Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/1. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)
MŰHELY - Sarkadi Márton: A gyulafehérvári székesegyház és érseki palota 1999-2002 között végzett helyreállítási munkáinak tanulságai
34. Gyulafehérvár, székesegyház. A puttó tisztítás közben. Fotó: Sarkadi Márton, 2001. került. 69 (34-35. ábra) A kerítés helyreállításával az előcsarnokban végzendő sürgős munkálatok lezárultak, a székesegyháznak legalább ez a része további károk keletkezésétől mentesnek tekinthető. Fontos feladatnak tartottuk, hogy ne csupán az épületek egyszeri helyreállítását oldjuk meg, hanem folyamatos karbantartásuk rendjének kialakításában is közreműködjünk. Ennek érdekében létesítettünk egy karbantartói státuszt. A felvett fiatal dolgozóra rendszeresen ismétlendő feladatokat és egy sor egyszerű, a további károk keletkezését megelőző tennivalót bíztunk. 70 A sekrestye helyreállításának előkészítéseként a nyár folyamán Daniela Marcu feltárta az építendő alaptömbök területét. A feltárás további adalékokkal szolgált a 18. században épült, mai sekrestye középkori elődjének megismeréséhez. Ahogyan a leírásból kitűnik, a 2001-ig végzett ásatások mindegyike építőipari munka előkészítéseként, vagy azzal párhuzamosan folyt. Nem régészeti szempontok irányították a feltárandó területek kijelölését, legfeljebb arra nyílt mód, hogy kissé megnöveljük a feltárt felület nagyságát vagy mélységét. Alapvetően tehát csak leletmentésről beszélhetünk, annak ellenére, hogy Daniela Marcu lelkiismeretességének köszönhetően rendkívül jelentős eredményei voltak a munkának, amely egyetlen percre sem lassította a kivitelezést. Az Érsekség sajnos nem (így) látta ezt. Daniela Marcu helyett olcsóbb régészt akart szerződtetni Barth Ottó, és súlyos viták árán tudtuk csak elérni megbízását. Munkájának helyszíni feltételeit mindinkább korlátozták. A sekrestye elektromos és gépészeti terveit készítő marosvásárhelyi Ing-Sistems céget megbíztuk a székesegyház villámvédelmi hálózatának, valamint a palota telefon- és számítógép-hálózatának tervezésével is. Utóbbit a homlokzatokra szerelt, elavult vezetékek eltüntetésének igénye indokolta. Azért tartottuk fontosnak a terv készítését, hogy az új rendszer nyomvonalát a lehető legkisebb károkozással járó módon lehessen kijelölni, például az üzemen kívüli kéménykürtők felhasználásával. Az előző évben történt lopás ismétlődésének megakadályozására a székesegyház padlástereit, a déli mellékszentélyben elhelyezett középkori Mária-szobrot, az építési anyagok raktárait védő riasztórendszert szereltettünk fel.