Új Szó, 1957. szeptember (10. évfolyam, 243-272.szám)

1957-09-23 / 265. szám, hétfő

Budapesten visszavágott a Szovjetunió Magyarország—Szovjetunió 1:2 (1:1) A budapesti Népstadionban 100 000 néző előtt találkozott a két ország válogatott labdarúgó-csapata. Sorrendben ez volt a negyedik hivatalos ta­lálkozó, melyre így állt fel a két együttes: Magyarország: Grosics — Mátrai, Sípos, Sárosi — Bozsík, Berendi — Sándor, Machos, Hidegkúti, Bundzsák, Lenkei. — Szovjetunió: Beljajev — Kuznyecov, Keszarev, Ogonykov — Voj­nov, Nettó — Xatusin, Iszajev, Szimonyan, Sztrelcov, Iljin. A szovjet csapat kezd, jó támadást vezet, de aztán az otthoniak veszik át a kezdeményezést és Sándor az 5. percben gólt lő, de a francia játékve­zető nem ismeri el. Két perccel később a vendégek gyors rohama után Tatu­sinhoz kerül a labda, aki tétovázás nélkül a hálóba továbbítja. 0:1. Aztán mindkét csapat sokat támad, de ered­ménytelenül. A 2 6- percben itt az egyenlítés. Bundzsák jó labdát ad Hi­degkútinak, aki nem hibáz. 1:1. A 31. percben Sztrelcov, a szovjet együttes legveszélyesebb csatára kitör, de lövé­se hajszálnyira a magyar kapu fölé száll. A 33. percben Mátrai, a magya­rok jobbhátvédje előre tör és 20 mé­terről a szovjet kapura bombáz, de neki sincs szerencséje. A félidő hátra­lévő részében inkább az otthoniak tá­madnak, és Bundzsák a 43. percben kapufának vágja a labdát, majd a já­tékvezető jelzi, hogy vége az első 45 percnek. Szünet után ismét magyar támadá­sokkal folytatódik a küzdelem. Sándor lefut, Machosnak játszik, de a magyar jobbösszekötő kapu mellé vágja a lab­dát. Nagy helyzet volt! A magyar együttes nagyszerűen adogat, sok jó helyzetet is teremt, de a szovjet vé­delem résen van. A 13. percben Sztrel­cov ismét veszélyesen támad, lövése azonban kapu mellé kerül. A 15. perc­ben Grcsics nagyszerű elvetődéssel véd, két perccel később pedig a ma­gyar védők gyors szovjet. támadást állítanak meg. A 20. percben a szovjet ötösfogat egyesült erővel támad, pom­pás összjáték után Szimonyan lő, de Grosics ismét ment. Machos helyét most Tichy foglalja el. Ugyanebben a percben Sándor és Tichy ostromolják a szovjet kaput, de eredménytelenül. Az utolsó húsz percben az otthoniak újabb veszélyes támadásokat indíta­nak, de ez sem hoz eredményt. Aztán a szovjet csapat tör a magyar kapu fe­lé, a magyar védelem azonban szerel, majd a magyar csapat támad és a szovjet kapus nagyszerűen hárít. A já­ték irama az utolsó percekben sem lanyhul, színvonala pedig változatlanul magas. A 41. percben Szimonyan ve­szélyes kitörését Sándor állítja meg. Egy perccel később Sándor a szovjet kapu felé száguld, majd közelről lő, a labda azonban kapu mellé kerül. A 43. percben Sztrelcov lefut, és a következő pillanatban a magyar háló­ban táncol a labda. Az otthoniak utolsó kísérlete, hogy megszerezzék az egyenlítést, meddő marad, s utána a játékvezető lefújja a drámai jelenetekben bővelkedő mér­kőzést. A szovjet csapat legjobbjai Beljajev kapus, Kuznyecov, Vojnov, a csatársor­ban pedig a belső hármas nyújtott ki­váló teljesítményt. A magyar együt­tesből Mátrai, Bozsík és a csatársor emelkedett ki. Izgalmas küzdelmeket hozott a vasárnap is A ČH Bratislava a hajrában majdnem