Forró Albert - Gyarmati Zsolt szerk.: A Csíki Székely Múzeum Évkönyve 2004. Társadalom-és Humántudományok (Csíkszereda, 2004)

Egy székely jobbágyasszony levele 1848-ból. Adalék a „székely örökség" szerepéhez a székelység történelmében (Egyed Ákos akadémikus)

mázta volna fel. En úgy tudom, hogy a tekintetes tisztség rendelete szerint is a bizottmányt munka sincs bevégezve és semmi szín alatt míg én a jószág árát fel nem vettem részjószágom aránt, joga rendelkezni teljességgel nem volt. Könyörgök azért, méltóságodnak, méltóztassék az ezredhez részjószágom visszaadattatása aránt szükséges rendelést bocsátani és minden káraimat megté­ríteni rendelni, mélységes tisztelettel lévén fő méltóságodnak alázatos szolgája 7 Szép Mihály né, Szép Klára Csíkszentsimon, 1848. július 16-án. Amint a levélből kiderül, a csíkszentsimoni Szép Antal öröksége körül olyan részesedési nézeteltérések merültek fel, amelyek messze meghaladják egyediségüket; s mély történeti vonatkozásaik miatt érdemelnek figyelmet. Ne­vezetesen azért, mert általuk a székely rendiség néhány alapvető jogtörténeti vonatkozására mutathatunk rá. Először is lássuk, hogy milyen kulcsszavakkal, sajátos kifejezésekkel találko­zunk Szép Mihálynénak báró Vay Miklós erdélyi királyi biztoshoz intézett leve­lében, íme: „fiú-leány", ,,székel[y] örökség", „gyalog székel[y] katona". Vegyük sorra ezeket a szavakat. 1. „Fiú-leány"-nak a székely jog azokat a személyeket ismerte el, akik olyan zabád székely családban születtek, ahol nem volt fiú örökös. Ebben az eset­ben a „fiúsított" lányok örökölték a családi földet. Az 1555-ben összeírt szé­kely törvények 20. paragrafusa szerint ugyanis: „Valamely embernek fia, leá­nya vagyon, az örökség a fiút illeti", de ha „valamely embernek két [vagy több] lánya vagyon, fia nincsen, attyoktól maradott örökségek egyaránt illetik őket". 8 Ismételjük, utóbbiakat nevezték fiú-leányoknak. 2. A székely örökségnek nevezett földtulajdonról röviden már szóltunk. Itt pontosításként legyen szabad az előbbiekhez hozzátennünk: a székely örökség a családok által erdőírtással szerzett, illetve a korábbi ősi közföldekből örökle­tes családi tulajdonba került földet jelentette. Amint Sándorfy Kamill találóan írja: „A székely örökség maga az ősöktől megszerzett székely föld, illetőleg ennek egy-egy családot illető ősi része." 9 Az ilyen székely örökségeket - amint említettük - lovas katonai szolgálat kötelezettsége terhelte. Nyilvánvaló, hogy ez esetben a kialakuló székely lófőrendről van szó. Ugyanakkor, vagy valami­7 A Kolozsvári Történeti Intézet Fotótékája, 17449-17450/1848. 8 Kilyéni Székely Mihály: A nemes Székely Nemzetnek Constitution Marosvásárhely, 1818. 40. 9 Sándorfy Kamill: Erdély reformkorszakának jogtörténete. Budapest, 2000. 85.

Next

/
Thumbnails
Contents