Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

1999 / 9.

6 TRIBUN Szombathelyi szezonzáro Az FTC centenáriumi évében a Ferencváros labdarúgói Szombathelyen játsszák évzáró meccsüket. Érdekes, hogy a {élévszázados jubileum idején szintén Szombathely volt a szezonzáró színhelye. Igaz, akkor nem december 11-én, hanem még később volt az évzáró mérkőzés. De hát erről, és még néhány más érdekességről az alábbiakban olvashatnak... SZOMBATHELY Olyan helységre utal, amelyben szombatonként tartották a het­ivásárt. A római korban a mai város elődjét Savariának hívták. Ez a kelta eredetű név, a városon átfolyó Perint patak ókori nevével tartozik össze. Transzparens történet Dalnoki Jenő, az FTC mesteredző­je sokszor élt át nehéz perceket mind játékosként, mind edzőként a szom­bathelyi pályán. Van valamilyen de­rűs, mosolyogtató emléke?- Úgy emlékszem, az eset 1978- ban történt. Mindkét zöld-fehér csa­pat elég rosszul állt a bajnokságban, amikor az egymás elleni mérkőzésre, Szombathelyre utaztunk. Amint ki­mentünk a pályára, döbbenten láttuk, hogy a szombathelyi szurkolók egy kb. 20 méter hoszszú nagy transzpa­renst tartanak a fejük felett, amelyen ezt a szöveget olvashattuk: „Szeretet­tel üdvözöljük a két kieső csapatot!" Napjainkban remélhetőleg nem lesz ilyen transzparens... Szombathelyen ■ búcsú a Fradi-mezlőL Pontosan ötven évvel ezelőtt történt... A Fradinak volt egy elmaradt baj­noki mérkőzése - méghozzá az akkor már Szombathelyi Lokomotívnak ne­vezett Haladás ellen. A Fradi szerette volna, ha tavaszra halasztják a mér­kőzést, de a szigorú MLSZ úgy döntött, hogy utazzon csak el a Fradi és az év utolsó napját, játssza le a szombathelyiek elleni 90 percet. Szóval Szombat­helyen "szilvesztereztették" a fradistákat... 1949. december 31-én így útra kelt a ferencvárosi gárda. "Nagy izgalmat keltett Szombathelyen, hogy a Ferencváros nem érkezett meg sem a menet- rendszerű vonattal, sem repülőgéppel. Már azt hitték, hogy elmarad a mér­kőzés, amikor közvetlenül a kezdés előtt befutott a Ferencváros - társasgép­kocsival. - Nem tett jót ez az utazás - jegyezte meg Henni Géza, a ferenc­városi kapus - egészen elmerevedtek az izmaink a gépkocsiban." Nem úgy nézett ki, hogy merevek az izmok - a csatárok már az első fél­időben egy ötöst rúgtak! Igaz, a 37. percig 1-1 volt az eredmény, de utána hullottak a gólok. Deák - ritka bravúr! - nyolc perc alatt 4 gólt lőtt! AII. fél­időben Kocsis Sanyi vette át a gólszerző szerepét, de ő már "csak" kétszer ta­lált a szombathelyi kapuba. Fradi-mezben ezek voltak utolsó góljai, hiszen 1950-től EDOSZ lett a csapat neve és így EDOSZ címerrel ellátott mezben fut­balloztak a ferencvárosiak. Ezen az ötven évvel ezelőtti Szilveszteren a fe­rencvárosiak tehát Szombathelyen viselték utoljára (1956-ig) a Fradi- mezt... Fradi egyébként ekkor a 3. helyen állt - és Szombathelyen ők bú­csúztak Fradi-mezben: Henni—Rudas, Kispéter, Szabó—Kéri, Dékány-Budai, Kocsis, Deák, Guba, Czibor. Közülük - évek múltán - csak Dékány és Kispéter játszott ferencvárosi mezben... Hol lehet a zászló? 