Uj Szó, 1953. október (6. évfolyam, 238-264.szám)

1953-10-27 / 260. szám, kedd

2 UIS148 1953 október 23 Labdarúgóink bejutottak a világba] riokság döntőjébe Csehszlovákia—Románia 1:0 (1:0) A mérkőzés — amely azt döntöt­te el, hogy melyik csapat kerül be a Svájcban 1954-ben rendezendő világbajnoki döntő versenybe — Bu­karestben óriási érdeklődést keltett Már szombaton több mint 72.000 jegyet adtak el. vasárnap pedig az „Augusztus 23" stadion nézőterén csaknem százezer néző szorongott. A román sportnyilvánosság bízott csapata győzelmében, és csakis vá­logatottaink áldozatkészségének és példás harcképességének köszönhető, hogy a találkozó nem a román csa­pat győzelmével végződött. A romá­nok az idén tavasszal vereséget szenvedtek Prágában. Most a román válogatott csapat összeállítói fel­frissítették a csapatot. Az idősebb játékosok közül csak néhány ját­szott. Az a gondos előkészület, amelyet a román válogatottak ez év júliusától kezdve folytattak, meg­látszott a vasárnapi mérkőzésen Jóllehet ellenfelünk vereséget szen­vedett. mégis valamennyi csapatrésze kitűnő teljesítményt nyújtott és majdnem az egész mérkőzés alatt fölényben volt. így válogatottaink győzelme annál értékesebb Az erős győzniakarás, a csehszlovák ' sport példás képviseletéért való felelős­ségérzet játékosaink helyes eszmei nevelésének köszönhető, amelyet a nemzetközi mérkőzések előtti edző­táborozáson kaptak, ami teljes mér­tékben igazolta az előkészületek ezen részének fontosságát Habár válogatottaink technikai teljesítmé­nyében még mindig vannak hiá­nyok, mégis ki kel] emelni, hogy az egyes. játékosok a rájuk bízott fel­adatokat példásan teljesítették. A zsúfolásig megtelt nézőtér a csapatokat viharos tapssal fogadta. A díszpáholyban jelen volt P. Groza, a román nemzetgyűlés elnöke, és Róbert Pelz, Csehszlovákia nagykö­vete. A himnuszok elhangzása után a két csapat kapitánya és a Német Demokratikus Köztársaságból jött játékvezető, Schulz üdvözölték egy mást. A sorshúzásnál a románoknak kedvezett a szerencse. Az első félidőben p csehszlovák csapat nagyon jó teljesítményt nyújtott, és többszöi -szép támadá­sokat intézett a román kapu ellen. Azonban a román csapat védelme kemény játékkal megakadályozta csatáraink támadásait, úgyhogy azok többnyire már a büntetőterü­let előtt megakadtak. A román já­tékosok ^gyorsan rajtoltak a labdá­ra, és ezért támadásaik nagyon ve­szélyesek voltak. De védelmünk és' különösen Dolejši kapus mindig he­lyükön voltak. Váltakozó támadások közt következett be a mérkőzés rlöntö pillanata. Androvici román hátvéd a 29. percben az előretörő Hertlt szabálytalanul szerelte, amiért Schulz játékvezető körülbelül 20 méterről büntető rúgást ítélt. A román hátvédek „falat" álltak. Bir­tasu kapusnak nem volt jó kilátása és ezért Šafránek éles lövését csak akkor vette észre, amikor a labda már a hálóban volt Ez a gól azonban nem kedvetleni­tette el a románokat Heves táma­dásokat indítottak és Dolejši ka­pusnak többször is meg kellett mu­tatnia tudományát. A 32. percben Hemelének alkalma lett volna csa­patunk előnyét növelni, azonban lö­vése az üresen álló kapu fájáról