Tolna Megyei Népújság, 1961. szeptember (11. évfolyam, 206-231. szám)

1961-09-01 / 206. szám

TOLNA MEGYEI NÉPÜJSÁG 1961. szeptember 1. ■O SPORT Nem remekeltek röplabda csapataink Somogy ellen pillanatképek a mérkőzésről Vasárnap délelőtt a szekszárdi gimnázium udvarán került sor a két szomszédos megye válogatott röplabda-csapatainak találkozó­jára. Mintegy 100 érdeklődő gyűlt össze a nagy melegben is a gimnázium udvarán épült sza­badtéri pályán, amelynek tulaj­donképpen ez a kettős találkozó volt az avató mérkőzése. Előbb a két női csapat mérte össze erejét. Sajnos, hamarosan kitűnt, hogy megyei válogatot­tunk összeszoktató edzés nélkül nem képvisel komoly játékerőt és a szintén nem túlságosan erős csapattal rendelkező vendégek könnyű győzelmet arattak. Az alacsony színvonalú női mérkőzés után oázis volt látni a férfiak küzdelmének első játsz­máját. Sokszor csattant fel a nyíltszíni taps, amely azt mu­tatta, hogy a közönség is élvezi a játékot. Sajnos jó kezdet után férficsapatunk is fokozatosan visszaesett és végül is a somogyi férficsapat játszmaveszteség nél­kül nyerte meg a két megye közti találkozót. A Szekszárdi Petőfi férfi és női kosarasai szombaton és va­sárnap részt vettek a bajai Du­na Kupa mérkőzéseken. A lá­nyok egy vereséggel és egy győ­zelemmel 3. helyen végeztek, a fiúk mindkét mérkőzésüket el­veszítve utolsó helyen kötöttek ki. ' Női csapatunk az első napon a területi bajnokságot nyert Ba­jai Ruhaüzem csapatától kapott ki. Ezen a mérkőzésen mezőny­ben tűrhetően játszottak lánya­ink, de a biztos „ziccer” helyze­tek tömkelegét hagyták kihasz­TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megye! Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivatal 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési élj egy hónapra Bfl . A kettős mérkőzésről az aláb­biakban számolunk be: SOMOGY MEGYE—TOLNA MEGYE 3:1 (15:11, 15:0, 11:15, 15:8) Szekszárd, 100 néző. Vezette: Kárpáti. Női mérkőzés. A hazai csapat kezd jobban. Egyre-másra szerzi pontjait, bár már ekkor látszik, hogy a vendégek játsz- szák a kulturáltabb röplabdát. 7:2-es vezetés után 8:8-nál egyen­lítenek a vendégek és miután háromszor egymás után játszma­labdájuk van, negyedszerre meg­szerzik az első játszmagyőzelem­hez szükséges 15 pontot. A második játszmában a tolnai csapat teljesen tehetetlen Koncz nyitásaival szemben és percek alatt alakul kial5:0-ás játszma­győzelem. A harmadik játszmában is a vendégek vezettek végig. Hiszen előbb 4:2-re, 7:5-re, 10:6-ra, majd ll:9-re alakult az eredmény. Ekkor a Somogy megyei csapat a biztos győzelem birtokában a tartalékokat juttatta szóhoz, amely megboszúlta magát és nálatlanul. Egy stabil ember volt a csapatban — Varga II. —, de ő is csak az első félidőben. Másnap Szeged ifjúsági válo­gatottja volt a Petőfi ellenfele. Gyengébb játékerőt képviselt, mint a ruhaüzem, de csapatunk lényegesen jobban játszott. Eredmények: Bajai Ruhaüzem —Szekszárd 57:44 (28:23), Szek­szárd—Szeged ifjúsági válogatott 50:23 (27:14). Férficsapatunk erő­sen tartalékosán utazott el. Hi­ányzott a csapatból dr. Péntek, Fogarassy és Báli. így csak időn­ként tudott megfelelő ellenállást tanúsítani csapatunk a két ba­jai csapattal szemben. Eredmények: Bajai Bácska— Szekszárd 91:38 (42:21), Bajai utánpótlás válogatott—Szekszárd 61:43 (24:18). PÉCSI VSK—SZEKSZÁRD 81:34 (21:7) A szekszárdi NB II-es csapat kedden vendégül látta a 12 év óta NB I-ben szereplő pécsi csa­patot. A két csapat találkozó­ján végig klasszisfölény mutat­kozott az NB I. javára. A szek­szárdi csapat gyengén játszott, egyedül Forgács és Cserné (időn­ként Varga II.) játéka érdemel említést. meglepetésre a hazai együttes nemcsak kiegyenlített, de 15:11 arányban övé lett a szettgyőze­lem