Ciubotă, Viorel - Nicolescu, Gheorge - Ţucă, Cornel (szerk.): Jurnal de operaţiuni al Comandamentului Trupelor din Transilvania (1918-1921) 2. (Satu Mare, 1998)
Istorie şi Geografie Istorică / Geschichte und Landeskunde / Történelem és országismeret - Nationalităţi, minorităţi etnice şi stat / Nationalitäten, ethnische Minderheiten und Staat / Nemzeti és etnikai kisebbségek, állam
A SZATMÁRI NÉMETSÉG A KÉT VILÁGHÁBORÚ KÖZÖTT 239 Auslanddeutschen (Scherer) képviselőinek közreműködésével. Megállapították: módosítani kell az eddigi irányvonalat, hogy a korábbi magyarosító tendenciák leküzdése érdekében minél inkább szembefordítani igyekeztek az átcsatolt területek német lakosságát Magyarországgal, ezentúl — összefüggésben a német birodalom által támogatni kívánt magyar revíziós törekvésekkel - a "dunai svábok" együvé tartozását, sorsközösségét kell hangsúlyozni, annak kidomborításával azonban, hogy a magyar kormánynak viszont sürgősen változtatnia kell a magyarországi németség elnyomottnak ítélt helyzetén. A temesvári német konzulátus jelentése megemlíti, hogy e határozat meghozatalának szükségessége főleg Bleyer érvelésének hatására vált a tanácskozás résztvevőiben határozott meggyőződéssé.36 A tervezett magyar-német államközi tárgyalásokra viszont csak évek múltán, az 1930-as évek közepétől került sor, amikor a Gömbös-kormány azt remélte, hogy a Bethlen-kormánynak a Weimari Köztársaság kormányától érdemben nem támogatott kezdeményezése most új tálalásban és megváltozott körülmények között, az immár hitleri Németország kormányánál kedvezőbb fogadtatásra talál. De csupán alacsonyabb, szakértői szinten folytatott megbeszélésekre került sor, különösebb eredmények nélkül.37 A magyarországi és a romániai magyar kisebbségi folyóiratok ezidotájt is épp úgy foglalkoznak a "szatmárvidéki kultúrharc"-cal, a "tuzzel-vassal visszanémetesítéssel", mint a német-magyar kisebbségi együttműködés egyéb akadályaival, így azzal, hogy "a magyar kisebbség a románok szemében vörös posztó", a vele való nyílt összefogást német részről előnytelennek, sót kockázatosnak tekintik.38 A német identitás visszaszerzéséért folytatott harc nem szűnt meg az 1930-as években sem a szatmári-németség körében, s azt a külföldi németekkel foglalkozó németbirodalmi szervezetek továbbra is támogatták. Hitler hatalomra jutása óta egyre inkább érvényesülvén nemzetiszocialista befolyás a német népiségi mozgalmat "megújítok" (Erneuerer) agilis, energikus, olykor erőszakos tevékenységében, a népiségi harc (Volkstums-36 A temesvári német konzulátus (Tomoor) 1933 január 16.-і jelentése. - PA AA, Abt. VI. (Kult.) Deutscher Schutzbund, Bd. 11. K 657050 37 L. TlLKOVSZKY: Teufelkreis. Die Minderheitenfrage in den deutsch-ungarischen Beziehungen (1933-1938). Budapest, 1989. 38Jakabffy Elemér: Kultúrharc Szatmár-Nagykároly vidékén. Katolikus Szemle, 1934. 345. s köv. 1. - Moravek Endre: A német kisebbségek az utódállamokban. Magyar Szemle, 1936. XXVII. k. 1 sz. 15-26. 1. - Jakabffy Elemér: Magyarok és németek Romániában. Magyar Szemle 1937. XXIX. k. 4. sz. 297-307.1. és Magyar Kisebbség 16. évf. (1937). 8 sz. 209-223.1.