Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Vaja, Vay-kastély (Juan Cabello)
münk láttára pusztultak el, mert az ablakbélletek vakolattöredékein mordent aranyozással díszített falkép került felszínre, amely jó színvonalú kifestésre utal. Mindenütt csak kis felületeken nyitottunk szondákat, mert a tulajdonos elzárkózott a falfestések bemutatásától. A még megmaradt részletek védelme érdekében sehol sem tártunk fel nagyobb felületet. így reményeink szerint a vastag meszelésrétegek megvédik az al secco technikával festett falképeket, és azok egy „szebb jövőben" bemutathatok lesznek. Utólagos válaszfalának elbontásakor figyeltünk fel arra, hogy a szoba eredeti táblás padlóburkolata is megtalálható a jelenlegi parketta alatt. A két kisebb szobában a barokk réteg felett egy 19. századi enyves technikájú díszítőfestést tártunk fel, melynek mennyezetét rozetták és széles keretezések díszítették. Itt tehát a korábbi réteget nem is vizsgáltuk, mert nem akartuk elpusztítani ezt a dekorációt. Rendszerük viszont hasonló volt, mint a középső szobának, oldalfalait széles párkány zárta le, és mennyezetükön is körbefutott egy keskeny vakolatból húzott pálca, de ezeket már a 19. századi kifestés előtt eltávolították. Egyébként az udvari szárny szobáiban és a folyosón csak a 19. században készültek először festett díszítések, korábban a falakat fehérre meszelték. Épületünk jelentőségét növeli, hogy kevés kivételtől eltekintve megmaradtak eredeti nyílászárói. Ajtói jó színvonalú 18. századi asztalosmunkák, melynek eredeti vasalatai, veretei, részben zárai is fennmaradtak. Kisméretű szondákat nyitottunk rajtuk, és mindenütt megtaláltuk eredeti színezésüket. A nagyterem kétszárnyú ajtaján például a fillungokat szürkére festették, a kiemelkedő részeket pedig okkersárgára. Az északra nyíló szoba ajtaján viszont fordított elrendezésben találtuk meg ugyanazokat a színeket. Sajnálatos, hogy ez a rendkívül jó állapotban fennmaradt barokk épület, amely átvészelte az előző 45 év átalakításait, most a szemünk láttára jelentős értékvesztésen ment át, mert tulajdonosának sem igénye, sem szándéka nem volt megőrizni azokat az értékeket, amelyek a házban megtalálhatók voltak. Lángi József VAJA, VAY-KASTÉLY A történeti Szabolcs és Szatmár megye határán fekvő falu központjában - a középkori eredetű templom mellett - áll a 16-17. század fordulóján épült 30 x 10 m alapterületű, alápincézett, kétemeletes, átellenes sarkain még a 17. század folyamán egy-egy toronynyal bővített kastély. A főépületet kontyolt nyeregtető, a tornyokat sátortető fedi. A téglalap alaprajzú főépület harántfalakkal négy helyiségre osztott tereit az első három szinten fiókos, illetve élkereszt dongaboltozatok fedik, mint ahogy a tornyok első két szintjének terei szintén boltozatosak. Az 1950-es évek elejétől egészen 1960-ig az épületben iskola, napközi és orvosi rendelő működött. Az épülettől idegen funkciók befogadása és azok kiszolgálása érde-