Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Túrricse, református templom. A falképek kutatása (Lángi József)
TÚRRICSE, REFORMÁTUS TEMPLOM. A FALKÉPEK KUTATÁSA A templom helyreállítását megelőző kutatásra a Tiszántúli Református Egyházkerülettől kaptunk felkérést Juhász Györgyi restaurátorral. A feltehetően a 15. században épített templom középkori vakolata nem maradt fenn, de a módszeres kutatásnak köszönhetően a déli falban feltártuk a befalazott ülőfülkét, az északkeleti falban pedig a szentségtartó fülkét. Jelentős felfedezés volt a sekrestye szamárhátíves kapujának megtalálása is. A diadalív levésett csorbázata és a szentély boltozatának nyomai is előkerültek, és az ablakok 19. századi átalakításai ellenére megtaláltuk az eredeti könyöklőket és a záradékokat, melyek alapján rekonstruálhatókká váltak a falazott kávájú nyílások. Ez azért igazán fontos, mert a templom falfelületein csak a nyíláskeretek környezetében találtunk festett dekorációt. Kívül és belül egyaránt feltártuk az ablakokat keretező díszítőfestést, amelyet fehér meszelt alapszínre festettek. Kint csak két színt - feketét és szürkét - használtak a mesterek, bent viszont vörössel is kiegészült a palettájuk. Kint sajnos a vakolatok gyakori javítása és az 1980-as években elvégzett nagyarányú homlokzathelyreállítás során történt vakolatcsere miatt csak a szentély és a hajó keleti ablaka felett maradt meg egy-egy kisebb töredék az indára komponált tulipános mustrából. A belső térben viszont sokkal jobb állapotú volt a hajó két ablaka körüli díszítés. Köszönhető ez annak, hogy a motíTúrricse, református templom. A nyugati kapu belső oldalát keretező ornamentális festés részlete feltárás közben. Fotó: Lángi József, 2001.