folyó Botvinnyik —Szmiszlov sakkver­seny második mérkőzését Botvinnyik megnyerte s így az említett nagy­mester már 2:0-ra vezet Szmiszlovval szemben. • Sydley. Atlétikai versenyek során Cuthbert új világcsúcsot állított fel 220 yardos távon. Ideje 23,5 mp. • Žilina. Dynamo Žilina —Spartak Gottwaldov 6:1 (5:1). Barátságos lab­darúgó-mérkőzés. • Bécs. Bp. Honvéd —Union Wien 83:55 a férfi kosárlabda európa-küz­delmének mérkőzése. • Prága. A Spartak Praha Sokolovo férfi kosárlabda együttese április ha­vában afrikai portyára utazik. Utána hazafelé jövet három mérkőzést ját­szik Olaszországban. • Erfurt. Az NDK-ban portyázó röplabda B-válogatott legutóbb Er­furtban a helyi válogatott ellen 3:1 arányú győzelmet aratott. • Gottwaldov. Gottwaldovban befe­jeződött az ifjúsági jégkorong baj­nokság. Mind az már előre látható volt, a bajnoki címet a TJ VŽKG Vít­kovice együttese nyerte meg 8 pont­tal. Második RH Brno 7 ponttal. A Slovan Bratislava 6 ponttal, de rosszabb gólaránnyal a 4. helyen vég­zett. A magyar NB I-ben az MfK vette át a vezetést A magyar NB I-ben lejátszott mér­kőzésekről lapzártáig a következő je­lentéseket kaptuk: MTK —Tatabá­nya 1:0, Szombathely —Ferencváros 1:4, Csepel-Újpesti Dózsa 2:1. Ezzel az MTK 21 ponttal a tabella élére került, második 19 ponttal a Tatabá­nya, harmadik ugyancsak 19 ponttal, de rosszabb gólaránnyal a Ferencvá­ros. re győzött Lengyelország felett és így a világbajnok­ságot rendező Norvégia elkerült az utolsó helyről, és Lengyelország zárja az idei jégkorong VB ranglistá­ját. Az Európa-bajnokság sorsa már előző nap eldőlt, mivel a Szovjetunió válogatottja 4:3 arányban legyőz­te Svédországot. A Szovjetunió együttese ezzel már negyedszer nyerte el ezt a címet. Az idei jégkorong VB utolsó eredményei a következők: Csehszlovákia—Svédország 1:7 (1:2, 0:3, 0:2) A jégkorong-világbajnokság utolsó előtti mérkőzésén Csehszlovákia Svédország ellen vette fel a küzdelmet. Ez a találkozó döntötte el, hogy melyik csapat kerül a harmadik helyre. A csehszlovák válogatott együttes erre a találkozóra a következő összeállításban vette fel a küzdelmet: Ku­líček — Gut, Tikal, — Kasper, Sventek — Schvach, Šašek, Vlach — Starší, Pantúček, Bacílek — Jiŕík, Frölich, Volf. Mint látni, együttesünkben ezút­tal nem szerepelt Vanék és Bartoň, akik az előző mérkőzéseken megsé­rültek. Mindjárt a kezdés után válogatot­taink igen erős iramban kezdtek, s már az első percben Vlach előtt nagy gólhelyzet nyílt, ez azonban ki­használatlan maradt. A svédeket az ismert „héja, héja, hej"-jel buzdí­totta a közönség, s ennek meg is volt az eredménye, mert Lundahl veszély­telen helyzetből megszerzi a vezetést. A gól után csapatunk továbbra is veszélyesen támad és a 12. percben Jirík nagy helyzetből a svédek ka­puja mellé üti a korongot. A szórvá­nyosan vezetett támadásokból ismét a svédek eredményesek, amennyiben Tumba a 16. percben éles lövéot küld kapunkra, Kulíček kiüti, de a mel­lette álló K. öberg a hálóba küldi a korongot. 0:2. Közvetlenül a gól után szabálysértésért a svédek játé­koshátrányba kerülnek, de a mieink ezt az előnyt sem használják ki. Az első harmad utolsó percében, mikor Pantúček csatársora volt a jégen, a középcsatár beadásából l:2-re szé­pít. A második harmadban a svédek igen heves iramban kezdenek. A so­rozatos veszélyes svéd támadások többször zavarba hozzák védelmünket és így az 5. percben nagy taktikai hibából Bjöm 3:l-re növeli a svédek előnyét. A 11. percben Tumba Jo­hansson egyéni akcióból újabb gólt üt hálónkba. Ezután Rejda, a válogatott edzője, kapuscserét határoz el. Kulí­ček helyett Nadrchal áll a kapuba. De mindjárt utána öberg újabb gól­lal terheli hálónkat. A találkozó e ré­szében a svédek teljes fölényre tesz­nek