Szolnok Megyei Néplap, 1979. december (30. évfolyam, 281-305. szám)

1979-12-18 / 295. szám

1979. december 18. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 LABDARÚGÓ KB II HUSZÁROS „IDÉNYNYITÁS" Á SZEZONZÁRÓN Szolnoki MÁV MTE—Debreceni USE 3:0 (0:0) Szolnok, 1500 n., v.: Nagy B. SZMÁV MTE: Farkas — Csontos, Sebők, Hegedűs, Kábák — Lódi (Foldesi a- szünet­ben), Kolláth — Kántor, Szatmári, iLászló (Sulyok a 63. percben), Török. Edző: Himer \lstván. DU SE: Mező ■*- Pistár, Börzsöny, dr. Csapó, Király — Szabolcsi, Badi (Fiedler a 80. percben), Lakatos — Bállá, Maczkó, Vékony. Edző: Nagy- kaposi Elemér. Kétszeres — sőt három - szoros tavaszi „firontbetörést” is számba vehettek vasárnap a Véső utcai pálya nézői. Először is december köze­pén szinte tavaszias idő fo­gadta a mérkőzésre látoga­tókat, aztán az első tavaszi fordulót játszották a csapa­tok, ráadásul a megfiatalí­tott és támadó szellemű pi­ros-kék gárdíában már üde, szinte tavaszias színfoltokat is felfedezhettek. Lüktető iramban kezdődött a játék, de túl sok szellemes kom­binációnak nem lehettek ta­núi a szurkolók, olcsó poén­nal élve többen mondogat­ták is: „hát igen, ez még idényeleji forma”. A ma­gyarázat a kapkodó játékra az volt. hogy ebben az ösz- szetételben bajnoki meccsen még nem lépett pályáira a csapat. Ezt bizonyította a sok célt tévesztett átadás, a számos pontatlan kapuralö- vés — egy dolgot viszont nem lehetett letagadni, és ez az igyekezet volt. Végig Szolnok volt mezőnyfölény­ben; a 15. percben Szatmári Lódi szögletét fejjel átcsúsz­tatta a kapuson, de az üres kapu előtt nem volt egyet­len szolnoki csatár sem. A második félidőben sem csökkent az iram. és az 55. percben már remek egyéni alakítás végén gólnak örül­hettek a szolnokiak. Kántor egy védővel • a nyakán bát­ran húzott kapura, és fut­tából a felső sarokba bom­bázott, 1:0. Ezután Kolláth lövése a kapufán csattant, majd a 77. perdben Török átadását Szatmári jó hely­zetfelismerés után éles szög­ből a hosszú sarokba emel­te, 2:0. Egyre több tapsra nyílt alkalma annak, aki szí­vén viseli a szolnoki csapat sorsát. A fiatalok mellett az idősebbek is valóságos szár­nyakat kaptak. Kolláth be­játszotta az egész pályát, de Kábák igyekezete is szem­betűnő volt. A 82. percben Földesi beadását Kolláth öt méterről elegánsan fejelte a jobb alsó sarokba. 3:0. Ezután a vendégeknek nyílt alkalmuk a szépítésre: a 85. percben a végig bi­zonytalankodó Csontos a 16-oson belül fellökte Bő- zsönyt, 11-es! Lakatos bün­tetőjét Farkas — miként ar­ra sokan fogadásit is kötöt­tek a lelátón — „természe­tesen” kivédte. Túlzás lenne azt állítani, hogy magas színvonalú, pá­ratlanul nívós mérkőzésen vágott vissza a debreceni 3:l-es vereségért a MÁV MTE. Az viszont minden­képp dicséretes az elmúlt hetek „minden mindegy” já- tékfélfogása után, hogy len­dületesen küzdöttek a fiata­lok — és a kevésbé fiata­lok. Második féiideji játé­kukkal már a közönség el­ismerését is kivívták, s a tavasziról előre hozott első mérkőzés eredménye bátorí­tást adhat a szakvezetésnek a további kísérletezéshez. Farkas két góltól mentette meg csapatát, és ennél na­gyobb dicséret nem lehet egy kapus számára. Csontos idegenül mozgott Védő sze­repkörében, lövéseit sem kí­sérte szerencse. Sebők azt a magas színvonalú játékot nyújtotta, amit már jó ide­je megszoktunk