Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Veszprémvölgy, apácakolostor. A régészeti kutatás során előkerült falképtöredékek (M. Veres Lujza)

A díszteremtől nyugatra eső szobában pedig virágmustrás fríz zárja le a mennyezet alatt az oldalfalakat. Folyosóról nyíló délkeleti szobájának falát a sarkoknál és a nyílászárók mentén széles, indás bordűr keretezi, ahol az így kialakított türkizkék mezőben lesar­kított keretű képek találhatók, melyben figurális ábrázolások voltak. Supraportjaiban pedig tájképek maradványai sejthetők. Míg a mustrákat sablonok felhasználásával készítették, de kézi festéssel fejezték be, addig a „képeket" teljes egészében kézi festés­sel készítették. Közeli analógiáit a csombárdi Pongrácz-kúriában tártuk fel az 1980-as évek végén, ahol a keretekben mitológiai jelenetek kaptak helyet. A kastély 20. századi historizáló átépítése, bővítése után is készültek enyves tech­nikájú díszítőfestések a kastélyban, de ezek a későbbi átalakítások és a beázások miatt olyan mértékben károsodtak, hogy még elvi szinten sem rekonstruálhatók. A falképek, nagyfokú károsodásaik ellenére, ma még olyan állapotban vannak, hogy ha az épület megfelelő új funkciót kap, a festett dekoráció több teremben is resta­urálható. Kívánatos lenne ez azért is, mert ilyen korú és jellegű díszítőfestés helyreállí­tására hazánkban alig néhány helyen került sor. Lángi József VESZPRÉMVÖLGY, APÁCAKOLOSTOR. A RÉGÉSZETI KUTATÁS SORÁN ELŐ­KERÜLT FALKÉPTÖREDÉKEK A hajdani cisztercita zárdatemplomhoz északról csatlakozó, a mai jezsuita templom belsejében elhelyezkedő kápolna déli falát és a kriptát a 14-15. század fordulóján bontották el. Visszatöltött törmelékanyagából kerültek elő 2000-ben azok az értékes középkori festésmaradványok, melyek keletkezése a régészeti rétegvizsgálat alapján az 1370-es éveknél korábbi időszakra tehető. A falképek 14. század közepére való datálását néhány, gótikus minusculákkal írott felirattöredék is igazolja. A 14 ládára való, erősen meszes vakolatú, porló anyagú freskótöredék konzerválása után a töredékek rendezése, csoportosítása következett. Ezt követően egy elég jól meg­határozható dekorációs rendszer bontakozott ki. A freskótöredékek nagy része a déli apszisfalnál látható, egyetlen „in situ" állapotban fennmaradt, freskó technikájú, sötét kékesfekete színű lábazati festéstöredék felett helyezkedhetett el. Más maradványok viszont származhatnak a legkorábbi, átépített zárdatemplom bármely részéről (boltozati bordák, kapu-és ablakbélletek, lábazati sávok stb.). A freskótöredékekből figurális egységeket, feliratokat és főként ornamentális cso­portokat sikerült elkülöníteni: Egy hermelinpalástos álló figura jobb szeme és hom­loka, glóriájának és sötétvörös, hermelinszegélyü palástjának töredékei, valamint egy vimpergaszerűen záródó fülke részletei alkotják az egyik csoportot. Egy másik álló figurához tartozhatott egy vörös ruhaszegély, gallérral és stólavéggel. A kékesfekete ala­pon fehér gótikus minusculákkal írt latin nyelvű felirat töredékeit felül bordó, kettős

Next

/
Thumbnails
Contents