Somogyi Néplap, 1974. október (30. évfolyam, 229-255. szám)

1974-10-01 / 229. szám

A kaposvári fedett uszodá­ban zsúfolásig megtelt néző­tér előtt kezdődött a sportis­kolások or'zságos versenye. Legtöbb versenyzővel a Bp. Honvéd képviseltette magát. Rajtuk és a kaposváriakon kí­vül Zalaegerszeg, Pécs és Dombóvár sportiskolásai is in­dultak. A várakozásnak meg­felelően a Honvéd-úszók érték — Tiztncgy csapat részvé­telével rendezte meg vasár­nap a szentbalázsi KlSZ-alap- szervezet a körzeti . kispályás labdarúgó-bajnokságát. Az el­ső helyet a kapospulai alap­szervezet csapata szerezte meg. | el a legtöbb helyezést. A ka- 1 posváriak a lányoknál Adler' | és Böbék, a fiúknál Molnár révén értek el első helyezést. A 100 méteres béka mellúszás­ban Kolsói Andrea l:48.1-gyel ismét megyei csúcsot úszott. | A verseny egyetlen negatí­vuma, hogy egy napra zsúfol- ! ták össze a programot. így a ; több mint 6 órán keresztül i tartó verseny nemcsak a kö- . zönséget riasztotta el, hanem a I versenyzőket is. kifárasztotta. 1 Ez kihatott az eredményekre is. Eredmények: Fiúk: 100 méter béka hát: 1. Mol- ; nár (Kaposvár) 1:41.5, 2. Hu- | szár (Kaposvár), 3. Cser (Ka­posvár). 100 méter gyermek hát: 1. Fábián (H.) 1.22.8, 2. Füredi (ZTE), Diékis (H.) 100 méter delfin pillangó: 1. Ak­ién (H.) 1:35.8, 2. Horváth (ZTE). 3. Dunajecz (Kaposvár). 100 méter ifi hát: 1. Turonyi (Pécs) 1:12.2, 2. Varga (Ka­posvár), 3. Sántics (Pécs). 400 méter delfin gyors: 1. Hor­váth (ZTÉ), 5:59.1. 2. Mózsa (H.), 3. Juhász (ZTE). 100 mé­ter serdülő mell: 1. Palánk) (Pécs) 1:19, 2. Varga (Kapos­vár), 3. Turján (ZTE). 5x5.0 méter növekvő gyorsváltó: 1. Kaposvár 3:05.1, 2. Pécs, 3. Honvéd. hányok: 100 méter béka mell: 1. Kál­mán (Honvéd) 1:44.3, 2. Kolsói (Kaposvár) 1:48.1 (megyei csúcs), 3. Koller (H.). 100 mé­ter gyermek mell: 1. Sóskúti (H.), 1:27.9, 2. Orosi (H.) 3. Ne­mes (H.). 100 méter delfin gyors: 1. Kindl (H.). 1:17.1, 2. Gulj'ás (H), 3. Kovács (H.). 100 méter ifi hát: 1. BobeláKKa- posvár) 1:19.9, 2. Kálmán (H.), 3. Szábó (H.). 400 méter béka gyors: 1. Kálmán (H.) 6:15.6, 2. Koczka (H.), 3. Löffer (H.) 1Ó0 méter serdülő mell: 1. Ad­ler (Kaposvár) 1:25.2, 2. Sós­kúti (H.), 3. Rozsovits (H.).800 méter ifj. gyors: 1. Rozsovits (H.) 10:42.1. 2. Böbék (Kapos­j vár), 3. Kálmán (H:). 5x50 mé­ter növekvő gyorsváltó: 1. J Honvéd A. 2:56.8, 2. Kaposvár, 3. Pécs. összesített pontversenyben: | 1. Budapesti Honvéd, 2. Ka­posvári Sí, 3. Zalaegerszegi TE, 4. Pécs Sí, 5. Dombóvári í Sí. K. Rákóczi—Budafok 1:1 (1:0) NŐI SAKKOLIMPIA Magyarország holtversenyben az első helyen A kolumbiai Medillinben fo­lyó 6. női sakkolimpiáról több j napos szünet után hétfőn I újabb eredmények érkeztek. A j magyar válogatott az ötödik fordulóban legyőzte Kanadát, a hatodikban pedig az NSZK-t, így — holtversenyben Bulgá­riával — az első helyen áll. A döntő állása: 1—2. Magyarország és Bul­gária 10—10 pont, 3. Románia 8,5 pont, 4. Szovjetusió 8 pont. A hátralevő