tőle. He­gedűs kissé lassú volt mind. játékban, mind gondolko­dásban. Kábák sokat vál­lalt a mezőnyjátékból — igaz, sokat is hibázott. Lódi cseréje indokolt volt, nem tudta felvenni a saját csa­pata által diktált ritmust. Kolláth középpályásként szinte hátára vette a pólyát. Szemmel láthatóan új „be­osztását” ő maga is élvezte. Az együttes egyik erőssége volt. Kántor parádés gólt lőtt, de számos jó beadása is akadt. Szatmári a koráb­bi mérkőzéseknél jóval moz­gékonyabbnak tűnt, ügyes gólt is szerzett. László szer­telenül játszott, ha lehig­gad, erőssége lehet csapatá­nak. Török egyelőre ízlelget­te a felnőtt mérkőzések lég­körét, tehetségéhez azonban nem férhet kétség. A csere­ként beállt Földiesinek töb­bet kell nyújtania a jelen­leginél. ha helyet akar ma­gának szorítani a csapat­ban. A debreceni együttes­ből Mező. Szabolcsi és La­katos tűnt ki. — ob i— Lehel SC—Gyula 2:1 (2:1) Jászberény, 1200 n., v.: Király. Lehel SC: iLászló — Czigány, Kirchner, Lakatos, Török — Lukácsi, Postás, (Szí­vós — Bacher, Váczi (Pecha la 77. (percben), Szabó (Fejes a 86. percben). Edző: Kóczián '.Antal. Gyula: Szabó — Fele- gyi, Csorba, Zámbori (Hitrka a 85. percben), Otott — Cseh (Novák a 71. percben), Kocsis, Kuti —(Tóth II., Steigerwpld, Molnár II. Edző: Szűcs Mihály. Viharos hazai rohamokkal kezdődött a mérkőzés: előbb Szabó lőtt tíz méterről fölé, majd Bacher bombázott mel­lé. A másik oldalon Tóth II. elől László szedte fel a lab­dáit. A 10. percben Kocsis keresztlabdájával ismét Tóth II. ugrott ki, elhúzott az egymásra váró Kirchner és László mellett, majd 15 mé­terről az üres kapuba lőtt, 0:1. A 25. percben Váczi ka­pott labdát a jobb szélen, nagyszerű cselek után kö­zépre, Postáshoz játszott, akinek perdítését a befutó Szabó mintegy 14 méterről vágta a bal sarokba, 1:1. Egy perccel később Szabó hátra­húzott labdáját Bacher ka­pásból bombázta kapura, de a gyulai kapuvédő hárítani tudott. A 44. percben Sza­bó jobb oldali beadását Vá­czi a nagy lendülettel ér.ke- ző Bacher elé tálalta, aki­nek 18 méteres lapos, erős lövése irányt változtatva a védőkön, a bal sarokban kö­tött ki, 2:1. A szünet után Váczi és Postás próbálkozott lövéssel, később pedig Ko­csis két beívelt szabadrú­gása keltett zavart a hazai kapu előtt. Félóra elteltével Tóth II. átjátszotta Kiroh- nert és jobbra, az előretörő Steigerwald elé adott, de László megfogta a lövést. Az utolsó percekben ismét a jászberényiek veszélyeztet­ték a gyulai kaput. A jászberényiek a vizes, havas talajon is nagy iramot diktáltak, és végig irányí­tották a játékot. A Lehel közvetlen védelméből Czi­gány és Török fegyelmezett, megbízható játéka, a közép­pályás sorból pedig Lukácsi aktivitása tűnt ki. A csatár­sorban Bacher és Szabó lö­vőereje, valamint Váczi kom­binációi érdemelnek emlí­tést. A vendégeknél Szabó. Csorba és Tóth II. játszott jobban az átlagosnál. — hoffer — Mezőtúri Honvéd— Balassagyarmat 1:0 (1:0) Mezőtúr, 1600 n., Iv.: Aczél. M. Honvéd: Boros — Pribék, Papp I., Dávid, Mohácsi — \Fodor, Cserháti, Szilágyi (Czi- kora az <59. percben) — Homonnai, Papp II., Czanka. Edző: Bencsik pyula. Balassagyarmat: Balázs — iPribeli, Jelen, Hornyák, \Lajkó — Hugyecz, Erdélyi (Varga a 7. percben), Szűcs — Kovács, Lucska, Szedlák {Verbói a 70. percben). Edző: Dávid Róbert. A nagy iramú, kemény mérkőzésen