Szolnok Megyei Néplap, 1959. szeptember (10. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-04 / 207. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1959. szeptember 4. Pillanatképeit r a MÁV sporttelep egy napjáról Megyénk ifi birkózói nyerték három megye versenyét A sportkedvelő közönség­nek az a része, amely a ver­senyeken, mérkőzéseken jelen van, jórészt nem is sejti, hogy egy-egy jó szereplést mennyi szürke hétköznapi munka előz meg. Most rövi­den megpróbáljuk bemutat­ni a MÁV sporttelep egy nap­ját, sportolóink felkészülését. Az első kép lenyűgöző ha­tást vált ki a pályára lépő idegenből, hiszen a nagy ki­terjedésű sporttelep minden zugában fiatalok csoportjai űzik kedvenc sportjukat. Az edzőpálya végén Bállá Gyula, Almási János, Hor­váth Lajos NB I-es játék­vezetők és néhány társuk fe- jelget és adogatnak egymás­nak. A pálya másik végén a MÁV kézilabda csapata ké­szül az őszi idényre, a kapu előtt pedig a labdarúgó ifi csapat tagjai figyelik edző­jüknek, a népszerű „Kajlá­nak” bemutató rúgásait. Az edzőpálya végénél lévő kis üres téren megható jelenet­nek lehettünk tanúi. Egy 16 év körüli féllábú gyermek mankóval a hóna alatt ker­geti a labdát, stoppol, fejel, rúg — és két kis társa szíve­sen adja vissza neki az any- nyira szeretett futball-labdát, amikor az messzire elpattan tőle. Vajon gondoltak-e az emberek arra, hogy a sport­szeretetnek mekkora tüze ég ebben a szerencsétlenül járt fiatal fiúban. A futópálya és környékét az atléták népes csoportja le­pi el, és Barna Pista vezény­letével hihetetlen szívósság­gal és lelkesedéssel futnak, ugranak, súlyt dobnak. Si­kereik nem a véletlen szü­löttei, megdolgoznak értük. A gyepes pályán a MÁV NB li­es labdarugói edzenek, s ké­szülnek a nehéz őszi mérkő­zéseikre. Edzőjük, Fazekas László szívesen tájékoztat a helyzetről: „Játékosgárdánk nagy része komolyan és lel­kiismeretesen készül minden mérkőzésre; mégis van bizo­nyos sorrend, amit az edző naplója híven tükröz. A leg­szorgalmasabbak: Cselényi, Lázár, Rozmis, Kegyes, Abo- nyi, Dobos, Tóth L., Sándor, Draskóczi, akik sohasem hiá­nyoznak. Csábi, Szekeres, Pintér, Csák, Horváth sérü­léseik miatt hagytak ki ed­zéseket, de ők is igyekeznek behozni a kiesést. Lengyel, Soós, Csete, Donka, Császár, B. Nagy, Urbán, Karkecz, Makai munkája erősen javu­ló. Sajnálattal kell megem­lékezni Borzi, Juhász, Bagi, Czotter, Gazsóról, akikre bi­zony sokszor szükség lenne, de elhanyagolják az edzése­ket és így teljesítményük nem éri el a kívánt mértéket. Ezek a játékosaink példát vehetnének Lázár Gellértről, aki sok mérkőzésen csak tar­talékként szerepel, ennek el­lenére a leglelkiismereteseb­ben készül, hogy szükség ese­tén rendelkezésére állhasson csapatának. Ha meggondoljuk, hogy né­hány játékosunk, Lazányi, Fehérvári, Csordás, Rontó, Kolláth elment az egyesület­től, Szaszák, Sági, Pogány pe­dig abbahagyták a sportolást, Fackelmann több mint egy éve, Serfőző féléve sérült, láthatjuk* hogy nem olyan rózsás a helyzete az edzőnek” — fejezte be nyilatkozatát Fazekas László. A fentiek alapján tisztán láthatjuk azokat