Új Szó, 1956. október (9. évfolyam, 274-304.szám)

1956-10-01 / 274. szám, hétfő

Kisorsolták az európai labdarűgó*bajnokok tornájának I. fordulóját Párizsban kisorsol­ták az európai labda­rúgó-bajnokok torná­'.nak I. fordulóját A párosítás a követ­kező: Manchester Uni­ted—Borussia Dort­mund, Rangers Glas­gow—OGC Nizza, Bp. Honvéd—Athle­•íic Bilbao, Fiorentina—Norrköping, Rapid Bécs—Real Madrid, Grasshop­pers Zürich— Slovan Bratislava, Crve­na zvezda Belgrád—Rapid Juliana Heerlen. A CDNA Szófia a Dynamo Bukarest—Galata Serail találkozó győztesével kerül össze. Az európai labdarúgó-bajnokság I. fordulóját november végéig kell le­bonyolítani. A II. fordulót szintén sta'- J solással párosítják. Az Európai Labdarúgó Szövetség párizsi ülésén továbbá elhatározta, hogy az ifjúsági nemzetközi labdarú­gó-tornát ezentúl a döntőig játsszák, nem úgy mint eddig, hogy csak az egyes csoportokban küzdöttek. Jugoszláviában értékes győzelmet aratóit csapatunk Jugoszlávia-Csehszlovákia 1:2 (0:1) Prágában a jugoszláv B-csapat Belgrádban, az ottani Hadsereg-stadionban 65 000 néző előtt így állt íel a csehszlovák csapat: Dolejší — Ječný, Hiedík, Novák — Pluskal, Masopust — Pazdera, Moravčík, Feuereisl, Pŕáda, Molnár. Az első negyedórában a jugoszlávok hevesen támadnak és Dolejší ismétel­ten kitünteti magát. Aztán a mieink is rohamoznak, a csatárok jó összjá­tékkal közelítik meg az ellenfél ka­puját, de a jugoszláv védelem résen van. A 20. perc körül az iram rend­kívül gyors, és egy váratlan jugoszláv támadást Dolejší csak az utolsó pilla­natban ment. Utána a mieink veszik át a kezdeményezést, de eredmény nélkül. A 29. percben Pazdera—Feue­reisl, akció után a labda kapu mellé kerül, egy perccel később pedig Ze­bec indít támadást, de folytatása elég­telen s marad a 0:0. Egy perccel utána Dolejší csak vakmerő vetődéssel tisz­táz, majd a jugoszláv kapus is bebizo­nyítja, hogy ért a mesterségéhez. A 32. percben Pŕáda—Molnár—Feuereisl a labda útja, de ez a támadás sem Útmutatónk a Sázka első fogadóhetéhez Postahivatalaink október l-e és 4-e között fogadják el a I. fogadási hétre vonatkozó szelvényeket, melyeken 12 vetélkedés szerepel. A fogadók tá­jékoztatására közöljük az egyes mérkőzésekről szóló alábbi adatokat. 1. DYNAMO 2ILINA—SLOVAN BRATISLAVA A Dynamo Žilina a 11., a Slovan Bra­tislava pedig jelenleg a 4. helyen áll. Mindkét csapatnak pontokra van szük­sége, a Dynamo Žilinának, hogy meg­meneküljön a kieséstől, a Slovannak azért, hogy utolérhesse a vezető ÜDÁ-t. Tavasszal a Slovan 3:0 arány­ban győzött saját stadionjában. 2. ČH BRATISLAVA— ÜDA PRAHA A ČH ezúttal a vezető együttessel szemben nehéz feladat előtt áll. A bratislavaiak legutóbb döntetlenül ját­szottak a Spartak Hradec Králové csa­patával, míg az ODA . kikapott a Spar­tak Praha Sokolovótól. A tavaszi idény­ben 1:1 arányban végződött a két együttes pontküzdelme. s* 3. TATRAN PREŠOV— SPARTAK PRAHA SOKOLOVO Az otthoniak a 9. helyen állnak, a Spartak pedig a 6. helyet foglalja el a tabellán. A Tatran Prešov legutóbb saját pályáján vereséget szenvedett a Baník Kladnótól, de kikapott mostani ellenfele is. Tavasszal a Tatran Pre­šov Prágában 3:0 arányban győzött az akkor magára találni nem tudó Spartak Praha Sokolovo felett. 