egyenlített ® Meglepetéssel végződött a Dynamo Praha-Baník Ostrava találkozó - Ktadnoban 1:1-re végzett a Tatran Prešov Vasárnap három bajnoki mérkőzést játszottak a ligában, melyek nagy meglepetést hoztak: Prágában a kitűnő formában lévő Baník Ostrava biztos vereséget szenvedett az ottani Dynamótól. Kladnóban az esélyesebbnek vélt Tatran Prešov csak egy pontra tehetett szert, Brnóban pedig a bratislavai ČH, miután már 3:0 arányban vezettek az otthoniak, majdnem egyenlített. A mérkőzésekről a következőket jelentik: RH Brno-ČH Bratislava 3:2 Brnóban a ČH Bratislava együttese így állt fel_ az ottani RH elleni mér­kőzésre: Hlavatý — Tichý, Matlák, Mráz — Skyva, Kacsányi — Gajdoš, Scherer, Buberník, Molnár, Dolinský. A nagy mérkőzés előtt Budapest utcáin vasárnap délelőtt másról sem folyt a szó, mint a délután sorrakerülő Magyarország—Szovjetunió találkozóról. A TOTO irodák előtt még az utolsó szelvényeket adták be a buda­pestiek, hogy aztán délután a Népsta­dionban nagy izgalommal figyeljék az mérkőzést. A budapesti szurkolókhoz további hatszáz csehszlovák labdarúgó kedvelő is csatlakozott, akik ugyan­csak elmentek e nagy mérkőzésre. A Margit-szigeti nagyszállóban, a szovjet válogatott szállásán, sok kül­földi újságíró érdeklődött a szovjet csapat vezetőinél, mi a véleményük a mérkőzés előtt. Kukulis, a szovjet csa­pat vezetője diplomatikusan felelt az újságírók kérdéseire. Szerinte az nyeri meg a mérkőzést, aki a döntő pillanat­ban magához tudja ragadni a kezde­ményezést. „Együttesünk jó erőnlétben van, s remélem, hogy színvonalas lesz a küzdelem." A szovjet csapat edzője, Kacsalin a csapat technikai és taktikai felkészültségéről, vala­mint erőnlétéről beszél. Szerinte nehéz feladat vár a szovjet együttesre, mert Budapesten a közönség igen lel­kesen tudja buzdítani csapatát. A mér­kőzés előtti napon a szovjet labdarú­gók a budapesti Duna Cipőgyár dol­gozóihoz látogattak el, ahol szívélyesen fogadták őket. A mérkőzés előtt a magyar váloga­tott táborában is nagy volt az izga­lom, s főleg Hidegkúti Nándort, a csa­pat kapitányát keresték az újságírók, hogy mondjon véleményt a találkozóról. — Nem szeretek mérkőzés előtt jó­solni, de remélem, hogy ez a találkozó is jó sportot fog hozni. Érdekességből megemlítjük, hogy mindkét csapat játékosainak átlagko­ra 26 év. Tehát nincs nagy különbség, s így a kiegyensúlyozott két csapat a Népstadionban negyedszer méri össze erejét egymással. Az első félidőben az otthoniak job­baknak bizonyultak és a 10. percben Vojta révén megszerezték a vezetést. Aztán mezőnyjáték folyt. A 30. perc­ben, több veszélyes támadás után az RH újból gólt rúgott. A labda Hajs­kyhez került, aki tüstént a kapuba továbbította. 2:0. A félidő hátralevő részében hol az egyik, hol a másik csapat rohamoz, de az eredmény nem változik. Szünet után előbb ismét a brnóiak ragadják magukhoz a kezdeménye­zést, majd a vendégek is támadnak, de eredménytelenül. A 25. percben Danda lefut és ka­pura bombáz, de Hlavatý pompásan kiüti az éles labdát. A következő pillanatokban a vendégek kapujának torkában heves közelharcra kerül sor, a labda ismét Dandához jut, aki most már végérvényesen a hálóba vágja. 