Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Pécsvárad, bencés templom és kolostor. Az altemplom (Bodó Balázs - Orosz Krisztina)

Pécsvárad, vár. Az egykori bencés templom altemp­loma. A 12. századi diadalív csatlakozása az eredeti szentélyfejhez a hajó délkeleti sarkában. Fotó: Bodó Balázs, 2002. Sajnos a feltárás során beigazolódott az a feltételezésünk, hogy már sehol sem találunk eredeti rétegeket. A kápolna teljes területén az altalajig mindenhol épület­törmelékes feltöltést találtunk amely leg­jobb esetben is a háború előtti feltárások után kerülhetett ide. Sajnos a feltöltésből, leszámítva a szórvány csontokat, semmi­lyen korábbi leletanyag nem került elő. Arra a néhány eredeti helyzetűnek tűnő vázmaradványra is ez a feltöltés húzódott, amelyeket a kápolna északnyugati részé­ben találtunk. Ezek kibontására, mivel metszetfalaink alá estek, nem került sor. Ennek ellenére biztosra vehető, hogy az előző ásatások során már kibontották őket. A feltárás során több helyen is találtunk osszárium jelleggel összegyűjtött csontokat, de ezek is nyilvánvalóan az előző ásatások során feltárt sírok maradványai. Az ásatás legfontosabb kérdése a kápolna feltételezett eredeti, háromhajós elrende­zésének bizonyítása vagy elvetése volt. Ebből a célból a feltételezett északi hajóválasz­tó pillérsor vonalában, a templom teljes kelet-nyugati hosszában húztunk egy árkot oly módon, hogy déli fala metssze az esetlegesen meglévő pilléralapokat, és így azok esetle­ges rétegtani összefüggéseit vizsgálni valamint dokumentálni lehessen. Az árok nyugati részén a várt helyeken alapozásokat találtunk. Közülük a nyuga­tabbit az árok kiszélesítésével teljesen feltártuk. A hajó közepén levőnél ezt megakadá­lyozta, hogy az alapmaradvány dél felé befut a középpillér alá. Ez utóbbi maradvány a dokumentáció szerint már az 1958-as ásatáskor is előkerült de akkor még nem tettek kísérletet az értelmezésére. Ettől keletre, a következő feltételezett pillér helyén a márgás altalajban csupán két sírgödör közötti vékony, 20 cm széles padkát találtunk csekély 50 cm-es mélységben. A padkán semilyen maradványt nem észleltünk, ami a magas felszín és az előző feltárások után cseppet sem meglepő. Ha valóban volt itt alapozás, akkor az valószínűleg már a sírok beásásakor megsemmisült. A diadalív vonalában feltételezett legkeletibb pillér helyén nem tudtunk kutatni, de nem is lett volna értelme, mivel a szen­télylépcső betonaljzata közvetlenül a márgán ül. Az északi pillérsornál szerzett tapasztalataink alapján a délinek már csak a nyugatab­bi pilléreit kerestük. Itt is előkerültek a várt helyen alapozásnyomok, de ezek már kevésbé jó állapotban. A nyugatabbi pillér helyén levő, mélyen fekvő faltömb szélei alá behúzódó

Next

/
Thumbnails
Contents