Uj Szó, 1953. június (6. évfolyam, 133-158.szám)

1953-06-02 / 133. szám, kedd

6 UJSZO 1953 június 2 Kerületi bajnokságok BRATISLAVAI KERÜLET A bratislavai kerületben vasárnap a negyedik fordulót bonyolították le. Szombaton egy mérkőzést ját­szottak, mégpedig Trencsénben, ahol az Iszkra Trencsén Odeva a Szenei Slavoj ellen 5:1 (2:0) arányban győzött. A mérkőzés gyenge iramú küzdelmet hozott. A gólokat Gas­parik (2), Bauer, Pazdera és Bre­hovsky illetve Mórocz lőtték. 1000 néző előtt Kvasnica bíráskodott. Előmérkőzésen az Odeva ifjúsági csapata 2:0 (0:0) arányban győzte •le a szenei Slavoj ifjúsági együtte­sét. Vasárnapi eredményék: Slovan Bratislava B — Iszkra Szenica 4:1 (3:1), (Góllövök: Lezo­vič, Baránek, Belovič és Árpás, il­letve Nemečkay. Slavoj Malacky—Slavoj Piešťany 2:1 (2:0). Góllövők: Révay és Trenčansky, illetve Racko. Tatran Skalica—Iskra Trenčín Merina 0:0. Érdekes, jó mérkőzést játszottak, de a csatárok mindkét részről gólképtelenek voltak. Szokol JRD Prievoz—Vörös Csil­lag 1:5 (0:1). A bratislavai csapat főleg fordulás után játszott jól. A forduló után a tabella állása a kővetkező: Iskra Tren. Merina 4 3 10 9:0 Iskra Tren. Odeva 3 2 1 0 9: 1 CH Bratislava 3 2 1 0 15: 4 Slavoj Senec 4 2 1 0 8: 7 Slavoj Malacky 3 2 0 1 S. JRD Prievoz 4 2 0 2 4 112 Spartak Káblo Iskra Senica Slavoj Piešťany Slovan Bratisl. B Tatran Skalica Iskra Holič Spartak Trenčín 4 112 4 112 4 112 4 112 3 10 2 4 0 13 7: 5 6: 7 6: 6 7:10 2: 3 5:10 2: 9 3:10 ls 8 KERÜLET: BESZTERCEBÁNYAI A besztercebányai kerületben va­sárnap Szintén a negyedik fordulót bonyolították le. Meglepetés a lo­sonci Slavoj és a Füleki Spartak veresége. A>vasárnapi mérkőzések után a tabellán egy ponttal a Pod­brezová; Baník vezet, második az Ondreji Tatran. Eredmények: Pótori Baník—Losonci Slavoj 4:2 (1:1) A bányászcsapatnak sikerült az első győzelmét megszereznie. Losonc kezdett jobban de lassan eljött Pó­tor és több veszélyes támadást veze­tett. A losonciak csak a mezőnyben tudtak némi fölvényt kiharcolni. A kapu előtt a losonci hátvédek jóvol­tából veszélyesebbek voltak a potori csatárok. A hazaik eredményesebb -csatárjátékuknak köszönhetik a győ­zelmet, amely" megérdemelt volt. A gólokat Král (2) Tóth és Dobra lőt­ték illetve Kuchta és Doby szerezték. A bányászoknál Král és Páca voltak jók, míg a losonciaknál Doby, Tanay és Kuchta tűntek ki. Melichercsiket (Losonc)' a játékvezető kiállitottotta. Bánik Kremnica—Füleki Spartak 4:1 (1:1). Góllövök: Osus .(3) és Bácsik, illetve Štefánik. Spartak Piesok— Baník Podbrezo­vá 0:1 (0:0). A győzelmet jelentő gólt Hlavács lőtte. Slovan Banská Bystrica— Slávia Zvolen 3:1 (0:1). A győztes csapat részéről Donoval (3) volt eredmé­nyes • a vendégcsapat becsület­gólját Várady lőtte. Lokomotíva Zvolen— Tatran Har­manec 0:0. Érdekes küzdelmet ví­vott a két csapat. A döntetlen reá­lis.' A Tatran Ondrej— PDA Banská Bystrica mérkőzés elmaradt. A tabella állása: Baník Podbrezová 4 E' 1 0 8: 4 Tatran Ondrej 3 0 0 4: 0 Slovan