a nehézsé­geket, amellyel NB Il-es csa­patunknak és vezetőinek a felkészülés során meg kell küzdenie. Ügy véljük, első­sorban a játékosgárda fele­lősségérzetéhez kell fordul­nunk, mert csak az ő komoly hozzáállásuk, lelkiismeretes felkészülésük hozhatja meg azt az eredményes szerep­lést, amelyet az 50 éves ju­bileum alkalmával az egye­sület elvár mind az első, mind a tartalék és ifi csapat­tól. Tovább haladva a sport­telepen: A pálya uszoda felőli ré­szén az egyik tisztáson a MÁV birkózói gyűrik, edzik egymást; a közismert Piócza erőteljes közreműködésével és irányításával. A teniszpá­lyán pedig a fehér labda hí­veinek népes csoportja űzi, kergeti a labdát, jelezve, hogy ez a sportág is meg­szűnt a kiváltságosoké lenni. Nem volna beszámolónk tel­jes, ha nem emlékeznénk is­mét meg az elnéptelenedett remek uszodáról, vagy az ár­ván hagyott kosárlabda­pályáról, amelyek arra mu­tatnak, hogy van még meg­oldásra váró feladat, vannak még hiányosságok is. Az élet minden területén — így a sportban is — na­gyon meg kell dolgozni a si­kerekért, a jó eredményekért. Az edzések aprólékos, gondos elvégzése nélkül nincs jó eredmény a versenyeken, mérkőzéseken sem. Ezt nem szabad elfelejteni, elsősorban a sportolóinknak, de tudo­másul kell venni sportked­velő közönségünknek is. H. Gy. Mat nemzetközi úszó- víadal és vízilabda mérkőzés Szolnokon Ma délután 16 órakor Szol­nokon, a Damjanich uszodá­ban újabb nemzetközi sport­eseményre kerül eor. A Wroclaw Sleza (lengyel) úszó- és vízilabda együttes talál­kozik Szolnok város ifjúsági úszóválogatottjával, illetve a Szolroki Honvéd OB. II-es vízilabda együttesével. A nemzetközi sportesemény iránt városszerte nagy érdek­lődés nyilvánul meg. Az életből Szolnoki Dózsa — Wasserfre- unde Hannover 5:2 (4:2), Szolnok, 1500 néző. Vezette: Brandy* Szolnoki Dózsa: Boros — Jászberényben a Lehel kul- túrotthonban rendezték meg Bács-Kiskun-, Pest- és Szolnok megyék Ifjúsági birkózó váloga­tottjainak találkozóját. Megyénk ifjúsági válogatottja igen jól sze- repelt és megérdemelten nyerte meg a három ' megye közötti pontversenyt. RÉSZLETES EREDMÉNYEK: Szolnok megye — Pest megye 7,5:2,5. Balogh pontozásos győ­zelmet szerzett Vies ellen. Szabó döntetlen eredményt ért el Zsemle ellen. Pintér pontozással győzött Ronkó ellen. Vágó dön­tetlenül végzett Gornyákkal szemben. Pélyi pontozásos vere­séget szenvedett Farkastól. Ge- dei döntetlen eredményt ért el Bodor ellen. t László pontozásos győzelmet szerzett Kecskéssel szemben. Furcsa kétvállal győ­zött Jágen ellen. Mizsei kétvál- lal győzte le Szabót. Simon el­lenfél nélkül győzött. Szolnok megye — Bács megye 7:3. Balogh győzött Kapitány ellen pontozással, Szabó kétvál­lal kapott ki RáditóL Pintér pontozásos győzelmet ért el Ka­ellesve... séssel Kanizsa nélkül volt kénytelen a Dózsa vízbe száll­ni. Az egész mérkőzés ideje alatt a németek labdatartás­ra rendezkedtek be. A Dózsa a gólokon kívül nyolc kapu­pussal szemben. Vágó két vállal győzött Ráez ellen. Sinka ellen­fél nélkül győzött Gedel kétvál­lal kapott ki DóczitóL László pontozással győzte le