három forduló­ban Magyarország ellenfelei sorrendben: Bulgária, Hollan­dia, Szovjetunió. T otó A toló tclitalálatos szelvénye: x, x, 2, 2, 2, x, 1, 1, x, 1, x, 1, x +x. 13-j-l-es éá 13-as szelvény nem akadt. Az 5 darab 12-esre egyen­ként 255 506 forintot fizetnek. A 85 darab 11-es értéke 6012, az 1008 tízesé 760 forint A 100 m béka hátúszásban az első három helyet a kapos­váriak szerezték meg. Vermes Imre, a Sportiskola igazgató­ja gratulál a győztesnek. Kaposvár, 5000 néző. Vezet­te: Hámori. K. Rákóczi: Hegedűs — Márton Hoffmann, a 63. percben), Ágfalvi, Patyi, Németh — Nagy, Konrád, Burcsa (Bőzsöny a 63. percben* — Karasz, Kováts, Duschák. Edző: Mathesz Imre. Budafok; Fatér — Kalmár II., Kapitány, Pető, Tóth — Kisteleki (Popelka a 63. perc­ben), Nell, Harangi — Fazekas (Tátrai a 75. percben), Eleki, Vízi. Edző: Mészöly Kálmán. A mérkőzés előtti taktikai értekezleten Mathesz Imre ed­ző lelkes, sokmozgásos játékot kért a játékosoktól, s az ellen­fél kulcsjátékosainak semlege­sítésére hívta fel a figyelmet. A szemerkélő eső ellenére ismét 5000 néző szorongott a lelátón. Már az első percben majdném gólt ért el a vendég­csapat. Szögletrúgás után rosz- szul szabadítottak fel a ha­zaiak, és Harangi nagy hely­zetből a bal oldali kapufát ta­lálta el. Fokozatosan vette át a kezdeményezést a Rákóczi. A 6. percben Nagy beadását Ko­váts jó helyzetben elvétette, majd Karasz, belőtt labdáját Eleki önfeláldozó vetődéssel fejelte szögletre. Egy ellentá­madás során Vízi futott az alapvonalig,/ belőtte a labdát,- mely az elcsúszó Ágfálvi mel­lett Kistelekit találta jó hely­zetben, akinek nem túl erős lö­vését biztosan védte Hegedűs. A 39. percben Karasz elől Fa­tér csak lábbal tudott az oldal­vonalon túlra menteni. Fel­tűnt, hogy a vendégek főleg biztonságra törekedtek. Meg­szállták a pálya közepét, és sok adogatással próbálták megtör­ni a Rákóczi lendületét. A 40. percben mégis vezetéshez ju­tottak a zöld-fehérek. Kováts cselezgetett bal .oldalon az alapvonal közelében, ahol az őt őrző Eleki buktatta. Kon­rád ívelte be a labdát, és a be­robbanó Kováts 8 méterről védhetetlenül fejelt a jobb fel­ső sarokba. 1:0. A vezetés nemcsak a közön­séget, hanem a hazai játékoso­Támail a Rákóczi. Duschák (13) ugrik a legmagasabbra. Fa- tér (1) elkésik a közbeavatkozással, a labda azonban mellé száll. Háttal Kováts (10) és Eleki (6). Három mérkőzésen három pont­oz NB lll-ban r Kaposvári Táncsics — Növényolaj 2:1 (0:0) Czabán S. tér, 200 néző. V.: Maczkó II. v Táncsics: Kasza — Gondos, Pa­taki, Geiger (Mészáros), Németh, Horváth, Veszelka, Papp, Potyók, Savanyó, Varga. Edző: Váradi La­jos. Növényolaj: Mohai — Dudás, Színi, Tanács, Bánvölgyi, Garam- völgyi, Zsebeházi, Kalmár, Szabó (Barsi), Géber (Bohony), Üjszabó. Edző; Bálint István. 48. perc: Varga bal oldali beadását a meglepett Tanács saját kapujába fejelte. 