B. Bystrica 4 3 0 1 12: 5 Tatran Harmanec 4 1 3 0 10: 6 Lokomotíva Zvolen 4 1 3 0 7: 5 Spartak Fiľakovo 4 2 11 9: 7 Slávia Zvolen 4 1 0 3 9:10 IDA B. Bystrica 3 0 2 1 5: 6 Spartak Piesok Slavoj Lučenec Baník Pótor Baník Kremnica 4 10 3 4 0 2 2 4 10 3 4 10 3 8:10 7:10 7:14 4:13 ZSOLNAI KERÜLET: A zsolnai kerületben vasárnap a második fordulót játszották. Ered­mények: Iszkra Ružomberok— Tatran Tu­rany 7:2 (3:1), Spartak Dubnica— Spartak Martin 1:1 (1:0), Lokomo. tiva Vrútky—Spartak Pov. Bystrica 4:1 (3:0), Iskra Lip. Mikulás— Tat­ran Krásno 5:1 (2:0), Spartak Byt­6a— Iskra Puchov 0:2 (4:1), Tatran Liet. Lúčka— Spartak Čadca 2:0 (0:0). « Az Állami Testnevelési és Sportbizottság felhívása az egyesületekhez, bizottságokhoz, oktatókhoz, edzőkhöz és sportolókhoz A Csehszlovák Köztársaság kor. mánya mellett működő Állami Test­nevelési és Sportbizottság május 28-án tartott teljes ülésén tárgyalt a sportolóknak a béke és barátság érdekében folyó IV. Ifjúsági és Fő­iskolai Világfesztiválon való részvé­teléről. A fesztivált Bukarestben rendezik meg augusztus 2—16 kö­zött. Az Állami Testnevelési és Sportbizottság a következő felhí­vás sal fordult a sportolókhoz: Elvtársak és eltvársnők! If jú nemzedékünk ezekben a na­pokban küldi üdvözletét a béke és barátság érdekebében folyó IV. Ifjú­sági és Főiskolai Világfesztiválhoz, azzal, hogy új, építőmunkát végez­a gottwaldi ötéves terv feladatai­nak teljesítésénél. A IV. Világfesz­tivál előkészítését és annak lefolyá­sát azzal akarja üdvözölni, hogy újabb kiváló eredményeket ér el a munkahelyeken, az üzemekben, a földeken, az iskolákban, sikert arat a munkában, tanításban, tudo­mány és művészet terén. A CsISz­testülotei gazdag eszmei — művészi műsorral készülnek ' kapcsolatban munkahelyeik feladataival, a CsISz­csoportok a Nemzeti Arcvonal se­gítségével minden járásban és kerü­leti székhelyen nagyszabású, öröm­teljes nemzeti fesztiválokra készül­nek, amelyek a dolgozók és tanuló ifjúság építő sikereinek szemlél lesz­nek. Mindezeket az előkészületeket át­hatja ifjúságunk hazafias lelkese­dése, szeretett felszabadítónk és legnagyobb szövetségesünk, a Szov­jetunió iránt, a szeretet, melyet né­pünk _ szabad élete iránt éreznek, amely 'szeretett kommunista pártjá­nak vezetése alatt híven Klement Gottwald hagyatékához építi boldog szocialista jövőjét. Ifjúságunk minden ország dolgo­zó népével való baráti és testvéri együttműködés szellemében, a világ minden népének ifjúságával való baráti és békés együttélés szelle­mében nevelkedik. Ezért a Szolida­ritás Alapjába való gyűjtéssel kife­jezi rokonszenvét a tőkés, függő és gyarmati országok ifjúságának ha­ladó szervezeteivel szemben és lehe­tővé teszi, hogy azok küldöttségei a Bukarestben a béke és barátság érdekében tartandó IV. világ ifjú­ságának találkozóján résztvegyenek. Köztársaságunk fiatalságának legjobbjai közt, akik ezt a fiatalsá­got a fesztiválon képviselni fogják, jelen lesz legjobb sportolóinknak nagyszámú küldöttsége