Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Vác, Március 15. tér 8. A falfestések kutatása (Lángi József)

VÁC, MÁRCIUS 15. TÉR 8. A FALKÉPEK KUTATÁSA Egy korábbi épület felhasználásával 1752-ben épült az a kisméretű, de rendkívül jó színvonalú kanonoki ház, melynek magántulajdonba kerültével belső tereiben jelentős munkálatokra került sor. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal kérésére G. Lászay Judit művészettörténésszel végeztünk szondázó kutatásokat az épületben nagy lendülettel elkezdett kivitelezési munkák közepette. Házunk eredeti fedélszéke, csaposgerenda födéméi és terembeosztása is megmaradt. Komolyabb változtatásokra csak a II. világ­háborút követően került sor, amikor a házban több lakást alakítottak ki. A földszinti boltozatos szobákat csak vakolatból húzott stukkókkal díszítették, falfelületeit a 18. században fehér meszelések fedték. Dekoratív, sablonmustrás kifestései a 19-20. szá­zadban keletkeztek. Ezeket korábban már Fazekas Gyöngyi restaurátor vizsgálta. Barokk kori falfestéseket csak a három utcára nyíló emeleti szobában találtunk. Sajnálatos módon a középső nagy terem falairól már munkánk megkezdése előtt lever­ték a vakolatokat, de a vakolatból húzott párkány felett, a nagy ívű holkerben rendkívül jó színvonalú, stukkót imitáló rokokó festést tártunk fel. Mennyezetén vékony vakolat­pálca futott körbe, de ennek is csak levésett nyomát figyelhettük meg. Míg a holkerben rózsaszín alapon jelentek meg a rokokó mustrák, addig a mennyezeten élénk zöld alap­színre festették azokat. Kár, hogy az oldalfalak 250 éves festett vakolatai szinte a sze­Vác, Március 15. tér 8. A középső nagyterem mennyezete alatti holkerben feltárt rokokó ornamentális fes­tés. Fotó: Lángi József, 2001.

Next

/
Thumbnails
Contents