sok dolga akadt a játékvezetőnek. A 34. perc­ben sárga lappal figyelmez­tette a reklamáló Cserhátit. A 45. percben Papp II. lá­bát húzták el a védők a kapu torkában, a 11-est Dá­vid értékesítette, 1:0. A gól után Kovács megjegyzést tett — ő sem kerülte el a sárga lapot. A 63. percben Cserhátival szemben szabály­talankodtak a védők, a kö­zéppályás ismét reklamált, mire a játékvezető kiállítot­ta. Két perccel később Szed- láknák is felmutatta a sárga lapot. A 76. percben Czikora fejélte a labdát a kapuba, Aczél először középkezdést jelzett, aztán engedve a ba­lassagyarmati tiltakozásnak, tanácskozott a partjelzővel, majd visszavonta a gólt. A heves, szikrázó küzde­lemben a hazai védők már a 16-os előtt megállították a bátran rohamozó vendége­ket, akiknek így alig akadt helyzetük. Annál több gól­veszélyt jelentettek a mező­túri támadások, mivel a vendégegyüttes keveset tö­rődött a védekezéssel. A rit­kán látható lelkesedéssel ját­szó, tíztagúra fogyatkozott hazai gárda végül is meg­érdemelten nyert. A védők közül Pribék és Dávid tel­jesítménye emelhető ki. a középpályások is jól oldot­ták meg feladatukat. A csa­tárok — Czankával az élen — sokszor hozták zavarba a vendégek védelmét. A ba­lassagyarmatiak közül Jelen, Lajkó, Szűcs és Kovács ját­szott jól. A határozatlanul bíráskodó Aczél ítéletei ala­posan felborzolták a kedé­lyeket. — sindei — Táblázatok labdarúgás NB I 1. Bp. Honvéd 16 9 4 3 23-19 22 2. Vasas 16 8 5 3 37-25 21 3. FTC 16 7 6 3 33-22 20 4. ZTE 16 8 4 4 27-21 20 5. Videoton 16 8 3 5 33-2á 19 6. Tatabánya 16 7 4 5 26-21 18 7. Kaoa ELŐ 16 8 2 6 29-29 18 8. Ú. Dózsa 16 7 3 6 35-33 17 9. Debrecen 16 5 6 5 23-20 16 10. MTK-VM 16 5 6 5 26-25 16 11. Békéscs. 16 5 6 5 23-26 16 12. PMSC 16 5 5 6 25-19 15 13. DVTK 16 7 1 8 20-20 15 14. MAv Előre 16 4 6 6 17-26 14 15. Volán SC 16 4 4 8 19-31 12 16. Dunaújv. 16 3 5 8 21-29 11 17. STC 16 1 8 7 16-25 10 18. PVSK 16 2 4 10 16-35 8 A XVII. fordulóban, decem­ber 19., szerda: Bp. Honvéd— ZTE, Újpesti Dózsa—Pécsi MSC, MTK-VM—Vasas, FTC—Debre­cen, Videoton—Tatabánya, Du­naújváros—Rába ETO, Békéscsa­ba— MÁV Előre, DVTK—Salgó­tarján, PVSK—Volán SC. KELETI CSOPORT NB II 1. Nyíregyh. 20 13 5 2 45-15 31 2. Szolnok 20 11 3 6 39-19 25 3. HMSE 20 7 10 3 20-11 24 4. Eger 20 9 6 5 30-25 24 5. Lehel 20 7 9 4 25-20 23 6. K.-barc. 20 8 5 7 39-31 21 7. Gyula 20 9 3 8 30-25 21 8. BTASK 20 8 5 7 24-24 21 9. Gyöngyös 20 8 5 7 23-31 21 10. Szabó SE 20 7 6 7 26-22 20 11. Szarvas 20 8 4 8 24-23 20 12. Olefin 20 8 4 8 23-25 20 13. MVSC 20 6 7 7 30-31 19 14. B.-gyárin. 20 8 3 9 18-24 19 15. D. Univ. 20 6 6 8 21-27 18 16. Ózd 20 6 6 8 27-35 18 17. Orosháza 20 5 6 9 25-32 16 18. Asztalos 20 5 3 12 27-40 13 19. Papp SE 20 5 3 12 24-40 13 20. Debr. K. 20 5 3 12 23-43 13 Eredmények Békéscsabai TASK—Eger 0:0, Hódmezővásár­hely—Nyíregyháza 0:0, Kazinc­barcika—Miskolci VSC 0:0, Asz­talos SE—Olefin SC 2:0, H. Papp J. SE—Ózd 2:1, Szarvas—Gyön­gyös 1:1, Debreceni Kfnizsi— Orosháza 3:1. Á totó 50. heti eredményei 1. MÁV NTE-Komló 2—1 1 2. Bábolna—Haladás 0—3 2 3. Szekszárd—Olajb. 1—1 X 4. Alumín.—Kaposvár 0—2 2 5. Papp J. SE—Ózd 2—1 1 6. Hmv.-hely—Nyíregyh. 