Somogyi Néplap, 1982. december (38. évfolyam, 282-306. szám)

1982-12-07 / 287. szám

Vili. Női kézilabda VB Labdarúgó NB II Gédorné remeklésével Csoportelsőként a döntőben II Siófoki Bányász is kopogta! Volán SC az őszi bajnok helytáll a magyar együttes. Mindenki reméli, igaza lesz Gódornénak. aki ezút­tal már harmadik világbaj­nok sagan vesz részt, vb-gól- jainak számát pedig 53-ra növelte. • • • Vasárnap este befutott a Nemzetközi Kézi Labda-szö­vetség (IHF) elnöke, a svéd Paul Högberg is, aki mind­járt a Budapest Sportcsar­nokba sietett. A következő­képpen látta a vasárnapi ütközetet: — A közönség csodalatos légkört teremtett. Bár a ke­ménység miatt elmaradt a saép játék, s a két rivális jateka nem volt igazi pro­pagandája a kézilabdázás­nak, mégis élvezetes küz­delem alakult ki. Szerin­tem az NDkj valamivel jobb teljesítményt nyújtott, a ke­zükben volt a nyerési le­hetőség. dehogy ez mégsem Az első felvonás véget ért, befejeződött a csoport- küzdelem a női kézilabda VB-n. Ma már a világbaj­noki címért és a dobogós helyezésekért folyik Buda­pesten a küzdelem. A cso­portok 2. és 3. helyezettjei pedig helyosztókat játsza­nak. A fekete földrészt kép­viselő Kongó például a nor­végokkal méri össze tudását. Hogy miért éppen őket emeltük ki? Az elmúlt hét péntekjén alkalmunk volt megtekinteni játékukat Pé­csen személyesen is. A kö­zép-afrikai ország csapat­sportagakban eddig vajmi keveset hallatott magáról, természetesen nőt kézilab­dázóik sem tartoztak a vi­lág élvonalába. Az egzotikus földrész ébenfekete „sztár­jai” először a bemelegítés­nél hívták fel magukra a figyelmet — igaz, akkor még csak a hajviseletükkel Az „afro-look" néven ismert rövid gyűrűsre font frizura nemcsak a fodrászok érdek­lődését keltette fel. Vajon mennyi műgond rejlik egy- egy ilyen hajkölteményben? Az egyik rádiós kolléga az­tán rövidesen fényt derített erre is. Arra a kérdésére, hogy mennyit készültek er­re a mérkőzésre (a jugoszlá- vokkal játszottak), azt a vá­J. R. Kosárlabda NB II Férficsapataink újabb győzelme Molnár, aki éppen dobni készül, a csapat egyik mozgatója volt sikerült, abban a fantaszti­kusan harcoló magyarok megakadályozták ókét. Sokan vitatták a befeje­zés előtt négy másodperccel megítélt büntető jogosságát; indokolt volt a bírói dön­tés! A döntő állása: (A csapatok egymás elLemi eredményüket magukkal viszik. 1 1----------22-16 2 1 1------------23-21 2 1 — 1 — 17-17 1 1 — 1 — 17-17 1 1-------1 21-23 — 1-------1 16-22 — 1. Jugoszlávia 2. Szovjetunió 3. Magyarorsz. 4. NDK 5. Dél-Korea 6. Csehszlovák. BPOrtSPORTSPOri laszt kapta a csapatkapi­tánytól, hogy legalább há­rom órát. Miután csodálko­zó arckifejezése sokat el­árulhatott. a kapitány gyor­san hozzátette: ennyi idő szükséges ennek a frizurá­nak az elkészítéséhez, és többségük csak így lép a játéktérre. Nos, a továbbiakból ki­derült, hogy az egykori is­mert lllés-slager Szörényi Levente előadásában — mely szerint nem a haj a fontos. .. — nem jutaU el Kongóig. Egy gyors számo­lást végeztünk, ha ezek a lányok a tükör előtti órákat is edzésre fordítanák, alig­ha verné meg őket