szert. Csatáraink sehogysem tud­nak áttörni a jól záró svéd védel­men, és így a harmad végéig az eredmény már nem is változik. Az utolsó harmadban a svédek igyekeztek az eredmény tartására. Ennek ellenére több ízben veszélyesen támadtak és a 7. percben Petersson 6:l-re növeli a svédek előnyét. Vá­logatottjaink még nem adják fel a küzdelmet és több veszélyes táma­dást indítanak, de képtelenek a jól védő svéd kapus hálóját bevenni. Ezzel szemben a 11. percben a své­dek ismét eredményesek. A mérkőzés hátralevő perceiben változó iram­ban folyt a küzdelem, de már gólt egyik csapat sem ért el. A svéd vá­logatott, amely sokkal nyugodtabban játszott, mint a mi együttesünk, megérdemelten győzött s ezzel kihar­colta magának a harmadik helyet, vagyis a bronz-érmet. Szovjetunió—Kanada 2:4 (1:0, 0:1,1:3) Janouch és Wlachovská nyerték Bratislava nagydíját a műkorcsolyázásban A bratislavai Téli-stadionban befe­jezték az utánpótlás vetélkedését Bratislava nagydíjáért a műkorcso­lyázás szabadon választott gyakorla­taival. A verseny különösen a lá­nvoknál magas színvonalú volt. Ki­váló teljesítményt nyújtott a prágai Doubová. Gyors iramú, látványos ugrásokkal tarkított bemutatója nagy sikert aratott. A legjobbaknak a cseh versenyzők bizonyultak, míg a szlo­vákiaiak inkább a kötelező gyakorla­tokban tűntek ki. Az eredmények: Fiúk: 1. Janouch, 2. Cirnan (mind­kette.i Prága), 3. Bartosiewitz (Ži­lina), 4. Kubik, 5. Komorous (mind­ketten Plzeň), 6. Sturm, 7. Kocet (mindketten Bratislava). Lányok: 1. Wlachovská (Bratislava), 2. Doubová (Prága), 3. Kubíková (Plzeň), 4. Pur­mová (Prága), 5. Lieskovská (Brati­slava), 6. Hezinová (Prága), összesen 15 lány állt rajthoz. A páros ver­senyt a Pokorná—Pavlik kettős (Prá­ga) n erte. A sportfogadás hírei A SAZKA 10 .FOGADÖHETÉNEK EREDMÉNYEI 1. Prostéjov— TJ VŽKG 2:2 x 2. Gottwaldov—RH Brno 3:2 1 3. Liberec— Kladno 2:0 1 4. Praha Motorlet—Déčín 3:1 1 5. Most—Radotín 0:1 2 6. Stalingrad —Ostrava 0:5 2 7. Plzeň —Dynamo Praha 2:4 2 8. Praha AZKG—Sp. Karlín 3:1 1 9 í" p. Trnava—Trenčín 0:1 2 10. MI. Boleslav —Podébrady 4:1 1 11. Jablonec —Nymburk 5:4 1 12. Sp. Žižkov —Iskra Svit 92:77 1 A 9. HÉT NYEREMÉNYEI A Sazka 9. fogadóhetében az egyes nyeremények a következőképp osz­lanak meg: I. díj: 393 nyertes á 530 korona II. díj: 3697 nyertes á 60 korona III. díj: 13 299 nyertes á 50 korona. IV. díj: törölve. A ŠPORTKA 9 .FOGADÖHETÉNEK Dl JELOSZTÄSA: I. díj: nincs nyertes II. díj: 138 nyertes á 16.900 korona III. díj: 7040 nyertes á 410 korona. IV. díj: 134 937 nyertes á 40 korona. A ŠPORTKA 10. FOGADÖHETÉNEK EREDMÉNYEI A Športka 10. fogadóhetében a kö­vetkező számokat húzták ki: 16, 21, 28, 25, 32, 33.' A JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG SAZKA-EREDMÉNYEI 1. Csehszlovákia—Szovjetunió 4:4 X 2. Svédország—Egyesült Államok 8:3 1 3. Finnország—Lengyelország 2:2 X 4. Csehszlovákia—Egyesült Államok 2:2 X 5. Svédország—Kanada 2:10 2 6. Finnország—Norvégia 2:1 1 7. Csehszlovákia—Kanada 0:6 2 8. Szovjetunió—Egyesült Államok 4:1 1 9. Svédország—Szovjetunió 3:4 2 10. Kanada—Egyesült Államok 12:1 1 11. Kanada—Szovjetunió 4:2 1 12. Svédország—Csehszlovákia 7:1 1 13. Lengyelország—Norvégia 2:8 2 14. Csehszlovákia—Lengyelország 7:1 1 „ÜJ SZÖ", kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého u. 10. sz., Telefon: 347-16, 351-17, 232-61, főszerkesztő: 352-10, — főszerkesztő-helyettes: 262-77. — titkárság: 326-39. — sportrovat: 325 -89. Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8, telefon: 337-28. Előfizetési díj havonta K5s 8.—. Terjeszti a Posta HLrlapszolqSlata Meqrendelhető minden postahivatalnál és kézbesítőnél Nyomás: Pravda. Szlovákia Kommu^'-^ Pártja Központi Ä-710928 Bizottságának kiadóvállalata. Bratislava.