C. Tóth Norbert: A Magyar Királyság nádora. A nádori és helytartói intézmény története (1342–1562) - Századok Könyvek (Budapest, 2020)

1. A nádori méltóság betöltésének módja és szabályozása (1342–1562) - 1.2. A nádori tisztség betöltése - 1.2.5. A nádorváltások a Jagellók uralkodása idején

A NÁDORI MÉLTÓSÁG BETÖLTÉSÉNEK MÓDJA ÉS SZABÁLYOZÁSA (1342–1562) 105 is igyekeztek háttértárgyalásokon elrendezni a kérdést. Ennek egyik jele, hogy március 8-án Frangepán Gergely kalocsai érsek, Szatmári György pécsi és Várdai Ferenc erdélyi püspök, valamint Szapolyai János erdélyi vajda és Bátori István temesi ispán, az Alsó részek főkapitánya szövetsé­get kötött egymással politikai céljaik összehangolása végett. Nem merném teljes bizonyossággal azt állítani, hogy a szövetkezők egyetlen célja az volt, hogy – Szabó Dezső szavaival élve – „a nádorválasztást irányítsák”,687 de a későbbi események alapján e variáció tűnik a legkézenfekvőbb megol­dásnak. Ha végignézünk az öt néven, akkor annyit biztosan megállapítha­tunk, hogy az ország ekkor ismert fontos emberei közül hárman, mégpedig Szalkai László váci püspök, kancellár,688 Bornemissza János és György brandenburgi őrgróf – noha Budán voltak – hiányoznak (ugyanakkor Frangepán Gergely jelenléte némileg meglepetést keltő). Tudjuk azonban, hogy 1518 tavaszán, az országgyűlés előtt éppen Bornemissza és az őrgróf ellenében szövetkezett egymással Szapolyai, Várdai és Bátori is,689 így a kimaradásuk miatt semmilyen különösebb hiányérzetünk nem lehet. Az ötök megállapodása mögött valószínűleg ismét az előző évi szövetkezés okait kell keresnünk, azaz céljuk elsődlegesen Bornemissza és Branden­burgi kiszorítása volt a király közvetlen környezetéből, és ezzel együtt Bá­tori nádorrá választatása.690 A februárban Budán tartózkodó urak a jelek szerint március–április folyamán is együtt maradtak: március 26-án Bornemissza János pozsonyi ispánként adott ki oklevelet egy becsületsértési ügyben, amelyben György őrgróf, Korlátkövi Péter és Gersei Pető János udvarmesterek, Ország Imre kamarásmester és Acél István pozsonyi várnagy, valamint a királyi palo­tások és az ország előkelői közül sokan voltak a bírótársai.691 Említettem már Sárközi Albert királyi jogügyigazgató 1519. április eleji feljegyzését a királyi tanács üléséről, mely szerint azon Bakóc Tamás bíboros, Várdai Ferenc, Szatmári György, Szalkai László, Ország János, Keserű Mihály április 3-i, a bányavárosokhoz („quod autem ad principale negotium attinet exacta dieta generali, que proxime instat” DF 235150.), valamint ápr. 6-i, a szlavón rendekhez szóló leveleivel („ut dominum episcopum Zagrabiensem et alios dominos gentes habentes in Sclavonia non rogamus venire ad dietam, ne terra illa vacua gentibus relinquatur” DL 32760., a vonatkozó részt közölte Szabó D.: II. Lajos-kori ogy. 152.). 687 Szabó D.: Küzdelmeink 170., részletesen ismertetve a szövetkezés célját. 688 Márc. 18.: DF 246716. 689 Szabó D.: Küzdelmeink 149–150. 690 Uo. 159. 691 DL 62047. (aliisque aulicis sue maiestatis et proceribus regni nonnullis).

Next

/
Thumbnails
Contents