Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)
Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)
Udvarhelyszék 1848 novemberében és decemberében. A szék megszállása az ellenség által. Jobbágy- és zsellérmozgalmak Heydte egyike volt a legbrutálisabb császári tiszteknek, s amellett Puchner tábornoknak, a császári haderő erdélyi főparancsnokának hadsegéde, aki Csík- és Háromszék megszállását is tervezte. Előbb azonban Udvarhelyszéken teljes katonai diktatúrát vezetett be: mintegy 4000 fős reguláris császári sereg s még nagyobb számú román és szász népfelkelő szállta meg a szék területét, s tartotta terror alatt a lakosságot. Heydte november 16-án Székelyudvarhelyt székgyűlést tartott, s új tisztviselőket választott erőszakos módszerrel a szék és Székelyudvarhely élére. A régi tisztség egy része elmenekült, az otthonmaradottak ellen hajszát indított. Emlékeztetőül: november 17-én a császári erők elfoglalták Erdély fővárosát, Kolozsvárt, s a magyar haderőt a Csúcsai-szorosba nyomták vissza. Erdély tehát - Háromszék kivételével - a Habsburg-hatalom fegyveres ereje és a szövetségében levő román és szász népfelkelők hatalmába került; a magyarság végveszélybe jutott. Udvarhelyszéken az agyagfalvi katonai tábor szétesése után anarchia lépett fel, amit a megszálló katonaság, s különösen a román és szász népfelkelők azzal súlyosbítottak, hogy a nemesi udvarházakat sorra szétdúlták és kirabolták. Közben az unióbarát nemeseket siettek elfogatni s megalázni. A katonai akciók nyomán a helybeli jobbágyok és zsellérek támadtak a földesúri lakokra, itt-ott magukkal rántva a szabad székelységnek szegényrendú tagjait is. Heydte azzal próbálta megnyerni - s nem éppen eredmény nélkül - a fel nem szabadított zselléreket s jobbágyokat, hogy mindenkit szabadnak nyilvánított, s hatalmas nemesellenes propagandát folytatott, ami nem zárta ki azt, hogy egyes engedelmeskedő nemesi családokat védelmébe vegyen. A megtorló akció során Pálffy Elek volt királybíró elfogatására biztatták a népet; a királybíró elmenekült, de udvarházát kirabolták, tönkretették.66 148