bárki. Így azonban a jugoszlávok- kal szemben is eléggé alá­rendelt szerepet játszották, bár egy-egy megmozdulásu­kon azért látszott, hogy nemcsak a gyeplabda meg a krikett dívik ezen a földré­szen. A négyes számú, rend­kívül mozgékony Atipó, és különösen a nyolcas mezt viselő, gazella termetű Okemba néha ragyogó dol­gokat müveit. Érdekes, egyi­kük sem az említett afrikai frizurát viselte. Lehet, hogy ők fésülködés helyett is tré­ningeztek? Csaknem telt ház előtt került sor vasárnap este a világbajnok NDK és Ma­gyarország női csapatainak mérkőzésére. A tét nem ki­sebb volt, mint hogy ki jut csoportelsőiként a hatos dön­tőibe. A magyaroknak már a döntetlen is az elsőseget jelentette csoportjában. Gi­gászi küzdelemben szinte végig az NDK-sok vezettek, s már-már elszállt minden remény, amikor a s mérkőzés vége eiőtt néhány perccel a német lányok három góllal megugrottak, ráadásul meg kettős kiállítás is sújtotta a mieinket, S hogy a kézilab­dában nincs lehetetlen. ez az utolsó két percben bebi­zonyosodott. Csapatunknak sikerült egy időn túli het- meteressei kiegyenlítenie, s ezzel a VB eddigi legszen­zációsabb eredményét ér­ték el. Az A-csoportból el­sőként jutottak a hatos dön­tőbe, ahova ezt a döntetlen eredményt is magukkal vit­ték. A B-csoport bői a Szov­jetunió mellett meglepetésre Dél-Korea jutott tovább, míg a C-csoportot Jugoszlá­via és Csehszlovákia képvi­seli a döntőben. A vasárnap etsffi, sokáig emlékezetes Magyarország —NDK világbajnoki cso­port döntőt követően a ma­gyar válogatott még sokáig együtt maradt. Hangulatos ha/,i ünnepségét tartottak, miikulásmapá megemlékezés­sel, ajándékozással egybe­kötve. Gödömé Nagy Ma­riann számára külön is em­lékezetes marad ez az öez- szecsapas, hiszen ő lőtte a magyar női kézilabda válo­gatott ötszázadik világbaj­noki gólját. — Természetesein nagyon örülök ennék a jubileumi gólnak, amely egyidejűleg az NDK eiieni vezetest is jelentette a csapatnak, a ta­lálkozó folyamán először — mondta a fárad* és boldog átlövő. — Amikor kimen­tünk a pályára, el sem tud­tam képzelni, hogy ezen a mérkőzésén kikaphatunk, s még 14:17-nel is bizakod­tam, legalább az egyik pon­tot megmentjük. Rengete­get segített a közönség, s ezen a pályám is már elég otthonosan mozgunk. Mind jobbam érezzük a Budapest Sportcsarnok méreteit, at­moszféráját, s egészen bizo­nyos vagyok abban, hogy a keddi, csehszlovákok elleni újabb ütközetben ismét Nyolc telitalálat a fotón A 49. játékhét nyertes szelvénye: 1x211111 x 1 1 1 x +1. Nyolc fogadó ért el 13+1 találatot, nyereményük egyenként 347 314 forint. Hat fogadónak volt 13 talá­lata, ezekre egyenként 219 336 forint jut. A 12- esek 4783, a 11-esek 385, a 10-esek 83 forintot érnek. — Társadalmi sportaktí­vákat jutalmaztak meg teg­nap délelőtt Kaposváron. Huszonhét testnevelő tanár, iskolaigazgató és nem peda­gógus szakember vett át kü­lönböző jutalmakat. Vala­mennyien az úttörőolimpian, valamint a középiskolai or­szágos versenyeken értek el kiemelkedő eredményeket tanítványaikkal. Import sztereó lemezjátszó kapható 3909 Ft-os REKLÁMÁRON, amíg a készlet