4. SPARTAK HRADEC KRÁLOVÉ — BANÍK KLADNO Legutóbbi bajnoki mérkőzésükön mindkét csapat veretlen maradt. A Spartak Hradec Králové döntetlenül játszott, a Baník Kladno pedig Pre­šovban győzött. A tabellán jelenleg ez a helyzet: 5. Baník Kladno, 8. Spartak Hradec Králové. Tavasszal l:l-re ját­szott a két csapat. 5. TANKISTA—CWKS VARSÖ A II. ligában szereplő Tankista a legjobb lengyel együttessel kerül ösz­sze Prágában. A lengyelek legutóbb 2:0 arányban győztek saját pályájukon a Slovan felett, a Tankista viszont a II. liga vezető helyén áll. 6. FRANCIAORSZÁG—MAGYAR­ORSZÁG Tizenhét évvel ezelőtt, 1939-ben ta­lálkozott utoljára a két együttes s a francia fővárosban 2:2 volt akkor E Z eredmény. _A magyarok ősszel meg­nyerték a lengyelek, jugoszlávok és a Szovjetunió ellen vívott mérkőzésüket, de a jó franciák saját otthonukban veszélyes ellenfelek. 7. SLOVAN B. BYSTRICA— SPARTAK NOVÉ ZÁMKY A divízió keretébe tartozó labdarú­gó-mérkőzésen a 11. helyen álló Slo­van a 4. helyet elfoglaló érsekújvári csapattal találkozik. Az otthoniak leg­utóbb saját pályájukon legyőzték az első helyen álló Spartak Topolčanyt ts további pontokra van szükségük, hogy a divízióban maradhassanak. 8. SPARTAK KOŠICE „B"— ISKRA PUCHOV A kassaiak a divízió „F" csoportjá­nak második, az Iskra Púchov pedig a harmadik helyen áll. Mindketten 23 pontot szereztek eddig s csak a gól­arány dönti el helyezésüket. Legutóbb a Spartak 6:1 arányban győzött a DA Žilina felett, az Iskra Púchov pedig 2:3-ra vesztett Vranovban. 9. SPARTAK BRNO—RH OLOMOUC Férfi kézilabda-mérkőzés, melyet egyforma erejű hetescsapatok vívnak. Az otthoniak tavasszal 17:9 arányban győztek saját pályájukon. 10. SLAVOJ OLOMOUC— SPARTAK PRAHA STALINGRAD Női kézilabda-mérkőzés. A Spartak jelenleg az első helyen van, míg a Slavoj a harmadik helyen áll. Tavasszal a Slavoj Prágában 5:4 arányban győ­zött. 11. CSEHSZLOVÁKIA—MAGYAR­ORSZÁG A két ország birkózói ezúttal Prá­gában találkoznak. Tavaly Budapesten Í0:10 arányban végződött a küzdelem és a mostani vetélkedés is kiegyensú­lyozott erőviszonyok mellett folyik. 12. SPARTAK TATBA SMiCHOV— SPARTAK PRAHA MOTORLET A barátságos jégkorong-mérkőzést a prágai Téli-stadionban bonyolítják le. A Motorlet tavaly csak közepes eredménnyel szerepelt a bajnokság­ban és a 6. helyen végzett. A Tatra rn -.t került vissza a roiobb t k*­és a Spartak Sokolovo néhány játé­kosával megerősítve játszil; a Spartak Praha Motorlet ellen. POVAŽSKÁ BYSTRICA: A Spartak Pov. Bystrica labdarúgó-együttese ba­rátságos nemzetközi mérkőzés során 8:3 (4:2) arányban győzött a Stal Tar­now labdarúgó-együttese felett. GERA: A Német Demokratikus Köz­társaság „B" válogatott süketnémák csapata 4:1 arányú vereséget szenve­dett a csehszlovák „B" süketnémák csapatától. Szenzációt hajhászó hírverésnek mi­nősítették a finnek az Ausztrál Olim­piai Bizottság ama kijelentését, mely szerint a melbournei olimpiai játékok túltesznek majd minden eddigin, Erik Frenckell, az 1952. évi helsinki olim­pia rendező bizottságának elnöke is