Somogyi Néplap, 1982. június (38. évfolyam, 126-151. szám)

1982-06-08 / 132. szám

Somogyi sikerek az osztályozókon fl Nagyatádi YSE a területi bajnokságban A Siófoki Bányász a labdarúgó NB //-ben A sioíoki álom valóra vall. A Bányász labdarúgócsapata vasarnap 18.40-től hivatalo­san is tagja az újjászerve­zett labdarugó NB II-nek. Lényegében már egy héttel korábban Balmazújvárosban feljutónak számított a so­mogyi együttes. Itthon csu­pán az előny tartására kel­lett törekednie. Nos. az Li­es hazai döntetlen meghoz­ta a várt sikert. Ez azt je­lenti, hogy' megyénk mégsem marad NB-s csapat nélkül. A Rákóczi kiesése után mos­tantól a siófoki Bányász képviseli a minőséget So­mogy labdarúgásában. A siófokiakhoz hasonlóan mar egy héttel korábban bi­zonyosnak látszott, hogy a Baja es a Nagybátony lesz a masak két feljutó. Nem is született újabb meglepetés, bar a Fűzfő Nagybátonyban a mérkőzés elején nagyon meglepte ellenfélé:, és tete­mes hátrányát is ledolgozta. A hajrában azonban a Nagy­bátony megfordította a vesz­tesre álló mérkőzést, és az Érden győztes Bajával egye­temben a siófokiak társasa­gában lephet egy osztállyal feljebb. Siófoki Bányász— Balmezuivaros 1:1 (0:0) Siófok, 4000 nezó. V.: Maczko (Lovasi. Földvan) Siofok: Horváth 11.—Brett- ner. Takács, Olajos, Virág — Karasz (Bocsev a 86. perc­ben), Bódi, Havasi (Vaszil a 69. percben) — Károlyi, Hor­vath l„ Szabó. Edző: Szőke Miklós. Balmazújváros: Szabó 1. — Szabó 11., Urban, Szarvas, Radocz — Kegyes, Tar, Adorján, Jónás (Papp a 64. percben) — Vaszilkó, Só­lyom. Edző: Nagy Mihály. Mar az első percben veze­tést szerezhetett volna a Sió­fok. Havasi bal oldalról ka­pu elé játszott labdáját előbb Horváth- I., majd Ká­rolyi is elhibázta — mind­kettőt százszázalékos hely­zetben. Továbbra is a Bá­nyász maradt a kezdeménye­ző. a 12. percben Szabó két szép csel után az ötös sar­káról alig küldte kapu melle a labdat. Az első vendegtá- madas a 22. percben futott a pályán. Az egymásra váró hazai védők mellett Adorján 22 méterről a kimozduló ka­pus mellett csaknem gólt é'rt el. Szerencseire a lövés elke­rülte a kaput. Három perc­cel később Bodi szabadrúgá­sát Horváth 1. közelről fe­jelte kapura, de Szabó I. bravúrral hárítani tudott. Ezután két ízben is Bodi el­len elkövetett szabálytalan­ság révén jutott szabadrú­gáshoz a Bányász, a máso­diknál Szabó csaknem a há­lóba juttatta a labdát. A 41. percben viszont egy for­más balmazújvárosi támadás befejezéseként Kegyes 18 méterről a felső kapulát ta­lálta el. A 42. percben Bódi tort be a 16-o> területére, Szabó II. véleményünk sze­rint teljesen szabályosan szerelte. Maczkó azonban a hazai közönség meglepetésé­re is 11-est ítélt. A büntetőt. Károlyi a felső kapufára lőtte. Szünet után folytatódtak a siófoki rohamok. A 47. perc­ben Horváth I. három lépés­ről óriási helyzetben küldte egyből kapu fölé Szabó be­adását. Hét perccel később azonban javított: Havasi jól időzített átadását a közép- csatár — bár szorongatták — 11 méterről biztosan vágta a bal sarokba. 