Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Tiszaszentmárton, református templom. A falfestések kutatása (Lángi József)

templom falfelületeinek teljességre törekvő kutatását megfelelő eszköz hiányában nem lehetett elvégezni, mindennek ellenére jelentős eredményeket értünk el. Középkori fres­kóknak eddig ugyan nyomát sem találtuk, de több építéstörténeti szempontból fontos részlet feltárásával járultunk hozzá a belső tér középkori állapotának megismeréséhez. Megtaláltuk a szentély boltozatának lenyomatát, és a déli falba mélyedő papi ülőfülkét. A szentségtartó fülke cementvakolattal felhizlalt kőkeretén több rétegű, roncsolt színe­zést tártunk fel, sőt ennek eredményei alapján a szárkövek eredeti profilját is rekonst­ruálni lehet. A szentély északi falán egyetlen ponton találtunk egy durván felhordott fehér meszelésre fekete színnel írt antikvabetűs feliratot a sekrestye-ajtótól nyugatra. Ez viszont már a gyülekezet református hitre térése után készült. A hajó északi falának vizsgálatakor kiderült, hogy a középkorban jelentősen megmagasították. Vizsgáltuk a déli falon feltárt, korai építési periódushoz tartozó mérműves ablak festéseit, melyek­ről kiderült, hogy minden réteg csupán fehér meszelés, színezésnek, osztásnak nyomát nem találtuk rajta. Jó példája ez annak, hogya középkorban a kőfelületeket már a beépí­tésük után festették. Érdekes jelenséget figyeltünk meg a hajóban, ahol a falak felmagasítása utáni első vakolatréteg festése homogén sötétszürke volt. Eleinte égésnyomokra gondoltunk, de minden falfelületen megtaláltuk ezt a teljesen egységes színezést, melyen semmiféle osztásnak nyoma nem volt megfigyelhető. Ablakai körül, a lábazaton és a falkoronánál is ugyanolyan intenzitású volt ez a szín, ezért laboratóriumi vizsgálat elvégzését tartot­tuk szükségesnek. Az ÁMRK laboratóriumában készített vékonyréteg csiszolatok és a pigmentanalízis igazolta feltételezésünket, miszerint itt nem égés során keletkezett elszíneződésről, hanem egy meszes kötőanyagú festésrétegről van szó. A hazai emlék­anyagban hasonló, 15. századra keltezhető kifestésről nincs információnk. A templom reformáció után keletkezett kifestésének egyetlen részletét találtuk meg a nyugati falon, ahol a szürke rétegre felhordott, több rétegű fehér meszelések egyikén nagyon egyszerű, durva festői eszközökkel négykaréjos, vörös rozettákat festettek. Átmérőjük közel egy méter. A belső munkák megkezdése előtt további vizsgálatokat szükséges végezni a szen­télyben és a diadalíven, illetve a hajó magasabb régióiban. Homlokzatain viszont alig van esély arra, hogy itt értékelhető festésnek nyoma maradt, mert az 1980-as években nagyarányú vakolateltávolításra került sor, amelynek során beton keménységű kőporos vakolat készült. Hajójának déli falát pedig már a 19. században átépítették. Lángi József

Next

/
Thumbnails
Contents