visz­szapattant. Az első félidő vége felé a románok voltak fölényben Helycsere után mindkét csapat változatlan összeállításban lépett a pályára. A románok egyenlíteni akartak és heves támadásokat in­téztek csapatunk ellen Ez az ostrom csekély szünetekkel csaknem 25 per­cig tartott. Ekkor csapatunk néha 9 játékossal is védekezett, amennyi ben Hemele. Kacsányi, Vlk, sőt vé­gül Hertl is segítségére siettek a túlterhelt hátvédeknek. A román csatárok nem tudtak ugyan gólt lő­ni, de nem lehet' szemükre vetni, hogy haboztak volna lövéseikkel, mert Petschowski, Serfőző, Szuru és Ene minden helyzetet felhasznál­tak lövésre és megpróbálták kapu­sunkat távolról intézett lövéssel meglepni. Azonban a kitűnő formá­ban levő Dolejšk mindig jókor köz­belépett A hátvédek pontosan az edző utasításai szerint elállták a romány csatárokat, a hátravont csatárok pedig jól fedezték a tá­madó fedezeteket. A román csapat támadásának lanyhulása után a mi osaptáraink kezdeményeztek többet és ekkor kiegyensúlyozott volt a játék. A 29. percben Hertl lövése hajszálnyira ment el a román kapu mellett Vi­szont Petschowski lövését Dolejši kapus csaik nehezen tudta sarokra védeni. Az utolsó negyedórában 'a románok a csapat összeállításában helycserét végeztek Petschowski he­lyet cserélt Calinoiuval és Bacuta helyett, aki kiállt a játékból, fede­zetnek Serfőző, balösszekötőnek pe­dig Nicusor állt be. A mi csapa­tunkban a megsérült Vlk helyére Moravčík került. A mérkőzés utolsó percében a román válogatottak túl­ságosan keményen játszottak. Csa­patunk — szem előtt tartva a mér­kőzés nagy fontosságát — ismét védelembe vonult és megakadályoz­ta, hogy a románok kiegyenlítsenek. A játék 85. percében Petschowski megsérült és már nem is vett részt a további küzdelemben. Csapatunkból különösen Dolejši kapus emelkedett ki. A három védő közül legjobb Hledík vplt. A két fe­dezet: Trnka és Kraus nagyon jó munkát végzett, különösen védő sze­repükben A csatárok közül Hemele, Crha és Kacsányi • voltak a legjob­bak. A románok közül megbízható volt Birtasu kapus. A hátvédek kö­zül a fiatal Szőke tűnt ki Apolzan, o középső hátvéd kemény játékával sokszor ártalmatlanná tette Kacsá­nyi akcióit. A román fedezetsor vala­mivel gyengébb volt a miénknél. A csatárok közül gyors támadásaikért elsősorban a balszélső Szuru, Pet­schowski és Nicusor érdemelnek di­cséretet. A két csapat összeállítása: Romá­nia: Birtasu — Androvici, Apolza-n, Szőke — Onisiu, Bacut (Serfőző) — Petschowski, Calinoiu, Ene. Serfőző 'Nicusor), Suru. Csehszlovákia: Dolejši — Šafrá­nek, Hledík, Novák — Trnka. Kraus — Hertl, Hemele. Kacsányi. Crha. Vlk (Moravčík) Schulz játékvezető (NDK) jól bíráskodott, azonban nem volt elég erélyes. A játék vége felé túlságo­san. sőt olykor meg nem engedett módon kemény lett a küzdelem. Három mérkőzési játszik Csehszlovákiában a Szovjetunió jégkorongozó válogatottja November 9-én Bratislavában vendégszerepelnek a világhírű szovjet jégkorongozók A Csehszlovák-Szovjet Barátság Hónapja keretében — mint már jelentettük — ellátogatnak hazánkba a kitűnő szovjet jégkorongozók. Csehszlovákiában három mérkőzésre