1:0. Ezután jobbára eseménytelen játék folyt a pályán, időközben Szabónak akadt még egy szép alakítása, amely azon­ban nem hozott eredményt. A siófokiakat kicsit talán túlzottan is megnyugtatta az előny, s lezser.ségük rövide­sen megbosszulta magát. A 77. percben a késlekedő vé­dők melett Adóiján tisztára játszotta magát, lövését Hor­váth II. reflexszerben még kiütötte, de ismét a közép­pályás elé, aki másodszor már biztosan lőtit a kapuba. 1:1. A hátralévő időben már nem tudott újítani a vendég együttes, a Siófok pedig min­den elejével a labda és az eredmény tartására töreke­dett. A mérkőzésre több ténye­ző is rányomta a bélyegét. Részben az egy héttel ko­rábban szerzett előny tuda­ta, hiszen a Siófoknak akár 1:0-ás vereség is a feljutást jelentette. A nagy meleg sem kedvezett a, mérkőzés­nek. Mindkét csapat részé­ről kevesebb volt a mozgás, a játékosok jobbára csak a labdával futottak, így kint­ről .szemlélve lassúnak tűnt a játék. A Bányász kissé könnyedén vette a mérkő­zésit. de a Balmazújváros taktikáján sem érződött, hogy mindent egy lapra tesznek fel. Többnyire két támadó­juk tartózkodott elöl, így csak ritkán tudtak veszélyes helyzetet teremteni, de azo­kat i.s c.sak a hazai védők jovol ta bői. V égered mén vben ar. 1:1 a vendégekre nézve hízelgő, mert a helyzetek alapian több góllal is nyer­hetett volna a Siófok. A ceft azonban így is sikerült el­emi, es ennél fontosabb ezen a mérkőzésen néni volt. .lók: Bódi. Brettner. Károlyi, Szabó, illetve Szabó 1. Ador­ján Urbán. Jutási Róbert A két további eredmény Érd—Baja 0:3 (összesítésben 7:0 a Baja javára) Nagybátony—Fűzfő 4:3 (ösz- sízesí lésben 7:4 a Nagybá­tony javára) • * * Már a mérkőzés lefújása után is volt ünnepség Sió- » fokon. Aligha lehet szavak­kal leírni hogy a 35 fokos kánikulában száz fokra he- vült légkörben miként ünne­pelték az immár NB 11-es csapatukat az önfeledt sió­foki szurkolók.. Este közös ósszejö veteb’e keni lt sor. amelynek keretében Bagdi Márton, az egyesület elnöke mondott pohárköszöntőt, ma.id Pacskó Janos a me­gyei sporthivatal elnöke ki­osztotta a területi bajnokság . bajnoki aranyérmeit. A me­gye nevében megköszönte valamennyi vezetőnek, társa­dalmi aktivistának és labda­rúgónak azt. a közös munkát, melynek eredménye lett ez a szép siker. Vázolta előttük a iájuk váró ú.iabb. az eddi­ginél sokkal nehezebb fel­adatokat is. A labdarúgók nevében Bódi Zoltán tett ígéretet, hogy ezután is min­dent megtesznek a siófoki és ezen keresztül a somogyi labdarúgásért. ♦ * • Az ősszel induló egycso­portos NB II tagjai: Volán, SZEOL AK, Ózd. Kazincbarcika, Nagykanizsa, Bauxitbányász, Szekszard, Keszthely, Sopron, Siófok, 22. sz. Volán, Dorog, Kecs­kemét, Ganz-Mávag, Eger, Hódmezővásárhely, . Debre­ceni Kinizsi, Salgótarjáni TC, Baja és Nagybátony. Annak ellenére, hogy az osztályozó első fordulójában Szigetvárott vereséget szen­vedett a Nagyatád labdarú- go-egy üttése, a somogyi sportbarátok többsége esélyt adott arra, hogy ez a csapat is kiharcolja a magasabb osztályban való szereplés jo­gát. Szerencsére, az atádi játékosok is ezen a vélemé­nyen voltak, s talán maguk sem gondolták, hogy a szi­getvári heves iramú össze­csapást egy még hevesebb, még gigászibb küzdelem követi maid saját