Forró Albert - Gyarmati Zsolt szerk.: A Csíki Székely Múzeum Évkönyve 2004. Társadalom-és Humántudományok (Csíkszereda, 2004)

Csíki énekeskönyvek. Egy könyvsorozat kézirata és dokumentumai Domokos Pál Péter hagyatékában (Domokos Mária zenetörténész)

Jagamas válaszában jelenik meg először Kovács Dénes, a csíkszeredai múze­um igazgatójának neve. Hogy létrejött-e már ekkor kettejük találkozása, a le­velezésből nem derül ki. Valószínűbbnek látszik, hogy erre és ezzel együtt a Bandi Péter énekeskönyvvel való megismerkedésre csak a következő erdélyi út során, 1958 elején került sor. Az 1958 eleji népzenei gyűjtőút egyszeri és kivételes alkalom Domokos Pál Péter életében, hiszen azt román és magyar részről egyaránt hivatalosan enge­délyezték és támogatták. Támogatólevelet vitt a Magyar Tudományos Akadé­miától és a Népművészeti Intézettől, és Pop Mihály, a Bukaresti Folklórintézet helyettes vezetője is engedélyezte, így Domokos Pál Péter legálisan vett részt moldvai és barcasági népzenei gyűjtőúton, közösen a Kolozsvári Folklórinté­zet munkatársaival és vezetőjével, Jagamas Jánossal. Nyilvánvaló, hogy az en­gedékenység nem személyének szólt, hanem a politikai eseményekkel, köze­lebbről a Kádár János vezette kormányküldöttség 1958 februári látogatásával és a forradalom leverése utáni „testvéri összefogás" egyéb eseményeivel füg­gött össze. 8 Ugyanaz a Pop Mihály, aki az engedélyt kiadta, Domokos Pál Pé­ter köszönő levelére már nem válaszolt. A következő évben pedig nemhogy gyűjtőútra nem mehetett, de útlevelet sem kapott. Két év múlva már barátai, rokonai kérték, hogy ne menjen, mert mindenkit beidéztek és kihallgattak, akivel találkozott. A moldvai és barcasági gyűjtőút előtt Domokos Pál Péter Somlyón is járt, és megbeszélte a csíkszeredai múzeum igazgatójával, Kovács Dénessel, hogy kiadásra előkészíti a Bandi Péter-énekeskönyv anyagát. Úgy tervezték, hogy a múzeum évkönyvében jelenik majd meg. A dalszövegek átírásával és a jegyze­tekkel hamarosan elkészült és boldog örömmel küldte a kész kéziratot. Terve­ibe régi csíksomlyói barátját, Gál Ferencet is bevonta, akinek tudását, szakér­telmét igen nagyra becsülte. Sűrűn fordultak a levelek, sokasodtak a tervek. Kovács Dénes másik témába fogott, ehhez is tőle kért anyagot: Kájoni dalla­mairól van szó és a Kájoni-kódexrő\. 9 A Bandi Péter-énekeskönyv kiadásának reménye azonban egyre halványult, majd teljesen elenyészett, hiszen Kovács Dénest 1959-ben letartóztatták és bebörtönözték. Ekkor viszont már készülőben volt a Bocskor-kódex átírása és 8 A magyar kormányküldöttség látogatását 1957 folyamán készítették elő. A szigorúan titkos külügyminisztériumi iratokban „A közös magyar-román komplex folklór kutatás megszerve­zése" téma is szerepel. Erdélyi Magyarság. 2001. 45. szám. 38. 9 Nem tartozik témánk szűkebb körébe, csak sejtéseink vannak arról, hogy a Kájoni iránti sür­gető érdeklődés Kovács Dénes részéről talán nem véletlen. Mindaddig, amíg a ferencesek be­falazott, illetve elrejtett könyvtári kincsei - köztük a Kájoni-kéziratok és a kódex is - elő nem kerültek, makacsul tartotta magát a tévhit, hogy a kéziratoknak legalábbis egy része Domokos Pál Péternél lehet.

Next

/
Thumbnails
Contents