Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)

Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)

zött Kolozsvárt. S természetesen meg kell említenünk az egész Erdélyt érintő törvényalkotást. Az erdélyi országgyűlés első napján, május 30-án elfogadta a Ma­gyarország és Erdély újraegyesítéséről szóló törvényt. Hogy a törvény az uralkodói megerősítést minél hamarabb megkapja, az országgyűlés Pálffy Jánost és Weér Farkast azonnal útnak indította Pestre a minisz­terelnökhöz, aki tovább irányította a küldötteket Innsbruckba, ahol V. Ferdinánd tartózkodott. A törvényt az uralkodó június 10-én látta el kézjegyével, és ezzel az unió-törvény életbe is lépett. Ezután Pálffy si­etett vissza Kolozsvárra, hogy az országgyűlés munkálataiban részt vehessen. Az egyesülési törvény előírta: „... valamint a testvér Ma­gyarhonban minden lakosok jogegyenlősége kimondva és életbe lép­tetve van, ugyanaz, ugyanazon módon itt is, e hazának minden lako­saira nézve, nemzet-, nyelv- és valláskülönbség nélkül, örök és változhatlan elvül elismertetik, és az ezzel ellenkező eddigi törvények ezennel eltöröl tetteknek nyilváníttatnak.”32 A törvény megszüntette a korábbi, rendi törvényeket, s ezzel magát a rendiséget, megteremtve ezzel a polgári társadalom jogi előfeltételét. A társadalmi átalakulás gyakorlati megvalósítása érdekében az országgyűlés törvényt alkotott a jobbágyfelszabadításról, a közös teherviselésről, a törvények előtti egyenlőségről, a sajtószabadságról, a bevett vallások teljes egyenlőségéről, ide értve az ortodox vallást is. Bizonyos, hogy a törvényalkotás a fentiekkel felszabadította az egyé­neket az eddigi társadalmi s személyi kötöttségek alól, s kinyil­vánította a polgári társadalom alapvető elvét: a személyi szabadságot. Az 1848-as törvényalkotás pozitív eredményeinek hangsúlyozása mellett látnunk kell annak gyenge pontjait is. Amellett, hogy az Er­délyben annyira fontos nemzetiségi kérdésben nem tudott olyan tör­vényt alkotni, amely kollektív politikai jogokat is biztosított volna a románoknak és a szászoknak, az utolsó erdélyi rendi országgyűlés nem talált megoldást a sajátos székely kérdésekre sem. Elhalasztotta a székely határőrség eltörlését, amely pedig a csíki, háromszéki, vala­mint a Bardóc fiúszéki székelységnek egyik nagy problémája volt, s a jobbágyfelszabadító törvény hatálya alól kivette a székely öröksége­ken lakó jobbágyságot, valamint a szerződéses jobbágyok és zsellérek 133

Next

/
Thumbnails
Contents