0—0 X 7. Perugia—Juventus f—0 1 8. Ascoli—Cagliari 1—0 1 9. Fiorentina—Avellino 3—0 1 10. Roma—Internazionale 1—0 1 11. Udinese—Bologna 0—2 2 12. Bari—Como 0—0 X 13. Genoa—Lanerossi 0—0 x +1 Parma—Spal 1—0 1 Kosárlabda NB II Bajnokverés Szegeden Férfi: Alföldi Olajbányász —SZEOL AK 78:77 (38:43). Olajbányász: Kása (21), Pál Szabó (8). Miklola (12), Mol­nár II. (24), Tóth I. Z. (11), Tóth II. Z. (2), Kékesi, Mol­nár I., Farkas, Zádori. Mb. edző: Acsay Attila. A szegedi együttes telje­sítményével már a mérkő­zés előtt kivívta a jogot az NB I-es szereplésre. Az olajbányászok csapatának második helye is biztos volt. Az Alföldi Olajbányász kosárlabda-szakosztályának történetében a legnagyobb sikert most érte el a csa­pat: az NB II-ben a máso­dik helyen végzett. Színvonalas, szoros küzdelem A Szolnok megyei Vívó Szakszövetség a MÁV MTE Véső utcai csarnokában ren­dezte meg vasárnap IV. osz­tályú országos minősítő női tőrversenyét, amelyen a Szolnoki MÁV MTE, a BVSC, a Bp. MEDOSZ Ér­dért és a Békéscsabai TASK 24 vívója lépett pástra. A szolnokiak közül tizenkettőn indultak, s jól szerepeltek a BVSC több rutinosabb és korosabb versenyzőjével szemben is. Különösen a fiatal Pásztor Csilla tűnt ki a színvonalas, szoros küzde­lemben, de Pintér Mária és Vasas Kornélia is reményt keltőén versenyzett. Közü­lük a nyolcas döntőbe Pász­tor és Pintér jutott be. Az élen négyes holtverseny ala­kult ki, s az újravívásnál Pásztor Csilla remek ví­vással bizonyult a legjobb­nak. A további sorrend: 2. Pintye Mária (MEDOSZ Ér­dért), 3. Székely Andrea, 4. Bozzai Andrea (mindkettő BVSC). 5. Barcs Anikó (Bé­késcsabai TASK). 6. Pintér Mária (Szolnoki MÁV MTE). Valamennyien III. osztályú minősítést szereztek. | SPORT O SPORT O SPORT FENT ÉS LENT Igazán szívderítő cik­ket olvastam a Hétfői Hírek sportoldalán. A hétről hétre izgalmas ro­vatnak, a „Mikrofon nél- kül”-nek az ad nyomaté- kot, hogy ezen a fóru­mon az MLSZ elnöke fej­ti ki véleményét. Ezúttal a diáklabdarúgás ügyét tűzte tollhegyre, jó pél­daként említve Ausztriát, ahol már azok a gyere­kek is szervezett rend­szerben játszhatnak, akik a 12. életévüket betöltöt­ték. Vajon kell-e nálunk reklámozni az osztrák példát? Hiszen Hegyes­halmon innen is annyi, de annyi szó esik ma­napság arról, hogy nem lehet elég korán kezdeni a versenyzést, a rendsze­res és céltudatos sportte­vékenységet. A válasz: kell! Indok­lásul álljon itt a megyé­ben zajló területi labda­rúgóbajnokságok ' rend­szere. A szakszövetségek kötelezik a bajnokságban szereplő apró községek csapatait arra, hogy ifjú­sági együttest is küldje­nek pályára, ellenkező esetben a mulasztásnak a felnőttek látják kárát. Csakhogy számba vette-e valaki, hogy a parányi falvakból a továbbtanulás miatt éppen az a kor­osztály hiányzik, amelyik az ifjúsági gárdát je­lentené? Szinte kínálta volna magát a megoldás: a fel­nőtt csapatokhoz az ál­talános iskolások közül verbuváljanak apróságo­kat, akik vasárnap elő- meccsen rendszeres sze­replési lehetőséget kap­nának, ráadásul bizonyí­tási alkalomhoz juthat­na jó néhány ambiciózus testnevelő, vagy a fut- -ballt szerető más szakos pedagógus. A diáksport tehát szinte kötelezve lenne a feltámadásra Alattyántől' Nagyivánig. Sajnos azonban nem rit­ka eset, hogy egy-egy községben a sportpályá­tól túlságosan is messzi­re esik az iskola — már a szó képletes értelmé­ben. Pedig az MLSZ el­nökének véleménye sze­rint is ezt a távolságot le kell rövidíteni, éppen az egyetemes magyar labdarúgás hasznára. Az első