Balassát Furcsa kétvállal győzte le Zsí­rost. Mizsei pontozással győzött Tarján! ellen. Simon kétvállal vesztett Kanizsai ellen. Bács megye-Pest megye 6:1. Az összesített végeredmény: L Szolnok megye 4, 2. Bács megye 2, 3, Pest megye 0 ponttal. így az elmúlt évben Pest megye ál­tal alapított vándorserleget, — melynek védője 1958-ban Pest megye volt — most Szolnok me­gye nyerte meg és vette birto­kába egyévi Időtartamra. Az el­ért szép sikerek lelkesítsék me­gyénk birkózóit további jó mun­kára és még szebb eredmények elérésére. NB II-es bajnoki ökölvívó mérkőzés Szolnokon Az elmúlt vasárnap kezdődött meg az NB H.-es ökölvívó baj­nokság küzdelme. A Szolnoki MÁV Salgótarjánban, a Bányász ellen lépett kötelek közé. A mér­kőzést 2 bajnoki ponttal 14:6 arányban a szabályok értelmé­ben a Szolnoki MÁV nyerte, mi­vel a salgótarjániak csak hét fővel tudtak kiállni. A második fordulóban hazai környezetben a Diósgyőri Bá­nyász ellen lépnek szorítóba a szolnoki öklözök. A két csapat találkozójára vasárnap délelőtt negyed 12-kor kerül sor a Jár­műjavító kultúrtermében. A ta­lálkozó előtt el kell mondani, hogy a diósgyőriek jelenleg a második helyen annak. Az el­múlt vasárnap Debrecent győz­ték le 14.-6 arányban. Ez Is arra mutat, hogy ökölvívóink csakis komoly felkészüléssel érhetnek el eredményt. Az első forduló­ban Diósgyőrött 12:8 volt az eredmény a Bányászok Javára. A szolnokiakat most fűti a visz- szavágás vágya és reméljük, lel­kes szurkolótáboruk segítségével vasárnap sikeresen szerepelnek majd. Pénteken Pesti őr incen — Mi csak egy sportolót vártunk... —- Helyes, — egy jött, a többi csak kísérő. Nemzetközi vízilabda mérkőzés A megyei labdarúgó bajnokságért Kunszentmártoni MTE— Szolnoki MÁV II. 2:1 (0:0) Kunszentmárton, 400 néző. Ve­zette: Tóth Gy. Kunszentmár­toni Szabó — Mészáros, Hege­dűs, Gyenes — B. Tóth, Pintér- Imrei, Papp, Harangozó, Bot- ka, Csornán. - Szó. MÁV II- Donka — Urbán, Makai, Juhász- Tasi, Császár - Pintér, Gazsó, Csete, Horváth, Bagi. A MÁV n. kezdett, de nyom­ban a hazaiak vezették az első támadást, Harangozóról azon­ban partra pattant a labda. — Majd Imrei lövését védte Don­ka. Ezután vendégtámadás kö­vetkezett, de Pintér elöl a ha­zaiak Pintérje felszabadított. - Változatos, iramos volt a játék. A hazaiak egyenlő ellenfélnek bizonyultak az NB II.-es tarta­lékcsapatnak, mely több élvo­nalbeli játékossal — Horváth, Gazsó, Pintér - volt megerősít­ve. Jobboldali vendégtámadással kezdődött a második félidő. A hazaiak azonban hárítottak. A másik oldalon Harangozó futott el az 50. percben, majd beadott és labdáját Botka biztosan küld­te a hálőbamüTA gól után fo­kozódott az iram, s mintegy 15 percig óriási nyomás neheze­dett a vendégekre. Az 57. perc­ben Csete saját térfelének kö­zepéről futott el, 8 a meglepő­dött hazai védők mellett mint­egy 30 méterről kiegyenlített. 1:1. Utána a hazaiak vezettek támadást, de Csománt buktat­ták és a vendégek jobbhátvédje, Urbán rátaposott a fekvő játé­kosra. — mivel már előbb is többször figyelmeztetve lett — a játékvezető kiállította. A 71. percben újabb hazai támadás­nál Imrei beadását Harangozó csukafejessel védhetetlenül küldte a bal felső sarokba. 