Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Visegrád, Szent András-monostor (Buzás Gergely)

A helyreállítás során dokumentáltuk a kert nyugati kerítésének feltárt alsó részét. A kerítésfal déli harmadában egy ajtóra utaló nyomokat figyelhettünk meg, de az ajtó faragott köveiből már semmi sem maradt. A fal északi végén, a kocsibejárat alá nyúl­va egy faház maradványait lehetett megfigyelni a kerítésfal belső oldalán: egy geren­davéget és egy gerendalenyomatot, valamint egy téglával falazott foltot, amely esetleg kéményakna alja lehet. A múzeumi irodaépület kerti kapuja mellett egy gázvezeték árokban egy vékony kelet-nyugat irányú középkori falat figyeltünk meg, amely talán összefügghet az épülettel. A kert Anjou-kori kútjából Gryneusz András dendrokronológiai vizsgálat céljából kiemelte a fakeretet. Munkatárs: Gryneusz András Búzás Gergely - Pálóczy Horváth András - Szőke Mátyás VISEGRÁD, SZENT ANDRÁS-MONOSTOR A visegrádi Szent András-monostor területén - amelynek feltárása 1890-1895 között folyt - az 1920-as években a Latinovits család villája épült fel. Az épület a második világ­háború után a SZOT üdülője lett. Az 1980-as években megkezdték felújítását, de 1989 után privatizálták. Az épület azóta üresen állt. Az idén új tulajdonos vásárolta meg, a Waldzell Kft., amely az épület helyreállítási terveinek elkészítésével Mártonffy Gábort bízta meg, a Mátyás Király Múzeumot pedig felkérték a leletmentő ásatás elvégzésére. A munka megkezdésére csak október 1-én nyílott lehetőség. Az ősszel egy tájékozódó kutatást végeztünk, amelynek az volt a célja, hogy a tervezés érdekében információkat szerezzünk a kolostor pontos helyéről és a maradványok állapotáról. Az épület felmérése, valamint Szőke Mátyás korábbi megfigyelései és kutatásai alapján a templomot feltételesen a villaépület déli homlokzata elé lokalizáltuk. Ezt a fel­tételezést sikerült is bizonyítanunk az épület pincéjében végzett falkutatással, valamint a kertben nyitott öt kutatóárokkal. Kiderült, hogy az épület északnyugati sarka alatt lévő pince nyugati fele középkori falak felhasználásával épült. Ezek a falak a középko­ri templom két északnyugati mellékkápolnájának a falai. A pince korábbi az 1920-as években épült háznál. Építésével egyidejűleg felette egy egytraktusos, a mainál rövi­debb házat emeltek, kelet felé kőkerítés csatlakozott hozzá. A kerítésfalba, amely a mai villaépület középfőfalát alkotja, egy kétszer hornyolt bordát találtunk befalazva (nem bontottuk ki). A kert területén a 2001/1. kutatóárokban feltártuk a templom nyugati homlokzati falának kiszedett alapozási árkát. A 2001/2. kutatóárokban a templom hosszházának középső részén egy észak-déli irányú, szintén kiszedett fal árkát találtuk meg, mellette építési réteggel, ami felett két periódusú padlószint húzódott. Az alsó padlószint ráfe­dett az 1. sírra, ami viszont már elmetszette az építési réteget. A sírnak csak az észak-

Next

/
Thumbnails
Contents