Tolna Megyei Népújság, 1959. szeptember (4. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-17 / 218. szám

1959. szeptember 17. TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG s A MEGYEBAJNOKSÁGÉRT Simontornyai BTC—Nagydorogi FSK 8:1 (3:0) Nagydorog, 600 néző. Vezette: Zsoldos. Simontornya: Haidinger Sebestyén II., Lukács, Kovács — Gahó I., Róth — Roszkop, Kondor, Baum, Gahó II., Pénzes. Nagydo­rog: Patai — Peterdi, Balogh, Hor­váth — Vida, Borbás — Szabó, Földesi, Varga, Kollár, Farkas. A 3. percben egy szép támadás után Kondor a 16-os sarkáról nagy helyzetből mellé lő. A 7. percben a nagydorogi csapat egy ellentá­madás során erősen szorongat és Szabó az ötös vonaláról fölé bombáz. (Óriási helyzet.) A 10. percben egy hosszú h.v zaadást Patai könnyelműen akar megszerezni és a labda a kezéből Kondor elé pattan, aki nem hibáz. 1:0. Továbbra is a vendégcsapat irá­nyítja a játékot és csatársoruk szép akciók után teljesen beszo­rítja a hazai csapatot. A 14. percben nagy kavarodás van a ha­zaiak kapuja előtt és Kondor ki­használja a védelem megingását. 2:0. A következő percben Földesi az összecsapás után lesérül és a mérkőzés végéig a jobbszílen sta­tisztál. A nagydorogi csapat az első szép támadását a 16. percben vezeti és Varga óriási helyzetből kapusba rúgta a labdát. Két perc múlva Kollár, Szabó, Farkas a labda útja. Farkas nagyszerű be­adását Kollár kapásból küldi Hai­dinger kapujára és a kapus csak nehezen tud szögletre tisztázni. Ezután Simontornya Gahó II. irá­nyításával szebbnél szebb táma­dásokat vezet és nagy munka há­rul a hazai csapat védelmére. A 25. percben Kondor a védők között kiugrik és mesterhár­masával beállítja az első fél­idő eredményét. 3:0. A II. félidő elején hatalmas iramban kezdenek a simontornya- iak. A 3. percben a kitörő Róthot a védők felvágják és a megítélt ll-est Pénzes értékesíti. 4:0. Ez­után parázs jelenetek játszódnak Dunaföldvári KSK—Bátaszéki VSK 4:2 (2:0) Dunaföldvár, 500 néző. Vezette: Bencze. Dunaföldvár: Bálint — Klopcsik, Bodzái, Szigeti — Csiz­madia, Szalai — Szeder, Holmár, Horváth I., Gyáraid, Skuta. — Bátaszék: Kerner — Ditrich, Kiss, Léger — Tóth, Szép — To­ronyi, Bodoki, Garamvölgyi, Krte, Székely. A hazaiak támad- nav többet, a vendégek ideges­kednek, pontatlanok a leadásaik, így támadásuk nem tud kialakul­ni. A hazaiak Molnár, Szeder és Gyaraki révén kísérleteznek. A 12. percben Holmár elmegy és be adasát Horváth I. a kapuba ko­torja. 1:0. A gól a hazaiakat fel­lelkesíti és több veszélyes táma­dást vezetnek. Pár perc múlva a vendégek is vezetnek támadáso­kat, Tóth majd Bodoki lövése em lítésre méltó. A 18. percben Ga­ramvölgyi fejese kerüli el a ka­put, két perc múlva Székely szép elfutása veszélyes. Mezőnyjáték alakul ki és a vendégek kerülnek enyhe fölénybe. A 30. percben a hazaiak még egy gólt lőnek. Ka­varodás a vendégkapu előtt és Szeder lövése a hálóba jut. 2:0. A II. félidőben a vendégek mindjárt megszerzik a labdát és Székely ravasz beadását Bálint elnézi és a labda a hálóba hull. 2:1. Váltakozva vezetnek a csa­patok támadást, mindkét kapu többször veszélyben van. A 10. percben Székely szerzi meg a lab­dát és a kifutó Bálint mellett a kapuba lő. 2:2. Kezdés után azonnal támadnak a hazaiak és Horváth I. a kimozduló kapus mellett megszerzi a vezetést. 3:2. Élénkül a játék, a vendégek köz­ben változtatnak felállításukon, de ez sem segít, mert a 24. perc­ben Horváth labdájával Gyaraki elmegy és Kerner mellett a háló­ba lő. 4:2. Továbbra is változatos fnárad a mezőnyjáték, most már a vendégek is vezetnek szép tá­madásokat, de a jól működő ha­zai védelemmel nem tudnak meg birkózni. A 37. percben két szög­letet is érnek el a vendégek, melyből veszélyes helyzeteket te­remtenek. A vendégjátékosok ide­geskednek és befejezés előtt pár perccel a bátaszéki csapatból Ditrich, utána a hazai csapatból Bodzái a kiállítás sorsára jut. Tíz emberrel folytatódik a játék, ami Székely két szép elfutásával ér végec. A hazaiak megérdemelten győz ték le a gyenge napot kifogó bá- taszékieket. A közepes színvonalú mérkőzést inkább a küzdelem jellemezte. Jók: Bálint, a hátvéd­sor és Szalai, illetve Tóth és Szé­kely. A játékvezető különösebb hibát nem vétett. Sz. J. Szekszárdi Dózsa—Tamási 4:0 (0:0) Tamási, 800 néző. Vezette: Farkas. Sz. Dózsa: Frei — Gyu­lák, Vass, Bencze — Majnai, Hel­lebrandt — Kormos, Bátori, Káz- mér, Tamási, Czibók. Tamási: Kurdi — Rábli, Kurcz, Galambos — Schneider, Zsolnai — Hege­dűs, Lendvai, Kovács, Kiss, Sza­bó. Nagy iramban kezdődik a mérkőzés. A vendégek technikai tudását a hazaiak lelkesedés­sel ellensúlyozzák. Enyhe fölényt harcolnak ki mezőnyben a Dózsa- játékosok, de gólhelyzetet nem tudnak összehozni. A 9. percben Kormos beadását Kázmér kapás­ból rúgja, a léc alá tartó labdát Kurdi védi. Néhány percre fel­jönnek a hazaiak, majd ismét a Dózsa támad. Először Czibók, majd Kázmér és Bátori nagy lövéseit védi nagyszerűen Kurdi. A 32. percben Kormos és Galam- hos egy partdobásnál vitatkozik egymással, Kormos megsérti Ga­lambost, aki ezért elégtételt vesz, megüti Kormost. A játékvezető Galambost leküldi. A tíz főre csökkent hazaiak továbbra is vé­dekeznek, sőt még arra is van erejük, hogy támadjanak. A második félidőben a ven­dégek fölénye kezd kidomborod­ni és Kurdinak sok munkája akad. A 12. percben Szabó sza­badrúgásával Zsolnai kiugrik, de lövése centiméterekkel mellé megy. A 25. percben a Dózsa szögletet rúg, a védők rövidre szabadítanak fel és a nagy lendülettel elő­retörő Hellebrandt nagy gólt lő. 1:0. Továbbra is a vendégek támad­nak és a 35. percben Kormos be­adását Kázmér a teljesen leálló hazai védelem mellett értékesíti. 2:0. (A partjelző nem intette be a lest.) 'A következő percben Hege­dűst állítja ki a játékvezető után- rúgósért. A kilenc főre csökkent hazai csapat már nem tud ellenáll­ni a vendégeknek és Vass, valamint Kázmér góljával alakul ki a 4:0-ás végered­mény. Bírálat: A vendégek technikai fölényét hosszú ideig ellensúlyoz­ni tudta a hazai csapat, de a Dó­zsának két emberelőnyt nem ad­hat Tamási. Jók: Kormos, Maj­nai, Gyurik, Tamási, Bencze, il­letve az ifjúsági Kurdi és Schnei­der, valamint Kurcz, Kovács, Szabó. Rózsa le a pályán és -teljesen eldurvul a játék, a sportszerűtlen belemené- sek egész sora tarkítja a mérkő­zést ezekben a percekben, amely­ben élenjár a vendégcsapat vala­mennyi játékosa és közülük is Kondor jeleskedik. A 12. percben a szabályosan szerelő Baloghot Kondor csúnyán felvágja a hazai csapat 16-os vonalánál. A 15. percben a nagy hazai nyomás meghozza eredmé­nyét, amikor Szabó a védel­met kicselezve, szép gólt lő. 4:1. A váratlanul kapott gól felpapri­kázza a simontornyai csapatot és fergeteges támadásokat indítanak. A 20. percben egy szép jobboldali támadás után Pénzeshez kerül át a labda és a kitűnő formában levő balszélső hatalmas gólt ra­gaszt Pgtai hálójába. 5:1. Majd a 25. percben Kondor szinte az egész védelmet átjátszva a kapust is kicselezve szép gólt lő. 6:1. A 28. percben a támadásba len­dült Borbást Kondor újból csú­nyán felvágta. Egy hosszú előre­vágott labdával Gahó II. elvihar- zlk és nagyszerűen szökteti Pén­zest, aki ezúttal nem hibáz. 7:1. Továbbra is a vendégcsapat csa­társora a kezdeményező és a lany­hán, lelkesedés nélkül játszó hazai csapat teljesen beszorul a 16-os vonalig. A 36. percben Kondor egyéni játék után beállítja a vég­eredményt. 8:1. Bírálat: Az I. félidőben a köny- nyelműségből kapott három gól letörte a hazai csapatot. A II. fél­időben magára talált és feljavult SBTC uralta a mezőnyt. A vendé­gek többször sportszerűtlenül vi­selkedtek. Fekete László Bp. Honvéd—Szekszárdi Petőfi 9:2 (6:0) Szekszárd, 2500 néző. Vezette: Majoros. Bp. Honvéd: Faragó — Törőcsik II., Solti, Dudás — Ga­lambos, Törőcsik I. — Csinos, Ka- zinczl, Budai, Gilicz, Regős (Ne­mes). Szekszárd: Greilich — Szlo- szár, Cser, Rohi (Kiss) — Simon, Bosnyák — Tancz (Szigeti), Kó­mán, Benács, Gabi (Cziráky), Zö- rényi. Hosszú szünet után látoga­tott el újra Szekszárdiba NB I-es csapat. Bár korán kezdődött a ta­lálkozó, mégis sokan voltak kí­váncsiak a kupagyőztes Honvéd játékára. Sajnos a vendégcsapat válogatottjai nélkül állt fel. Az első támadást a Petőfi ve­zette, de utána sorozatos Honvéd támadások következtek. A ven dégcsapat már a 4. percben meg­szerezte a vezetést. Csinos reme­kül húzott el Cser mellett és Gr licz közelről nem hibázott. 1:0. A közönség láthatóan élvezte a játékot. Különösen a Csinos—Ka- zjnczí jobbszárnynak volt sikere, de Gilicz robbanékonysága is tet­szett. A sorozatos Honvéd roha­mokat a Petőfi védelme leszállí­tásokkal igyekezett fékezni. Grei- llchnek azonban így is több eset­ben minden tudását latba kellett Vetnie, hogy megőrizze kapuját a góltól. A Petőfi az első lövéshez Hóman révén jutott el, de a csa­tár mellé lőtt. Néhány percig ek­kor a hazaiak támadtak, majd újabb Honvéd rohamok következ­tek, amelyeket az ötletesen játszó csatársor rendre góllal fejezett be. A 22. percben Gilicz tört ki: 2:0, aztán a 29. percben Csinos labdá­ját először kiütötte Greilich, má­sodszorra azonban Budai már nem hibázott. 3:0. Baloldali támadás után Kazinczi lőtte a negyediket. 4:0. Aztán a Regős helyett beállt Nemes mutatkozott be góllal. 5:0. A félidő eredményét Gilicz állítot­ta be a 42. percben, aki megismé­telte a 22. percben mutatott ala­kítását. 6:0. Rövid szünet után folytatódott a küzdelem. Most is a 4. percben indult meg a gólok sorozata. Több mint egy percig Greilich kapuja előtt pattogott a labda, végül Csi­nos találta meg a rést. 7:0. A vá­lasztámadásnál Szigeti fölé lőtt. Ezután néhány percig a Pe­tőfi támadott, de gólképtelen volt a csatársor, pedig Hómannak gól­helyzete is akadt. Ismét Honvéd támadások következtek és bár ekkor már nem voltak olyan fo­lyamatosak, mint az első félidő­ben. A 17. percben Csinos meste­rien viharzott el a szélen és be­adásából Budai szerezte a nyol­cadikat. 8:0. Mindinkább a hazai csapat kezébe került ezután a kez­deményezés és a sorozatos Petőfi támadásokat Benács a 26. percben góllal fejezte be. 8:1. Nagy üdv­rivalgással fogadta a közönség a hazaiak gólját. Közben mind sö- tétebb lett és a szürkületben mind többet kezdeményezett a hazai csapat. A 40. percben azonban Ne­mes kiugrott és a Honvéd számá­ra szerzett újabb gólt. 9:1. A vég­eredményt a 42. percben a Petőfi gólja állította be: Hóman szépen ívelt a kapu elé és a jól felugró Zörényi közelről a hálóba fejelt. 9:2. Jók: Csinos, Kazinczi, Solti, Gilicz, Törőcsik I.; illetve Greilich (a sok gól ellenére is), Hóman, Dombóvári YSE—Fadd 5:1 (1:0) Dombóvár, 850 néző. Vezette: Schnierer. Dombóvár: Egyed — Ambrus, Forgács, Siklósi — Oj- tó, Fenyvesi — Simonfalvi, Ge­lencsér, Horváth, Tapaszti, Kul­csár. Fadd: Ganzer — Tantos, Keserű, Joó — Schuszter, Kole- szár — Mácsik I., Petrits, Schiff- ler, Fehér, Rábóczki. Már az el­A dombóvári járási labdarúgó-bajnok­ság sorsolása Szeptember 20: Alsóleperd — Kocsola, Csibrák — Szakcs, Mucsi — Ujdombóvár, Nak — Dombó­vári VS II., Gyulaj szabad. Szeptember 27: Mucsi — Csib­rák, Dombóvár II. — Kocsola, Gyulaj — Alsóleperd, Szakcs — Nak, Ujdombóvár szabad. Október 4: Nak — Mucsi, Uj­dombóvár — Alsóleperd, Szakcs— Dombóvár II., Kocsola — Gyulaj, Csibrák szabad. Október 11: Csibrák — Nak, Gyulaj — Szakcs, Alsóleperd — Mucsi, Dombóvár II. — Ujdombó­vár, Kocsola szabad. Október 18: Nak — Alsóleperd, Kézilabda Pécsi Dózsa—Simontor­nya 6:3 (3:2) összevont területi kispályás női kézilabda-bajnokság. Pécs, ve­zette: Deli. A változatos iramú mérkőzésen a simontornyai lá­nyokat elhagyta a szerencse. A két félidő alatt 15-ször találták el labdájukkal a kapufát. A pécsi csapatnak csak az utolsó percek­ben sikerült a balszerencsés si- montornyaiakkal szemben a győ­zelmet biztosítani. Góldobók: Do- rositsné 2, Pirckner II. 2, Füleld, Csalami, illetve Lászlóné 2, Tau- ker. Felhívás olvasóinkhoz ! Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy aki »A futball- drukker kézikönyve« (megjelent Szekszárdon, 1947-ben az MKP Városi Sportszervező Bizottsága kiadásában) című sportkönyvvel rendelkezik, szíveskedjék szer­kesztőségünkben a sportrovat­vezetőnek átadni térítés ellené­ben. Gyulaj — Csibrák, Kocsola — Uj­dombóvár, Mucsi — Szakcs, Dom­bóvár II. szabad. Október 25: Csibrák — Dombó­vár II., Mucsi — Gyulaj, Szakcs — Ujdombóvár, Nak — Kocsola, Alsóleperd szabad. November 1: Gyulaj — Nak, Dombóvár — Alsóleperd, Ujdom­bóvár — Csibrák, Kocsola — Mu­csi, Szakcs szabad. November 8: Szakcs — Kocsola, Ujdombóvár — Gyulaj, Mucsi — Dombóvár II., Alsóleperd — Csib­rák, Nak szabad. November 15: Alsóleperd — Szakcs, Dombóvár — Gyulaj, Nak — Ujdombóvár, Csibrák — Ko­csola, Mucsi szabad. ső percben adódik helyzet a faő- di kapu előtt, de a védelem tisz­táz. Ä 4. percben remei: labdát kap Kulcsár, aki nem hibáz. 1:0, A második félidő harmadik percében egy jobboldali támadás fut a pályán. Simonfalvi Tapasz­ához játszik, aki egyből Kulcsárt szökteti. A balszélső másodszor is eredményes. 2:0. Tíz percig mezőnyjáték folyik a pályán. A faddiak hosszú, előre ívelt lab­dákkal próbálkoznak — egyelőre eredménytelenül. Egy-Jíét szc-p lapos lövés akad mindkét olda­lon. Főleg Simonfalvi lő sokat fö­lé. A 20. percben Horváth szök­teti Tapasztit, aki a harmadik gólt vágja a hálóba. A 21. perc^ ben Siklósi és Egyed hibájából a faddiak megszerzik becsület- góljukat. 3:1. A 30. percben egy labdát Horváth átlép és azt Kul­csár a hálóba továbbítja. 4:1. Be­fejezés előtt hat perccel Kulcsár fut el a balszélen, szép labdát ad be, melyet Tapaszti értékesít; 5:1. Az eredmény már nem vál­tozik a hátralévő időben. Jók: Egyed, Forgács, Tapaszti, Gelencsér, Kulcsár, illetve Gan- czer, Schuszter, Schiffler, Mácsik; SomogyvárJ Feljegyezi ük,,. Ilyen is előfordul: »-Feljs­gyeztü>on című rovatunkban közöltük, hogy aktuális lenne a szekszárdi labdarúgó-pályához bevezető salakos gyalogút elké­szítése, mielőtt még az esős idő beköszönt. Aznap mialatt a cik két írtuk, illetve a nyomdában szedték, a Szekszárdi Petőfi társadalmi munkásai hozzáfog­tak a gyalogút építéséhez és mint értesültünk, a közeli na­pokban már készen át is adják. Teljesült a kérésünk, mely egyúttal több ezer ember kéré­se is volt Szekszárdon. Köszön­jük a Szekszárdi Petőfi Sport­körnek és a városi tanács vég­rehajtó bizottságának. A bajnokság őszi mérkőzései óta a legtöbb kiállítás vasárnap volt. Különösen feltűnő, hogy az ifjúsági játékosok feledkez­nek meg magukról és követik el a sportszerűtlenségeket, amely a kiállítást hozza ma­gával. A héten kiállított játé­kosok: Frendijc Jenő (Döbrö- köz), Bodzái Zoltán (Dunaföld­vár), Ditrich István (Báiaszé!:), Galambos József (Tamási), He­gedűs Károly (Tamási), Csókás László (Ozora), Dömötör László (Dunaszentgyörgy). * A vasárnapi súlyos vereség után Nagydorogon több játékos azt hangoztatja, hogy visszavo­nul a labdarúgástól. Ezek kö­zül a játékosok közül egyedül Farkas István indoka elfogad­ható: A csapat játékosainál: egy része hetek óta arra törek­szik, hogy őt a mérkőzéseken »égesse«. Úgy látszik a nagy­dorogi játékosok közül töb­ben nem bírják elviselni, hogy Farkasnay jói menjen a játék; ugyanakkor amikor ők gyenge játékukkal nem ériy el azt a szintet, amit várnak tőlük. A megoldás pedig egyszerű: sport szerű életmód, lelkiismeretes felkészülés, szívvel-lélekksl va­ló küzdelem és az eredmény nem marad el.