is. A győzelem kivívásában Simon Anna játékának volt első­sorban része. A negyedik játszmában is csak helyenként volt küzdelem. Ak­kor erősített a vendégcsapat, amikor szükség volt rá és külö­nösen a szekszárdi születésű Merő Nóra, valamint Balogh já­tékával megérdemelt győzelmet arattak. A Tolna megyei együt­tes a következő játékosokat sze­repeltette: Újvári, Simon, Eszé- nyi, Mohainé, Kiss, Schulcz, Tu­dók, Patyi, Tormanek. SOMOGY MEGYE- TOLNA MEGYE 3:0 (16:14, 15:5, 17:15). Szekszárd, 100 néző Vezette: Pálinkás. Férfi találkozó. Itt is a hazai csapat kezdett jobban, azzal a különbséggel, hogy a férfimérkőzés lázbahozta a kö­zönséget is. Meg is érdemelték a fiúk a tapsot, mert szép leüté­sekkel szerezték a pontokat. 9:1 után bántó is volt a fiatalabbak részéről megnyilvánuló gúnyoló­dó hang. Ezután fokozatosan fel­jött a vendégcsapat. Mátyak le­ütéseivel szemben tehetetlennek bizonyultak, ugyanakkor a Tolna megyei leütések ellen mind sike­resebben sáncoltak a vendégek. 10:10 után fej-fej melletti küz­delem alakult ki, amelyben a vendégek bizonyultak jobbnál: és övék lett a szettgyőzelem. A második játszmában már teljesen a vendégek kezébe ke­rült a kezdeményezés. Végig ve­zetve, simán nyerték a játszmát. A harmadik játszmában sem változott a helyzet. Egyszerűen rá sem lehetett ismerni az I. játszmában, annak -elején kitű­nően játszó Tolna megyei csa­patra. Hamarosan 13:l-re vezet­tek a vendégek és már mindenki elkönyvelte a somogyiak biztos győzelmét, amikor anélkül, hogy a Tolnai csapat játéka feljavult volna, szintes megnyitásokkal annyira feljött a hazai együttes, hogy 14:14-es állásnál kiegyenlí­tett. Ezután izgalmas hajrá ala­kult ki. Végül is a vendégeknek sikerült megnyerniök a harma­dik játszmát is. A két csapat összeállítása a következő volt: Somogy: Mátyak, Harsányi, Kaiser, Zádor, Szabó I., Szabó II., Bóner, Filótás. Tolna: Balogh, Szélcsey, Nagy- falusy, Nagy, Kócsi, Németh, Varga, Sándor, Nánai. KOSÁRLABDA Szekszárdi csapatok a Duna Kupa tornán Baján Ma délelőtt és délben Bonyhádon halad keresztül a Mecsek Kupa országúti kerékpárverseny Ma, szeptember 1-én kezdődik a háromnapos nemzetközi Mecsek Kupa országúti kerékpárverseny, amelyen többszörös világbajno­kok, Békeverseny, és olimpiai bajnokok is részt vesznek. A ne­vezések közül kiemelkedik Gusz­táv Adolf Schur (NDK) kétszeres világbajnok, a Békeverseny győz­tese, Viktor Kapitonov (Szovjet­unió) olimpiai bajnok nevezése. Erre a versenyre a Magyar Ke­rékpáros Szövetség megbízásából meghívást kapott Tolna megye válogatottja is, amely a Szek­szárdi Szpartakusz csapatából áll. (Gerendái János, Auth László, Németh István, Schneider Konrád, Lemszider Ferenc, tartalék: Tóth Ferenc.) A vidéki csapatok kö­zül egyedül csak a Szekszárdi Szpartakusz csapata kapott meg­hívást a versenyre. A lestrapált gépekkel rendelkező szekszárdi­ak az igen erős mezőnyben nem fognak tudni «■megélni«. Magyarországon még ilyen nagyméretű nemzetközi kerék­párverseny nem volt. A hét kül­földi, valamint a hazai csapatok versenyzői tegnap Harkányban találkoztak és itt történt meg a verseny előtti eligazítás is. Az ünnepélyes megnyitóra és a versenyre ma délelőtt 10 óra­kor kerül sor Pécsett. A verseny a Pécs—Bonyhád—Komló—Pécs körpályán kerül lebonyolitásra, (a két kör 184 kilométer) 4 rész­hajrával. Szombaton egyenkénti indításos versenyre kerül sor — Misina-tetőre. Vasárnap Pécs— Mecseki körpályán háztömbkö­rüli versenyén mérik össze tudá­sukat a versenyzők, (84 kilomé­ter). A verseny folyamán a ren­dező szerv minden versenyző ré­szére külön motoros és csapaton­ként gépkocsi kíséretet biztosít. Az egyenkénti indításos szaka­szon pedig minden versenyző kü­lön gépjármű kíséretet kap. A ma délelőtti verseny résztvevői kb. először 10,15 órakor haladnak keresztül Bonyhád—Majos—Nagy mányok útvonalon. Másodszor 12,30 órakor várható a verseny­zők áthaladása. Könnyed játék utánt Komlói Bányász — Tolnai Szpartakusz 7:1 (3:0) Tolna 800 néző. Vezette: Kindl. Komló: Kun — Kanizsai, Palo­tás, Komlói (Rátkai) — Kékesi, Molnár I. (Muzslai) — Garai (Tamás), Sós, Fekete, (Molnár I.), Faragó, Iván. Tolna: Schnvdt (Rajos) — Beck, Kláb, Straübíri- ger — Guld, Herczlg (Széles) — Tóth, (Lassányi), Brucker, Szép­völgyi, Elekes, Jagicza. A tolnai játékosok virágcsokrokkal ked­veskednek a komlói játékosok­nak. Sorozatos komlói támadás után Molnár I. a kapufát ta­lálja el, majd Garai beadását Iván gólba fejelte. 1:0. öt perc múlva Sós szép beadását Iván fejelte kapura, amelyet Schmidt szépen véd. A másik oldalon Szépvölgyi elmegy a balszélen, de éles lövését Kun védi. A kom­lói csapat könnyedén, ötletesen játszik. A 22. percben Iván min­taszerű góljából 2:0 az ered­mény, majd Molnár I. 20 méter­ről küldött lövését védi a kitűnő érzékkel védő Schmidt. A tolnái csapat ritkán jut szóhoz és tá­madásaik nem jelentenek ko­moly veszélyt. A félidő hátra­lévő részében Garai háromra növeli a gólok számát, majd Schmidt több esetben bravúrral hárít. A második félidő 3. percében védelmi hibából Faragó eredmé­Sporthírek A Megyei Labdarúgó Szövetség közli, hogy szeptember 6-a, szer­da helyett kivételesen szeptem­ber 7-én, csütörtökön tartja a hivatalos óráit. * A Szekszárdi Dózsa Sportkör szeptember 2-án, szombaton este 8 órai kezdettel spórtbált ren­dez a fegyveres testületek klub­jában (Széchenyi utca). A sport­kör vezetősége szeretettel várja Szekszárd város közönségét. * A Tolna megyei Játékvezetők Tanácsa a labdarúgó játékveze­tők részére szeptember 4-től, hét­főtől Siófokon egyhetes tovább­képzést tart. • Szerdán délután a Szekszárdi Dózsa csapata Bonyhádon, a Va­sassal játszott edzőmérkőzést. A találkozó 1:1 arányban eldöntet­lenül végződött. nyes 4:0. A következő percben Lassányi szögletét Széles mellé lövi. A 6. percben Sós 10 méter­ről Rajos kapujába lő 5:0. Gyors ellentámadás után Széles elől Kun kifutással ment. A tolnai csapat' Széles és Szépvölgyi ré­vén ebben az időszakban több­ször veszélyeztet, mégis a 16» percben Sós, majd a 25. percben Molnár I talál a hazaiak kapu­jába. 7:0. A 36. percben Szélest szabálytalanul akasztják, a sza­badrúgást Elekes a sorfalba lövi, A 41. percben Széles egyéni já­ték után beállítja a végered­ményt. Az utolsó percben Strau- binger lövését nehezen védi Kun. A komlói csapat játékán meg­látszott, hogy a könnyed, szép játékra fekteti a súlyt és így nem is játszott a csapat gólra- törően. A tolnai csapat játéká­val a közönség elégedett volt» mert, mint mondották, ha baj­noki mérkőzésen így játszana a tolnai együttes, sok pontot és egyben örömet szeremének a kö­zönségnek. A komlói csapatból Molnár 1., Kékesi, Palotás, illetve Schmidt, Straubinger és Szépvölgyi tűnt ki. Gyilril László (Szekszárdi Honvéd) hadseregbajnokságot nyert Vasárnap rendezték meg az or­szágos hadseregbajnokság küz­delmeit, amelyen a szekszárdi alakulatot Gyűrű László, a Szek­szárdi Dózsa vágtázója képvisel­te A szekszárdi honvéd nagysze­rű fegyvertényt hajtott végre, amikor a 100 méteres síkfutás­ban 11,9 mp-es idővel hadsereg­bajnokságot nyert, a 200 m-és síkfutásban pedig 22,8-cal a má­sodik helyen végzett. Gyűrű László eleinte kézilab­dázott, sőt ma is a Honvéd kézi­labda-csapatának a tagja. Tavaly kezdett el atlétizálni, és első ver­senyén csak 12 mp. körüli időt ért el. Igen nagy tehetségre vall, hogy egy esztendő leforgása alatt 0,1 mp-et faragott le első idejéből és belül került a bűvös 12 mp-es időh. Gratulálunk a szekszárdi hon­véd sikeréhez.