Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)
Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)
nemsokára egymás ellen hangolni a szék különböző társadalmi rendjeit-rétegeit. Egyelőre azonban még minden a márciusi fennköltség jegyében történik. íme az április 3-i közgyűlés valóban forradalmi szellemű - ismét a francia forradalomra emlékeztető - egyik fontos nyilatkozata. Ezt a dokumentumot - különössége és fontossága miatt - szükségesnek látjuk egészében közölni. „Körlevél a dullóknak! Udvarhely, Szentgyörgy hava 14/848. Köröztesse járásában s általános köztudattá juttatás végett igtattassa helységenként jegyzőkönyvbe azt: 1- ör, hogy a Nemes Szék Rendei jelen év és hónap 3-án tartott közgyűlésükben a kiváltságos nemesség azon önkéntes ajánlatához képest, mi szerént azon naptól fogva már a törvény előtti egyenlőséget kimondotta, s ilyentén a nemzeti lobogó alatt esküvel is biztosított honfiúi ajánlata a Rendek által elragadtató ihletéssel fogadtatott -, határozatban mondták ki azt, hogy Udvarhelyszék Rendei közt azon naptól fogva egyenlőség vagyon törvény előtt, és mindenki: adót, katonaélelmezést és minden közterheket fizetni, hordozni birtokaránylag egyformán köteleztetik. 2- or. Ugyanezen közgyűlésen a grófi, bárói és nemesi megkülönböztető címeknek törvényhatóságunkbani megszüntetése határoztatott oly módon, hogy szintúgy magános, mint hivatalos megszólítás ezután különbség nélkül az hivatal neve után téjendő, csupán úr kitétel légyen.”26 Udvarhelyszék tehát komolyan vette a régi rendiség megszüntetését, és helyébe a szabadság, egyenlőség és testvériség hármas jelszava által meghirdetett jövő megvalósítását. Ezt természetesen különféleképpen értelmezte a nemzeti liberális elkötelezettségű nemesség, illetőleg a radikalizmus felé hajló értelmiség és a nép. Az az ifjú jogász, nevezetesen Veress Adám, aki Marosvásárhelyről sietett Udvarhelyre a forradalmi hírekkel, ámulva figyelte a városban történő eseményeket, amelyekből azt a következtetést vonta le, hogy Udvarhelyszéken már megvalósult az egyenlőség. Érdemesnek tartjuk ennél a messianisztikus értelmezési módnál kissé megállni, mert valószínűleg az udvarhelyi nép is ehhez hasonlóan fogta fel, sőt a ma-129