2:1. A 81. percben a vendégek is ve­zettek szórványos támadásokat, de távoli lövéseik elkerülték a hazai kaput. A közönség végig élvezetes, jó játékot, változatos, esemény­dús küzdelmet látott. A hazaiak lelkesedése felülkerekedett a nagyobb tudáson. A csapat min­den tagja dicséretet érdemel, de talán mégis ki kell emelni B. Tóth játékát, aki egyben a mezőny legjobbja is volt. A ven­dégcsapatból Csete, Gazsó és Bagi játéka dicsérhető. U J. * Szolnoki Vasutas—Tiszatöld- vár 3:3 (2:3) Szolnok, vasutas pálya, 500 néző, vezette: Pálinkás. Sz, Va­sutas: Pál — Retkes, Grámán, Tóvizi — Palotai, Kovács — Hor­váth, Hamar, Urbán, Cseh, Si­mon. Tiszaföldvár: Szelindl — Kiss, Lakatos, Kőműves - Bal­ia, Sági - Eszteré. Szatmári, Tóth, Kávást, T, Kovács, i Erős iramban Indult a Játék. Mindkét csapat veszélyesen tá­madott. Kemény Játék folyt, s Kovács - Szatmári összecsapás után Szatmárit a játéktéren kí­vül ápoltak. Az 5. percben Ha­mar előtt volt helyzet, melyet kihagyott. A 15. percben Tóth megszerezte a vendégek vezeté­sét. 0:1. A 21. percben hazai tá­madás során Hamar egyenlített, 1:1. A 23. percben Grámán rövid hazaadását Tóth juttatta a há­lóba, 1:2. Ezután kemény és sportszerűtlen játékért Kovács és BaUa a kiállítás sorsára ju­tott. A 10—10 emberrel játszó együttesek ezután főleg csak küzdöttek. A 40. percben Palo­tai vitte fel a labdát a tizenha­tosig és a hal felső sarokba bombázott. 2:2. A 42. percben Pál az ötösre ütötte ki a labdát és Szatmári ismét vezetést szer­zett a vendégeknek. 2:3. Fordulás után az 55. percben Hamar nagy helyzetet hagyott ki. A 60. percben Tóvizi 30 mé­terről szabadrúgásból volt ered­ményes. 3:3. Az egyenlítés után szabálytalankodásért Hamar ke­rült a kiállítás sorsára. (A já­tékvezető szerint utánrúgásért.) A 85. percben a vasutasok Hor­váth révén szabályos gólhoz ju­tottak, amit azonban a játék­vezető érthetetlenül nem ítélt meg, annak ellenére, hogy a partjelzői Is szabályosnak lát­ták. A vasutasok az utolsó 20 percben kilenc fővel is lelkesen játszottak. Jók: Palotai, Tóvizi, Retkes, illetve: Kiss, Lakatos, Sági, Tóth. — Lauer ■* * Szolnoki Kinizsi—Jászjákó- halma 6:0 (1:0) Szolnok, cukorgyári pálya, - 300 néző. Vezette: Dr. Barna. - Sz. Kinizsi: Makula - Török, Gyémánt I., Szabó - Géczi II., Kiss II. — Szabados, Munkácsi, Hangodl, Sokvári, Géczi I. Jász- jákóhalma: Nagy — Szabó, László, Turőczi — Selyem, Sán­dor — Fodor, Kozmóczki, Ur­bán, Velencei, Facskó. Kinizsi támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés. Mindenki azt várta, hogy a Kinizsi jó Játék­kal rukkoljon ki, de ez nem így sikerült, mert a cukorgyári já­tékosok átvették a vendégcsapat csapkodását, és nem tudták át­törni azok jól tömörülő védel­mét. A 10. percben Szabados beadásából Géczi I. fejese a bal felső sarokba talált. 