1:0. Röplabda Egy győzelem és egy vereség a hét végén NB Il-es röplabdásaink ez­úttal Győrben szerepeltek. Bár mindkét csapatunk győ­zelmi esélyekkel utazott a Rába-parti városba, csupán az Izzó női csapatának sikerült a jó szereplés. A Dózsa csapatának várat­lan veresége továbbra is nyílttá tette az elsőségért fo­lyó versenyt. Három csapat: a NIM, a Pécsi Vörös Meteor és a Dózsa áll az élen 2—2 ve­reséggel. Az Izzó női csapata továbbra is versenyben van a bajnoki címért. Legnagyobb ellenfelük, a Külker SC eddig szintén kétszer szenvedett ve­reséget. Győri Dóssá—Kaposvári Dózsa 3:2 (11, —14, 5, —9, 6) Somogyi Néplap K. Dózsa: Kéri, Patczai, Witz, Zóka 1., Hódosi, Török. Csere: Várkonyi, Páldi, Nagy. A hideg, erős szélben leját­szott mérkőzésen nem érvé­nyesült a Dózsa kombinációs játéka, és a lelkes győriek a maguk javára tudták fordíta­ni a mérkőzést. A kaposváriak közül csak Várkonyi és Witz játszott átlagon felül. K. Vasas Izzó—Győri Dózsa 3:0 (10, 9, 8) Izzó: Vermesné, Csonka, Csorba, Nagy, Gadár, Kutas. Csere: Kiss, Bogdánná, Mol­nár, Erdős, Böröczfi. A szemerkélő esőben az Iz­zó végig irányította a játékot és biztosan győzött. Vermes edző szerint döntőnek bizo­nyult, hogy a sérüléséből fel­gyógyult Bogdánná mellett a főiskolás Kiss is rendelkezésre állt. Mindenki átlagon felüli teljesítményt nyújtott, Csonka M. azonban külön is kiemel­kedett. 63. perc: Potyók 40 méteres ívelt labdája a . későn vetődő Mohai mellett a jobb felső sa­rokba hullott. 2:0. 83. perc: Jobb oldali szöglet után a fedezetlenül hagyott Bánvölgyi 3 méterről fejelt a [ hálóba. 2:1. A csúszós talajon jobban fel­találta magát a Táncsics együt­tese, s végig kezében tartotta az irányítást. Többet kezdemé­nyezett és számos gólhelyze­tet alakított ki. Az eredmény megfelel a játék képének. Jók: Kasza,» Horváth, Varga, illetve Kalmár, Zsebeházi. Váradi Lajos B. Építők—Siófok 0:0 Népliget, 200 néző. Vezette: Teuschler. Építők: Perendi — Tamási, Esz- terházi, Szeitl, Vass, Kaszás, Kis- péter, Balázs, Eich, Budai, Rozs­nyó. Edző: Bolvári Ferenc. Siófok; Málics — Ricdl, Szilágyi, Horváth K., Kékesi, Babán, Horváth L., Horváth J., Bihari, Kováts (Jo­hann), Fiáth. Edző: Papp Gyula. Élvezetes, jó mérkőzést ho­zott a találkozó, melyen mind­két csapat megszerezhette vol­na a győzelmet. A siófokiaknál Bihari kétszer is ; kecsegtető helyzetben hibázott. A hazai­aknál Budai elől mentett bra­vúrosan Málics. A 80. percben Horváth J. már csak a kapus­sal állt szemben, azonban gyengén helyezett lövését biz­tosan védte Perendi. A hely­zetek alapján a Siófok vala­mivel közelebb állt a győze­lemhez. Jók: Tamási, Szeidl, Vass, Balázs, illetve Málics (a mezőny legjobbja), Szilágyi, Horváth J. Molnár József BVSC-K. Vasas 1:0 (1:0) Szőnyi út, 300 néző. Vezet­te: Urban. BVSC: Pálinkás — Dudás, Ko­vács E., Dani, B. Nagy, Lazsánvi (Vajda), Mokalisz, Kuruczki, Ve­res, Sebök, Gara. Edző: Mezei György. Vasas: Rácz — Balogh, Boros, Horváth, Májj, Poor, Bíró, Hadi (Burcsa), Herbei, Andrejka, Fülöp (Kováts). Edző: Csanda Ist­ván. 45. perc: Bal oldalról