ls, élén Emil Zátopek őrnagy érdemes sportmes­terrel, a Köztársasági Rend blrtoko. sával. Feladatoku lesz, hogy a ba­rátságos nemzetközi sportmérkőzé­seken képviseljék hazánkat és a szovjet testnevelés példájára fejlődő' sportunkat. Ezzel a sport és a ba­ráti sportversengés meg fogja erő­síteni a világ- haladó ifjúságának a béke zászlója alatt haladó egységét. Ezért kell, hogy a sportolóink i s lel­kesedéssel készüljenek és propagál­ják a fesztivált, és hogy a Szoli­daritási Alap javára tartandó gyűj­téssel segítsék meg a tőkés, függő és gyarmati országok legjobb hala­dó sportolóit abban, hogy a feszti­válon résztvehessenek. Sportszervezetek funkcionáriusai, edzők, oktatók és sportolók! Fokozzátok testi felkészülésteket munkára és honvédelemre. Nyerje­tek meg sokezer fiatalembert a Mirtikára és Honvédelemre Kész .jelvény feltételeinek megszerzésére és állandóan terjesszétek ki a mű­ködő sportolók sorait. Terjesszétek tovább a fesztivál tiszteletére a Zátopek-mozgalmat, amely sportolóink széles tömegeinek politikai és sportszínvonalát akarja állandóa n emelni. Harcoljatok az 1953. évi testnevelési fejlesztési terv kövétkezetes teljesítéséért és túltel­jesítéséért. Vegyetek részt minden sportren­dezésen és szereplésen, amelyet köz­társaságunkban a fesztivál előtt tartanak. Vegyetek részt aktívan a nemzeti fesztiválokon és a nemzet­közi váltófutásban, amely csillag staféta formájában fog júliusban köztársaságunk területén végigfut­ni. A kerületi és járási székhelye­ken szervezzetek sportrendezéseket, amelyeken a szomszédos kerületek és járások legjobb sportolói, esetleg az egyes ÖSSz-ek válogatott csapa­tai versenyeznek egymással. Ezek­nek a rendezéseknek jövedelmét szolgáltassátok be, mint a ti hozzá- vereségével vée-zödött Már járulástokat a Szolidaritási Alap- ^ľf^ľ^ľ ^lľ v._ J * ľ=ľľ hoz. Az Állami Testnevelési és A csehszlovák kosarasok harmadik veresége Moszkvában Szombaton folytak Moszkvában a Dinamó központi stadionjában a férfi kosárlabda Európa-bajnokság versenyei. Először a 9—17 helyért küzdő csoport négy versenyét tar­tatták, következő eredménnyel: Li­banon—Svédország 76:43, Bulgária —Svájc 77:52, Belgium—Románia 55:60, Németország—Dánia 51:31. A döntő csoport első mérkőzése Csehszlovákia mérkőzése volt az ed­dig veretlen Izraellel. A mérkőzés a csehszlovák csapat 53:59 (25:59) Sportbizottság az 1953. június 14-től július l-ig terjedő időre kihirdeti a „Szolidaritás Napjá"-t. Az ezen idő alatt tartandó valamennyi bajnoki és barátságos mérkőzésen és verse­nyein gyűjtsetek a Szolidaritás Alap­jára. Felhívjuk legjobb sportolóinkat, hogy ezeken a napokon példát mu­tassanak és a játszótereken a rádió segítségével és egyéb eszközzel ma­gyarázzák meg a sportközönségünk­nek, a IV. világfesztivál és a Szoli­daritás Alap jelentőségét. Bízunk abban, hogy sportolóink és sportbarátaink, akiknek a népi demokrácia minden feltételt megad a testnevelés és sport fejlesztésére, maguk is találnak még további for­mákat, amelyekben