Somogyi Néplap, 1969. július (25. évfolyam, 149-175. szám)

1969-07-01 / 149. szám

Hői atlétáink jól, lérficsapatunk mérsékelten szerepelt az NDK ellen Szombaton és vasárnap az NDK és Magyarország váloga­tott atlétái találkoztak a Népstadionban. A vendégek a várakozásnak megfelelően már szombaton jelentős előnyre tettek szert. Ezen a verseny­napon a mieink kellemes meg­lepetésekkel is szolgáltak. El­sősorban a nők, akik mindösz- sze három ponttal gyűjtöttek kevesebbet, mint a vendégek. A férfiak is többet nyújtottak a vártnál. Az egyetlen kapos­vári válogatott versenyző. Kovács Géza az 1500-on 3:46.6- tal új egyéni és megyei csú­csot futott, ez azonban nem volt elég a német versenyzők megelőzésére. Válogatott tár­sát, Hontit viszont az idén első ízben tudta Kovács ma­ga mögé utasítani. A vasárnapi folytatás már kevésbé jól sikerült. Végered­ményben az NDK férfi atlétái 125:87, a nők 66:62 arányban győztek. A második verseny­napon a 800 méteres távon állt rajthoz Kovács Géza, aki igen gyenge, 1:53.2-es ered­ménnyel negyedik lett. Itt em­lítjük meg, hogy a meghívá­sos versenyen a negyedikként célba érkező Erdős (K. Dózsa) két tized másodperccel jobb eredményt ért el, mint válo­gatott klubtársa. * * * Egyébként mozgalmas hét következik atlétáink számára. Keddtől kezdve Ogyessz" ban, Helsinkiben, Prágában. Kob- lenszben, Stockholm i n és Zürichben az Amerikai Egye­sült Államok elleni válogatók­kal egybekötött nemzetközi versenyeken vesznek részt legjobbjaink. Mint arról már hírt adtunk, Pamuki József az ogyesszai versenyen indul a jOOO m-es akadályfutásban. Véget ért az ötödik nyári úttörő-olimpia A hajrában 3 érmet szereztek a somogyiak Vasamap az utolsó verse­nyekhez érkezett az úttörő- olimpia Pécsen. Az egy héten át folyó küzdelem hazánk leg­fiatalabb sportnemzedékét mozgósította — teljes sikerrel. Helyenként igazi olimpiai lég­kör alakult ki ezen a minden tekintetben jól sikerült verse- 'nyen. Először fordult elő az úttö­rők nagy játékának történeté­ben, hogy a jelenlévő szakem­berek összeállították a külön­féle labdajátékokban a ^sztár- válogatottat«. Ez a csapat az­tán pályája is lépett az olim­piai bajnokokkal szemben. A röplabdózók a nyíregyháziak­kal. a labdarúgók a budaör­siekkel játszottak presztízs­mérkőzést. Szintén új ötlet — s ezt is csak vasárnap közölték a ren­dezők — a külföldi jutalomút Tíz úttörő utazik a közeljövő­ben Lengyelországba; azok, akik saját versenyszámaikban, saját korcsoportjukban a leg­jobb eredményt érték el. El­döntötték azt is, hogy a Pajtás szerkesztőségének különdíját Mihálvháza leány röplabda­csapata kapja. Az utolsó versenyeken a mieink már nem voltak érde­kelve. Vasárnap ugyanis a kosárlabdázók meg a röplab- dázók találkoztak. Ismeretes, hogy a csapatjátékokban a mieink nem szereztek jogot a részvételre. Az egyéni küzdel­mekben annál inkább, és nem is volt sikertelen ez a szerep­lés. Szombaton három számban jutott érem a