1927. május 18. Ezen a szerdai napon sokan siettek a szombathelyi sport­telepre, hogy a magyar bajnok Ferencváros és a város büszkesége, a Sabaria mérkőzését láthassák. A bevétel 79 millión felüli volt. Tehát a Ferencváros is keresett a meccsen... Ötezer főnyi tömeg vette körül a felmeszelt pályát. A mérkőzést ünnepélyes aktus előzte meg. A Sabaria elnöksége a pálya közepére vonult, s rövid beszéd kíséretében gyönyörű selyemzászlót nyújtot­tak át a nagy ellenfélnek. A zászlón a következő felirat látszott: "Az első magyar profibajnoknak!" Vajon mi lett az egykori zászló sorsa? Mit nem adnánk, ha a Fradi Futballmúzeumban láthatnánk... HALADAS-FE REN (VAROS Gazdag vall az első gólszerző 1936. szeptember 6-án, Szombathelyen ját­szották az első Haladás—Ferencváros mérkő­zést. A Fradi ebben az összeállításban lépett pályára: Kutasi-Polgár, Papp—Hámori, Pyber, Lázár-Táncos, Tátrai, Jászberényi, Toldi, Kará­csonyi. Góllövők: Jászberényi (2), Toldi. Már a 2. percben megszületett a Hala­dás—Ferencváros mérkőzések első gólja. A szombathelyi Szabó ügyesen elfutott, Kutasi ki­indult kapujából, a szélső Gazdag elé tolta a labdát és a szombathelyi középcsatár három méterről a jobb sarokba továbbított. Az első Fradi gól története: A 13. percben Táncos kiugrasztja Jászberényit, akinek öt méter­ről küldött lapos lövése a jobb sarokban akad meg. A Haladás nem hagyta magát és mégegyszer megszerezte a vezetést! A félidő azonban már 2:2-vel zárult. A ba­ráti létkörű mérkőzésen a II. félidő 36. percében Toldi és Iván összecsapása után balösszekötőnket a játékvezető kiállította. Ekkor azonban már 3:2 volt az eredmény. Érdekesség, hogy a II. félidőben a bíró 3 ferencvárosi gólt is érvénytelenített! Kraut „félidős" Bandi szurkolónk kérdezte:- Szeretném tudni, hogy tényleg volt-e a Tokodnak NB I- es csapata, lehetett-e Tokod- -Ferencváros bajnoki mérkőzés? A Tokodnak egy idényben, az 1940—41 -es bajnokságban tény­leg volt NB l-es csapata - igaz, utána a 12. helyen végeztek és kiestek. A Fradival előbb az Üllői úton mérkőztek, és a mieink Sárosi 2, Kiss és Pósa góljaival 4-1-re győztek. (1940. novem­ber 10.) A Ferencvárosi tokodi találkozójának dátuma 1941. május 25. A Fradi bajnokként érkezett Tokodra, ekkor lőtt gól­jainak a száma már 93 volt. És Tokodon megszületett a Fradi 100. bajnoki gólja: Sárosi Gyurka lőtte! 6-0 után előbb Kiszely, majd Gyetvai hibázott - végül Sárosi szerezte meg a nevezetes gólt. A szurkolók már korábban fogadásokat kötöttek, hogy ki és melyik csapat ellen szerzi a századikat? Nos, Sárosira sokan voksoltak, így ha szaván fogták, alighanem az egész B-középpel kezet fogha­tott. Ugyanis ez volt a jól tip­pelők jutalma... Tokodon egyébként ők ját­szották a Ferencváros törté­netének egyetlen bajnoki mérkőzését: Csikós-Szoyka, Tátrai-Sárosi III, Polgár, Lázár- -Kalocsay, Sárosi, Finta, Kiszely, Gyetvai. A hét gólt négyen szerezték: Sárosi 2, Finta 2, Kiszely 2, Gyetvai.