legnagyobb mértékben hozzájárulhatnak a Szo­lidaritás Alapjához és lehetővé te­hetik a tőkés országok sportolóinak, hogy a bukaresti IV. Fesztiválon tartandó nemzetközi barátságos sportmérkőzéseken résztvehessenek, fiijen és erősödjön az egész világ haladó sportolóinak testvérisége! Legyenek a bukaresti nemzetközi barátságos sportmérközések a világ legjobb sportolóinak hatalmas se­regszemléi. Dicsőség a világbéke és barátság érdekében tartandó IV. ifjúsági és Főiskolás Világfesztiválnak! Jobb gólaránnyal a prágai ÚDA vette át a vezetést a KB I.-ben A' Köztársasági Bajnokság első osztályában szombaton és vasárnap a negyedik forduló versenyeit bo­nyolították le. Négy mérkőzés egy­egyenlő — 2:1 arányban végződött. Érdekes, hogy az eperjesi csapat, mely az elmúlt héten Kladnótól szenvedett vereséget, vasárnap a prágai Spartak együttesét győzte le. A fővárosi rangadót, a Slovan nyerte egy góllal. A pozsonyi Vörös Csillag vereséget szenvedett Prágá­ban. A vasárnapi forduló után jobb gólaránnyal a prágai UDA került a tabella élére. A második helyen ál­ló Slovan Bratislavának és a har­madik Krídla Vlastinak ugyancsak öt-öt pontja van, ezeket a csapato­kat is csak a gólarány választja el egymástól. A mérkőzésekről a következőket jelentik: Slovan Bratislava —Slávia Brati­slava 2:1 (0:1). Több mint 8000 néző előtt Brabec bíráskodása mellett játszották a mérkőzést, mely "két ellentétes fél­időből állott. Az eredmény reális, mert a fordulás után a Slovan min­den tekintetben jobb volt. UDA Praha—Vörös csillag 2:0 (1:0) A prágaiak kitűnő napot fogtak ki. Főként a fedezetek játékát kell kiemelni, akik nemcsak a védeke­zésből, de a támadásokból és a gól­lövésekből is kivették részüket. A mérkőzést Stepánek vezette. Lokomotíva Košise—Slavoj Liberec 3:1 (2:1) A kassai csapat vasárnap szerez­te meg első győzelmét. 4000 néző előtt Plaľcek bíráskodott. A csapatok a következő felállí­tásban küzdöttek: Lokomotíva Košice: Škultéty — Ilko, Hladik, Cestičky — Gašparik, Nepko • — Kanáši, Fecko, Polák, Dolejší, Greškovič. Slavoj Liberec: Vít — Havránek, Slabihoudek, Mu. sil — Blažejovsky, Šíma — Trégtl, (Slaba), (Kadrava), Práda, Homola, Kvapil. Tankista­—Baník Kladno 1:2 (0:2) A mérkőzést Otoupalik bírásko­dása mellett szombaton Prágában játszották. Felállítások: Tankista: Staciho — Steiner H, Matejíček, Tylich — Skyva, Klofáč — Anti, Mrázik, Král, Copek, Hu­bálek. Baník Kladno: Platek — Šite­pán (Möstl), Lánhart, Fábera — Fous, Brynda — Kokátein, Kuohler, Majer, Srseň, jSragagnola. Az első félidőben Kladno, a for­dulás után pedig a Tankista volt ľA Zsilinai Iskra vezet a »B« bajnokságban A „B"-bajnokság szombat és va­sárnapi mérkőzései érdekes és jó küzdelmeket hoztak. A bajnokság­ban továbbra is a kitűnő formában levő zsilinai csapat vezet, mely va­sárnap a trnavai Spartákot győzte le féltucat góllal. Eredmények: ­Iszkra Žilina—Spartak Trnava 6:0 (2:0). A honiák kitűnően ját­szottak. A gólokat Zachar és Ganz­ner. (2—2), Kocik és Krásnohorský lőtték. 