felszólalt és többek között ezeket mondotta: Helsinkiben 79 ország képviselői je­lentek meg pedig akkor csak 82 ország volt tac/ja a Nemzetközi Olimpiai Bizott­ságnak. Az aktív versenyzők száma pedig 5800 volt. Most 87 tagot szám­lál a NOB, de semmiféle biztosíték nincs arra, hogy Melbourneben több sportoló vetélkedik majd a pályákon, mint négy évvel ezelőtt a finn fővá­rosban — jelenti „A finnek sértett büszkesége" címmel a zürichi Sport. Az első aktív versenyzők egyébként — G. Piriét is megelőzve — már szeptember utolsó napjaiban megér­keztek Melbournebe. Két fiatal hol­land sportolóról van szó, az egyik W. Devrens. Hollandia 100 és 400 méte­res gyorsúszó-bajnoka, a másik A. Teters ökölvívó, aki ugyancsak országos bajnok. A Holland Olimpiai Bizottság nem vállalta kiküldetésüket, mire a két versenyző bejelentette, hogy saját költségükön teszik meg az utat Ausztráliába. Zsebükben a rajtengedéllyel egy Indonéziába in­duló hajón vállaltak munkát, majd hasonló módon az ausztrál partokon fekvő Perthbe jutottak el, onnét pe­hoz gólt. A két csatársor egyrészt nem bír a védelmekkel, másrészt pontatla­nok a lövések. A 42. percben a jugoszlávok kemé­nyen támadják Feuereislt, a játékost előbb ápolják, majd kiviszik a pályáról. A játékvezető szabadrúgást ítél, mely­nek Masopust áll neki, s a következő pillanatban a hálóban táncol a lab­da. 1:0 javunkra. A hátralévő percekben az otthoniak ellentámadást indítanak, de az ered­mény már nem változik. Szünet után a rendbejött Feuereisl ismét elfoglalja helyét a csatársor tengelyében, csapatunk ismét teljes, de ennek ellenére az első öt perc a jugoszlávoké. A 6. percben Pazdera szépen fut le, beadása azonban a ju­goszláv kapus kezébe kerül. A mieink a következő percekben is több táma­dást vezetnek, de a lövések ismét célt tévesztenek. A jugoszlávok ugyancsak néhány veszélyes rohammal próbálkoz­nak, de védelmünk gyorsabb. Az első negyedóra vége felé keményebb lesz a játék, de Mayer bécsi játékvezető erélyes kézzel rendet teremt. A 15. percben ismét mi támadunk, gyors összjátékkal megközelítjük a jugoszláv kaput, a labda végül Prá­dához kerül, és a balösszekötő lövése Krivokucsa lábai között a hálóba gurul. 2:0. Gól után folytatjuk a rohamokat, de aztán a jugoszlávok ellentámadásba mennek át és a 25. percben gólhoz jutnak. Szerzője Sztankovics, aki ka­pásból a kapuba továbbítja a labdát. 2:1. nyert Újrakezdés után a jugoszlávok ismét hevesen rohamoznak és majdnem ki­egyenlítenek. Védelmünk csak szeren­csével úszta meg ezt az akciót. A to­vábbiakban is nagy a jugoszláv nyo­más, azonban Novák és Dolejší men­tenek. A 31. percben aztán mi is szó­hoz jutunk, hol a jobbszárny, hol pedig Pŕáda és Molnár kerülnek előre, azonban a befejezés elmarad. Utána Feuereisl helyét Bílý foglalja el, azon­nal játékba is kerül, de a támadás eredménytelen marad. Az utolsó 10 percben az otthoniak minden erejükkel a kiegyenlítésre tör­nek, de csatársorunk sem tétlen és Bí­lý egy alkalommal csak kevéssel té­veszti el a kaput, majd Pŕáda lövését nehezen hárítja Krivokucsa. A befeje­ző percekben a jugoszlávok támadnak, de gól már nem esik s így