mieinknek. Két somogyi atlétalány léphetett föl a győzelmi dobogóra. Szé­les Kati a 100 méteres síkfu­tásban a legkisebb különbség­gel került a második helyre Gyülvészi Ildikó mögött. A borsodi kislány és a Somogy megyei bajnok időeredménye azonos, 12.9 mp. A távolugrásban ugyanez a két kislány és a Bács megyei Cserjés vetélkedett az elsősé­gért. Gyülvészi győzött 5,35- tel. Cserjés 5,11-el második, Széles Kati 5,08-cal a harma­dik. A II. korcsoportban a lá­nyok magasugró számában rajtolt a Somogy megyei Teg- lovics, aki ugyanúgy átjutott a 141 cm-en, mint a győztes Gubán, csak a Fejér megyei kislány kevesebbet javított. Ezzel Teglovics ezüstérmes lett. Lezárult egy küzdelemsoro­zat, amely azt tükrözte, hogy Somogybán az ifjabb nemze­dék tudásban gyarapszik. Olyan sikeresen, mint Pécsen, még egyetlen úttörő-olimpián sem szerepeltek a somogyiak. Talán a pécsi siker elindítója lesz a még nagyobb eredmé­nyeknek. JScm sikerült a bogiáriaknak a döntőbe jutás A Szabad Föld Kupa döntőjé­be jutásért mérkőzött vasárnap Üllőn a Balatonboglári MEDOSZ labdarúgó-csapata. Az üllői talál­kozó nem hozott sikert a somo­gyi együttes számára. A mérkő­zés végeredménye döntetlen lett. Miután az Üllő az alacsonyabb osztályú csapat, így <5 lehet ott augusztus 20-án a Népstadionban a Szabad Föld Kupa döntőjén. A Balatonboglár egy narancshéjon csúszott el. Balatonboglár —Üllő 1:1 (1:1) Üllő, 600 néző. V.: Halász. A bogiári együttes az aláb­bi összeállításban szerepelt: Piros — Schmidt (Hűvösvöl­gyi), Kékesi, Pordán, Zics, Vass, Hoch (Bohár), Szilágyi, Csere, Fábián, Androsovics. Eléggé elfogódottan kezdett mind a két csapat, aztán a bogiári együttes higgadt le, s ennek eredményeként a 6. percben Ardrosovics megsze­rezte a vezető gólt. 1.-0. Nem sokáig örülhettek azonban a bogiáriak előnyüknek, mert a 10 percben, amikor Busza há­romméteres lesről a hálóba lőtt, a játékvezető gólt ítélt, s döntését nem volt hajlan­dó megváltoztatni a bogiá­riak tiltakozása és a partbiró megkérdezése után sem. 1:1. Az egyenlítő gól után a ha­zaiak védelembe vonultak, a bogiáriak elkeseredetten tá­madtak, az eredmény azonban már nem változott. Talán túlzottan is nagy aka­rással vetette magát a küzde­lembe Üllőn a Balatonboglári MEDOSZ, amely a látottak alapján is jobb csapat az Üllőnél. Egy téves játékvezetői ítélet azonban kizökkentette a bogiári csapatot egyensúlyá­ból, ezért nem sikerült győz­nie. Jók: Kékesi (a mezőny legjobbja). Vass, Fábián, ill. Boda, Tóth, Szűcs. 120 perces küzdelem után a Táncsics nyerte a Latinka Kupát A pénteki első forduló után Kaposvá­ron sokan kíváncsian várták a labdarúgó Ijatinka Kupa döntőjét. A harmadik he­lyért folyó első mérkőzés keserű csalódást okozott a K. Kinizsi híveinek. Az élelme­zésiek csapata saját pályáján vereséget szenvedett az ötletesebben és lelkesebben játszó Siófok csapatától. Ezután került sor zászló- és ajándékcsere után a nap fő mér­kőzésére, a Latinka