Uépés ezen az úton egy jó ügyet szolgáló, minden konzekvenciát végiggondoló, körültekin­tő versenykiírás lehet. Fent is — és lent is. — Pb — Labdarúgás Szolnoki Cukorgyár—Put- noki SE 1:0 (1:0). Putnok, 800 n., v.: Mester. Sz. Cu­korgyár: Kiszel — Pusztai, Márkus, Mihályi, Farkas — Varga, Dudás — Koncsik (Kapölcsi). Rákóczi, Papp I., Ladányi. Edző: Fehérvári László. Putnok: Máté — Botlő, Kárpáti. Munkácsi, Szemere, Szarka — Huszti, Bartók, Kriszton — Szegedi, Bíró (Balogh). Edző: Szur- doki Is'tván. Az első félidőben a Cukor­gyár irányította a játékot, több korszerű támadást ve­zetett. amelyek rendre gól- veszél.yt jelentettek. A mér­kőzést eldöntő gól is ilyen támadás végén született: a jobb oldalon felfutó Koncsik 30 méteres átadásából a tá­madást követő Papp Lajos 25 méterről ritkán látható hatalmas lövést küldött a bal felső sarokba, 1:0. (Nagy­szerű csatárteljesítmény volt.) Szünet után Putnok mindent elkövetett az egyen­lítés érdekében, de a lelkes, csupaszív cukorgyárj véde­lem, Márkussal és Mihályi­val az élen, remekül állta a rohamokat. Ugyanakkor a szolnoki kontra támadások rendre veszélyt jelentettek s csupán a putnoki kapus és a középhátvéd jó játékának köszönhetik, hogy nem szen­vedtek nagyobb arányú ve­reséget. A havas, csúszós pá­lyán a Cukorgyár megérde­melten győzött a volt NB-s játékosokkal . megerősített Putnok ellen s ezzel beju­tott a labdarúgó Magyar Népköztársasági Kupa leg­jobb 32 csapata közé. A mu­tatott játékért dicséret illeti az egész szolnoki csapatot. F. Jj. Jégkorong — Győzelmek Az úttörőknél is megkez­dődött a jégkorong-bajnok­ság: A Lehel SC az első fordulóban Budapesten az FTC ellen mérkőzött, és 6:2 arányú győzelmet aratott. A második fordulóban hazai pályán a BVSC csapatát 14:4-re verték. Kedden a rossz idő miatt elmaradt a Lehel SC—KSI serdülő baj­noki mérkőzés. A Lehel SC serdülői ma este hat órakor a hűtőgépgyári műjégpályán az Újpesti Dózsa serdülő csapata ellen játszanak baj­noki mérkőzést. SPORTHÍREK Katowicében befejeződött az a nemzetközi műkorcso­lyázó és jégtáncverseny, amelyben magyarok is sze­repeitek. Különösen a Rem- port Babriella—Nagy Sándor táncosú duó nyújtott jó tel­jesítményt, amely 5 helye­zési számmal 92,14 ponttal megszerezte a győzelmet. A férfiaknál Ömbödi Attila 40 hsz-szel 45,60 ponttal a nyolcadik lett. A nőknél egyébként a len­gyel Chwi-la szerezte meg az első helyet 5 hsz-mal 87,14 ponttal, a férfiaknál az ugyancsak lengyel Glowana lett az első 5 hsz-szel 96,70 ponttal, a páros versenyben pedig a szintén lengyel Jezak, Matusewskí kettős nyert 5 hsz-szel 68.92 pont­tal. » * * A franciaországi Bordeaux- ban több neves európai ví­vó részvételével nemzetkö­zi férfi tőrversenyre került sor. A magyar színeket Ka- muti képviselte, aki a har­madik helyen végzett. Első lett a francia Pezzini, má­sodik pedig a nyugatnémet Wirz. « * * San Franciscóban befeje­ződtek az 1979. évi Davis Kupa nemzetközi tenisztor­na döntőjének küzdelmei. Amint várható volt, az ame­rikaiak — a hírügynökségi jelentések szerint — „totá­lis” győzelmet arattak az olaszok ellen. Az utolsó két egyes eredményei: McEnroe —Zugarelili 6:4, 6:3, 6:1. Gerulaitis—Panatta 6:1, 6:3, 6:3. Végeredményben tehát: Egyesült Államok—Olaszor­szág 5:0. Fotó: Tarpai Kántor a szolnokiak vezető tgólját lövi Sikeres rait az MNK-ban