Ciubotă, Viorel - Nicolescu, Gheorge - Ţucă, Cornel (szerk.): Jurnal de operaţiuni al Comandamentului Trupelor din Transilvania (1918-1921) 2. (Satu Mare, 1998)
Istorie şi Geografie Istorică / Geschichte und Landeskunde / Történelem és országismeret - Nationalităţi, minorităţi etnice şi stat / Nationalitäten, ethnische Minderheiten und Staat / Nemzeti és etnikai kisebbségek, állam
A SZATMÁRI NÉMETSÉG A KÉT VILÁGHÁBORÚ KÖZÖTT 241 kedvezőbb helyzetet tulajdonít a szatmári sváboknak, de rögtön megjegyzi: "Szatmár vidékén csak azért jobb a helyzet, mert ott a román kormányzat a magyarság és németség közé éket igyekszik verni azzal, hogy a századok folyamán teljesen elmagyarosodott német származású lakosság elnemzetlenítése érdekében a magyar tanügy rovására a német iskolaügyet fejleszti".42 Közben azonban a németbirodalmi kormány már régen azzal számolt, hogy a szatmári németség elobb-utóbb visszakerül magyar uralom alá. Ezt támogatni is kész volt külpolitikai "magasabb érdekeire" való tekintettel, s tulajdonképpen csak az foglalkoztatta, miként védhetné meg ez esetben a szatmári németség "népiségi ébredése" eredményeit. 1939 őszén, amikor a második világháború kitört, attól tartva, hogy a Lengyelország ellen bármiféle részvételt megtagadó magyar kormány a Lengyelországgal szövetséges Romániát, ha megmozdul, esetleg megtámadná, német részről arra is gondoltak, hogy a szatmári németek biztonságát német csapatok jelenléte szolgálhatná.43 Erre nem került sor, de "békés revízió" esetére is gondot okozott, hogyan lehetne megvédeni az öntudatosító akciónak alávetett szatmári németséget egy várható magyar asszimilációs ellenakciótól. Amikor 1940 augusztus végén a tengelyhatalmak bécsi döntőbíráskodása révén jutott Magyarország igen jelentékeny területvisszaszerzéshez Romániától, a németbirodalmi kormány egy a magyar kormánnyal ugyanekkor Bécsben előzetesen aláíratott úgynevezett német népcsoportegyezményben (Volksgruppenabkommen) a megnagyobbodó Magyarország egész német lakossága jogait rögzítve, - (ennek során persze nemzetiszocialista igényeket is kifejezésre juttatva), - a magyar uralom alá visszakerülő szatmári németek és északerdélyi szászok számára a Németország javára való, két éven belüli optálás és áttelepülés lehetőségét is biztosította. A szatmári németek körében azonnal meg is indult egy áttelepülési propaganda, de hamar leállították, mert az egész magyarországi németségben nyugtalanságot keltett, s a magyar kormány épp az öntudatos németek szervezkedésének bénítására használhatta fel az először a dél-tiroli 42MOL, K 28. 428-217 t. ME. 1939. C. 15108. Pataky Tibor. Az utódállamokbeli németség helyzete. - További, az 1918-1938 közti fejlődést áttekintő (keltezés nélküli) összeállítások - számos szövegrészletet idézve a korabeli német "népiségi irodalom" (Volkstumsliteratur) propagandisztikus és tudományos termékeiből - a Magyar Országos Levéltárban, a külügyminisztérium békeelőkészítő osztályának iratai között.: Német újjászületés a Dunavölgyében. Az utódállamok német kisebbségi mozgalmai 1918-1938. (Jelzete: 13. d. 5.) A szatmári kérdésről: 22-25, 28, 33, 35. 1. A dunamedencei német kisebbségek újjászületése a két világháború közt. (Jelzete: 13. d. II./27.) A szatmári kérdésről: 154-160, 164-167.1. 43 Tilkovszky Lóránt: Revízió és nemzetiségpolitika Magyarországon 1938-1941. Budapest, 1967. 267-268.1.