3:0. Néhány perccel később Scherer bombáz kapura, de az otthoniak ka­pusa helyén van. A vendégek ötös­fogata jó összjátékot mutat, de a támadások nélkülözik a kellő lendü­letet. A továbbiak során aztán ismét a bratislavai együttes támad és Sche­rer 3:l-re szépít. Az utolsó negyedóra kezdetén az iram gyorsul, a ČH még nem adta fel a küzdelmet. Dolinský jó hely­zetben hibáz, majd Scherer küld ka­pu mellé egy éles lövést. Mindkét csapat teljes erőbedobással küzd, az otthoniaknál főleg Danda jobbszélső indítja a támadásokat, lövései is ve­szélyesek, de Hlavatý önfeláldozóan védi hálóját. A 42. percben Scherer nagy lövése messzire kerüli el az RH kapuját, aztán Molnár tör ki, de az RH védelme résen van. Az utolsó percben Tichý előrehúzódik és bom­bája a hálóba vágódik. 3:2. Tokár és Harvanová nyerte a szlovák egyéni teniszbajnokságot Vasárnap délelőtt a račai kultúr­teremben játszották az idei szlovákiai egyéni asztalitenisz bajnokságot. A fér­fi egyes döntőjében Tokár 2:0 arány­ban győzött Dubovič felett, s ezzel megnyerte a férfi egyes bajnokságát. A női egyes döntőjében Harvanová Kaštierovával került össze. Harvanova 21:7 és 21:12 arányban győzött, s ezzel ugyancsak elnyerte a bajnoki címet. A páros küzdelemben a Tokár-Mikeška kettős 2:0-ra győzött, MIkvy—Polako­vĺč kettős felett. A női párosban a Harvanová— Kašteirova kettős ugyan­csak 2:0-ra győzött a Hlšková-Nagyo­vá pár felett. A vegyes párosban To­kár Harvanová 2:0-ra győzte le a Bur­čík—Zámočníková párost. Trenčínben végeiért az országos sakkbajnokság elődöntője Trenčínben egy héten keresztül foly­tak az országos egyéni sakkbajnoksá­gok elődöntő küzdelmei. A trencséni verseny győztese Blatný lett, második Ujtelki, harmadik Kozma. Az első három helyezett bekerült az országos egyéni sakkbajnokság döntőjébe. A berlini olimpiai st adionban: NSZK—Csehszlovákia 58:48 Az országok közttii viadal els£ napjáé az NSZX vezet • Jungwirth kiváló eredménnyel nyerte az 1500 m-es versenyt • Skobla, Lenský, Jurek és Čihák is győzfitt A berlini olimpiai stadionban 25 000 néző előtt ünnepélyesen nyitották meg az NSZK—Csehszlovákia országok közötti atlétikai viadalt. Dr. Max Danz, az NSZK atlétikai szövetségének elnöke üdvözölte versenyzőinket és örömének adott kifejezést, hogy az olimpiai stadionban első ízben ve­télkedik a teljes csehszlovák válogatott atléta-gárda az NSZK legjobb­jaival. Aztán Emil Zátopek, többszörös olimpiai bajnokunk és Storch, a németek kapitánya virágcsokrot és zászlót cserélt. Vllágcsúcstartónkat hatalmas tapssal köszöntötte a közönség, majd kezdetét vette az atlétikai viadal. Az első nap eredményei: 110 m gátfutás: 1. Steines (NSZK) 14,4 mp, 2. Stürmer (NSZK) 14,7 mp, 3. Veselský (Cs) 15 mp, 4. Bečvarovs­ký (Cs) 15,1 mp. A táv feléig együtt volt a mezőny, aztán Steines előnyt szerzett s ezt a célig megtartotta. 400 m: Haas (NSZK) 46,9 mp, 2. Pörschke (NSZK) 47,1 mp, 3. Jirásek (Cs) 47,9 mp, 4. Trousil (Cs) 48,3 mp. Súlylökés: 1. Skobla 17,88 m, 2. Lingnau (NSZK) 17,45 m, 3. Plihal (Cs' 17,45 mp, 4. Urbach (NSZK) 16,74 m. 100 m: 1. Germar (NSZK) 10,3 mp, Hétfő, szept. 