4500 néző előtt Ádám bírás­kodott, Spartak Gottwaldov— Baník Vít­kovice 1:2 (1:0). A győztesek gól­jait Skokan, míg a honi csapat be­csületgólját Dufka lőtte. Tatran Vranov— Spartak Košice 5:1 (1:0). Ezer néző előtt Borovec­ky bíráskodása mellett játszottak. A gólokat Skyva (2), Dunajsky, Papp és Béres, illetve Bátyó lőtték. ODA Trenčín— Baník Handlová 4:- (1:0) A trencséni csapat minden tekintetben jobb volt a vendégeknél. A gólokat Brehovsky (3) és Fakó lőtték..A mérkőzést Petrás vezette. Vörös Csillag Brno—Spartak Kr. Pole 4:1 (2<0). Góllövök: Hájsky (2), Bubnik és Danda, illetve, Stuh­lik. Iskra Opatová— Tatran Olomouc 2:1 (1:0). Kiegyensúlyozott küzdel­met hozott a mérkőzés. Az apátfa­lusiak csatársora jobb volt. A győz­tes csapat góljait Lackovics lőtte. jobb, de a vendégek 2-gólos előnyét már nem tudták behozni. Baník Ostrava —Dynamo Praha 3:1 (2 :1) Az osztravai csapat vasárnap sze­rezte meg első két bajnoki pontját. A csapat minden része önfeláldo­zóan játszott. 6000 néző előtt Obtu­lovič bíráskodott. A csapatok a következő felállítás­ban játszottak: Bánik Ostrava: Koljecky — Fol­dyna, Kaločík, Jahoda — Nevrlý, Michna — Siuda, Drga, Sekula, Ši­monek, Sedláček. — Dynamo Pra­ha: Jonáik — Kocourek, Marek, Štádler — Moravec, Hampejz — J. Hlaváček, Humpl, St. Hlaváček, Trubač és Šofr. Tatran Prešov —Spartak Praha So­kolovo 2:1 (2:0) Eperjesen, körülbelül 4000 néző előtt játszották le a mérkőzést, mely meglepetésszerű eredménnyel végződött. A honiák nagy lelkese­déssel küzdöttek és főként az első félidőben jól játszottak. A mérkő­zést Gálba vezette. Iszkra Gottwaldov—Krídla Vlasti Olomouc 1:2 (1:1) Egyenrangú ellenfelek küzdelmét hozta a találkozó. A szerencsésebb vendégek egy gólkülönbséggel nyer­tek. 3000 néző előtt Urbanec bírás­kodott. A vasárnapi mérkőzések után a tabella állása a következő: 1/ŰDA Praha 2. Slovan Bratislava 3. Krídla vlasti 4. Bánik Kladno 5. Dynamo Praha 6. Spartak Praha 7. Slávia Bratislava 8. ŰDCH Bratislava 9. Slavoj Liberec 10. Tatran Prešov 11. Lokom Košice 12. Tankista Praha 13. Barak Ostrava 14. Iskra Gottwaldov 3 2 í 0 7:2 5 3 2 1 0 6:2 5 3 2 1 0 3:1 5 3 2 0 1 9:5 4 3 2 0 1 3:3 4 3 1 1 1 4:4 3 4 í 1 2 6:6 3 3 1 1 1 3:4 3 4 1 1 2 5:7 3 3 1 1 1 4:9 3 3 1 0 2 5:6 2 4 1 0 3 5:6 2 3 1 9 2 5:7 2 4 1 0 3 8:11 '3 Izraelnek • szombati mérkőzése Olaszországgal mutatta, hogy az izraeli csapat kitűnő technikával játszik. A csehszlovák csapat szom­baton az eddig legjobban bevált ötösével állt ki a küzdelemre: Bob­rovsky, Ryllich, Kolár, Mrázek és Šip. A csapat zónavédelmeit játszott és a negyedik percben már 7:l-re vezetett, habár lövései megint nem voltak mindig sikeresek. Ezután Iz­rael csapata bemelegedett és a 15. percben sikerült 15:15-re kiegyenlí­teni és egy perccel később már át­vette a vezetést. A csehszlovák csa­pat pontatlanul játsizott és számos akciója ellenfeleinek kezében végző­dött. A 18. percben, mikor a hely­zet 19:22 volt, a csehszlovák csa­patban