Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Miskolc, Rákóczi utca 13. (Feld István)

A kápolnával kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a furcsa alakú boltozaton kívül a szentélyben semmi sem utal arra, hogy ide már a 18. században kápolnát tervez­tek volna. Az ajtók, az ablakok és a hajó boltozata azt erősíti meg, hogy inkább szabá­lyos cellák lehettek itt, amelyekből feltehetően csupán a századfordulós nagy építkezés után csináltak kápolnát. Erre valójában a templom közelsége miatt nem is lehetett nagy szükség. A szentély végfalán a Krisztust és Máriát ábrázoló falfestményeket a templom­ban is dolgozó Petrasovszky Emmanuel festette az 1940-es években. Juan Cabello - Mentényi Klára MISKOLC, RÁKÓCZI UTCA 13. A szabálytalan alaprajzú telek sarkában álló - s a déli telekszomszédhoz magas, a kaput és egy vakablakot is magába foglaló, kulissza jellegű fallal csatlakozó - kéttraktusos, sátortetős, alápincézett épület elsősorban boltozott teremsorával érdemel figyelmet. A Miskolc városmagjához tartozó, öt tengelyes utcai homlokzattal rendelkező lakó­házhoz - a romos maradványok tanúsága szerint - északkelet felé egykor egy további épületszárny is csatlakozott. Északi utcai szobájában korábban falfestésre bukkantak, ennek alapján került sor védetté nyilvánítására. Az épület az utca Szinva-pataktól délre eső felén, annak Mindszent felé emelke­dő keleti oldalán áll, ahol a középkorban és a korai újkorban a Kassa felé haladó fon­tos kereskedelmi útvonal vezetett. A 18. század végén készült térképeken az utca még fűrészfogas beépítettséget mutat, ez minden bizonnyal a török hódoltság után egyre Miskolc, Rákóczi utca 13. Az épület alaprajza. Rajz: Feld István - Arnóti Zsuzsa, 2002.

Next

/
Thumbnails
Contents