Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Füzér, római katolikus templom. A falképek restaurálása (Pintér Attila)

széles 15 cm mély hornyot vágtak. A megmaradt szárkő alsó rétegelemét - alul és felül - átmenő csaplyuk töri át. Azt feltételezzük, hogy itt a bástya tömörre falazásakor a kapu szerkezetében is változás történt. (Amennyiben itt csupán az ajtó sarokvasát helyezték volna el, megelégedtek volna a felül látható 15 cm mély csaplyukkal.) A megmaradt szeg­mensív záradékában vaslánc marásnyoma látható. Az eltérő kapuszerkezetet támasztaná alá a keleti várfalban a kaputól 4 m-re lévő gerendafészek. Eredetileg is befelé nyíló, két­szárnyú kaput kellett tervezniük, hiszen a szárkövek mögött a fallal egyidős torlaszgeren­da fészke is előkerült. (A bástyától pár méterre lévő kaputorony kapujáról tudjuk, hogy felvonóhidas volt, de a falban ott is előkerült a fallal egyidős torlaszgerenda fészke. Lehet hogy egy időben működött az emelcsős és a kapuszárnyas megoldás?) A restaurálás céljául a kétszárnyú, befelé nyíló kapu helyreállítását tűztük ki. A habarcslenyomatban még mérhetőek voltak az egykori kváderek méretei. A hiányzó kváderek az eredetileg használt kőanyagból készültek bárdolt felülettel. A kapubéllet szé­lességéből és az ívcsonkból meghatározható volt a kapu szélessége. Az eredeti részletek konzerválásához Steinfestiger OH anyagot használtunk. A maradványok helyszíni kiegé­szítéséhez pigmentekkel színezett, trasszkaviccsal kevert, Terzith kőkiegészítő anyagot használtunk, gyöngyspiccelt felülettel. Bemutattuk a használat során keletkezett nyo­mokat és a béllet kvádereit égetten kifugázatlanul hagytuk, láttatva az elmúlt századok megpróbáltatásait. Kovács István FÜZÉR, RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM. A FALKÉPEK KUTATÁSA ÉS RESTAU­RÁLÁSA A füzéri római katolikus templom középkori eredetű. A barokk korban kelet felé bővítet­ték. Mindez a templomnak az utóbbi idők­ben történt felújítása során vált világossá, amikor is a hajó északi és déli falszakasza­in középkori festéstöredékek kerültek elő. Az északi falon szentek sora látható, a délin egy Golgota jelenet töredéke, továb­bá Jézus halálával összefüggő képi ábrá­zolások részletei. Nevezetesen Veronika kendője és a Feltámadás eseményének megjelenítése. A restaurálás során a festményeket meg kellett tisztítani a rákötődött szeny­Füzér, római katolikus templom. Az épület felülné­zetben, a várból. Fotó: Pintér Attila, 2002.

Next

/
Thumbnails
Contents