Kupa döntőre. A pén­teki két győztes, a Gorkij Volga és a Ka­posvári Táncsics SE kilencven perces küz­delemben nem bírt egymással. Hosszabbítás után a jobb erőnlétű kaposvári együttes kerekedett felül, így végül is a Táncsics bir­tokába került az értékes serleg. A HARMADIK HELYÉRT: Siófoki Bányász -K. Kinizsi 3:2 (1:0) . Játékvezető: Bálint Siófok: Kálmán (Jónás) — Szilágyi, Szép, Takács, Csaba, Csupor, Erdei, Győrfi, Megy- gyes (Keresztesi), Szabó, Pusz­tai. — Kinizsi: Kovács (Gó- cza) — Novák, Bali 1., Segesdi, Márton, Horváth, Törzsök, Bali 11., Simonyi (Téglás), Göncz, Laczkovícs. 25. perc: Győrfi jó ütemben urott ki a védők vonalából és védhetetlenül lőtt a jobb alsó sarokba, 1:0. 45. perc: Parázs tűzijáték keletkezett a Kinizsi kapuja előtt, végül Kovács egy közeli lövést lábbal védett 50. perc: Egyenlítési alkal- Ünmepélyes pillanat. Pusztai Ferenc, az SZMT titkára át- mat szalasztott el Göncz, mert nyújtja Farkasnak, a K. Táncsics csapatkapitányának a négy méterről gyengén lőtt, s Latinka Kupát. Farkas és a Táncsics legénysége egyaránt Kálmán kinyomta a labdát, rászolgált az értékes serlegre és a közönség elismerő tapsára. Az Vjpesti Dózsa a tavaszi bajnok Lezárult az NB I-es bajnok­ság tavaszi szakasza. Az utol­só fórdulóban valójában nem is született meglepetés. Eger­ben ugyan egy ideig a leve­gőben lógott a váratlan ered­mény, szünet után azonban el­lenállhatatlan volt az Ü. Dó­zsa. Dunaújvárosban is csak a második félidő döntött A Fe­rencvárosnak bizony nagyon meg kellett izzadnia a győze­lemért. Rendkívül érdekes, iz­galmas mérkőzés volt Csepe­len, ahol á Rába ETO kezdet­ben kétszer is egyenlíteni tu­dott, a hajrában azonban a csepeliek kerekedtek felül. A Bp. Honvéd—Salgótarján mér­kőzésen a vártnál nehezebben nyert a kispesti csapat. Az el­ső félidő itt is nyílt volt, a hajrában viszont nagyon fel­jött a Honvéd, amely a jelek­ből ítélve ott lesz ősszel az első helyért folyó küzdők kö­zött. Nem megy az Egyetértés­nek. A soroksári csapat ott­honában — alig 1500—2000 néző előtt — szenvedett vere­séget a Tatabányai Bányász­tól. Az Egyetértésben hosszú eltiltás után most játszott is­mét Vári, de az ő megjele­nése nem oldotta meg a so­roksári csatársor problémáját. Igazságos pontosztozkodás­sal ért véget a Komló—MTK összecsapás Komlón. Valami­vel a hazaiak álltak közelebb a győzelemhez. Más volt a Helyzet Szombathelyen, ahol a Diósgyőr még a 89, percben is vezetett Az utolsó pillanat­ban 11-eshez jutott a Szom­bathelyi Haladás, s ebből szü­letett meg a kiegyenlítő gól. Lezárult a tavaszi bajnokság a legjobbaknál is, és ebben az idényben az Üjpesti Dózsa le­génysége szerepelt a legki­egyensúlyozottabban. Ennek megfelelően az Űjpest a ta­vaszi első. Egy pontnyira le­szakadva áll a tavalyi baj­nok Ferencváros csapata. Tőle újbb egy pontra a Bp. Hon­véd. Bp. Honvéd—Salgótarján 3:1 (1:1) Kispest, 2000 néző. V.: Ka­posi. G.: Kocsis, Pusztai, Tichy, ill. Kriskó. Ü. Dózsa—Eger 4:1 (1:1) Eger, 8000 néző. V.: Petri. G.: Solymosi (11-esből), Bene, Fazekas, Dunai II., ill. Bánkúti. Tatabánya—Egyetértés 1:0 (1:0) Soroksár, 2000 néző. V.: Sze­gedi. G.: Szabó. 