Keményfi Róbert: A gömöri etnikai térmozaik. A történeti Gömör és Kis-Hont vármegye etnikai térszerkezetének változása - különös tekintettel a szlovák-magyar etnikai határ futására - Interethnica 3. (Komárom-Dunaszerdahely, 2002)

IV. A megye etnikai arculatának alakulása és az etnikai határ változása Trianontól a párizsi béketárgyalásokig (1920 - 1947)

- Az új államterületi hovatartozás egyben nemzeti hatalomváltást is ered­ményezett, melynek következményei:- menekülés,- kivándorlás,- betelepülés,- mesterséges kolonizáció,- kitelepítések,- lakosságcsere,- reszlovakizáció. Bár nagyon nehéz szétválasztani e szerteágazó szálakat, mégis a fent pont­ról pontra említett események közül megpróbáltam minden egyes népszám­láláshoz azokat rendelni, melyek az adott évtized vagy év nemzetiségi képét leginkább alakították. Az etnikai térképek elemzése ebben a korszakban is az etnikai határ futására és a statisztikai etnikai kevertség lehetséges jelentéseire lett kihegyezve. Az 1919-1921-es népszámlálások (Az 1918-1921 közötti időszak) Etnikai kulcsszavak: - az államhatár megváltozása,- menekülés,- kivándorlás,- betelepülés. A fenti pontokban felsorolt, az etnikai szerkezetet alakító (vagy esetleg módosító) folyamatok, események közül először az 1920-as országhatár-módo­sulásra kell kitérni. „A fiatalabb Wesselényi Miklós könyve, a Szózat a szláv és a magyar nem­zetiség ügyében (Wesselényi, 1992), a múlt század negyvenes éveiben je­lent meg... Az író benne a történelmi Magyarország elképzelt felosztásának módozataival és lehetőségeivel foglalkozik... A várható, illetve lehetséges változás számbavétele folyamán Wesselényi Miklós a csehszlovák etnikum egyesítésének, a Felvidék elcsatolásának s egy új cseh-szlovák állam­­alakulat létrejöttének eshetőségét is latolgatja” (Peéry 1975, 35). E váteszi látomás a XX. században valóra vált, és az új szláv államalakulat területi megalakulása Gömör és Kis-Hont felszabdalásához is vezetett. A megye két állam közötti megosztásának arányára 1918-1920 között több elképzelés is született. 1918 elején a vezető antanthatalmak még az átalakított Monarchia fenn­tartását kívánták, ám ugyanennek az évnek a nyarán a meggyengült Oszt­rák-Magyar Monarchia nem látszott olyan erőnek, amely képes lenne egyrészt Szovjet-Oroszországgal, másrészt Németországgal szemben ellensúlyozó szerepet betölteni. Gyakorlatilag eldöntötté vált Ausztria-Magyarország felda­rabolása. Ennek szellemében az 1918. június 3-i versailles-i angol, olasz, fran-62

Next

/
Thumbnails
Contents