Ciubotă, Viorel - Nicolescu, Gheorge - Ţucă, Cornel (szerk.): Jurnal de operaţiuni al Comandamentului Trupelor din Transilvania (1918-1921) 2. (Satu Mare, 1998)
Istorie şi Geografie Istorică / Geschichte und Landeskunde / Történelem és országismeret - Nationalităţi, minorităţi etnice şi stat / Nationalitäten, ethnische Minderheiten und Staat / Nemzeti és etnikai kisebbségek, állam
238 TiLKOvszKY Lóránt szerepet". Brandsch egy "Veszélyes barátok" című 1930 decemberi cikkében óvott az "irredenta magyarokkal" való kisebbségi együttműködéstől.32 Ezt a megnyilatkozást magyar részről óriási felháborodással fogadták, s az erdélyi szászok Brandsch-sal rivális másik kiemelkedő vezetője, Hans-Otto Roth is erősen helytelenítette. A román kormány azonban méltányolta azt és rövidesen Brandsch-ot nevezte ki a miniszterelnökségen 1931-ben létesített nemzetiségügyi államtitkárság vezetőjévé.33 A németbirodalmi kormány válasza 1931 decemberében érkezett meg a magyar kormányhoz. Nem bocsátkozott bele a szatmári-német kérdés részletes taglalásába, mindössze azt jelentette ki, hogy a szatmári németek erőszakmentesen, teljesen spontán találnak vissza németségükhöz. Ha ezt magyar részről belátnák, kedvező hatással lenne a romániai magyar és német kisebbség viszonyának alakulására. Vannak ugyan e viszonyban bizonyos feszültségek, ám éleződő ellentétekről beszélni helytelen. A magyar kormány által kezdeményezett szóbeli tárgyalások talán praktikus szempontokat nyújthatnak a nehézségek kiküszöbölésére, vagy legalábbis korlátozására.34 A választ a magyar kormány egyáltalán nem tartotta kielégítőnek, úgy találta, hogy a német felfogás nem változott. Bizonyos elhidegülés következett be emiatt magyar részről, s ez nem volt érdeke a német birodalom politikájának. A budapesti német követ (Schoen) azt javasolta 1932 novemberében a német külügyminisztériumnak, hogy hangsúlyozza: Németországnak nincs ellenére az sem, ha a korábban Magyarországhoz tartozott területek visszaszerzése németeket is - akár a németek százezreit! - magyar uralom alá juttatna. Visszacsatlakozási vágyuk felkeltéséhez azonban a magyar kormánynak megértést kell tanúsítania a magyarországi németség kulturális kívánságai iránt.35 Amikor 1933 januárjában birodalmi német újságírók egy csoportja látogatást tett a Bánátban, ennek leple alatt Temesváron titkos tanácskozást folytattak - első ízben - a magyarországi (Bleyer), romániai (Muth, Roth, Csáki), jugoszláviai (Kraft) német vezetők, a Deutscher Schutzbund (Emst), a VDA (Badendieck) és a Reichsverbund für die katholischen 32 Schoen jelentése, Budapest, 1931 március 19. - PA AA, Pol. Abt. II. Ung. Politik 6. Bd. 7. 33A bukaresti német követség (Kirchholtes) jelentései, 1931 január 27. és 1931 április 25. - PA AA, Pol. Abt. II. Rumänien. Politik 6. 34Die deutsche Stellungnahme zu den durch die ungarische Denkschrift aufgeworfenen Fragen. - MOL Kiim. Pol. Res. 46. cs. 21. tétel. 859/1932. 35Schoen jelentése, Budapest, 1932 november 26. PA AA, Pol. Abt. II. Ung. Politik 2. Bd. 4.