Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)

Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)

Gálfi Mihály adóíró még kritikusabb helyzetről számolt be. Szenterzsébeten pl. a nemesek megtagadták az adófizetést, s „erre a székelység is kijelentette, hogy ő sem fog fizetni.” Végül a nemesek engedtek, de gr. Kemény József ekkor is megtagadta az adózást; Véckén a nemes birtokosság azt határozta, hogy „nem fog adózni.”41 Dályában egyrészről a szabad székelyek és jobbágyok, másrészről „az oda való kiváltságosok közt” hosszú ideig tartó vita keletkezett, s a szemben álló felek közti viszony elmérgesedett. Itt nem kevesebb, mint 30 nemest kellett adófizetésre kényszeríteni. Ekkor Ugrón József, Kondó János, Kovács Lajos és más nemesek kijelentették, hogy „ad­nak tetszés szerint, amit lehet, s azzal a falu elégedjék meg, különben semmit sem fizetnek.” Ebbe a közösség nem egyezett bele; a falu gyűlést tartott, amelybe a nemeseket is meghívták, de csak egy nemes személy jelent ott meg, ami azonban nem akadályozta a falut abban, hogy „birtok arányában” ossza fel az adót! Mivel a nemesek ekkor sem fizettek, a falubíró „elköttette” marháikat, így kényszerítve őket a falu terheinek hordozására.46 A társadalmi ellentétek és feszültségek növeléséhez hozzájárult az is, hogy több helyen „az eddigi kiváltságos osztály”(!) az ott gyakor­latozó katonaság elszállásolásában nem vett részt.47 Ezt konkrétan Ka­rácsonyfal várói jelentették. Bardóc fiúszékben az ellentétek az adóügy mellett az útcsinálás kérdésében robbantak ki. Ebben a fiúszékben a szabad székely séget 1764-ben határőri rendbe szervezte a Habsburg-hatalom, tehát itt a falvakban a határőrök és jobbágyok s természetesen nemesek és ér­telmiségiek éltek együtt. A sokáig lappangó ellentét 1848 júniusában nyíltan kirobbant, amikor a határőri családokat útcsinálásra szólítot­ták. Ez ellen közösen léptek fel a falusbírók és jegyzők a falvak nevé­ben. Kijelentették Paul századosnak, hogy a falvak népe nem megy útcsinálni, mert egyrészt a munkaképes „erős fiaink a magyar haza használatára katonaságra rendeltettek és vitettek”48 s másrészt, mert a határőri rend nem hajlandó egyedül végezni a közmunkákat. „Mi utat nem csinálunk az okért is, hogy eddig eleget csinált a katonáskodó székelység és a jobbágyság utakat, hol a nemesség kevélyen járt azon; ezen szokott kiabálni, hogy állj ki az útbói - és nekünk szegényeknek 139

Next

/
Thumbnails
Contents