csapatunk győztesként hagyja el a pályát. Az Európa-kupa állása: 1. Magyarország 2. Csehszlovákia 3. Ausztria 4. Jugoszlávia 5. Svájc 6. Olaszország 8 5 2 5 4 0 6 2 2 7 13 4 0 1 2 0 0 25:15 12 1 16:9 2 11:15 3 10:10 3 7:14 2 0:6 Csehszlovákia B— Jugoszlávia B 1:2 (2:0) Prágában 15.000 néző előtt a cseh­szlovák „B" együttes gyenge játékot nyújtott. Főleg a fedezetek játszottak rosszul, a csatársor pedig nem értette meg egymást. A jugoszlávok góljait Antics és Libutinovics lőtték, részünk­ről pedig Kadraba volt eredményes. A találkozót Dienst svájci játékvezető irányította, , Csehszlovákia-Ausztria 1:1 (1:1) A Slovan-stadionban 4000 néző előtt került lebonyolításra a Cseh­szlovákia—Ausztria ifjúsági válogatott labdarúgó-mérkőzés. A lanyha iramú találkozó nem adott megnyugtató ké­pet az ifikről. A támadásoknál erősen tömörültek és ha szabadra játszották magukat, nem tudtak kapura lőni. Az osztrákok csak néhány esetben mu­tatták meg, hogy mire volnának ké­pesek. Egy-két esetben szép és gyors lapos adogatásukkal és széthúzott mezőnnyel rohamoztak, azonban tá­madásaikat nem tudták érvényesíteni. Az első félidő tizedik percében az osztrák jobbszélső beadásából Renner a hálóba vágta a labdát. Utána az itthoniak támadtak többet, majd a 39. percben szögletrúgásból Mravec egyenlített. Ez az l:l-es eredmény maradt a mérkőzés végéig. Kiemel­kedett a mezőnyből az osztrák Osika. A csapatok felállítása: Csehszlová­kia: Holeš — Mysli vec, Horváth. Še­mley — Jarábek, Scmoši — Nášel, Cvetler, Letovanec (Handl), Mravec, Hradský. — Ausztria: Kraushoffer — Wasler, Rois, Osika — Nikischa, Puf­fer — Lahner, Hübner, Renner (Tau­fecher), Grasserbauer, Huscher. A magyar—angol atlétikai viadalon Chataway nyerte az 5000 m-res síkfutást A budapesti Nép­stadionban nagy ér­deklődéssel várták a Magyarország— Anglia közti atléti­kai viadalt. A nők küzdelmében az angolok 38:24. a férfiak küzdelmé­ben pedig a magyarok 49:46 arányban vezetnek. Az első napon az angol 4X100 m-res női váltó beállította a világcsúcsot. Eredmények: férfiak 110 m gát: Hildreth (angol) 14,4 mp. 100 m: Kiss Olimpiai egyveleg dig megértő gépkocsivezetők segít­ségével Melbournebe érkeztek. Hipnotizált úszók. — Ezzel a külö­nös témával foglalkoznak mostanában az ausztrál lapok. F. Carlisle edző egy héttel ezelőtt — mint írják: hip­nózissal elérte, hogy J. Ford ifjúsági versenyző új országos csúcsot állít­hatott fel a 110 yardos mellúszásban. F. Carlisle, aki a modern öttusában Ausztrália színeit képviselte Helsin­kiben, és jelenleo a sydneyi egyete­men a fiziológia ismert tanára, az újságírók kérdésére azt válaszolta, hogy elsősorban „szellemileg hatott az úszóra, közben pedig „oxigént le­heltetett" vele. Eljárásával az edző egyébként már tavaly is nagy sikert aratott, amikor egy másik tanítvá­nya: G. Winram kiváló idővel győ­zött egy nemzetközi úszóversenyen rendezett 1500 méteres számban. Az olvasóra bízzuk, miként vélekedik majd F. Carlisle edző „metódusáról" és tanítványainak esetleges olimpiai reményeiről... Futóedzést — fürdőkádban tart egy fiatal angol atléta, aki az 1960. évi ró­mai olimpián szeretne részt venni