23. A BRATISLAVAI MOZIK MUSUKA. Hviezda: Kenyér, szerelem, fantá­zia és Kenyér, szerelem, féltékeny­ség (olasz) 16, 19.30, Hviezda (kert­helyiség): ugyanaz 19. Slovan: Han­nibál tanár úr (magyar) 16, 18.15, 20.30, Pohraničník: Az eset még nem fejeződött be (cseh) 16, 18.15, 20.30, Praha: Az iqazsáq útja (szovjet) 10.30, 14, 16, 18.15, 21, Lux: A kol­dusdiák (német) 16. 18.15, 20.30, Metropol: A benderáthi eset (né­met) 16, 18.15, 20.30, Máj: Az élet háza (német) 18.15, 20.30, Obzor: A nürnbergi gyorsvonat (cseh) 17.45, 20, Zora: Adám bordája (bolgár) 18, 20, Partizán: Nyári szere­lem (német) 18.15, 20.30, Nádej: Aranytornyok (angol) 17, 19, Liga A Mont Everest meghódítása (angol) 16, 18,15, 20.30, Dukla: Egy kerékpá­ros halála (spanyol) 18, 20.15, Palace. Szakadék (magyar) 16.30, 18.30, 20.30, A vár szabadtéri színpada: Incselke­dés az ördöggel (cseh) 19.30, A BRATISLAVAI SZÍNHAZAK VftlSORA: Nemzeti Színház: Rigoletto (19), Üj Színpad: Katonaszerelem (19). A KASSAI MOZIK MUSUHA: Slovan: Kenyér, szerelem fantázia és Kenyér, szerelem, féltékenység (olasz), Üsmev: Orvos a házban (an­gon). Tatra: Juha (finn), Partizán: A Xarifa expedíció (osztrák). Čas: Aktualitások. IDÔJÄRÄS Reggel több helyen köd, a nap fo­lyamán tisztuló felhőzet. A legmaga­sabb nappali hőmérséklet 22—24 fok. Enyhe déli, délnyugati szél. 2. Háry 10,5 rnp, 3. Mikluščák 10,8 mp, 4. Janeček (Cs) 10,8 mp. 1500 m: Jungwirth (Cs) 3 p 41,5 mp, Brenner (NSZK) 3 p 45,4 mp, 3. Lawrenz (NSZK) 3 p 53,4 mp, 4. Cikel (Cs) 4 p 00,9 mp. Jungwirth 25 méteres előnnyel biztosan győzött. Távolugrás: 1. Molzberger (NSZK) 749 cm, 2. Witte (NSZK) 736 cm, 3. Magyar utánpótlás­Szovjet utánpótlás 3:1 (1:1) Diósgyőrött játszott a magyar vá­logatott utánpótlás labdarúgó együt­tese a szovjet válogatott utánpótlás csapatával. A magyar csapat l:l-es félidő után 3:1 arányban győzött. Góllövők Vasas 2, Borcsa 1, illetve Metreveri. Bajnoki pontokért A második liga „A"-csoportjában a prágai Motorlet a Spartak Praha Sta­lingrád együttesével játszott. A Sta­lingrádi csapat 2:1 arányban győzött. A Tatran Teplice csapata pedig 2:0 arányban győzte le a Spartak Plzeň együttesét. A második liga „B"-csoportjában a gottwaldoviak 7:1 arányban győzték le a Sp. Nová Ves csapatát. A divízió F csoportjában Lokomotíva Košice a Slavoj Kežmarok csapatával mérkőzött. A honi csapat 4:2 arányban győzött. Procházka (Cs) 704 cm, 4. Kálecky (Cs) 687 cm. Diszkoszvetés: 1. Cihák (Cs) 52,10 m, 2. Koppenhöfer (NSZK) 49,34 m, 3. Klick (NSZK) 48,56 m, 4. Valent (Cs) 48,21 m. 5000 m: 1. Jurek (Cs) 14 p 08,4 mp, 2. Graf (Cs) 14 p 08,4 mip, 3. Müller (NSZK) 14 p 20,8 mp, 4. Laufer (NSZK) 14 p 36,2 mp. Magasugrás: 1. Lánský (Cs) 200 cm, 2. PüU (NSZK) 196 cm, 3. Sav­činsky (Cs) 193 cm, 4. Baihr (NSZK) 190 cm. 4X100 m váltó: 1. NSZK 40,4 mp, 2. Csehszlovákia 41,5 mp. Az első nap végeredménye 58:48 az NSZK javára. DYNAMO PRAHA-BANlK 4:2 OSTRAVA A forduló nagy meglepetése. Győ­zelmével a prágai csapat most a ta­bella hetedik helyén áll, míg ellen­fele a tizedik helyet foglalja el. BANlK KLADNO-TATRAN 1:1 PREŠOV Az esélyesebbnek tartott vendégek a kladnói „oroszlánbarlangban" csak döntetlent értek el. A jó prešovi csa­társor ezúttal nem működött úgy, mint az elmúlt hetekben, de nem tett ki magáért a gólképes kladnói ötös­fogat sem. A Tatran Prešov továbbra is