tart. MAGÉV-kirendeltseg, Kaposvár, Ady Endre u. 7. (221868) Űjabb nehéz mérkőzésen győzelemmel vannak túl férfi kosárlabda-csapataink. A SÁÉV SC Zalaegerszegen vendégszerepeit, s a vártnál nehezebben harcolta ki a sikert. Hazai közönség előtt mérkőzött a Táncsics, s bi­zony fővárosi ellenfele hosz- szu ideig nehéz perceket szerzett a Honvéd együttes­nek. A képzősök női csapata ugyancsak Zalaegerszegen játszott — ezúttal is siker­telenül. SÁÉV SC—Zalaegerszegi Főiskola 93:71 (48:32) Sáév: Gosztonyi (26), Szabó T. (14), Szabó G. (7), Magyarfi (9), Galosi (22). Csere: Déri (8), Felezi. Dér, Czínbalek (7). Edző: Simon Károly. Bár a találkozón a papír­forma érvényesült, a győze­lem a .vártnál nehezebben született meg, mert a ka­posvári csapai a korábbi hetekben nyújtott jó játékát ezúttal nem tudta megismé­telni. Jók: Gosztonyi, Gálo- si, Déri. Táncsics SE—Állatorvos­tudományi Egyetem SE 78:69 (30:38) Táncsics: Szabó (6), Stre- bó (12), Dévai (17), Molnár 1 (12), Kövecses (3). Csere: Dara (5), Opsuszta (12), Vas (11). Edző: Stettner Janos. Az első játékrészben na­gyon enerváltan játszott a kaposvári csapat. Ekkor az egyetemisták erőteljes tá­madásokkal és pontos dobá­sokkal szerezték pontjaikat a gyengén zónázó Táncsics­osai szemben. Szünet után gyorsan megfordította a vesztésre álló mérkőzést a Táncsics. Ellenfele fokozato­san elfáradt, s ez is hozzá­járult, hogy a játékstílusá­ban és felfogásában változ­tatni’ tudó somogyi gárda végül is győzelemmel vo­nulhatott le. Jók: Dévai, Molnár. Meg tudja-e venni a hét­ről hétre kitűnő teljesít­ményt nyújtó újonc Siófok a na.gv múltú Szegedet? Ez a kérdés foglalkoztatta a múlt héten nemcsak a so­mogyi szurkolókat, hanem az ország labdarúgó-közvé­leményét is, hisz a mérkő­zésnek külön hangsúlyt adott, hogy a totóban is sze­repelt Nos, a válasz a sió­foki pályán megszületett. A siófokiak — akárcsak egy héttel .korábban* Ózdon — vesztésre álló mérkőzés után harcolták ki győzelmüket, s ezzel a szegedieket pontban befogták. A Siófok ismét előbbre Lépett, jelenleg mar 4. a hajmöki sorrendiben és azok táborába tartozik; akik méltán kopogtatnak az NB I ma még csukott kapuján. A forduló egyetlen ide­genbeli győzelmét a Keszt­hely érte el — Nagybátony- bam szerezte meg a két pon­tot. A Volán SC odahaza osztozott meg a pontokon a Kecskeméttel, de ennek el­lenére négy pontos előnnyel őszi bajnok lett. Baján szü­letett még döntetlen ered­mény, ahol a Dorog ven­dégszerepelt. A többi pályá­kon hazai győzelmeknek tapsolhattak a nézők. Siófoki Bányász—SZEOL AI 2:1 (0:IJ Siófok, 3000 néző. V.: Hartmann (Simon J., Bonos) Siófok: Horváth II. — Brett ner, Pardavi, Takács (Károlyi 67. perc), Virágh — Szajcz, Bódi, Onhausz — Tieber, Horvath I. (Belé­nyesi 80. perc). Havasi. Ed­ző: Szőke Miklós, . SZEOL: Hornyák — He­vesi, Kozma, Somogyi, Ku- tasi — Repka (Csótle 85. perc), Orosházi, Takó (Ma­gyar 85. perc) — Kovács, Gruborovics, Deák, Edző: Kaszás Gábor. Az első nagy helyzet a vendégikapu előtt adódott, amikor Bódi nagyszerű be­adásáról a csalarok az 5- öson lemaradtak, így a ven­dég vedox felszabadíthatlak. VaiasztámadasKent