állanak ki. November 6-án pén­teken Prágában vendégszerepelnek, november 12-én Ostráv án játsza nak, majd ezt követően Szlovákia fővárosában kerül sor a harmadik mérkőzésre. A szovjei jégkorongozók november 3-án • kedden érkeznek hazánk fővárosába. Szlovákia kerületi birkózó-bajnoksága Szombaton és vasárnap Kassán rendezték meg a szlovákiai kerüle tek válogatott birkózó-csapatainak küzdelmét. A hat kerület közül azonban csak a bratislavai, nyit rai és kassai kerület válogatottja vett részt a küzdelemben, ezek kö zül is a bratislavai és a nyitrai kerületi válogatott nem a legerö sebb összeállításban. Kassai kerület—Nyitrai kerület 6:2. A győztes válogatottban Za gar, Zábavmk. Vaskovič. Mihály és Osmovskv aratott győzelmet. Kassai kerület—Bratislavai kerö let 7:1. A kassaiak közül Zagar, Mihók, Boris, Zábavnik. Vaskovič, Mihalik és Cechy győzött, míg a bratislavai kerületből egyedül Her­da. Nyitrai kerület—Bratislavai ke­rület 4:3. A győzelmeket Hlíeskov sky. Solnica. Bruchner és Szűcs, illetve Mravec. Friedlender és Her­da szereztek A bratislavai és olomouci kerület ökölvívói az országos döntőben Csehszlovákia—Magyarország 12:8 Vasárnap délelőtt Prágában, a Lucerna nagytermében zsúfolt né­zőtér előtt került sorra a 14. cseh­szlovák—magyar nemzetközi ököl­vívó viadal. A csehszlovák' ökölvívó válogatott hetek óta közös edzése­ken készült a magyarok elleni mér­kőzésre. Az edzéseket Pazdera ál­lami edző vezette. A fiatal ökölví­vókból összeállított válogatottunk értékes győzelmet aratott. A győze­lem az utolsó súlycsoportban — a nehézsúlyban dőlt el. A magyar vendégeket a himnu­szok elhangzása után V. J u r č a n, az Állami Testnevelési és Sportbi­zottság ökölvívó szakosztályának vezetője üdvözölte. A szívélyes fo­gadtatást Tóth Dezső, a magyar sportküldöttség vezetője köszönte meg. Az egyes súlycsoportokban a következő eredmények voltak: Légsúly: Az első súlycsoportban gyors küz­delmet láthatott a közönség. A ma­gyar Szabó állandó közelharcot kereste, de ez nem sikerült neki. A harmadik menetben Majdloch nagy­szerűen öklözött és ellenfelét három­szor kényszerítette a földre. Majd­loch megérdemelten győz pontozás­sal. Harmatsúly: Petrina nem talált megfelelő vé­dekezést a gyorsan öklöző Wagner ellen Végig a magyar sportoló ve­zetett, a harmadik menetben a bí­rák Petŕinát több szabálytalansá­gért figyelmeztették. A magyar ökölvívó biztosan győzött 2:2. Pehelysúly: A harmadik súlycsoportban szép küzdelem folyt Zachara az első menetben szép támadásokat veze­tett, azonban a magyar Horváth nagyszerűen védekezett és több üté­se sikerrel is járt. A második me­netben több szabálytalanságot vé­tett Horváth. A harmadik menetben a csehszlovák ökölvívó győzelme egy percig sem volt kétes. 4:2. Könnyűsúly: A Gold—Kellner páros találkozón érdekes, szinte drámai küzdelem folyt. Az első menetben döntetlenül végeztek, a második menetben Gold szerzett előnyt és az utolsó körben kiharcolta a pontozásos győzelmet. 