Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Várpalota, vár (László Csaba)
A nagy hiányok kiegészítése alapvakolatra készült, felületét az eredetihez hasonlóan, kanálháttal simítottuk be. Színében és megmunkálásában a reneszánsz vakolatréteghez hasonló felületet értünk el. A kiegészítő vakolatot száradás során az eredeti vakolatréteggel együtt 4-5 alkalommal mészvízzel (kalciumhidrokarbonát) itattuk át, és a teljes száradás előtt vékonyan lemeszeltük. A sgraffito és az eredeti vakolat felületi hiányait tömítőmasszával pótoltuk. Ennek anyaga szitált homok, mész, mészkőpor és kevés plextol volt. Esztétikai helyreállítás A torony falfelülete eredetileg meszelt volt. A helyreállítás során arra törekedtünk, hogy a falfelület beérett, régi meszelés hatását keltse. Ezért a mészbe oxidfestéket kevertünk, „tojáshéj" színűre színeztük. A teljes felületet 4-5 alkalommal híg mésszel meszeltük át úgy, hogy a vakolat meleg színű tónusa áttűnjön a meszelés alól. A hiányzó sgraffitot az eredetihez hasonló technikával rekonstruáltuk. A meghúzott vakolatot lemeszeltük, és a mintát 2-3 mm vastagságban visszakapartuk. A sgraffito rekonstruálása során megtaláltuk azt az átlós szerkesztési rendszert, mely alapján az eredeti is készült. A megmaradt sgraffitot és a feliratos táblát retusáltuk. A retushoz akrylt használtunk. Végül a teljes felületet kazeinnel itattuk át. A helyreállítás befejezése után - a falszárító technológia következtében - a torony alsó harmada átnedvesedett. Konzultációs döntés értelmében erről a felületről a vakolatot le kellett vernünk, és lélegző vakolatrendszerrel kellett újravakolnunk. Ehhez a Caparol cég termékeit használtuk. Mivel ez a vakolat nem meszelhető, a teljes felületet szilikát festékkel (Silitol) újra festettük. A sgraffito helyreállítását Fabó Éva, Csépány Éva és Sztrakai Judit festőrestaurátor művészekkel végeztük el. Seres László VÁRPALOTA, VÁR A várpalotai vár helyreállítása az 1950-es években kezdődött. Noha a vár külső képe befejezett állapotot sejtet a látogatóban, a belső terek, homlokzatok helyreállítása távol áll a befejezéstől. Az alábbi rövid jelentésben a kisebb, a kivitelezési munkákhoz kapcsolódó 2001. évi megfigyeléseinkről adunk számot, terjedelmi okokból is mellőzve a vár teljes építéstörténetét. A ma négy saroktornyos, belsőudvaros vár legkorábbi délnyugati sarokban látható. A történeti források szerint a 14. század végén épült a kétszintes, egytraktusú palota. A palota mintegy 29 méter hosszú, 9 méter széles volt. Homlokzati falait kvádermustra