íveltek be szögletet a hazaiak. Ráczot ellökték, a játékvezető azon­ban nem vette észre. Az üres kapura ívelt labdát Balogh kézzel ütöte ki. Tizenegyes, melyet Gara biztosan értékesí­tett. A mérkőzésen inkább küz­delem folyt, mint játék. Az első félidőben a BVSC, a másikban a Vasas játszott fölényben. Kétszer is adódott lehetőség a Vasas számára az egyenlítésre. Az 55. percben Fülöp 3 mé­terről fölé pörgetett, majd Bur­csa fejelt 5 méterről a léc fö­lé. A hazaiak csak addig ját­szottak fölényben, míg az el­lenfelétől tartó Vasas védeke­zett. A gól után bátor táma­dójátékkal nyílttá tudta ten­ni a mérkőzést, s a helyzetek alapján az egyik pontra feltét­len rászolgált volna. Jók: Kovács E., B. Nagy, Mokalisz, illetve Boros, Rácz, Herbei. Csapó Károly További eredmények az NB lll-ban: MEDOSZ ÉRDÉRT— Dunaújváros 3:0, Székesfehér­vári MÁV—Lőrinci Fonó 4:1, BKV Előre—III. kér TTVE 3:0, Pécsi VSK—Törekvés 3:0, Má- za-Szászvár—Április 4. Vasas 3:1, Sashalom—Szigetvár 5:1, Véménd—Pénzügyőr 2:2. A délnyugati csoport állása: 1. PVSK 10 6 1 3 21-9 13 2. Táncsics 10 6 1 3 21-14 13 3. BVSC 10 6 1 3 15-9 13 4. BKV Előre 10 5 3 2 16-11 13 5. D. Építők 10 4 4 2 20-10 12 6. Sashalom 10 5 1 4 24-21 11 7. III. kér. 10 5 1 4 18-17 11 8. Bp. Építők 10 3 5 2 6-6 11 9. ÉRDÉRT 10 4 3 3 21-24 11 10. Véménd 10 4 3 3 13-16 11 11. Szf. MÁV 10 3 4 3 20-15 10 12. Siófok 10 3 4 2 14-9 10 13. Április 4. 10 4 1 5 14-18 9 14. Törekvés 10 3 3 4 ' 7-13 9 15. M.-Szászv. 10 3 2 2 12-15 8 16. Növényolaj 10 2 4 4 10-14 8 17. K. Vasas 10 2 4 4 8-12 8 18. Lőrinczi F. 10 4 — 6 13-27 8 19. Pénzügyőr 10 2 2 6 14-16 6 20. Szigetvár 10 i 3 6 9-20 5 kát is fellelkesítette. Egymás 'után vezették a formás táma­dásokat. A Budafok láthatóan idegesen játszott. A 43. perc­ben Karasz beadásáról csak hajszállal maradt le Kováts, majd Burcsa lövését kellett Fatérnek védenie. Rosszul kezdődött a második félidő a Rákóczi számára. Du­schák a félpálya környékén elvesztett egy labdát, mellyel Kalmár II. az alapvonalig fu­tott, beívelt, s a rosszul helyez­kedő védőjátékosok mellett Kisteleki senkitől sem zavar­tatva fejelt 8 méterről a háló­ba. 1:1. Ezután a Rákóczi játé­kosai játszottak idegesen. En­nek is köszönhető, hogy Ka­rasz labdáját a teljesen tisztán álló Duschák 6 méterről óriási helyzetből kapu fölé emelte. A mind csúszósabbá váló talajon a rutinos játékosokból álló Bu­dafok elsősorban Nell és Ha­rangi révén jól tartották a lab­dát. De, amikor a hazaiak el­jutottak Fatér kapujáig, min­dig sjkerült gólhelyzetet kiala­kítani. A 71. percben Nagy La­jos labdáját az utolsó pillanat­ban szedte fel Fatér Karasz elől. Egy perccel később a mér­kőzés második nagy helyzetét hagyta kihasználatlanul a ha­zai támadósor. Nagy szabadrú­gását Fatér csak kiütni tudta épp a berobbanó Kováts lábá­ra, de a labda az üres kapu mellé pattant. Az ellentáma­dásnál egy bal oldali szabad­rúgást Hegedűs öklözött ki rö­viden, és Fazekas nagy hely­zetben az üres kapu