Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Túrricse, református templom (Juan Cabello)
kú, bevésett díszű barokk keretben helyezkedik el, mely alul egyenes lezárású. A festményen szignatúra nincs. A főoltárképet Nóvák Judit restaurálta 1994-ben. A szentélyben még további értékes barokk berendezési tárgyak találhatók. A sekrestyeajtó felett, a déli apszisfalon Gábriel arkangyal kvalitásos késő barokk szobra látható, mely igen rossz állapotú. Az értékes Angyali üdvözlet szoborcsoport részét képező elem valaha egy barokk oltárt díszíthetett. Az északi szentélyfalon a Szentlélek galambja látható fából, csőrében írásszalaggal, melyen arany betűkkel „GLORIA IN EXCELSIS DEO" felirat áll. A kvalitásos szobor egy barokk Szentháromság-oromcsoport része lehetett. A diadalív déli oldalán helyezkedik el a szószék. Mai fehér olajfestése alatt az eredeti kékeszöld márványozott festés húzódik, fehér ornamensekkel díszítve. Legfelül égő szív motívuma látható sugárkoszorúban, felhőgomoly közepén. A szószék volutás hangvetőjének alsó részén a Szentlélek galambja látható. E faszobor elég gyenge kvalitású. A diadalív északi oldalán Nepomuki Szent János rusztikus modellálású faszobra áll. Az átfestett figura kezei és lábai pótoltak, és a kezében lévő kereszt is új. Az északi hajófalnál lévő, kvalitásos Immaculata-szobor szintén átfestett. Az eklektikus stílusú orgonát flóderozott festés és aranyozás díszíti, mely 1907-ben készült. A sekrestyében egy régi oltárkereszt található. A tordasi római katolikus templom a halaszthatatlan építészeti helyreállításon túl a jövőben restaurálandó, kiemelkedő értékű barokk festése és kvalitásos berendezése révén kerülhet ismét a figyelem középpontjába. M. Veres Lujza TÚRRICSE, REFORMÁTUS TEMPLOM A szatmári Erdőháton fekvő - a 18. század végén még egyutcás - település szerkezete napjainkra teljesen átalakult. A középkori eredetű templom a régi település egyetlen utcájának kiszélesedésében épült meg. A téglány alakú hajóhoz diadalívvel kapcsolódó, a nyolcszög három oldalával záródó, keskenyebb és a hajónál alacsonyabb szentély épült. (A templom alapozását törtkőből, míg felmenő falait téglából falazták.) A szentély északi oldalához dongaboltozattal fedett sekrestye csatlakozott. A hajó nyugati sarkait átlós támpillérek támasztják meg, melyek élei a rézsűs lábazati párkány magasságában negyed gúlákban záródnak. A magasan kiemelt nyeregtetővel fedett hajót, és feltehetően a szentélyt is téglából formált, fogrovatos főpárkány zárta le. A hajó és a szentély déli falát két, illetve egy, félköríves záródású keskeny ablak töri át, melyekben - a téglából falazott rézsűs kávák metszésvonalában kialakított mély és keskeny hornyok tanúsága szerint - eredetileg is (nyílászáróként) egyrétegű asztalos szerkezetet helyezhettek el. (Megjegyezzük, hogy a szentély délkeleti, illetve keleti falában a kutatás során nem találtunk ablaknyílást.) A bejárást a templom-