a ka­pura törő Deákot Onhausz a 16-os előtt remek érzékkel szerelte, majd a gyors Deák elöl Brettner szögletre há­Nöi mérkőzés Zalaegerszegi Volán— Tanítóképző Főiskola 61:31 (21:15) Tanítóképző: Fazekas (8). Ladányi, Visnyei (4), Varga (12), Maráz (7). Csere: Haj­dú, Olsovszky, Schreck. Ed­ző: Hirth Péter. Az alacsony színvonalú el­ső félidőben még nem mu­tatkozott nagy különbség a játékban. Szünet után a tar­talékos kaposváriak Ladányi és Varga kipontozódása után valósággal megadták mago­kat. Havasi egyenlítő gólja a mérkőzés fordulópontja volt rított. A 18. percben Szajcz futott fel a jobbszélen, be­adását Bódi a 16-osiról rúg­ta kapura, Hornyák már verve volt, de Kutasi Lá­báról a lövés szögletre vá­gódott. A 20. percben Takó elől Horváth II. merész ki­futással szedte fel a labdát, A 25. percben ismét Szajcz futott el a jobb szélen, a 16-oson belülre ért ahonnan megcélozta a kaput, de a labda a bal kapufáról az alapvonalon túlra pattant A 29. pereiben szabadrúgás­hoz jutott a SZEOL. Gru­borovics 20 méteres hatal­mas bombáját Horváth II. vetődve védte. A 35. perc­ben Bódi szögletét Onhausz remekül fejelte kapura, Kozma fejjel menteni igye­kezett, a labda ismét Qniha- uszhoz került akinek kapás­lövése az oldalsó lécet súr nolva hagyta el a játékteret. A 41. percben vezetest szer­zett a szegedi csapat: a lest reklamáló és leálló siófoki védők közül Gruborovics ki­ugrott, átadásával Orosházi kapura húzott és a kifutó Horváth 11. mellett a kapu közepébe lőtt. 0:1. . ( Szünet után az 57, perc­ben egy Bódi—Tieber ado­gatás után az utóbbi vissza- sarkalta a labdát Havasi­nak. aki azonban egy gon­dolattal lekésett. így oda­lett a kínálkozó alkalom. A 60. percben Gruborovics— Deák akció végen Deák gól­ba tartó lövését Szajcz a gólvonal előtt állva rúgta vissza a mezőnybe. A 72. percben Szajcz átadásával Tieber húzott kapura, de a kapu torkából kissé kisod­ródva mellé lőtt. A 75. Kaposvár, 250 néző. V.: Szerecz. Rákóczi: Horváth (Span­nerberger) — Pető — Prancz, Zatykó (Treszler), Csorba — Kakas (Siczó), Gilisch, Hámori (Jónás) — Czabula, Gyurics, Biró, Nagy (Gyúrkő). Edző: Csa­ba Gábor. Volga Kalinyin: Grisen (Bobin) — Oskolkov, Kos- makov, Sibaev, Demidov —' Vahonyín (Gorjacsov), Sze- necskin, Szudnyicin — Tru- szov, (Szmetanyin), Roma­nov, Kamltou (Ullarianov). Edző: Jurij Szmírnov. A 40. percben született meg a mérkőzés első gólja: Bíró két csel után erős lö­vést küldött kapura, Grisen csak kiütni tudta a labdát, éppen a befutó Hámori elé, aki előrevetődve az ötösről szép gólt fejelt á jobb sa­rokba. 1:0. Négy perc múl­va egvenlítettek a szovje­tek. Szinte lemásolták az előző akciót, ezúttal Kom- koy lövését Horváth ütötte ki Szudnyicin elé. aki a lab­dát a jobb kapufa érintésé­vel pofozta a hálóba. 1:1. Szünet után a 73. percben iutott úira vezetéshez a Rá­kóczi : Gyurics jobbról ível­te kö/.epre a labdát, me­lvet Csorba egyből a jobb sarokba küldött. 