68. perc: Erdei »ellopta« a labdát a Kinizsi védőitől, ket­tőt becsapott közülük, a ki­futó Góczát is elfektette és úgy lőtt a hálóba. 2:0. 72. perc: A kapura törő Laczkovicsot a mezénél fogva húzták vissza a 16-oson belül. A büntetőt Báli értékesítette, 2:1. AZ ELSŐ HELYÉRT: 75. perc: Kis szögletet rúgott a Kinizsi, Laczkovics bomba­lövését Kálmán csak kiütni tudta, Téglásnak még arra is jutott ideje, hogy az ötösön le­kezelje a labdát, s azután küldte a kapuba, 2:2. 83. perc: Meccslabdája volt a Kinizsinek. Göncz átadása tisztán találta Téglást, aki csak a kapussal állt szem­ben. Könnyelműen elgurított labdájába azonban Jónás bele tudott ütni. 89. perc: Keresztesi a 16-os vonalán kicselezett két védőt, pár lépést tett. és védhetet­lenül rúgta be a győzelmet jelentő gólt, 3:2. A mérkőzés során általában tervszerűbben játszó és job­ban adogató Siófok a 2:0-ás vezetés után engedett az iram­ból, s ez elegendő volt ahhoz, hogy a Kinizsi kiegyenlítsen. .4 hajrában mindkét csapat nagy erőbedobással küzdött a győzelemért, a befejezés a sió­foki csatároknak sikerült job­ban. A vendégcsapat győzelme megérdemelt. K. Táncsics SE—Gorkii Volga 2:1 (1:1, 1:1, 1:0) LEGÜJABB: Megtartják a Gorkij Volga —Marcali labdarúgó-mérkőzést Az ismeretes közúti közle­kedési baleset után bizonyta­lanná vált, hogy a Gorkij Vol­ga ma délutánira tervezett marcali mérkőzése meglesz-e vagy sem. Az első pillanatban az volt a helyzet, hogy a ver­seny szervezői lemondták a marcali meccset. Tegnap dél­után a szovjet vendégek (akik teljesen kiheverték a kelle­metlen eseményeik hatását) közölték, hogy készséggel ele­get tesznek a marcaliak meg­hívásának. Ezt követően érke­zett a hír, hogy ma délután fél hatkor Marcaliban, a Vö­rös Meteor sporttelepén az eredeti terveknek megfelelően megrendezik a Gorkij Volga— Marcali Vörös Meteor barátsá­gos labdarúgó-mérkőzést. — A totó 13+1 találatot szelvénye: 22x211xxll 2 1 x +x. A Sportfogadási és Lottó Igazgatósághoz a 26. fogadási hétre beérkezett 1353 927 db szelvény. 13 találatos szel­vény 61 volt, ezekre egyen­ként 8630 forintot fizetnek. 13 plusz 1 találatos szelvények száma 17 db, nyereményösz- szeg 40 054 Ft. A 12 talála- tosokra 276, a 11 találatosok- ra 30, és a 10 találatosokra pedig 11 forintot fizetnek. Komló—MTK 0:0 Komló, 7000 néző. V.: Bállá Gy. Diósgyőr—Szombathely 1:1 (1:0) Szombathely, 8000 néző. V.: Kamarás dr- G.: Rutkai, ill. Horváth .