Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)

Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)

Erre a kérdésre pontost választ kapunk a kormányzóhoz intézett fel­iratból. Eszerint az unió nyugtatja meg a kedélyeket, ez oldja meg a székelység problémáit, ezáltal terjeszthetők ki a polgári jogok minden­kire, s ez segíti „oláh honfitársaink sérelmeinek megszüntetésé”-t.2s Udvarhelyszék küldöttségét Kolozsvár magyarsága örömmel fo­gadta, s maga is követelte, akárcsak számos megye magyar rendjei, az országgyűlés összehívását. Teleki József főkormányzó Udvarhelyszék emlékiratát a Főkormányszék teljes ülése elé terjesztette. Végül a ma­gyarság különböző fórumaitól érkező nyomásnak is engedve, a főkormányzó, előzetes királyi jóváhagyás nélkül, de annak reményé­ben, május 29-re országgyűlést hirdetett Kolozsvárra. De térjünk visz­­sza Udvarhely székre! Április hónapban a néphangulat radikalizálódása következett be. 1848. május 2-án már nemcsak Székelyudvarhely s a közelebb fekvő falvak népe vett részt a tüntetésekben (mint az áprilisi mozgalmak­ban), hanem a távolabbi helységek lakói is. „Minden járás saját nem­zeti lobogó alatt gyűlt be iszonyú csapatokban. Némely járásból pus­kákkal felfegyverkezve; másból nagy sereg lovasság” érkezett Székelyudvarhelyre. Ilyen nagy tömeget - írta a szemtanú - még soha nem látott ez a város, s ami igen lényeges: a többséget a szabad szé­kelység tette ki, de nem hiányzott a jobbágyság sem: „És a nép nem volt kiváltságos; megjelentek itt a jobbágyfalvak is tömegestől.”2y A tömegtüntetésre az adott alkalmat, hogy május másodikára széki közgyűlést hirdettek, hogy követeket válasszanak a kolozsvári országgyűlésre. Ezt az alkalmat használták ki az udvarhelyszéki nem­zeti liberális vezetők, s mozgósították a népet valószínűleg abban re­ménykedve, hogy ezúttal széki tisztújítást is sikerül elérni. Erre vall az a tény is, hogy már „május elsején begyűlt a fővárosba az értelmesbek nagyobb része, s a székháznál oly népes konferencia volt, hogy rendes időben közgyűlésnek megjárt volna.”30 Valóban, az elsejei értekezlet küldöttsége által szólította fel Ugrón Lázár királybí­rót és Ugrón Gáspár széki pénztárnokot, hogy mondjanak le hivataluk­ról. Már május elsején este nagy néptömeg gyűlt össze, s az említett tisztségviselők házához vonulva, követelte megjelenésüket. Mivel ez elmaradt, „a tömeg egy része megrohanja a kaput, azon bemegy, hogy 131

Next

/
Thumbnails
Contents