Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Füzér, vár. A kapu kutatása és restaurálása (Kovács István)

adó északkeleti, gazdasági épületszárny azonos időben, a 15-16. század fordulója tájékán épült fel. Ezen időpont előtt a sütés-főzés színtere az északnyugati palotaszárny helyén volt. Ebben az esztendőben elkezdtük, de sajnos még be nem fejezhettük, a Malompince előtt található ciszterna feltárását is. A jórészt sziklába vágott objektumról egyelőre csak annyi derült ki, hogy északnyugati oldalát egyenes kőfal határolja. Simon Zoltán FÜZÉR, VÁR. A KAPU KUTATÁSA ÉS RESTAURÁLÁSA A kapubástyát az inventáriumok „kapu felett való bástyának - lövő bástyának" neve­zik. A kaputorony előtt elhelyezkedő ötszögű bástyát valószínűleg az 1530-as években Alessandro Vedani tervei szerint építették, az ágyúval támadható kaputorony védelmére. Belső terét a 17. században tömörre falazták, közlekedésre csak egy alacsony, szűk folyo­sót hagyva meg. Kapujáról az összeírok szűkszavúan nyilatkoznak: „azon belül igen erős vaskapu hedgies vsszegekkel vert, ket darabol alo, azon kapun eöregh Lakatt, hét forint erő es kiseb szerű három." (1654). A kapu a bástya déli oldalán nyílott, melyből napjaink­ra jelentős részletek maradtak fenn. A várat az elmúlt századokban kőbányának használták, ennek ellenére megmaradt a jobb oldalon a küszöb betört csonkja, jobb szárkövének rétegelemei és még az ív váll­kövének jelentős része is. A kapubélletben elhelyezkedő kváderburkolatot a vállig kibányászták, fölötte azonban a szegmens­íves boltozat teljes egészében megmaradt. A helyén lévő részleteken megmaradtak az egykori használatra utaló (csaplyukak, gerendafészkek, utólagos befaragások, láncmarások) nyomok, melyek meglehe­tősen zavaros képet mutatnak. A kőanyag (két rétegelemtől eltekintve) vulkáni tör­melékkel szórt, világos színű riolittufa. A vaskos kőkeret egyetlen dísze a küszöbig lefutó 22 cm széles élszedés. A szárkő mögötti szegmensíves boltozatba, a kinyí­ló kapuszárnyak helyét durván, utólag vésték bele, és a szárkő mögött egy 30 cm Füzér, vár. Az 1530 körül készült kapu restaurált kőkerete. Fotó: Kovács István, 2002.

Next

/
Thumbnails
Contents