Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Nemesládony, római katolikus templom. A falképek kutatása (Lángi József)

NEMESLÁDONY, RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM. A FALKÉPEK KUTATÁSA A rendkívül érdekes és ritka alaprajzi elrendezésű templom építéstörténetéről korábban részletes levéltári és helyszíni kutatás hiányában keveset tudtunk. Hasonló, éltengelyes szentélyzáradékú templomok kis számban ismertek, de azok kivétel nélkül középko­riak. Templomunk középkori voltára utal egykori szemöldökgyámos déli kapujának szemöldökköve, amelynek függőleges szárkövei helyén ma újkori tégla falazat találha­tó. Középkori még kisebb harangja is. A templomról adatokat közlő források viszont a 17. században romos állapotáról emlékeznek meg, és a 18-19. században is nagyarányú renoválásokról és újjáépítésekről beszélnek. Szondázó feltárásunk idején - megfelelő állványzat hiányában - a homlokzatok teljes értékű kutatását nem végezhettünk el, de az alsó részeken megkezdett falszövet-vizsgálat során láthatóvá vált, hogy a jelenlegi vastag cementvakolat alatt értékelhető festésnek, de még vakolatnak sem maradt nyoma. Jelen vizsgálatunk során nem törekedhettünk teljességre, mert a használatban lévő templom vakolat- és festésrétegeinek radikális megbontása beláthatatlan következmé­nyekkel jár, ha nem rendelkezünk forrásokkal a szükséges konzerválások elvégzésére, és a szakszerű restaurálás anyagi fedezete még fel sem becsülhető. így csak kis méretű 10x10, 20x20 centiméteres szondákat nyitottunk annak megállapítására, hogy marad­tak-e értékelhető középkori, illetve azt követő festésrétegek a nagyarányú barokk és 19. század eleji renoválások után a templomban. Szondáinkat csak ott bővítettük nagyobb méretűre, ahol az összefüggések jobb megismerése miatt erre szükség volt. Nemesládony, római katolikus templom. Görög nyelvű felirattöredék a szentély délkeleti falán, egy befalazott nyílás mellett. Fotó: Lángi József, 2002.

Next

/
Thumbnails
Contents