fölé emelt. A 80. percben hajszál híján ve­zetést szereztek a vendégek. Harangi nagyszerű labdáját Popelka kapásból lőtte kapura, Hegedűs már verve volt, de az önfeláldozóan belevetődő Ág­falvi szögletre mentett. Látha­tóan mindkét, csapat beletörő­dött a döntetlenbe, már kevés támadásvezetésre vállalkoztak a játékosok. Karasz mégis gólt érhetett volna el. Konrád jó indításából szép fejessel továb­bította a labdát kapura, azon­ban Fatér jól helyezkedett. Mezőnyjátékkal ért véget a mérkőzés. A népes szurkolótábor ezút­tal is győzelmet várt a Rá­kóczitól. A mérkőzés alatt azonban beigazolódott, hogy a Budafok vidéken is bátor tá­madójátékot nyújt. Igaz, hogy jobbára csak két csatáruk tar­tózkodott elől, de a középpá­lyás Nell, Harangi és Kisteleki gyakran . kiegészítette ezt a sort. Az is dicséretükre szól, hogy erővel jól bírták. A hazai csapat nem vallott szégyent, bár nem tudta megismételni múlt heti játékát. A középpá­lyás sor ezúttal gyengébb tel­jesítményt nyújtott, mint a vendégek hasonló csapatrésze. A Rákóczinak több lehetősége kínálkozott a győzelem meg­szerzésére, de a játék képe alapján a döntetlen igazságos. A Rákócziból Hegedűs a gól­ról nem tehet. Ágfalvi — bár a gól előtt hibázott — végig jó teljesítményt nyújtott, akár­csak a beállós szerepkörben Patyi. A középpályán az első félidőben Burcsa, a második­ban Konrád játszott jobban. Elöl Kováts góljával ismét ér­tékes ponthoz juttatta a csa­patot. Karasz és Duschák nem bírt őrzőjével. A vendégek leg­jobbjai a söprögető Kapitány, a balhátvéd Tóth, a középpá­lyás Nell voltak. Harangi az első félidőben játszott jobban. Jutási Róbert Döntetlenül végződött Győr­ben a MÁV DAC—Szeged rang­adó, így továbbra is a győri­ek állnak az élen. A Volán ha­zai pályán elszenvedte máso­dik vereségét a Komlótól, így a Rákóczi megelőzte a közle­kedésieket. Az előző évekhez hasonlóan most is szoros a me­zőny, hisz az 1. és a 9. között mindössze 3 pont a különbség. Várpalota—Szolnok 3:1 (1:1) FÖSPED Szállítók—Dorog 1:0 (1:0) Ganz-MÁVAG—Nagykanizsai Olajbányász 2:2 (2:2) Komlói Bányász—Volán SC 1:0 (1:0) Dunaújváros—Oroszlány 0:0 Ózdi Kohász—Eger 3:0 (1:0) MÁV DAC—SZEOL 1:1 (0:0) Szekszárd—Debrecen 1:0 (0:0) Bp. Spartacus—Kossuth KFSE 2:0 (0:0) (A mérkőzést már szerdán lejátszották.) Az NB TI állása: 1. MÁV DAC 10 4 6 — 15-7 14 2. Szeged 10 6 2 2 18-11 14 3. Rákóczi 10 5 3 2 16-9 13 4. Volán 10 5 3 2 16-10 13 5. Komló 10 5 3 2 12-12 13 6. Bp. Spart. 10 4 4 2 19-14 12 7. Olajbányász 10 4 3 3 17-12 11 8. Dorog 10 4 3 3 11-11 11 FÖSPED 10 5 1 4 11-11 Ml 10. GANZ-M. 10 2 6 2 10-9 10 11. Dunaújváros 10 3 4 3 15-15 10 12. Szolnok 10 3 3 4 12-13 9 13. Oroszlány 10 2 5 3 7-13 9 14. Várpalota 10 3 2 5 14-14 8 15. Budafok 10 2 4 4 13-16 a 16. Özd 10 3 2 5 12-15 8 17. KKFSE 10 3 2 2 10-14 3 18. Szekszárd 10 2 3 5 14-21 7 19. DVSC 10 2 2 6 8-14 6 20. Eger >0 2 1 7 9-18 5 A Bp. Honvéd nyerte a sportiskolák országos úszóversenyét Színvonalas igazságos döntetlen