Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Tordas, római katolikus templom. A falfestések és berendezések kutatása (M. Veres Lujza)

említik négy változatú orgonáját is. 1845­ben kidobják a régi gyóntatószéket, mely 1793-ban készült. Az 1868-as Canonica Visitatio sze­rint az olajjal festett nagyméretű, az Angyali üdvözlet-et ábrázoló főoltárkép a Sajnovicsok ajándékaként került a temp­lomba. Az egyházlátogatás évében ezt Wagner Ágoston pesti festő restaurálta. Egy pontosabban meg nem határozott szobor megújítását Helmer Ferenc pesti szobrász végezte, Wagner festő pedig bearanyozta azt. 1907-ben új orgona készült (Riegler Ottó), mely a verebi orgonával mutat hasonlóságot. 1933-ban a helybéli oltár­egylet átfestette az oltárt. Üj gyóntatószék is készült, ezt a sekrestyében helyezték el. 1935-ben restaurálták az orgonát. 1940-ben a hívek átfestették a szószé­ket, ugyanezen évben a Dreher-uradalom az ülőpadokat festette újjá. A 19. század elején még meglévő hét kép azóta eltűnt a templomból. A szentély oltárfalát igen kvalitásos barokk látszatarchitektúra díszíti, melynek volutadíszes oromzati részében aranyozott Mária-monogram látható felhős sugárko­szorúban. Legfelül puttó ül, kezében a Máriára utaló csillagkoronával, a festett párkány szélein pedig egy-egy adoráló angyal foglal helyet. A főpárkány baldachinszerű zárá­sának bojtdísze zöld-lila-arany-fehér színváltakozású. Kívül egy-egy festett pilaszter, beljebb egy-egy oszlop alkotja az illuzionisztikus festésű főoltárépítményt. Balra Szent József alakja látható a kis Jézussal, bal kezében liliommal. Jobbra Nepomuki Szent János áll karingben, jobb kezében birétumát tartja, baljában feszületet. Figuráját egy leírás­ban tévesen azonosították Gonzaga Szent Alajossal. Lent, a bal oldalon erősen pusztult a freskó felülete, melyet a falnedvesedés okozott. A bal oldali festett pillér vájatok tör­zsének felülete erősen feltáskásodott. A festett oltárépítmény menzájának magasságában különféle bevésések, bekarco­lások láthatók: „Franz Kien 1731, Alexius Kupetzky, Szikora Ferenc 1880, Deák Imre" (az utóbbi három név felújításokra, restaurálásokra utal). A freskófelület megfakult, s a legutóbbi szakszerűtlen restaurálás nyomát őrzik a barna viaszgyanta-cseppek. A festett oltárépítmény közepén helyezkedik el az Angyali üdvözlet jelenetét ábrá­zoló főoltárkép, mely az iratok szerint a kálózpusztai templomból, letétként került jelenlegi helyére. A kvalitásos késő barokk olajkép többszörösen megtört, ívelt záradé­Tordas, római katolikus templom. Szent Anna Máriával. Késő barokk szobor a főhomlokzat előtt. Fotó: M. Veres Lujza, 2001.

Next

/
Thumbnails
Contents