Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Vaja, Vay-kastély. A 17. századi sgraffito restaurálása (Seres László)
VAJA, VAY-KASTÉLY. A 17. SZÁZADI SGRAFFITO RESTAURÁLÁSA A kastély a 16. században épült. Ekkor még tornyok nélkül állt. A 17. század közepén bővítették, ekkor építették az északi tornyot is. A torony nyugati oldalán található feliratos tábla szerint 1659-ben készült el. Erre az időre datálható a homlokzat sgraffito díszítése is. A két sorban húzódó, a reneszánszra jellemző geometrikus motívumok a torony sarkait díszítik. A torony vakolása során először a sgraffito készült el. Az egyrétegű, kanállal besimított vakolatot félnedves állapotban sűrű mésszel lemeszelték, majd a motívumokat visszakaparták. Ennek mélysége eredetileg 2-3 mm lehetett. A sgraffito elkészülte után került sor a köztes felületek kivakolására és meszelésére. Ekkor az ablakokat, a lőréseket és a pártázatot bekarcolt keretezéssel díszítették. A torony sgraffito díszítését utoljára 1960-1962-ben restaurálták. Ekkor a motívum hiányzó részeit bekarcolással jelezték. A reneszánsz vakolatréteget, melynek felületét az erózió kikezdte, vékony rétegben átvakolták. A restaurálás első lépéseként a reneszánsz vakolatréteg teljes feltárására került sor. A munkát nehezítette, hogy az átvakoláshoz használt habarcs cementet tartalmazott, és ezt a sokkal gyengébb megtartású eredeti vakolatrétegről kellett eltávolítani. A gyenge megtartás miatt a megmaradt vakolatréteg sok helyen elvált a téglafalazattól. Ezeket a részeket konzerváltuk, plextolos injektálással rögzítettük. A feltárás és a konzerválás azonos munkafázisban történt, mivel a feltárást csak a megerősített vakolatrétegen tudtuk elvégezni. Végül a megmaradt töredékeket lehatároltuk, körbefózoltuk. Az eredeti vakolatréteg felületét - elsősorban az északi oldalon - kiszáradt moha borította. Ezt puha rézkefével távolítottuk el. A teljes felületet 3%-os ecetsavval mostuk át, hogy a feltárás során megmaradt mészfátylat és a szenynyeződéseket eltüntessük. A vakolathiányokat 1:3-as mészhabarccsal pótoltuk, melyhez vermelt meszet és szitált kvarchomokot használtunk. Az eredeti vakolat szitált szemcseméretű, színe okkeres árnyalatú. A kiegészítő vakolat szemcseméretét és színét hasonlóra állítottuk be. A megfelelő szín eléréséhez okker és vörös oxidfestéket használtunk, melyet a habarcsban kevertünk el. Vaja, Vay-kastély. A 17. században épült északi torony nyugati homlokzata a helyreállítás és restaurálás után. Fotó: Seres László, 2001.