Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Túrricse, református templom (Juan Cabello)
ba a nyugati homlokzat tengelyébe állított, meszelt felületű, reneszánsz profilú kőkeretes ajtó biztosította. A lemezek által közrefogott kima- és pálcatagos kapu ívesen megformált szemöldöke egy állított szárú háromszögben végződik, melynek felső sarka a kapu tengelyére esik. A szárak alsó végén egy-egy, szintén kima- és pálcatagozatos profilt mutató - az alap tagozatokkal átmetsződő - „konzolt" formáztak meg. A homlokzatokat fehér meszelésű vékony vakolattal fedték. A belső térben - a berendezésre való tekintettel - a kezdetben csupán szondázó jellegű kutatást tudtunk végezni, vagyis megfigyeléseink döntő többsége néhány, ám az épület építéstörténete szempontjából kulcsfontosságú területre korlátozódott. Nem hallgathatjuk el azt sem, hogy később - a berendezés eltávolítása után - a templom kivitelezése közben kellett kiegészíteni avagy pontosítani megfigyeléseinket. Összefoglalóan azért annyi megállapítható, hogy a szentélyt a hajótól feltehetően csúcsívben záródó, téglából falazott diadalív választotta el. Az „elsietett" padlószint süllyesztés következményeként csak a hajó északkeleti felén, egy kisebb területen sikerült megfigyelnünk a (talán) késő középkori, valószínűleg sározott padló maradványát. így ma már nem tudjuk, hogy ez a padló egybefüggő, egyazon szinten volt-e, vagy esetleg a szentély területén magasabban húzódott, mint a hajóban. A szentély északi falában előkerült a reneszánsz tagozatos, szamárhátíves kőkeretes sekrestyeajtó, az északkeleti falban pedig a pastofórium fülke, amely eredetileg ugyancsak kőkeretes lehetett, mint ahogy szintén kőkeret állhatott a szentély déli falában kibontott kegyúri fülkében is. A szentélyt kőbordás boltozattal fedték. (A belső térben, valamint a déli homlokzaton feltárt reneszánsz kifestésekre lásd Lángi József jelentését.) Az egyetlen stiluskritikailag is vizsgálható műrészlet, amely a templom építési idejére utal, az a hajó nyugati falában, valamint a sekrestyében nyíló két kőkeretes kapuzat. Nem kétséges, hogy egész megjelenésüket - a késő gótikus remineszenciákat hordozó szemöldökformák ellenére - a reneszánsz határozza meg, még akkor is, ha a kutatás előtt már ismert nyugati kapu csúcsívben záródó szemöldökköve miatt szokás a templom besorolásánál a „gótizáló" vagy a „gótstílusú templom" meghatározást használni. Mindazonáltal megállapíthatjuk, hogy a szemöldök ilyenformán való kiképzése akár egyedinek is Túrricse, református templom. A kőkeretes nyugati kapu kutatás közben. Fotó: Juan Cabello, 2001.