Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Komárom/Szőny – Brigetio, Vásártér 2. Leletmentés során feltárt falfestmények restaurálása (Harsányi Eszter - Kurovszky Zsófia)

Az a nyilvánvaló cél, hogy egy adott temetőt a lehető legteljesebben feltárjunk, és e minden részletre kiterjedő feltárás után értelmezzük, ezen esetekben nem valósítha­tó meg. Az üdítő kivételek pedig - pl.: Zsámbék - csak megerősítik számomra azt a meggyőződést, hogy ilyen feltételek mellett szakmailag nem kívánatos akár a legkisebb mértékben sem beleásni egy temetőbe, hogy annak érintetlensége megmaradhasson egy esetleges későbbi kutatás számára. Koppány András KOMÁROM / SZŐNY - BRIGETIO, VÁSÁRTÉR 2. LELETMENTÉS SORÁN FEL­TÁRT FALFESTMÉNYEK RESTAURÁLÁSA A szőnyi Vásártéren 1992 óta folynak feltárások az ELTE Régészettudományi Intézet pártfogásával, a komáromi Klapka György Múzeum keretein belül, Számadó Emese és Borhy László régészek vezetésével. Az ott feltárásra került falfestmények közül a nőalakkal és ágaskodó lóval díszített mennyezetfestmény már ismert. Kevésbé ismert azonban a Vásártér mellett - egy családi ház gazdasági épületének felújítása során ­előkerült falfestmény-lelet, amelynek feltárását 1999 és 2001 között végeztük. A falfestmény töredékek a gazdasági épület déli alapjának megerősítésekor, a jelen­legi járószint alatt, 80-100 cm mélységben kerültek elő. Az első kutatóárok és az 1999­ben megnyitott terület tanúsága szerint a falfestmény omladék a gazdasági épületben folytatódott, ezért a feltárást szakaszonként kellett végezzük, hogy az épület alapja és falai meg ne süllyedjenek. A felnyitott felületek mellett mindig meghagytunk földsza­kaszokat, hogy az épület alapjait megtámassza. Ennek ellenére viszonylag nagy terüle­teket tárhattunk fel egy lépésben, amelynek köszönhetően egyértelműen kiderült, hogy az agyagtéglából épült, kő alapú épület leégett, omladéka maga alá temette a falfestmé­nyeket, amelyeket szerencsére azóta nem bolygattak. A tetőomladék rendszerben történt kiemelése után meglepően nagy, töredezett, azonban összefüggő falfestmény felületeket bontottunk ki, amelyek kiemelését szekto­rokra bontva, folyamatos dokumentálással végeztük. Az összefüggő felületek, illetve a falfestmény töredékek zöme a feltárt terület nyugati szélét képező római kőalap tövé­ben került elő, amelynek teteje fölött 50 cm-el, azzal egy síkban a családi ház alapja húzódik. Az összetartozó töredékcsoportokat egyben emeltük ki. A kiemelést Paraloid B72 4-5%-os, acetonos oldatával történő leragasztással végeztük, mert a fedett épület és az ilyen mélységben jelenlevő talajnedvesség miatt a töredékek, illetve az egyébként általunk kiemelésre használt CMC oldat kiszáradása elképzelhetetlen volt. A többszö­rös gézréteg felragasztása után - amely egyúttal szigetelő rétegként is szerepelt - a felü­letek egy részét Poliuretán habba ágyazva, másik részét merevítésekkel ellátva emeltük ki. Minden töredék, illetve összefüggő felület a szektor jelzésével ellátva került rak­tárba, így a rajzos és fényképes dokumentáció segítségével könnyen követhető, hogy

Next

/
Thumbnails
Contents