Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Tordas, római katolikus templom. A falfestések és berendezések kutatása (M. Veres Lujza)

TORDAS, RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM. A FALFESTÉSEK ÉS BERENDEZÉSEK KUTATÁSA A község a Sajnovicsok tulajdonába a tordasi és kálózi Sajnovics I. Mátyás, Győr várme­gye főjegyzője, alispánja, majd a kőszegi kerületi tábla elnöke révén került, aki renge­teg birtokot szerzett Fejér megyében. Tordast nejével, Posgai Katával együtt 1699-ben, királyi birtokadományozás révén kapta. 1729-ben bekövetkezett halála után e birtokát fiára: Sajnovics Józsefre hagyományozta. 1782-ben, Sajnovics II. Mátyás halálával a család fiágon kihalt, címerében olajágai tartó galamb volt. Egykori kastélyuk mellett helyezkedik el a templom, mely a Sajnovics János nevét viselő téren áll. A műemléki védettség alatt álló barokk templom 1758-1760 között épült, homlok­zatát barokk sisakos torony díszíti. Két boltszakaszos hajója szegmentíves szentéllyel záródik, belső terében egységes barokk berendezés található. A főhomlokzattól balra Nepomuki Szent János igen rossz állapotú, cementtel „ja­vított" késő barokk kőszobra helyezkedik el, talapzatán jobbra az 1752-es keletkezési dátum két utolsó számjegye, az 52-es szám látható. A kvalitásos szobor felületén jól látható az ún. „korák" által okozott, már előrehaladott pusztulás. A főhomlokzat jobb oldalán Szent Anna késő barokk kőszobra látható Máriával, amely ikonográfiailag egy Mária neveltetése kompozíció redukált megjelenítése. A kvalitásos, jó állapotú szoborcsoport talapzata már kissé meg­gyengült, ezért fémpántokkal fogták össze. Előlapján az 1759-es évszám olvas­ható, melyet csillagos sávval, illetve ló és egyszarvú figurájával díszített barokk kartus foglal magába. A templomot a Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére szentelték, a titulust a belső díszítés és berendezés jel­lege ma is híven tükrözi. Egy 1778-as Canonica Visitatio meg­említi az Angyali üdvözlet tiszteletére szentelt főoltárt. 1799-ben az oltár fala­zott menzájáról és hordozható felszere­léséről, valamint ülőpadjairól is emlí­tés esik. 1818-ban a főoltár keresztjét és tabernákulumát, valamint négy fa és két réz gyertyatartóját veszik számba, s Tordas, római katolikus templom, 1758-1760. Főhomlokzat. Fotó: M. Veres Lujza, 2001.

Next

/
Thumbnails
Contents