2:1. A 82. percben Jónás beadásánál percben egyenlített a Bá­nyász: Károlyi élesen belőtt szöglete után kavarodás tá­madt a szegedi kapu előtt, a védők röviden hárítottak, a labda a kaputól 13 méter­re tartózkodó Havasi elé került, aki azonnal rálőtte, s a labda a kapu közepé­ben kötött ki. 1:1. , A 78. percben mér a győ­zelmet is kiharcolta a hazai csapat. Szajcz labdájával Tieber betört a 16-oson be­lülre, két védő között nagy­szerűen vette le a labdát, majd leheletfinom mozdu­lattal a tehetetlen Hornyák mellett a kapu közepébe lőtt. 2:1. Még tovább növel­hette volna az előnyét a so­mogyi gárda, a 89. percben Károlyi jól" eltalált lövése alig kerülte el a jobb felső sarkot. Ritkán látható nagy iramú és változatos mérkőzést ví­vott a két nagyszerű formá­ban lévő csapat. A határo­zottság és a nagyobb lendü­let a hazaiak játékát jelle­mezte, így sikerült 5 perc leforgása alatt a mérkőzés állását megfordítani. A ha­zaiak vezetese után már a szegediek is mindent egy lapra tettek föl, bátran tá­madtak, de a határtalan lelkesedéssel és továbbra is jól játszó Bányász-védőkkel nem bírtak. Jók: Brettner, Pardavi, Szajcz, Virág, lie­ber, illetve Kozma, Kutasi, Orosházi, Kovács. Molnár József További eredmények: Volán SC—Kecskemét 1:1, Olajbányász—Eger j 2:1. Nagy ha tony—Keszthely 0:1, Ba j a— Dorog 1:1, Debreceni Kinizsi—Ózd 2:1, Ganz- MÁVAG—Szekszárdi Dózsa 2:1, Hódmezővásárhely— 22. sz. Volán 2:1, Ba ux i tibányász —Salgótarján 1 :o, Kazinc­barcika—Sopron 1:0. Az 1. NB 11 állása: VoLán 18 10 6 2 ♦0-16 26 2. Kazmicb. 18 3 4 5 31-44 22 3. SZEOL AK 18 9 3 6 39-27 21 4. Siótok 18 7 7 4 28-23 21 5. Salgótarján 18 8 3 7 26-23 19 6. D. Kinizsi 18 b 7 a 25-23 19 7. Szekszárd 18 7 5 6 24-26 19 8. Eger 18 8 2 8 34-29 18 9. liódmezőv. 18 8 2 8 31-29 18 10. óauxitb. 18 7 4 7 25-25 18 11. N.-Kanizsa 18 8 2 8 30-32 18' 12. Kesztncly 18 8 2 8 28-30 18 13. Baja 18 6 5 7 22-20 17 14. Kecskemét 18 5 7 6 23-22 17 15. Sopron, 18 6 5 7 24-25 17 16. Dorog ■18 6 3 9 23-30 15 17. Ózd. 18 5 5 8 29-37 15 18. 22. sz. Vol. 18 4 6 8 27-34 14 19. N.-bátony 18 5 4 9 22-37 14 20. G.-MAVAG 18 5 4 9 22-43 14 a kapus a labda alá futott így G.vurkó közeliről a há­lóba lőhetett. 3:1. A 87. percbeh Pető jobbról maga­san ívelt középre, s a rövid saroknál helyezkedő Bíró a laodat s/ep csúsztatott te­jessel küldte a hosszú sá­ros ba 4:1. A hűvös időben csúszós ta.ajon lejátszott mérkőzé­sen csaknem végig érződött, hogy a csapatok mar túl­vannak egy bajnoki idé­nyen. A szovjetek a mérkő­zés elején gyors játékukkal meglepték a Rákóczit, de helyzeteiket kihagyták, mi­ként az ellenfél kapuját las­súbb 'adogatásokkal megkö­zelítő kaposváriak is. Szü­net után az elején átmene­tileg ismét a kalinyirviak játszottak fölényben, aztán kiderült, hogy a sorozatos csere jót tett a Rákóczinak. A fiatalok bátran, lendüle­tesen, időnként érett játé­kot mutatva ragadtatták tapsra a gyér számú közön­séget. Elsősorban az ő telje­sítményük az, amely a jö­vőre nézve biztató. A szov­jet másodosztályú bajnok­ság első csoportjának ötö­dik helyezettje nem keltett , csalódást: Játékában felfe­dezhetők voltak mindazok a jegyek, melyek a mai sz<w- jet labdarúgást jellemzik. R. Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés 1 K. Rákóczi—Vöiga Kalinyin 4:1 (1:1)