otthonuk­ban. Miután a rendes játék­idő ugyanazt az eredményt hozta, mint az első forduló­ban. csupán megfordítva, a szabályok értelmében hosz- szabbitás következett. A két egyforma képességű csapat közül azonban ekkor már egyik sem tudott gólt elér­ni, így végül is büntető rú­gások döntötték el a felju­tás sorsát. Ez az atádiaknak kedvezett. így a Rákóczi és a K. Táncsics mellett a Nagyatádi VSE képviseli So- mogyot az ősztől a területi bajnokság Dráva-csoportjá- ban. Az atádiak mellett az Enying és a Soproni Postás váltotta meg a jegyet a ma­gasabb osztályba. Nagyatád — Szigetvár 2:1 (1:1, 2:1, 2:1) Nagyatád, 2000 néző. V.: Büki. Nagyatád: Beck — Krafft, Varga, Hoffmann, Simon — Segesdi, Fendrich, Kiss — Kovács .1. (flics a 81. perc­ben), Mohácsi, Brezovszki (Kovács L. a 112. percben). Edző: Fuisz János. Szigetvár: Győri — Mó­dok. Hergenröder, Révész. Kecskés — Palotai (Karhecz a fi4. percben), Szöllősi Ga- jág — Baumholczer, Bodó, Szilágyi (Marosi a 44. perc­ben). Edző: Meggyes iMjos. Már a találkozó előtt egy órával hangos volt a buzdí­tástól a Nagyatádi VSE pá­lyája, s a kezdő sípszóra mintegy' kétezer szurkoló gyűlt össze a lelátón. Ün­nepélyes pillanatok „melegí­tették be"’ a hangulatot, hi­szen az összecsapás előtt Az NB l’be jutásért A Nyíregyháza maradt, az MTK VM ment Tenisz NB III Kettős győzelem Befejeződtek az osztályozó mérkőzések az NB 1-be maradásért, illetve jutasert is. A Nyíregyháza a vártnál biztosabban nyert Nagyka­nizsán. az MTK VM pedig annak köszönhette visszake­rülését, hogy Kazincbarci­kán 2:0-ra tudott győzni az első fordulóban, mert ezút­tal saját pályáján vereséget szenvedett a Kazincbarciká­tól. Nyíregyháza—Nagykanizsa 4:1 (2:1) Nagykanizsa, 15 000 néző. V.: Kuti. Nagy akarással kezdtek a kanizsaiak, mégis a ven­dégek szeiezlek vezetést. Bár később az olajosok ki­egyenlítettek, újabb védelmi hibák következtében ismét a volt NB I-es jutott előny­höz. Szünet után egy öngól aztan vegleg megpecsételte a kanizsaiak sorsát. Vég­eredményben a Nyíregyháza ilyen arányban is megérde­melten nyert. Góllövök: Kiss, Poják, Gondos (ön­gól), Cséke 11-esből, illetve Kelemen. Kazincbarcika—MTK-VM 1:0 (0:0) Hungária körút, 4000 né­ző. V.: J.aczina.' A Kazincbarcika meglep­te az előnye tudatában kis­sé kényelmesen játszó fővá­rosiakat. Talán a feljutás fordulópontja volt, hogy az 52. percben a kazincbarcikai Fodor egy büntetőt a kapu mellé küldött. A sok hibá­val es rendkívül idegesen játszó MTK VM végül is nemi szerencsével harcolta ki hosszabbítás nélkül az NB 1-es jogot. Göllövö: Szo- bonya. Az FMV Vasas férfi te­niszcsapata két inerkó/.est játszott a múlt hét végén. A kaposváriak mindkét aka­dályt sikerrel vették. Szombaton: FMV Vasas—Bp. Medosz­Krdért 7:2 Az egyéni mérkőzése* után. 4:2-re vezetett a ka­posvári csapat, s a párosok küzdelmével csak bebiztosí­tották győzelmüket. Gy.: Harmath, dr. Béta, Karácsony, Tóth és a Hor­Négy telitalálat a A 23. játékhét nyertes szelvénye: 1, x, 2, 1, 1, x, x, x, x, 1, x, 2, x, +x. A Sportfogadási es Lottó- igazgatosag köztese szerint vei in—nift, tu. nut,«—xvdiei­csony, Veres—Witz párosok. Vasárnap: FMV Vasas—Bp. Szolyál- lato Spartacus 9:0 A kaposvári teniszezők jó formában játszottak, így va­lamennyi mérkőzést sikerült megnyerniük. Gy.: Harmath, Ács. dr. Bóla, Szabados G., Kará­csony, Veres, továbbá a Har­math—Ács, dr. Bóta—Kará­csony, Szabados—Witz pá­rosok. totón négy fogadó ért el telitalá­latot. Nyereményük: 292 652 forint. A 13 taiálatos szel­vények 113 285, a 12-esek 2893, a 11-esek 251. a tíze­sek 62 forintot érnék. a SLASZ képviseletében Pathó László adta át az aranyérmeket a somogyi bajnokcsapat tagjainak. A mérkőzés elejém a Szi­getvár kezdett lendületeseb­ben, többet kezdeményezett, s igyekezett meglepni a ha­zaiakat. Előbb Baumholczer jó helyzetben mellé bombá­zott, majd egy perc múlva már nem hibázott. Az atádi védők és a kapus nem ér­tették meg egymást, a szi­getvári csatár „ellopta” a labdát, és 8 méterről a há­lóba lőtte. 0:1. A gól kissé fölrázta a hazaiakat, s a 14. percben először Segesdi nagy lövése alig tévesztett célt, majd*egy perc' múlva 18 méterről a jobb sarokba bombázott. 1:1. A második, félidőben, vál­tozott a kép, a hazaiak kez­deményeztek többet, s ez az 56. percben góllá érett. Gyors atádi támadás végén Mohácsy szerezte meg a ve­zetést és egyben a győzelmet jelentő gólt. A rendes já­tékidő letelte után hosszab­bítás következett. Mindkét együttes szerette volna a sa­ját javára eldönteni a mér­kőzés sorsát, ám a nagy akarásból inkább csak küz­delem és szinte drámai harc alakult ki. Mivel a „ráját­szás” sem hozott eredményt, így következtek a büntető rúgások. Feszült légkörben, óriási Izgalomban mintBc# kapus 2—2 11-est is kivédett A végén a szigetvári G<^ ják hibázott, a fiatal Kováé* L. viszont könyörtelenül • hálóba lőtte a íabdát, s e* a Nagyatád följutását jelen­tette. összességében óriási kü»^ delmet, helyenként jó ira­mú mérkőzést láthatott * közönség. Az első félidőben inkább a vendégek, szünet után pedig a hazaiak kezde­ményeztek - többet. A szóró* összecsapáson végül — ha büntetőkből is — a Nagy­atád került ki győztesen. Jók: Beck, Simon, Segesdi, Fendrich, illetve Győri, Her­genröder, Révész, Baumhol­czer. Harsányi Zoltán További eredmények: Enyingi Medosz—Dombó­vári Vasas 5:1. (Az Enying jutott a területi bajnokság­ba.) Soproni Postás—MÁV NTE 4:6. (A Sopron jutott fel­jebb.) DrT®söor_ SPORTsportSPQFttí sportSPORTSPor Előselejtező mérkőzések Tegnap délután a megyei sporthivatalban az érdekelt csapatok képviselőinek rész­vételével elkészítette a SLASZ a megyei labdarúgó­bajnokságba kerülésért, folyó osztályozok előselejtezőjé­nek párosítását. A mérkő­zésekre oda-vissizavágós ala­pion szerdán és vasarnap ke­rül sor, s az állva maradott együttesek a jövő héten ta­lálkoznak a három megyei csapattal: a KKSE-vel. az Agrária SE-vel és a Bala- tonkeresztúrral. A sorsolás­kor még nem volt véé leges döntés a siófoki járási baj­nok kiléte felől, mely egy vitatott óvásügytől függ. Eb­ben ma születik végérvényes határozat. A szerdai mérkőzések pá­rosítása. elöl állók a pálya- választók. A kezdési idő: 17.30 ó.: Somogysárd—So- mogytarnóca (Ducsai), So­mogyi BSE—Somogy var, Nagyatádon, a VSE-pályán (Műdig). Siófok