Ciubotă, Viorel - Nicolescu, Gheorge - Ţucă, Cornel (szerk.): Jurnal de operaţiuni al Comandamentului Trupelor din Transilvania (1918-1921) 2. (Satu Mare, 1998)

Istorie şi Geografie Istorică / Geschichte und Landeskunde / Történelem és országismeret - Nationalităţi, minorităţi etnice şi stat / Nationalitäten, ethnische Minderheiten und Staat / Nemzeti és etnikai kisebbségek, állam

242 TiLKOvszKY Lóránt németek vonatkozásában érvényesíteni kezdett, 1939 októberében általános érvénnyel meghirdetett hitleri német "népességtagosítási" tervet (deutschvölkische Flurbereinigung), amely az asszimilációnak kitett német népforgácsok népiségileg értékesebb részét áttelepítéssel "megmenti", a visszamaradókat pedig sorsukra hagyja, s így "tehermentesíti" Németország baráti viszonyát Olaszországhoz, Magyarországhoz, stb. a kisebbségi kérdés "zavaró tényezőjétől" (Störungsfaktor).44 A bécsi német népcsoportegyezmény csak bizonyos fokig tudta korlátozni a magyar politikát a német kisebbségi kérdés kezelésében, s ez a magyar uralom alá visszakerült szatmári németek esetében is megmutat­kozott. A közülük kikerült német öntudatú hivatalnokokat elbocsátották vagy nem-német községekbe helyezték át. A szatmári-német népiskolák számát 18-ra csökkentették, (viszont engedélyezték Vállaj községben is ilyen létesítését), az óvodákat magyar nyelvűvé tették, a német kultúrotthonok működését betiltották.45A magyarországi német népcsoport­szervezet, a Volksbund der Deutschen in Ungarn élén álló Franz Basch által előadott panaszokra a kormány azzal reagált, hogy "a románok alatt teremtett abnormális állapotok" nem tarthatók fenn, amennyiben pedig valóban sérelmekről van szó, azok előidézése kizárólag a helyi hatósá­goknak tulajdonítható. Mérsékletre intette azokat, de eljárásukat nem ellenőrizte.46 Az ellen nem mert semmit sem tenni a magyar kormány, hogy Nagykárolyban a Volksbund nemzetiszocialista nevelootthont létesített. Ez volt az első ilyen Magyarországon. A Gau Sathmar-ból a Volksbund területi szervezeteinek egyike lett (Gebiet Sathmar-Karpathenland; később a Gebiet Ost-ba tagozódott); újságja 1941-1944 közt a Sathmarer Deutsche Zeitung címet viselte.47 Teleki Pál miniszterelnök nem akarta, hogy a szatmári németeknek képviselőjük legyen a parlamentben. Basch azonban népcsoportvezetoi fellépésével lemondásra bírta a magyar képviseloházba behívott egyik északerdélyi szász képviselőt, Michael Prall-t, s kikövetelte, hogy helyébe 44 L. TILKOVSZKY: Ungarn und die deutsche "Volksgruppenpolitik" 1938-1945. Köln-Wien, 1981. 85-109. 1.: Das Gebietsrevision in Siebenbürgen und das Wiener " Volks gruppenabkommen". 45Nation und Staat. Jg. 14. (1940-41). III. Heft. - Nikolaus Hans HOCKL: Die Sathmarer Schwaben vor und nach dem Wiener Schiedsspruch. - A cikket ismertette a Magyar Kisebbség 20. évf. (1941) 1. sz. 5-7. 1. - STEFAN SCHMIED: Das Schicksal der Sathmar­­deutschen nach dem Wiener Schiedsspruch von 1940. Kempten-Leubas, 1978. 46Bárdossy László miniszterelnök előtt Basch népcsoportvezető által 1941 július 16.-án előadott panaszok és kérelmek Ugye. MOL. K. 28. 217. t. 1942-C-15779. 47 TILKOVSZKY LÓRÁNT: Ez volt a Volksbund. A német népcsoport-politika és Magyaror­szág 1938-1945. Budapest, 1978.:

Next

/
Thumbnails
Contents