(11-esből). Csepel—Rába ETO 4:2 (1:1) Csepel, 3000 néző. V.: Radó. G.: Kalmár, Pető, Losonczi, ill. Kaposvár, 1500 néző. V.: Végh. Táncsics: Dohány — Káh- lesz (Agfalvi), Holzhäuser, Farkas, Verovszki (Horváth), Lahó, Letenyei, Jankó, Iva- nics, Selenka, Nádasdi (Ko­vács). Volga: Fedolov — Lu- nyin, Tanyicsev, Popovics. Nyisznyenkin (Zukov), Kosze- rev, Filjakin, Serbatov, Fa­min, Karnyisin, Nyikolajev (Szenyurin). A 7. percben máris meleg helyzet adódott a Táncsics kapuja előtt, Filjakin kapura emelt, Dohány kiütötte a labdát, a nagy helyzetben ke­rülj Nyikolajev azonban fölé lőtt. Feltűnt, hogy a szovjet játékosok milyen jól adogat­nak, és sokat foglalkoztatják szélsőiket A 17. percben ve­zetéshez jutott a Táncsics. Selenka legurított labdáját Ivanics óriási erővel vágta a léc alá, 1:0. Nem sokáig tar­tott azonban a kaposváriak vezetése, mert a következő percben megszületett az egyenlítés. Farkas a saját 16- osán belül fölöslegesen cse­lezgetett, elvették tőle a lab­dát és Filjakin szép gólt 'lőtt a bal felső sarokba, 1:1. Most már a Gorgij vette át az irányítást. Serbakov előtt nyílt lehetőség a gólszerzésre, de fölé lőtt. A másik oldalon Selenka és Ivanics szalasztott Varsányi, Somogyi. A labdarúgó NB I tavaszi végeredménye: 1. Ü. Dózsa 15 12 1 2 44:13 25 2. FTC 15 10 4 1 36:16 24 3. Bp. Honvéd 15 10 3 2 35:12 23 4. Vasas 15 8 2 5 37 :21 18 5. Rába ETO 15 7 3 5 31:20 17 6. Csepel 15 7 3 5 19:16 17 7. MTK 15 7 3 5 24:22 17 8. Tatabánya 15 6 3 6 17:21 15 9. Pécs 15 0 3 6 13:19 15 10. Diósgyőr 15 5 3 7 15:23 13 11. Szombathely 15 4 5 6 14:26 13 12. Komló 15 3 6 6 10:16 12 13. Salgótarján 15 4 3 8 10:17 11 14. Eger 15 3 3 9 14:31 9 15. Dunaújváros 15 3 2 10 11:30 8 16. Egyetértés 15 — 3 12 5:32 3 Ha e pillanatban véget ért volna a bajnokság, akkor az Űjpest lenne a bajnok, a Du­naújvárosnak és az Egyetér­tésnek kellene búcsúznia az NB I osztálytól. percben Popovics bombalővé- sét tornászta Dohány a léc fölé. Nagy tapsot kapott a szép lövés és a szép védés. A játék az erélytelen bíró jó­voltából helyenként egyre ke­ményebbé vált, és elég ide­ges légkörben folytatódott A rendes játékidő lejártával 1:1 volt az eredmény, ezért a ki­írás szellemében kétszer ti­zenöt perces hosszabbítás kö­vetkezett Mindjárt az 5. percben gólt értek el a kaposváriak. ko­vács ragyogóan futott el a szélen, mintaszerű beadását Selenka lekezelte és a hálóba vágta, 2:1. Ebben az időszak­ban a Táncsics már sokkal többet birtokolta a labdát. Ivanics akár újabb gólt is lő­hetett volna, de a végén szög­let árán felszabadult a szov­jet kapu. A hármas játékvezetői síp­szó kemény, nagy iramú mér­kőzés végét jelezte. A K. Táncsics nagy küzdelembe fektette két vállra a Kapos­váron is jó benyomást keltő Goi'kij Volga csapatát. A százhúsz perc letelte után a két csapat felsorako­zott a lelátó előtt, és Pusz­tai Ferenc, az SZMT titkára átnyújtotta Farkasnak, a csapat kapitányának a La­tinka Kupát. A játékosok mindegyike megkapta a ser­ei egy-egy helyzetet Az 56. | leg kicsinyített mását is. A Latlnka Kupa kaposvári döntőjében Ivanics bombalö- vése jelentette az első gólt. A jól védő szovjet kapna hi if ba vetődött, a labda védhetetlenül vágódott a gorluii csa­pat hálójába. Q SOMOGYI NÉPLAP Kedd, 1969. július L