6:2. . Kisváltósúly: Az Ivanus—Szakács viadal szintén jó küzdelmet hozott Ivanus techni­ka tekintetében alul maradt, azon­ban nagy lelkesedéssel küzdött és kitűnő kondíciójának köszönheti az elért pontozásos győzelmét 8:2. Váltósúly: A következő súlycsoportban a ma­gyarok szereztek győzelmet. Az első menetben ugyan Capl volt a többet támadó, Döri azonban kitű­nőén viszonozta a támadásokat. A magyar ökölvívó a második és az utolsó menetben fölényben volt és megérdemelt pontozásos győzelmet aratott. 8:4 Nagyváltósúly: A Torma- Sipőtz viadalon szintén nagyszerű küzdelmet láthatott a közönség A csehszlovák olimpiai bajnok állandóan fölényben volt. Az első menetben nagy pontelönyre tett szert A második menetben el­lenfelének több alkalmat adott ak­ciók kezdeményezésére. A harmadik menetben, 11 másodperccel a befeje­zés előtt Torma kiütéssel győzte le ellenfelét. 10:4. Középsúly: A Suchý—Raduli viadal minden tekintetben kielégíthette a közönsé­get. Az első menetben a magyar ökölvívó nagyszerű támadásokat ve­zetett, második menetben Suchý volt a többet kezdeményező, a har­madik menetben pedig ismét a ma­gyar ökölvívó vette át a támadások kezdeményezéseit és megérdemelten győzött pontozással. 10:6. Félnehézsúly: A magyar Szabó technikailag és erőnlétben is jobb volt. Tiszta és gyors ütései voltak. Raihl nem talál­ta meg a védekezés ellenszerét. A harmadik menetben Szabó , szinte „szóhoz sem engedte jutni" Raihlt. A magyar ökölvívó pontozásos győ­zelmet aratott: 10:8 Nehézsúly: A. H. Netuka— Fazekas találkozón látni lehetett, hogy mindkét fél idegesen küzd. Ugyanis, ha a ma­gyarok szerezték volna meg ebben a súlycsoportban a győzelmet akkor az eredmény eldöntetlen lett volna. A második menetben Netukának szép támadásai voltak Fazekas ek­kor kétszer a földre is került. A harmadik menetben a csehszlovák ökölvívó határozott fölényt harcolt ki. 12:8. - Szombaton és vasárnap Vágújhe­lyen rendezték meg a szlovákiai ke. rületek ökölvívó- válogatottjainak küzdelmét az országos bajnokság keretében. Eredmények: Bratislava—Nyitra 12:8, Kassa— Žilinu 7:7. Ez utóbbi eredmény azonban nem számit be a küzdelem be, mivel a žilinaiak három ifjúsági ökölvívóval érkeztek meg, akik nem kaptak rajtengedélyt. A küzdelmet a kassai kerület válogatottja tehát koaitumációs alapon nyerte meg. A döntőbe a bratislavai kerület 12:4 arányban győzött a kassai ke­rület válogatottja ellen. A bratisla­vai kerületből Gola. Šajner. Holovič, Suri. Sámuel és Beles, a kassai ke­rületből Knapik. Tajbos győzött A morvaországi csoportban az olomouci kerület 16:4 arányban győzte l e az ostravai kerületet és ezzel bejutott az országos döntő, be. Barátságos 1 abd arúgó m érkőzések • Slavoj Xitra— Baník Handlová 4:2 (1:0). 2000 néző előtt Nyitrán játszották a mérkőzést Góllövők: Putera (2), Drgin és Dr Malanik. illetve Matiasko és Havélka • Trenčín—Vörös Csillag 2:6 (1:3). A bratislavai csapat megér lemelten győzött. Árpás (2), Kos nár (2), Dr. Laskov és Hlavatý góljával. A trencséniek részéről Ko žuch és Vido voltak eredményesek Játékvezető: Kvasní ca. • A Lokomotíva Košice Zvolen­ban győzött — Podbrezován veresé get szenvedett. A Lokomotíva Ko šice labdarúgócsapata két barátságos mérkőzést játszott a besztercebányai kerületben. Szombaton a Lokomo. tiva Zvolent