járás bajno­ka (Kőröshegy vagy Bala­tonszárszó) — Zimány (Sze- recz). Hat nappal a vb előtt A nemzetközi labdarúgó­szövetséghez megérkezett a XII. világbajnokságon részt vevő 24 válogatott csapat szám szerinti nevezése. A szabályok szerint 22 já­tékost lehetett jelölni, ez­zel 23 csapat élt, míg Sal­vador csak 20 válogatottjá­nak nevét jelezte, összesen ígv 526 n^vet lajstromozott a .FIFA. Érdekesség, hogv a 10-es trikót viselik majd a mun- dial sztárjai. íev a brazil Zico. az argentin Maradona, a. francia Piatini — többek között. * * • Salvador labdarúgó-váló- - gátoltja, a magvar csanat el­ső világbainoki ellenfele csaknem 50 000 néző előtt tartotta elutazás előtti főpró­báiét. Az együttes a brazil Gremio klubcsapat ellen ját­szott és 1:1 arányú döntet­lent ért el. • * • Argentína. vasárnap este szálláshelye. Villaioyosa amatőregyüttesével játszott, és 15:0 arányban nyert, öt­ezer néző élvezle a szebbnél szebb gólokat, és állapíthat­ta meg. hogy Maradona * már kiheverte a sérülését. * * * Szombaton reggel meg­kezdődött már a sorbaállás Barcelonában az Argentína— Belgium nyitómérkőzés még megmaradt belépőinek meg­vásárlására, a pénztárak azonban csak hétfőn reggel fél 8-kor nyitottak. Igv tehát csaknem két napot várakoz­tak azok, akik látni szeret­nék a mundial első mérkő­zését. * * * Néhány vélemény az „év­század szerződéséről”, amely szerint Maradona az ősztől a Barcelonában rúgja a labdat: Maradona: „Engem a pénz nem érdekel.. Scltuster (a Barcelona nyu­gatnémet játékosa): „Ez a szerződés egy őrület”. Nunez (a Barcelona elnö­ke): „Egyáltalán nem érde­kes. hogy egy játékos meny­nyi pénzt. kap”. * * * A II. csoport esélyeiről: Karl-Heinz Rammemgge (NSZK): Akár a Bayern Münchenben, akár a váloga­tottban játszom, mindig a győzelem lebeg előttem. A döntetlen néha mar szinte vereség... A mundialon is csak a sikerre gondolok, de érzem ebbeli felelősségemet is. Az a véleményem, hogy a mostani mundialon a tá­madó szellem diadalmasko­dik, és sokkal látványosabb lesz, mint az .argentínai vb volt. Georg Schmidt (osztrák szövetségi kapitány): Az NSZK külön versenyt fut. Nem szabad azonban alábe­csülni Algéria és Chile kés pességét. Az afriaiaknak jó a támadó- és középpályásso­ruk, védelmükben akadnak gyengeségek. Ezt kell maid kihasználni. A chileiek ki­tűnően védekeznek, atletiku- sak és gyorsak, csak az ag­resszív támadószellem hoz­hat eredményt ellenük. Mustafa Dahleb (algériai csatár): Sok munka van fel­készülésünkben. és az a vé­leményem. hogy versenyké­pesek lettünk. Kedvezőek egyéb téren is a változások országunk futballsportjá- ban. most tehetjük meg » nagy kiugrást az ismeret/ lenségből. Elias Figueroa (Chile — védő): Európában nekünk mindig vannak problémáink; Elsősorban a környezettel barátkozunk meg nehezen, most ez valamivel jobb les* számunkra, hiszen Spanyol- ország némiként hozzánk ha­sonló. A másik: az európai futball, amely inkább erőre, mint technikára épül. Véle­ményem szerint a végkü*- delembe elsősorban Brazília, Argentína, az NSZK és Spa­nyolország szólhat bele, no meg tálán Chile. Veress Csaba két győzelemmel járult hozzá a sikerekhez