Šipet Baumruk váltotta fel. Ugyanúgy, mint a jugoszláv csa­pattal folyt mérkőzésben, most is büntető dobásokból szerzett az el­lenfél pontokajt, de ezenkívül közép­távolságból intézett dobásokkal is. A mieink játéka állandóan pontat­lan volt, mind lövések, mind tovább­adás tekintetében. A második félidőben a csehszlo­vák csapat védőjátékkal kezdett. Sikerült is a negyedik percben El— 31-re kiegyenlíteni. Ezután azonban 5 személyes hibája miatt Ryllich elhagyta a pályát és helyére Sis állt be. Ekkor a csehszlovák csapat 32:31-re vezetett, azonban Izrael csapata ellentámadással újból ma­gához ragadta a vezetést. A 9. perc­ben Izrael 36:32-re vezetett. A 10. percben Bobrovsky helyére Tetiva, Baumruk helyére pedig Kozák állt be, majd a 13. percben, amikor a játék 42:36-ra állt, Kolár ' helyére Sip, és Skerik helyére Mrázek lé­pett. Számos támadás után sikerült a csehszlovák csapatnak a 17. perc­ben 45:45-re kiegyenlíteni. Ezután azonban újból Izrael csapata vette át a vezetést és a játék vége előtt kőt perccel a helyzet 53:48-hoz volt Izrael javára. A csehszlovák csapat a közönségtől buzdítva kemény tá­madással az ellenfélnek előnyét 51:53-ra szállította le, azonban az utolsó másodpercekben Izrael csa­pata büntető dobásokkal 59:53-ra állította be a végeredményt. A csehszlovák csapat. hiába töre­kedett ellenfelének az első félidőben szerzett előnyét utolérni. Sikerült ugyan kiegyenlíteni, söt egy ideig a vezetést is megszerezni, azonban néhány pontatlan átadás és számos sikertelen büntető dobás, valamint a csapat ideges játéka vereséget okoztak. A csehszlovák csapat pont­jait ä következők szerezték: Mrá­zek, Baumruk, Kolár 10—10. Ryllich 9, Šip 5, Bobrovsky 4, Kozák 3, Te­tiva 2. Izrael csapatában legjobb lövő Bohenbaum volt 17 ponttal. A mérkőzést Dina (olasz) és Kassai (magyar) vezették. A szombati döntő csoport mérkőzéseinek továb­bi eredményei: Egyiptom—Olaszor­szág 6(J:51, Franciaország Jugo­szlávia 56:39, Szovjetunió—Magyar­ország 29:24. A moszkvai kosárlabda világbaj­nokság döntő mérkőzéseinek negye­dik napja a csehszlovák válogatott csapatnak szép sikert hozott, amennyiben Franciaországot 55:47 arányban leverte és ezzel megsze­rezte a döntő mérkőzésekben első győzelmét. A nap további döntő mérkőzéseinek eredményei: Szovjet­unió biztosan győz Olaszország fe­lett 88:54 (38:29) arányban, Ma­gyarország ugyancsak biztosan 69:51 arányban megveri Jugoszlá­viát. A 9—17. helyért folyó ver­senyben Románia legyőzte Libanont 68:56, Belgium pedig Finnországot 59:49 arányban. - „„ ,, R;7nttsáE a LaDÍelelSs Lőrinez Gyula főszerkesztő Szerkesztőség: Bratislava. Jesenského u 8-10, telefon Ail 16. 852-10. Kiadóimat*. Pravda „ŰJ BZÔ", kiadja a Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizou^ga » Megrendelhető .a postai kézbesítőknél vagy a postahivatalokon. Ellenőrző postahivatal Bratislava 2. A poste­lapterjesztővállalat, Bratislavy ^"fiz^ ENGS^e. Nyomás: Pravda. Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava.