Tolnai Napló, 1953. június (10. évfolyam, 127-151. szám)

1953-06-02 / 127. szám

4 PIPI, Ö 1953 JŰN1Ü8 2 A bányászok nyerték a rangadót Nagymányokon A faddi Kossuth tsx-ben a növényápolás mellett megkezdték az előkészületeket az aratásra A faddi Kossuth termelőszövetke­zetben a növény ápolási munkák nagy lendülettel folynak, A vezetőség a munkák beindításáná; jutalmat tűzött ki olyan formában hogy a legjobbak 300 forint, a második 200 forint, a harmadik 100 forint jutalomban ré­szesül. Vanaak olyan tagok, akik már hajnali 4 órakor kimennek nö­vényápolás: munkát végezni, mint például Bitter Júlia, Pápai Jánosáé, Szuprics Sándorné. akinek napi tel­jesítménye megközelíti általában a 200 százalékot. Lelkesen dolgoznak a családanyák is, akik 15 kataszteri hold gyapot. 4 kataszteri holj burgonya megművelé­sét vállalták. Ilyen lelkes asszonyok Horváth Lajosné, Bah Istvánná üze­mi titkár felesége. Márton Józselné brigádvezetö felesége, akik három- gyermekes anyák. Ök hárman a bur­gonya kapálását két nap alatt befe­jezték ég hozzáfogtak a gyapot sara" bolásához. Általában napi terveiket túlteljesítik. Lelkesen dolgozik a csoport valamennyi tagja is. Ennek eredményeképpen a napraforgó és a répaegyelés a burgonya és kukorica­kapálás befejeződött 10 holdon a rozs pótbeporzását elvégezték, a lu­cerna kaszálását szintén befejezték, melynek gyűjtése is befejezés előtt áll. A munkacsapatok versenyben van­nak egymással, ebben a versenybon most a Vörös Csillag munkacsapat vezet, melynek vezetője Báli István. Néhány százalékkal maradt le mö­götte az Előre munkacsapat, melynek vezetője Szuprics László. Legjobban le maradt a Micsurin munkacsapat — amelynek vezetője Sáth József. A munkacsapat igyekszik a lemaradás; pótolni s ezért reggel korábban kez­dik a munkát és este későbben fe­jezik be. A Béke Világtanács budapesti ülé* sere felajánlást tettek melyhez a já­rás valamennyi csoportjának csatla­kozását kérik. A minisztertanács ha­tározata alapján az aratási munkák­ra már felkészültek, az arató mun­kacsapatokat megszervezték és az aratást, valamint a cséplést saját erejükből végzik el. Sz. J. A megyei labdarúgóbajnokság X. fordulója abból a szempontból bírt jelentőséggel, hogy ebben a forduló­ban találkozott egymással a bajnok­ság két éllovasa: a Nagvmányoki Bányász és a Szekszárdi Dózsa. A rangadó végig nagyiramú játékot hozott és a 2.500 főnyi közönség nem csalódott várakozásában. A bá­nyászok győzelmével továbbra is nyílt maradt a bajnokság sorsa. A „kis“ rangadón Szekszárdon a Pe­tőfi bár többet támadott, még sem bírt a mázai bányászokkal. Akadt ebben a fordulóban is meglepetés. Ilyen a Tamási Petőfi dombóvári győzelme a Lokomotív felett. X)e nem sokan számítottak arra sem, hogy Simontornya nem győz ottho­nában Dunaföldvár ellen. Szekszár­don az Építők szolgáltatta a kelle­mes meglepetést a tolnaiak legyő­zésével, pedig a vendégek már 3:1- re vezettek. Bátaszéken a hazai csa­pat nyert a Postások ellen, viszont Decsen a vendég bonyhádiak nem várt nagyarányú győzelmet arattak a Decsi SK felett. Részletes eredmények: Nagyrná­nyok: N. Bányász—Szekszárdi Dó­zsa 3:2, Szekszárd: Szekszárdi Épí­tők—Tolnai VL 4:3, Szekszárdi Pe­tőfi—Mázai Bányász 1:1, Bátaszék: B. Lokomotív—Dombóvári Postás 2:0, Simontornya: S. Vörös Lobogó —Dunaföldvári Spai-takusz 0:0, Dees Bonyhádi Vasas—Decsi SK 6:0, Dombóvár: Tamási Petőfi—D. Loko­motív 3:2. A tabellán a Dózsa elő­nye 1 pontra csökkent. A bajnokság állása a következő: 1. Sz.;, Dózsa 11 10 — 1 46:15 20 2. N. Bányász 11 9 1 1 55:10 19 3. Sz. Petőfi 11 7 3 1 21:12 17 4. M. Bányász 11 6 1 4 33:18 13 6. Simont. VL 11 5 3 3 20:13 13 6. D.Spartakusz 11 4 3 4 30:22 11 7. D. Lököm. 11 5 — 6 27:25 10 8. Tolnai VL 11 4 2 5 29:31 10 9. Sz. Építők 11 5 — 6 22:34 10 10. B. Vasas 11 4 1 6 22:26 9 11. T. Petőfi 11 3 2 6 21:36 8 12. D. Postás 10 3 1 6 23:43 7 13. B. Lököm. 11 3 1 7 18:37 7 14. Decsi SK 10 — — 10 7:55 — „Harc a täl>l> liliomra min lisztért!“ A Dombóvári Malom dolgozóinak felhívása a dolgozó parasztsághoz Mi, a Dombóvári Malom dolgozói a választási békeverseny idejére vál­laltuk, hogy a karbantartási mun­kákat június 20 helyett egy héttel előbb befejezzük. Teljesítettük adott szavunkat büszkén és bátran jeleni' jük: tervünk túlteljesítésével har­coltunk és harcolunk a szocializ­mus építéséért, ezen keresztül dol­gozó népünkért. A dolgozó parasztsághoz fordu­lunk azzal a felhívással, hogy ök is — az üzemi dolgozókhoz hasonlóan — az aratás-cséplés és begyűjtés ervors c* nontos e'végzésével harcolja­nak a békéért. Ezen keresztül bizo­nyítsák be, hogy a békéért való harcban is eleven valóság a mun­kás-paraszt szövetség. Jó növény­ápolási munkájukkal harcoljanak a többtermelésért, de harcoljanak a szemveszteség nélküli aratás-behor- dás-cséplés határidőelőtti elvégzésé­ért is. A dombóvári malom őrlöüzem szitaőrei vállalják, hogy a dolgozó parasztság által termelt kenyérga­bonából egy deka lisztet sem hagy­nak elveszni. Az őrlőüzemben meg­őrölt minden gabona lisztjét (a szó­ródást is), az utolsó dekáig bedol­gozzuk, így veszteségmentesen fog­juk termelési tervünket teljesíteni, illetve túlteljesíteni. A dolgozó parasztsághoz szóló fel­hívásunkban hivatkozunk dolgozó parasztságunk hazafiasságára, te­gyék ők is magukévá mozgalmunkat a „Harc a több kilogramm lisztért" célkitűzést. Közös erővel, jó mun­kával, harcoljunk minden kiló lisz­tért, hogy minél több, minél na­gyobb kenyér jusson minden dolgo­zó asztalára. Barta József párttitkár, Megyeri Lajos ÜB-elnök D. Szabó Erzsébet szitaőr, Sajti Istvánná szitaőr. Az Állami Faluszínház Bogyiszlón Ladányi László: ..Napfényes mező­kön“ című táncos-zenég darabját mu­tatták bo nagy sikerrel az Állami Fa­luszínház művészei Bogyiszlón. A vígjáték igen eleven, fordulatokkal teli. sok nevetést csalt ki a nézők bői. Eszmei mondanivalója az hogy bizonyos kivételes esetekben eltérhe­tünk az egye3 szabályok már-már bürokratikusnak ható betartásától. A vándormozis is levetíti a beütemezés ellenére a Béke-kolhozban az „Eskü“ című szovjet filmet, hogy a kolhoz elnöke, a 100 esztendős Szurjov a vásznon láthass.,, Sztálint. Igaz, hogy önként nem akar menni g ezért a kolhozelnök unokája a fiúnak öltö­zött Dzseresz rabolja el. Szerelem is szövődik Dzseresz és a vándor- mozig között s az egyi^. kolhozlány és a vidéken dolgozó mérnök között. A szereplők igen sok életet visznek a darabba. Dzsereszt, a női főszereplőt (Németh Gabi) már a Tartuffe-ből is­merjük. Ebben a szerepében színészi képességének ismét széles skáláját láthattuk. Ahogy Szedice a vándor­mozis (Győri Gyula) is mondotta neki hol szelíd őz, hol pedig tigris, egyszer szerelmes nagylány, >#wkor pajkos kisgyermek. Sokat tapsoltak a nézöj* Atárnak (Ábrahám Gábor) is, a kolhoz mulatságos, eleven köl­tőjének akinek alakításában megta­láltuk az egyszerű emberek ízes, egészséges humorát, ,j0 érzékeltetni tudta a költői hajlamú emberek né" ha pátoszos fellegekben járó hangula­tát is. Szekszárdi Építők—Tolnai VL 4:3 (1:3). Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Bebesi. Szfvár. Építők: Greilich — Fridrich, Fehér, Lehelvári — Kiss I., Vígh — Máté, Werner, Kiss II., Fülöp, Müller. — Tolna: Széth — Schäffler, Werling, Link III — Ele­kes, Link I — Isgum, Bajza, Pru- zsina, Joósz, Bizony. A hazai csapat lövi az első gólt a 6. percben Vígh révén szabadrúgás­ból. Utána jóiramu, változatos já­ték alakul ki. Az Építők Nagy és Zsoldos nélkül is egyenrangú ellen­fél, mégis a 14. percben Bizony (11- esből), a 16. percben Pruzsina és vé­gül a 36. percben Bajza góljával 3:l-re elhúz a vendégcsapat. A II. félidő első 10 perce változatos já­tékkal telik el. A 12. percben Máté sarokrúgását Werner befejeli, 3:2. Ezután nagy lendülettel támad a hazai együttes és a 17. percben Má­té sarokrúgása után Kiss II. meg­szerzi az egyenlítést, 3:3. A félidő végén jobb erőnléte révén a vendé­gek játszanak fölényben, mégis a 43. percben Müller révén az Építők lő győzelmet jelentő gólt. Jók: Greilich, Lehelvári, Fehér, Vígh és Kiss II, valamint Elekes, Link III, Werling. Szekszárdi Petőfi—Mázai Bányász 1:1 (0:1). Szekszárd, 1200 néző. — Vezette: Vindics. Petőfi: Kárpáti — Diófási, Simon, Korsós — Balogh, Baka — Szentpáli, Gál, Cser, Lépő, Páva. — Máza: Zöld — László, Új­házi, Szemes — Láng, Radó — Gyu­lai, Markovits, Feil, Ferenc, Kiss II. Elbizakodottan kezd a Petőfi. Ez a körülmény megbosszulja magát, mert egy szép támadás után már a 2. percben Markovits a hálóba ta­lál. Ezután többet támad a hazai együttes, de gyengén játszó csatár­sora egyszer sem tud eredményes lenni. A II. félidőben is többet tá­mad a hazai csapat. A vendégek idő húzással operálnak. Végre a 22. percben a mérkőzésen teljesen elha­nyagolt balszárny szerzi meg az egyenlítést Szentpáli lövéséből. Ez­után mindkét együttesnek akad helyzete, de már újabb gól nem esik. A Petőfi csalódást keltett, a vendégek viszont sokkal jobban ját­szottak a vártnál. Jók: Kárpáti, Simon, illetve Zöld. László, Radó és Feil. Bátaszéki Lokomotív—Dombóvári Postás 2:0 (2:0). Bátaszék, 500 néző. Vezette: Szendrovits. — Bátaszék: Frei II — Oszkó, Fábik, Horváth, — Martin, Ribli, — Varga, Adém, Kalász, Márton, Frei I. — D. Pos­tás: Kotek — Tobak, Takács, Laka­tos — Csabai, Varga — Apáti, Nagy, Hurai. Dömötör, Keszthelyi. A hazai csapat az első percekben éri el góljait. A 2. percben Ádám lő gólt, majd a 11. percben Kalász megugrik, labdája a kapufáról jön vissza és Ádám ismét nem hibáz. 2:0. Utána a mérkőzés végéig nívót- lan csapkodás folyik, az eredmény már nem változik. Jók: Oszkó, Horváth és Ribli, illet­ve Lakatos és Hurai. Simontornyai V. L.—Dunaföldvá­ri Szpartakusz 0:0. Simontornya, 600 néző. Vezette: Horváth Géza (So­mogy megye). Simontornya: Feren­czi — Sebestyén I, Sebestyén II., Biró — Ányos, Baum III — Ünnep, Baum II, Sebestyén III, Baum IV. — Dunaföldvár: Jendrelovits — Bag- lyas, Fogarassi, Szauter — Balázs, Horváth — Szalai, Szigeti, Dunai, Bálint, Németh. Erősiramú, férfias küzdelmet ví­vott egymással a két csapat, A csa­társorokban azonban nem volt meg a kellő átütőerő a helyzetek kihasz­nálásához. A hazai csapat támadott többet, azonban a vendégek táma­dásai veszélyesebbek voltak. Jók: Sebestyén I. és Mikulás, illet­ve Fogarassi és Dunai. Nagymányoki Bányász—Szekszár­di Dózsa 3:2 (1:1). Nagymányok, 3500 néző. Vezette: Budán (Pécs). Partjel zők: Firányi és Szabó (Bács megye), — Nagymányok: Bajza — Tóth, Dór mány, Takács — Baumgartner, Fü­zesi — Khizi, Savanya, Alt, Wé- ber. Fazekas. — Dózsa: Csutorás —• Berkes, Molnár, Farkas — Novák, Kacsányi — Dósai, Hetesi, Molnár, Terebesi, Sárosi. Végig hatalmas küzdelmet vívott egymással két élcsapatunk a rang­adón. Az első félidő 12. percében Berkes 11-est vétett, de Dormány Csutorásba lőtte a labdát. A 34. perc ben Dósai egyéni játékkal szerezte meg az első gólt. A 43. percben Sa­vanya átadásából Khizi egyenlített. A II. félidőre Dósai és Molnár he­lyet cserélt. Már a 7. percben Alt révén vezetéshez jutott a haza) együttes, melyre a 18. percben is­mét Dósai révén válaszolt a Dózsa. 2:2. Hatalmas küzdelem indult meg a győztes gólért. A 36 percben Khi­zi lőtt Csutorás hálójába és ezzel a góllal a bányászcsapat nyerte a rangadót. Bírálat: Végig nagyiramú játékot hozott a rangadó. A bányászcsapat többet támadott ellenfelénél, de a Dózsa Dósai révén igen sokat ve­szélyeztetett. Nagymányok megér­demelte a győzelmet. Jók: Bajza, Ta­kács, Dormánv, Khizi és Fazekas, illetve Csutorás, Dósai, Terebesi és Kacsányi. Tamási Petőfi—Dombóvári Loko­motív 3:2 (1:0). Dombóvár. 500 néző. Tamási Petőfi: Klein — Kata. Gyu- gyi, Vasas — Csizmadia, Magócs, — Simonfalvi, Kersák, Gebhardt, Zsolnai, Lendvai. — D. Lokomotív: Pintér — Sipos, Gál, G. Kiss — Szabó, Pólyák — Béki. Bodoki, Ke- recsenyi, Gelencsér, Rábai. Nem várt eredményt hozott a mérkőzés, a vendégcsapat azonban lelkes játékával rászolgált a győze­lemre. A 16. percben Simonfalvi lö­vi az első gólt, 1:0. Az első félidő­ben több gól már nem is esik. A II. félidő 7. percében Rábai egyenlít, 1:1. A 17. percben azonban ismét a ven­dégcsapat szerez vezetést Kersák ré­vén. A 32. percben Bodoki egyenlít, de a 43. percberf Csizmadia 11-esből a vendégeknek szerzi meg a veze­tést. Jók: Simonfalvi, Kersák, illetve Bodoki, G. Kiss. H I KE U KEDD, JÚNIUS 2 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR: 11/1. sz. Áll. gyógyszertár. NÉVNAP: Anna. — IDŐJÁRÁS JELENTÉS: — Várható időjárás kedd estig: Túl­nyomóan felhős idő, többfelé még eső. A szél kissé mérséklődik. A hűvös idő tovább tart. Várható hő- •JL -leti értékek az ország területére: kedd reggel nyugaton 7—10, kele­ten 9—12, délben országszerte 15— 18 fok között. MOZI Szabad Ifjúság. Június 2—3-án: AFRIKÁ­BAN TÖRTÉNT. Akciós jegy érvényes! Uj kezdések: vasárnap- és ünnepnap: Tél 5, fél 7 és fél 9 órakor. Hétköznap: fél 7 és fél 9 órakor. FŐKÖNYVELŐKET keres a Belsped Tröszt. Jelentkezés a Szekszárdi Belspcd vállalatnál. TOLNAI NAPLŐ Felelős szerkesztő: SOMOGYI LA^/I O Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ A szerkesztőség és kiadóhivatal tclefooszám*: 20-10, 20-11. Szekszárd. Széchenyi-utca 18 M. N. B. egyszámlaszám: 00.878 (KV5—‘SS Előfizetési díj; havi J|.— forint Baranya megyei Szikra Nvomda Pécs. Munkáesv Mihálv utca >0 Telefon: 20-27 A nyomdáért telel; MELLES RfeXr>ő. A dunítszGnfgyörsfyi népnevelők harcba indultak a minisztertanács határozatának végrehajtásáért Dunaszentgyörgy a paksi járás, népes, 3.200 lelket számláló közsé­ge. Lakosságának társadalmi össze­tétele igen tanulságos. Az 1200 csa­ládból mintegy 1000 család dolgozik a mezőgazdaságban. A földművelés­sel foglalkozók túlnyomó többsége 940 család egyénileg gazdálkodik. Ez a szám önmagában arra hívja fel a figyelmet, hogy a eoronlévő mezőgazdasági munkák, az aratás, cséplés és a begyűjtési tervek si­kereinek érdekében az egyénileg dolgozó parasztok közötti politikai, szervező munkára kell az erőt össz­pontosítani. Látja-e a dunaszentgyörgyi egy­séges pártvezetőség és a tanács en­nek a munkának fontosságát? Az előkészületek azt mutatják, hogy látja: mégpedig helyesen. Május 25-én a tanács végrehajtóbizottsági ülést tar tott, ahol Kovács elvtárs, a község függetlenített párttitkára is jelen volt. Ezen a VB-ülésen megbeszél­ték a minisztertanács aratási, csép- lési és másodvetési munkákról szóló határozatát és annak alapján lefek­tették azokat a feladatokat, mely- lyel az állandóbizottsági tagokat és a népnevelőket megbízzák. Ezt kö­vetően május 26-án a községi tanács az állandóbizottsági tagokat, a párt­vezetőség pedig a népnevelőket bíz­ta meg feladatokkal. Az állandó bizottsági tagok azt a feladatot kap­ták, hogy ki-ki a hozzá beosztott dolgozó parasztok között szervezze a versenymozgalmat, ismertesse a minisztertanács határozatát. A be­gyűjtési állandóbizottsági tagoknak pedig a végrehajtóbizottság kiírta azoknak a dolgozó parasztoknak nevét, akiknek a félévi tej, tojás, baromfiból hátralékuk van, s azzal bízta meg őket, beszélgessenek el a hátralékos gazdákkal, hogy teljesít­sék június 15-ig begyűjtési kötele­zettségeiket. A népnevelő munkája máris ered­ménnyel jár. Ivankó elvtárs, az egyik állandóbizottsági tag körzeté­hez tartozó dolgozó parasztok kö­zül május 28-ra már 28-an tettek fogadalmat arra, hogy félévi tej, to­jás és baromfibeadási kötelezettsé­güket június 15-re, a Béke Világ­tanács budapesti ülésére teljesítik. Akiknek lucerna, szénabeadási köte­lezettségük van, azok pedig június 10-ig teljesítik azt. A pártszervezet pedig azzal bízta meg a népnevelőket, hogy tartsanak kisgyűléseket, politikailag támasz­szák alá a növényápolási munka jó elvégzésének jelentőségét, s az ál­lam iránti kötelezettségek teljesíté­sét. Dunaszentgyörgyön a továbbiak­ban az fontos, hogy mind a növény- ápolás, aratás, mind pedig a be­gyűjtési tervek teljesítésének a to­vábbi időszakában is úgy dolgozzon minden népnevelő és állandóbizott- sági tag, mint most az előkészületek idején. Csehszlovák film Dr. Emil Holub, 1S47- bm született, Holice kis faluban, KeletMorvaország bán. Abban a korban, amelyben Holub orvostu. dományt tanult, a cseh nemzet nagy harcokat ví­vott az osztrák—magyar monarchia nemzeti és gaz, dasdgi elnyomása ellen. Emil Holub orvostanhall­gató korában elhatározta, hogy afrikai kutatásoknak szenteli magát. Dr. Holub igen gondosan készült uta zására. Néhány héttel or­vosi tanulmányainak befe. jezése után, 1872-ben út- rákéit Afrikába. Utazá­sainak költségeit abból fe­dezte, amit mint orvos a kirnberlay.i gyémántlelő. helyek környékén megke­resett. Hét év utazás után, amely idő alatt eljutott egészen a Zambézi.ig, cso­dálatosan gazdag termé­szettudományi és néprajzi gyűjteménnyel tért vissza. Prágába hazatérve, Holub dr. megváltozott cseh tár. sadalmi viszonyokat talált. A cseh polgárság pozíció­hoz jutott az államban és már nem érdeklődőit ha­zafias m egmoz d >elások iránt, csak arra töreke­dett, hogy saját gazdasági hatalmát kiterjessze. Második utazása céljául Holub azt tűzte ki, hogy délről észak felé haladva, átutazik egész Afrikán. Az első nehézségekkel a Jóreménység foknál ta­lálta szembe magút, ahol a vámhatóságok igen ma­gas vámilletékeket köve­tettek rajta. A sósivatag­ban karavánja állatállo. Hiányának kétharmad ré­szét elveszítette. így ér­kezett cl a Zambézi folyá­sához, megfelelő felszere, lés nélkül és csaknem fit- lérlelenül. Mindezen nehéz ségek ellenére fáradhatat­lanul folytatta kutatásait. Felderítette és felrajzolta térképére a Zambézi part­jait. ■felkereste a Victoria vízeséseket. A karaván maláriában szenvedett: Holub bőségesen osztogat, lu a kinint a benszülöttek- nek és mikor azután a he­lyi elefántcsont és rab­szolgakereskedő nem volt hajlandó neki kinint és egyéb gyógyszert eladni, a malária elpusztította két vezetőjét. De mindezen nehézségek dacára, Holub nem fordult vissza, mint ahogyan azt a Fokváros hivatalos körei remélték: behatolt ismeretlen terüle­tekre, például a mahoko- lombolc harci törzsének földjére, amelyet Livings­tone utazásai során nagy ívben megkerült. A Hohib dt-ról készült film, amelynek legna­gyobb része második afri­kai utazásával foglalkozik, hosszú hónapokig tart munka eredménye. A fp) yatókönyv a film alapé s: májéként kifejti Holu mélységes hazaszereteté — élesen szembeállítva polgárság üres frázisaivi — megvetését a gyár ma tosítókkal szemben, a fa előítéletekkel szemben ve ló éles állásfoglalását i mélységesen emberi mag tartását az afrikai bem szülöttekkel szemben. Az .,Afrikában történi életrajzfilm, de hivatás nemcsak az, hogy dr. Em Holub kutató munkásság! méltassa. Éles és igazsó gos kritikája által a fib leleplezi az Imperialist ragadozókat — már a imperializmus kialakulási nők kezdetekor — és me mutatja azt, hogy az w perializmus már kialaki fásakor bukásra volt íic ve. A i V A F R I K Á B A M T Ö R T É il T