győzte le 2:0 (0:0) arányban, vasárnap pedig Podbrezo ván, az ottani Baníktól 1:0 (1:0), arányban szenvedétt vereséget. • Iskra O patová— Iskra Partizán ské 5:2 (2:0). Vasárnap délután Opatován, nagyszámú nézőközönség előtt játszották a mérkőzést. Az el­ső félidőben az otthoni csapat nagy fölényt harcolt ki. Fordulás után a vendégek is veszélyesen támadtak és két gólt 's sikerült elérniök. • Slovan B Bystrica— Dynamo Zvolen 6:0 (2:0) A barátságos lab­darúgómérkőzést Besztercebányán látszották. • Spartak Praha Stalingrad--Isk­ra Žilina 2:2 (1:0) Az Országos Verseny Két csoport győztese nem hivatalos döntőt játszott A mult héten a zsolnai mérkőzést a prágai csapat nyerte meg, most bedig a žiíinaiak értek el döntetlent Prágá­ban. Góllövők: Zdárský ét Dvorák, illetve Ganzner és Šubrt. • Tatran Teplice— Tatran Pros­té,jo\ 4:0 (0:0). A Tatran ÖSSz •löntőmérkőzése Teplicben. 1 O Dynamo Nové Zámky— Tatran (Ťalanta 3:0 (0:0). Barátságot mér­kőzés Érsekújvárott 1000 néző előtt. Megérdemelt győzelem, amit a ho­ni csapat Faludi és Sefcsik révén ért el. • Lokomotíva St. Nova Ves— Spartak Krompachy 3:3 (2:0) lát­szották Iglón. Kerületi bajnoki mér­kőzés Góllövők: Dunčko (2). és Spak. illetve Selecký (2). Spartak Topoľčany—Spartak Košice 4:0 (3:0). Játszották l'opol­čányban a Spartak ÖSSz serlegéért. Góllövők: Riman és Gálik (2—2). _ Vaszilij Szmiszlov (Szovjetunió) már megnjerte a sakkvilágbajnokjelöltek versenyét A sakkvilágbajnokjelöltek verse­nyén a 28. forduló függőjátszmáit fejezték be. A Bronstein—Reshewsky-játsz mában Bronstein realizálta előnyét é s így az amerikai versenyző kény­telen volt feladni a küzdelmet. Ke resz a Gligorics elleni játszmában támadásba ment át és győzött, míg Najdorf feladta a játszmát Geller ellen. A verseny állása: Szmiszlov 17.5 pont. Bronstein, Keresz és Reshew sky 15.5 pont. Petroszjan 14.5, Gel ler, Kotov, Najdorf 14.' Tajmanov 13.5, Averbah 13, Boieszlavszkij 12.5, Gligorics és Szabó 12. Euwe 11.5, Stahlberg 8. Vaszilij Szmiszlov, nemzetközi nagymester tehát már megnyerte a nagy versenyt. Az utolsó forduló (Euwe—Bole szlavszkij, Szabó—Kotov, Averbah —Geller. Petroszjan Szmiszlov. Najdorf Keresz, Tajmanov Res hewsky Gligorics Bronstein) már nem hozhat változást az első h elven. Nagy sikere van Prágában a magyar sportkiállításnak A prágai Magyar Kultúra Házá ban nemrég megnyílt magyar sportkiállítás nagy érdeklődést kelt a csehszlovák főváros lakossága kö rében Csaknem minden nap film előadást is rendeznek, amelyben bemutatják a helsinki olimpiáról, a magyar tömegsportról, a vízilabda­játékról stb. készült dokumentum­filmeket. „ÜJ SZO Itiaűja a Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős Lőrinci Gyula tôszerkesztô Szerkesztőség Bratislava Jesenského u t—10 teleion S«-i» d52—io Kiadnh-vatal Pravda lapterlesztővállalat Bratislava. Gorkého u 3? telefon 274—74 Előfizetési dl) havonta Kis 1.60 Megrendelhető a postai Kézbesítőknél vagy a postahivatalokon EllenrtrzS postahivatal Bratislava 2 A postailletékek készpénzzel való fizetése engedélyezve Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata Bratislava A 53161