1:0. Tovább­ra Is nyomasztó hazai fölény volt, de a csatársor nem talál­ta meg a védekezés ellenszerét. Fordulás után valamivel job­ban kezdett a Kinizsi, s ekkor gyors adogatásokkal próbálták széthúzni az ellenfél védelmét. Az S3, p«gben Sokvári beadásá­ból Szabados nagy gólt lőtt. 2:0. Az 58. percben Hangodi beadás­szerű lövését a kapus elnézte, s az a hálóban kötött ki. 3:0. A 70. percben a kigró Szabadost a tizenhatoson belül felvágták. A büntetőt Kiss II. mellé lőtte. A 70. percben kiugró Szabadost a ményes, 4:0. Két perccel később Hangodl 5:0-ra növelte a ha­zaiak fölényét. Nem sokkal ké­sőbb Géczi n. beadását Géczi I. fordulásból a bal alsó sarokba lőtte. 6:0. A vendégcsapat a mérkőzés egész ideje alatt csak szórványosan támadott. Lelkese­désükért és sportszerű Játékuk­ért azonban dicséret illeti őket. A Kinizsi játéka nagy gólará­nyú győzelme ellenére sem volt meggyőző, főleg az első félidő­ben. A második félidő közepétől már több helycserés gyors tá­madást vezettek. Átlagon felüli teljesítményt senki sem nyúj­tott, csupán Szabados és Géczi I. játéka érdemel dicséretet. A vendégek közül László, Koz­móczki és Urbán játéka dicsér­hető. Kinizsi ifi - Jászjákőhalma ifi 1:0 (1:0). Góllövő: Kolláth. * Mezőtúri Honvéd—Jászapáti Vasutas 2:0 (2:0) Mezőtúr, 800 néző. — Vezette: Varga. Mezőtúri Honvéd: Adám — Sári, Flaskal, Nagy Gazsi, Diós! - Kovács, Galicza, Farkas, Gerliczki, Seben. Edző: Kókai József, jászapáti Vasutas: Utas- sy — Vágó, Polgár, Mihályi — Rusvai, Utassy I. - Bolyós, Kö­kény I., utassy B., Kökény II., Berdő. Edző: Korsós Miklós. Az első percekben a Honvéd lépett fel támadólag és már az 5. percben Gerliczki révén veze­téshez Is jutottak, 1:0. A 16. percben Farkas átadásából Ga­licza szerzett szép gólt. 2:0. Új­rakezdés után a hazaiak kapuja előtt Kökény I. nagy helyzetet hagyott ki. A 39. percben Far­kas a kapu torkából (2 méter­ről) mellé lőtt. A második félidő nagyban kü­lönbözött az elsőtől, mert ke­ménnyé, sőt durvává vált a já­ték a vendégek részéről. Az 54. percben Farkast felvágták a ti­zenhatoson, de a megítélt bün­tetőt Gerliczki nem tudta érté­kesíteni. Az összecsapás után Polgár elhagyta a játékteret, - mert Farkas ráesett a kezére. A 68. percben Gerliczkit vágták fel csúnyán. O is elhagyta a játék­teret. Az utolsó negyedórában az eredmény már nem változott. A hazai csatárok ekkor már Igen tartózkodóak voltak a dur­va vendégvédőkkel szemben. Fő­leg labdatartásra törekedtek és távoli lövésekre vállalkoztak. Jők: Flaskal, Diősl, Adám, - Illetve: Kökény I., Bolyőí (a mezőny legjobbja). ' * ‘ m g«wz I« m Pintér, Brinza — Kuczora — Koncz; Hasznos 11, Kele­men, Hannover: Neuse — Peters, Mayer —■ Flügge — Strum, Bode, Maj'unke, A gólok sorrendje: Koncz, Strum, Kelemen, Bode, Hasz­nos II., Pintér, Kelemen (4 méteresből). A mérkőzés előtt nagy iz­galom volt a Dózsa táborá­ban, hogy bajnokcsapatunk válogatottjai nem érkeztek meg kezdésre. így félórás ké­fát is lőtt. A látottak alap­ján bajnokcsapatunk megér­demelten szerezte meg a győ­zelmet, a szolnoki együttes legjobbja Hasznos II. volt. — Kelemen jó szélsőjátékot mu­tatott be. Boros, a sokszoros válogatott játékos nyújtott átlagon felüli teljesítményt. Strum remekbeszabott ejté­seivel többször jelentett gól­veszélyt Boros