Ciubotă, Viorel - Nicolescu, Gheorge - Ţucă, Cornel (szerk.): Jurnal de operaţiuni al Comandamentului Trupelor din Transilvania (1918-1921) 2. (Satu Mare, 1998)

Istorie şi Geografie Istorică / Geschichte und Landeskunde / Történelem és országismeret - Nationalităţi, minorităţi etnice şi stat / Nationalitäten, ethnische Minderheiten und Staat / Nemzeti és etnikai kisebbségek, állam

A SZATMÁRI NÉMETSÉG A KÉT VILÁGHÁBORÚ KÖZÖTT 239 Auslanddeutschen (Scherer) képviselőinek közreműködésével. Megállapí­tották: módosítani kell az eddigi irányvonalat, hogy a korábbi magyarosító tendenciák leküzdése érdekében minél inkább szembefordítani igyekeztek az átcsatolt területek német lakosságát Magyarországgal, ezentúl — összefüggésben a német birodalom által támogatni kívánt magyar revíziós törekvésekkel - a "dunai svábok" együvé tartozását, sorsközösségét kell hangsúlyozni, annak kidomborításával azonban, hogy a magyar kormánynak viszont sürgősen változtatnia kell a magyarországi németség elnyomottnak ítélt helyzetén. A temesvári német konzulátus jelentése megemlíti, hogy e határozat meghozatalának szükségessége főleg Bleyer érvelésének hatására vált a tanácskozás résztvevőiben határozott meggyőződéssé.36 A tervezett magyar-német államközi tárgyalásokra viszont csak évek múltán, az 1930-as évek közepétől került sor, amikor a Gömbös-kormány azt remélte, hogy a Bethlen-kormánynak a Weimari Köztársaság kormányá­tól érdemben nem támogatott kezdeményezése most új tálalásban és megváltozott körülmények között, az immár hitleri Németország kormányánál kedvezőbb fogadtatásra talál. De csupán alacsonyabb, szakér­tői szinten folytatott megbeszélésekre került sor, különösebb eredmények nélkül.37 A magyarországi és a romániai magyar kisebbségi folyóiratok ezidotájt is épp úgy foglalkoznak a "szatmárvidéki kultúrharc"-cal, a "tuzzel-vassal visszanémetesítéssel", mint a német-magyar kisebbségi együttműködés egyéb akadályaival, így azzal, hogy "a magyar kisebbség a románok szemében vörös posztó", a vele való nyílt összefogást német részről előnytelennek, sót kockázatosnak tekintik.38 A német identitás visszaszerzéséért folytatott harc nem szűnt meg az 1930-as években sem a szatmári-németség körében, s azt a külföldi németekkel foglalkozó németbirodalmi szervezetek továbbra is támogatták. Hitler hatalomra jutása óta egyre inkább érvényesülvén nemzetiszocialista befolyás a német népiségi mozgalmat "megújítok" (Erneuerer) agilis, energikus, olykor erőszakos tevékenységében, a népiségi harc (Volkstums-36 A temesvári német konzulátus (Tomoor) 1933 január 16.-і jelentése. - PA AA, Abt. VI. (Kult.) Deutscher Schutzbund, Bd. 11. K 657050 37 L. TlLKOVSZKY: Teufelkreis. Die Minderheitenfrage in den deutsch-ungarischen Beziehungen (1933-1938). Budapest, 1989. 38Jakabffy Elemér: Kultúrharc Szatmár-Nagykároly vidékén. Katolikus Szemle, 1934. 345. s köv. 1. - Moravek Endre: A német kisebbségek az utódállamokban. Magyar Szemle, 1936. XXVII. k. 1 sz. 15-26. 1. - Jakabffy Elemér: Magyarok és németek Romániában. Magyar Szemle 1937. XXIX. k. 4. sz. 297-307.1. és Magyar Kisebbség 16. évf. (1937). 8 sz. 209-223.1.

Next

/
Thumbnails
Contents