a negyedik helyen áll, míg a Kladnó változatlanul sereghajtó. Tabella állása : 1. Sokolovo 18 10 4 2. SI. Bratislava 18 10 3 3. Dukla Praha 18 9 5 4. Tatran Prešov 18 9 3 5. ČH Bratislava 18 6 7 6. RH Brno 18 6 5 7. Dynamo Praha 18 6 5 8. D. Pardubice 18 5 6 9. Spartak Trnava 18 4 7 10. Baník Ostrava 18 4 7 11. Sp. Hr. Králové 18 4 6 12. Baník Kladno 18 5 2 4 39:23 24 5 38:23 23 4 31:23 23 6 26:23 21 5 33:24 19 7 25:26 17 7 29:35 17 7 28:46 16 7 21:22 15 6 25:33 15 8 28:41 14 11 36:40 12 Á SAZKA és a ŠPORTKA eredményei: A SAZKA 38. fogadóhetének tizen­két találata: 10 11 12 111 A ŠPORTKA 38. fogadóhetében a következő számokat húzták ki: 19, 43, 29, 5, 8, 41. SPORTFOGADÁS HÍREI A SAZKA 37. fogadóhetében össze-i sen 4 007 865 oszlopot töltöttek ki. A nyeremények a következőkép­pen oszlanak meg: 1. díj 30 nyertes á 13 300 korona 2. díj 64 nyertes á 25 200 koropa 3. díj 3925 nyertes á 515 korona 4. díj 2177 nyertes á 320 korona A ŠPORTKA 37. fogadóhetében ösz­s^esen 14 697 168 korona értékben fogadtak. A díjak így oszlanak meg­1. díj nyertes nélkül. 2. díj 64 nyertes 25 200 korona 3. díj 3925 nyertes 515 korona 4. díj 82 277 nyertes á 40 korona • Bécs. Ausztria B válogatott­Dynamo Tbilisi 1:0 (0:0). Az erős osztrák B-válogatott ellen a szovjet labdarúgó-együttes csak egyetlen góllal szenvedett vereséget. Az ott­honiak gólját a második félidő 6 per­cében Koslicek II. rúgta. A mérkőzést 18 000 ember nézte végig. • Bratislava. Az ifjúsági labdarúgó­ligában a Slovan Bratislava ONV csa­pata 3:2 arányban győzött a Loko­motíva Zvolen csapata felett. 0 Kassa. Lokomotíva Košice —Lo­komotíva Vrútky 3:1. Ifjúsági labda­rúgó-liga mérkőzés. • Brno. A régi csehszlovák válo­gatottak barátságos mérkőzést ját­szottak Zidenicón. Az öreg váloga­tottak 11:2 arányban győztek. • Emmen. Befejeződött a női olim­piai sakkcsapat verseny, fit bajnok­ság győztese a Szovjetunió lett, má­sodik NDK, harmadik Magyarország., Befejeződött a hatnapos nemzetközi motorkerékpárverseny Špindlerúv Mlynben befejeződtek a hatnapos nemzetközi motorkerékpár­versenyek. A nemzetközi serlegért folyó küzdelemben az NSZK csapata került ki győztesként. Második Cseh­szlovákia, harmadik pedig Olaszország együttese lett. Az ezüst serleg küzdelmében Cseh­Az eziistserlegért folyó küzdelemben a csehszlovák „A" csapat tagja, Ma­tejka is nagyban hozzájárult együt­tesünk győzelmé­hez. Képünkön Ma­tejka gépével egy vízakadályon ha­lad át. Szlovákia „A" csapata bizonyult a leg­jobnak. Második Románia „A" együtte­se, harmadik pedig Csehszlovákia „B" válogatottja lett. ® Prága. Csehszlovákia—Magyaror­szág 2418:2425 nemzetközi női teke­verseny. OJ SZO" kfadia Szlovákia Komriľjnista P3rt|änak Közfonti Rvottsáas. Szerkeszti a szerkeszt <5bi«>ttsáq. Felelfts: Dénes Ferenc főszerkesztő S/ei-kesz'rtséq Bratislava. Gorkého u 10 «t„ Telefon: 347-16, 351-17, 232-61. — főszerkesztő: 352-10. — ftezerkesztó-helyiltM: 262 77. — titkárság: 326-39 — sportrovat: 325 -89 Kiadóhivatal Bratislava, Gorkého 8. telefon: 337.•>« dll havonta Kfs 8—. Terjeszti a Post?, HirlaoszolaSIstn Mearsndelhetrt minden oostahivatslnfll és kérbesttrtné! Nvotís Pravda Szlováki Ko-nm PWIa Központi RÍ7ntt\c5rt*rnk k 1 n R-at'sl^vn