és le­vélben dr. R. Bannisterhez, a világhí­rű futóhoz fordult, hogy néhány jóta­nácosal legyen segítségére. A levélíró közölte, hogy a fürdőkádban, víz alá bukva a levegő „gyűjtésében" edzi ma­gát, ami erősíti a tüdőt és a leendő távfutó számára igen fontos. Egyúttal (magyar) 10,5 mp, 400 m: Higgins (an­gol) 47,3 mp. Távolugrás: Cruttenden (angol) 741 cm, 1500 m: Rózsavölgyi (magyar) 3 p 41 mp. Magasugrás: Ha­gy a (magyar) 190 cm, 5000 m: Chata­way (angol) 13 p 59,6 mp. 4X100 m: Magyarország 40,6 mp. Nők: 100 m: Paul (angol) 11,6 mp. Távolugrás: Hop­kins (angol) 619 cm. Gerelyvetés: Vígh (magyar) 52,69 m (új magyar csúcs), 800 m: Perkins (angol) 2 p 07,3 mp, Súlylökés: Allday (angol) 13,82 m, 4X100 m: Anglia 45,2 mp, (a világ­csúcs beállítva). azonban megjegyzi, hogy nagyon sze­rencsétlen, a világcsúcs ebben a ver­senyszámban 6 perc és 29,8 másodperc és az illető rekord tulajdonosa egyút­tal jó távfutó is. Nos, Bannister erre azt válaszolta, hogy minderről nem tud semmit, ő maga „búvárkodással" sohasem foglal­kozott, s bár talán másfél percig sem tudna víz alatt maradni, mégis „elfo­gadható" eredményeket ért el a futó­pályán .. . — Ugorj Bukarestben négyszer 7,20 métert vagy egyszer 7,40-et és elkül­dünk Melbournebe — mondották Am­sterdamban a 24 éves Henk Vissernek; aki Curacaoban, a Nyugatindiai-szige­tek egyikén született és a karcsú, hosszú lábú holland távolugró a román fővárosban 798 centiméternél ért föl­det, amivel új Európa-csúcsot állított fel. Visser, aki már tavasszal 7,76 métert ugrott, azért kapta a fenti feladatot, mert arról nevezetes, hogy formája különösen versenyzésnél igen ingadozó. Nos, ezúttal bebizonyította, hogy erőn­léte kifogástalan, de kérdés; hogy mi­lyen lesz majd Melbourneben? Egyéb­ként Bukarestben, ha jobban fejezi be legjobb ugrását, 8 méteren felüli is le­hetett volna... Olimpiai ef—velegünk a melbournei rendezésről csak a legérdekesebb „közjátékok" gyűjteménye. Ám meg­győződésünk, hogy november 22-ig, az olimpia ünnepélyes megnyitásának napjáig még sok ilyet jegyezhet fel a krónikás. (— j) Osztrák kosárlabdázók vendégszerepeltek Bratislavában Bratislavában vendégszerepelt az osztrák Union Babenberg női, valamint az Union Babenberg férfi kosárlabda­együttes. Szombaton a Slovan Bratis­lava női csapata 85:o9 (41:21) arányban győzte le az osztrák együttest. A bra­tislavai csapat mindkét félidőben szép játékot nyújtott és megérdemelt győ­zelmet aratott. A legjobb kosárdobók Cagáňová 20, Mészárosová 17, Barto­vá 14 és Smetanova 10. Az osztrákok részéről Pfeiffer 13 és Fuchs 12 kosa­rat dobott. A Slávia Bratislava—Union Babenberg férfi kosárlabda-mérkőzés 74:63 (29:37) arányú honi győzelemmel ért véget. A vendégek az első félidő­ben sokkal többet támadtak és dobá­saik is pontosabbak voltak. A szünet után azonban a honiak feljavultak és szép játékkal megszerezték a győzel­met. A legjobb kosárdobók Slávia ré­széről Lukášik 17, Seitz 14, Rehák 12. Az osztrákok részéről Karall 15, Brou­cek 12. Vasárnap délelőtt a Slovan-stadion­ban a Slovan Bratislava női együttese még egyszer játszott az Union Baben­berg csapatával és 102:36 (53:18) ará­nyú győzelmet aratott. Az Union Babenberg férfi kosárlab­dázói a Slovan Bratislava együttesé­vel találkoztak. Heves küzdelem után 57:56 (31:38) arányú osztrák győze­lemmel ért véget a találkozó. A szlovákiai egyéni atlétikai versenyek Trenčínben szom­baton nyitották meg a szlovákiai férfi és női egyéni atlétikai versenyt. Az Iskra Merina stadionjában 160 versenyző vetél­kedett. Az egyes verseny­számokban a kővet­kező eredmények voltak: Férfiak 100 m: Géborik (Spartak Pov. Bystri­ca) 11 mp.400 m: Kočiš (Slávia Koši­ce) 49,9 mp, 1500 m: Glesk (Slávia Bratislava) 4 p 01,2 mu. 5000 m: Vá­ros (Slávia Bratislava) 15 p 19,8 mp. 110 gát: Veselský (Slávia Bratislava) 15,4 mp. Súlylökés: Kormuth (Slávia Bratislava) 13,77 m. Gerely: Schurek (Slávia Bratislava 60,24 m, Távolugrás: Molnár (Slávia Bratislava) 721 cm", Rúdugrás: Štefkovič (Slávia Bratisla-: va) 400 cm, 5000 m gyaloglás: Matu-' lík (Iskra Partizánské) 23 p 59 tnp. 4X100 m: KVTVŠ Žilina 43,4 mp. Nők: 100 m: Kropáčóvá (Slávia Ko­šice) 12,8 mp. (A szlovák ifjúsági csúcs beállítva). 80 m gát: Kékelyová (Dynamo Žilina) 12,2 mp. Diszkosz: Stachovičová (Slávia Bratislava) 41,11 m. Magasugrás: Fiantoková (Slávia Bratislava) 148 cm. 4X100 m: Slávia Bratislava I. 51,4 mp. PÁRIZS: A Franciaország—Csehszlo­vákia nemzetközi evezős verseny első napja után 24:16 pontarányú vezetésre tett szert a csehszlovákiai együttes. KOMÁROM: Komárom megye váloga­tott labdarúgói barátságos mérkőzést játszottak a žilinai kerület legjobbjai­val. A találkozót a vendégek 0:0-ás félidő után 4:1 arányban nyerték meg. M»m Ht >M» HtM»H>WMm HH Kl H» Wt W Hátfőj okt. 1. A BRATISLA VAI MOZIK MŰSORA Hviezda: A gyereket szeretni kell (német) 16, 18.15, 20.30, Slovan: Sze­gény szerelmesek krónikája (olasz) 15.30, 17.45, 20, Pohraničník: Tehet­ségek és hódolók (szovjet) 16, 18.15, 20.30, Praha: Szegény szerelme­sek krónikája, (olasz) 16, 18.15, 20.50, Metropol: Egy csepp a tenger­ben (német) 16, Í8.15, 20.30, Dukla: Egy pikoló világos (magyar) 18, 20.30, Lux: A strakonicei dudás (cseh) 18, 20.30, Liga: Moulin Rouge (angol) 18, 20, Obzor: Az utcán történt (bolgár) 17.30, 20, Stalingrad: Nem kell félni a nagy állatoktól (német) 18, 20,. Máj: Ne mérgesíts, Krisztina! (cseh) 18, 20.30. A BRATISLA VAI SZÍNHÁZAK MŰSORA Nemzeti Színház: Három nővér, a Moszkvai Művész Színház vendég­szereplése (19), Új Színpad: Gül Baba (19). A KASSAI MOZIK MŰSORA Slovan: Szegény szerelmesek króni­kája, Úsmev: Sátorváros. Tatra: Nem kel; félni a naay állatoktól, Partizán: A kulmi ökör. IDŐJÁRÁS Az egész köztársaság területén derült idő. A legmagasabb délutáni hőmérséklet a síkságokon, Délkelet­és Dél-Szlovákiában 25. másutt 23 fok körül. Enytie délkeleti szél. S2Ö" kiadta Szlovákia Korrtmunisía Pártjának Központi Biröttsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős: 'Dénes Ferenc főszerkesztő _ , .. ,„ ­teíefön: S47-16. 351-17. Kiadóhivatal: Bratislava. Gorkého 8. telefon: 337-28 Előfizetési díi havonta Kis 8 - Terteežti s P^ľ HrrW^ Gorkého u. 10 s* telnél és kézbesítsél. Nyomás: Pravda. Szlovákia Kommunista % á°rtta KözDontí' BlÄánL ^Su^StŰBJf^^ ^ ^^