kapujára. — Neuse-t több alkalommal a szerencse is segítette védései ben. sorsolják a lottót A hónap első lottóhuzását ismét a fővárosban rendezi a Sportfogadási és Lottó Igazgatóság. A lottó 36. já­tékhét i nyerőszámait és az augusztusi tárgyjutalmakat szeptember 4-én, pénteken délelőtt 10 órai kezdettel Pestlőrincen, a Madách Film­színházban sorsolják. A juta­lomsorsoláson a 32. játékhét szelvényei kerülnek a szeren­csekerékbe. összesen 463 ér­tékes nyereményt húznak ki, (MTI.) (apróhirdetések) KŐMŰVES szakmunkást, segéd­munkásokat, flóderozásban jár­tas mázolót felveszünk. Épület- karbantartó KTSZ Szolnok, Ady Endre u. 63. TÖBBÉVES gyakorlattal rendel­kező mérlegképes könyvelőt főkönyvelőnek felveszünk. Je­lentkezés: Vas- és Faipari KTSZ Szolnok, Ostor utca 1. szám. Kg-ként 19.— forintot kap a szerződött libáért, ha október 10-ig átadja a FÖLDMŰVES- SZÖVETKEZETNEK. AZ ABADSZALOKI földműves- szövetkezet (Lenin u. 20.) ven­déglátóipari szakképzett sza­kácsnőt és szakképzett boltve­zetőt keres azonnali belépéssel. Az É. M. Szolnok megyei Állami Építőipari Vállalat azonnal felvesz kubikosokat szolnoki, szajoli és jászberé­nyi építkezéseihez, évekig tar­tó munkára. - Szállást, ét­kezést biztosítunk. Vidéki családfenntartók részére napi 6.- forint különélési díjat fi­zetünk. Jelentkezni lehet a szajoli tárház építkezésén. Jászberényben. Bercsényi út 7. sz. és a vállalat munka­ügyi osztályán, Szolnok, Iro­daház, n. emelet. yii^iivo-yiiviiyi.ynivüi'rii^iHnryiryiryiryiryinnrv'irviry. Városnéző autóbusz körséták a Mezőgazdasági Kiállításrái Budapest legszebb részeinek megtekintése szakképzett ve­zetővel 42 km-es útvonalon 3 óra alatt. Ha a kiállításra jön, ne mulassza el megtekinteni a főváros nevezetességeit. — A járatok naponta fél 2-kor és 4 órakor indulnak. JEGYEK: a Fővárosi Idegenforgalmi Hivatal és az IBUSZ kiállítási kirendeltségeinél és városi irodáiban kaphatók. Felnőtteknek 20.— Ft, gyermekeknek 10 Ft. A HEKI Állami Gazdaság mart­fűi üzemegysége mezőgazdasági gépjavításban jártas szerelőket és lakatosokat azonnal felvesz. Jelentkezés Martfűn, a gazda­ság üzemegységében. Köszönetnyilvánítás Köszönetünket fejezzük ki mindazon rokonoknak, ismerő­söknek és jóbarátoknak, akik kislányunk temetése alkalmával részvétükkel fájdalmunkat eny- 9 hítenl Igyekeztek, - temetésén megjelentek és virágot hoztak. Török Lajos és családja, Szolnok Szolnok megyei NÉPLAP A Magyar Szocialista Munkás­párt Szolnok megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő; B. Kiss Mátyás Szerkesztőség: Szolnok, Tisza Antal u. 2. I. em. Telefon: 20-93, 23—20, 20—69 Kiadja a Szolnok megyei Néplap Lapkiadó Vállalat Igazgató: Fülemen Lajos Kiadóhivatal: Szolnok, Irodaház, fszt. 3. Telefon: 20-94. Megjelenik hétfő kivételével __________minden nap. A lapot előfizetésben és áru­sításban a Szolnok megyei pos­tahivatalok és fiókposták ter­jesztik A lap előfizetési dija: egy hóra 11.- Ft. Előfizethető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél. Szolnoki Nyomda VáUalat 1959. szeptember 3. — 3019 Felelős nyomdavezetői Mészáros Sándog